Bitcoin Forum
May 09, 2024, 03:47:06 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yabancı dil kelime öğrenmenize yardımcı olacak güzel mobil uygulamalar.  (Read 157 times)
gileri (OP)
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
October 04, 2018, 11:14:56 PM
Merited by EFS (6)

İngilizce kelime haznemin eksik olduğu dikkatimi çekince yaklaşık bir aydır günlük düzenli olarak kelime çalışmaya başladım. Bu konuda açığı olanlar için önerebileceğim birkaç tane program var. Düzenli çalışır ve sadece bu mobil uygulamalara güvenmeden kendinizde çalışırsanız faydasını göreceğinize eminim.

1) Benim devamlı kullandığım program : Memrise (Devamlı kullanmamım sebebi favorim olduğu için değil onunla başlayıp uzun bir süre devam ettim sonra da diğerine tamamen geçemedim)

Program diğerleri gibi en basit tanışma için gerekli cümlelerden başlıyor daha sonra kullanım alanına göre kategorize edilmiş bir şekilde parça parça öğretiyor.

Programın sevdiğim tarafı görsel olarak eğlenceli bir hale getirmişler
Kelimeleri farklı farklı insanlara söyletmişler bunun sayesinde çok fazla yerliden bunu duyup kulağınız sadece tek bir sese alışmıyor. Bazılarının telafuzu o kadar farklı ki tekrar dinlemek zorunda kalıyorsunuz.
Öğrenmekte zorluk çektiğiniz kelimeleri işaretleyip onları ayrı bir zamanda tekrar edebiliyorsunuz.
O güne kadar öğrendiğiniz kelimeleri her gece düzenleyip ayrı bir seçenekle sadece onları tekrar edebiliyorsunuz.
Sadece kelimeleri değil o kelimelerin bulunduğu cümleler de çıkıyor karşınıza cümle içinde kullanmış oluyorsunuz.
Bir kelime yazılı ve sözlü olarak hem türkçe den ingilizceye hem ingilizceden türkçeye karşınıza çıkıyor.
Kelimeleri yazılı almak istemiyorsan sadece dinleyerek devam edebileceğin bir bölüm daha var. O bölümde de dinleme becerilerini geliştiriyorsun.
Bir de speaking bölümü yapmışlar. Kelimenin türkçesini görüyorsunuz onun ingilizcesini söylüyorsunuz

Çok geniş bir dil bölümünün yanı sıra farklı bilgiler de mevcut. KPSS tarih, coğrafya, kitaplar yazarlar gibi.

2) Busuu

Memrisenin sahip olduğu bütün özellikler bunda var üstüne daha da gelişmişi. Hatta baya farklı özellikleri var.

Memrise'den daha fazla diyalog var busuu'da.
Ara sınavlar yapabiliyorsunuz. Kendinizi devamlı kontrol etme fırsatınız oluyor.
İşin gramer yönüne de eğilmişler. Gramer bölümleri de mevcut.
Öğrenmek istediğiniz dilin kültürüyle alakalı bilgiler çıkıyor karşınıza devamlı. İşte İngilizler bu durumda böyle konuşur gibi.
Sadece kelimenin anlamını öğrenip geçmiyorsunuz farklı kullanım yerleri varsa onlarla ilgili küçük küçük not eklemişler.

Benim en çok hoşuma giden özelliği ise bir sosyal ağ kurmuş busuu. O dili öğrenenler ve o dili bilenler birbirlerine yardımcı oluyorlar.
İngilizceye yeni başladın konu da tanışma. hello falan öğrendin istersen; karşına çıkan soruya ses kaydı veya yazılı olarak cevap veriyorsun ve verdiğin cevap bu sosyal ağa atılıyor. İnsanlar senin hataların varsa bunu gösteriyorlar. Telafuzunda hata varsa yine ses kaydı ile yorumluyorlar. Baya baya sıcak bir ortam bu özelliğini biliyordum ama nasıl kullanıldığını keşfedememiştim karşıma bir anda nasılsın diye soru geldi 2 seçenek var bir mikrofon işareti bir yazı işareti. Mikrofonu seçtim  I'm tired, and you? dedim bir anda gönderiliyor yazısı. 2 dk sonra uyarı geldi uygulamadan. Birisi gayet dikkatli bir şekilde benim telafuzumu yeniliyor.

Bu bot, algoritma, program, yarı yapay zekanın yanında bir de insan faktörünü sokmuşlar insanlar birbirine yardımcı olmaya çalışıyorlar.

3) Voscreen

Devamlı reklamlarda karşımıza çıkan uygulama. Çalışma sistemi basit ama etkili. Devamlı diyorlar ya ingilizce öğrenmek isteyenler o memleketlere gidip 6 ay kalamıyorsa bari dizi ve filmleri ingilizce altyazılı izlesin. Bu adamlarda bu şekilde yola çıkmışlar. Uzun bir diziyi vermek yerine diziden parçalar çıkıyor karşımıza. Uzun da değil 3 -5 saniyelik. Bunun ne dediğini anlamaya çalışıyorsunuz. isterseniz ingilizce altyazısını da açabiliyorsunuz.

4) Duolingo

Memrise ve Busuu gibi bu da doğrudan kelimelerin üstüne yoğunlaşmış.

Ana özellikleri 3'ününde ortak Memrise'den farklı olarak busuu'da olduğu gibi her bölümde kendini test edebiliyorsun.
Ayrıca biraz da oyun gibi yapmışlar. Böyle konu geçtikçe puanlar topluyorsunuz rütbe falan kazanıyorsunuz böyle itemler falan geliyor.

Ben şu anda sıfırdan başlayacak olsam busuu'ya girerdim oradan devam ederdim.

Büyük bir NOT: Şimdi ben bu konuyu açtım diye atılacak mesajları görüyorum.

Abi ingilizce böyle öğrenilmez ingilizce öğrenmek istiyorsan gideceksin yurtdışına 6 ay kalacaksın bak nasıl konuşuyorsun.
O kelimeleri kullanamadıktan kafanda birleştiremedikten sonra ne anladım ben kelime ezberinden.
Ben Amerikaya gittim bir hafta kaldım hiç böyle telefuz etmiyorlar veya böyle konuşmuyorlar. Baksana sen Türkiye'de bile "ben gidiyorum" mu diyorsun yok "ben gidiyom" diyorsun. "Alacağım" yerine "Alcam" diyorsun
Kelimeleri öğrensen bile adamların aksanları farklı anlaşman çok zor oluyor.
Bize çok yanlış öğrettiler ingilizceyi devamlı gramer gramer bastılar kafamıza 12 tane tense üstüne onlarca kural öğrettiler bak karşımdakini anlamıyorum bile.
(Bunları yazmanıza gerek yok ben yazdım bile)

Evet ingiltereye gitsek orada bir de ingilizce eğitimi alsak 6 ayda uçarız ama herkes ingiltereye gidemez.
Sen kelimeleri öğren de az bir gramer biraz da özgüvenle birleştirirsin nasılsa. İnternet çağındayız öyle iletişime geçmek zor değil. Birkaç yabancı ile arkadaşlık kurduğun zaman o kadar zor olmadığı anlaşılıyor.
Evet bir ingilizce makale okuyamazsın 1000 kelime öğrendin diye Upper seviyeye gelmezsin ama kendini daha rahat ifade edebilirsin.
Sen birkaç farklı yerden telafuzunu dinle üstüne dizi film falanla biraz daha kavrarsın zaten o aksan karmaşasından dolayı anlayamadığın cümleleri.

Umarım işinize yarar.
1715269626
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715269626
Reply with quote  #2

1715269626
Report to moderator
1715269626
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715269626
Reply with quote  #2

1715269626
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
adamin1i
Member
**

Activity: 539
Merit: 20

View Profile
October 05, 2018, 05:32:23 AM

tam aradığım konu Smiley bu aralar ingilizce ile kafayı bozdum. çok fazla boş vaktim ve imkanım olmadığı için bende bu şekilde kendimi geliştirmeye çalışıyorum. duolingo'yu kullanıyorum şuan. kelime bilgisi ve teleffuz konusunda pratik yapmak için gayet güzel geldi bana. Tabi bir insanla karşılık sohbet etmek gibi olmasa da gayet yararlı buluyorum. busuu ve voscreen daha önce duymadığım uygulamalar bunlara göz atağacaım. paylaşım için teşekkürler.
Gastronomist
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile WWW
October 05, 2018, 05:34:49 AM

bunlar konuşmaya mı yarıyor yoksa okumayımı hızlandırıyor ?

yaniman
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
October 05, 2018, 10:03:35 AM

Duolingo ve memrise kullanan biri olarak, daha çok kelime öğrenmeye yarıyor ama belirli bir süre sonra sıkmaya başlıyor. Biraz öğrenme azmide lazım tabiki. Busuu hiç duymamıştım onu bir deneyeyim, teşekkürler paylaşım için.

gileri (OP)
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
October 06, 2018, 12:41:45 AM

Bunlar konuşacağında kullanacağın kelimeleri veya okurken okuduğun kelimelerin ne olduğunu çözmene yarıyor. Kelimeleri bildikten sonra ana hatlarıyla grameri katlederek konuşabilirsin anlamda çok fazla kayma olur ama karşındaki soracağı farklı sorulara anlatmak istediğini anlayabilir. Aynı şekilde okuduğunu da net anlayamazsın ama kafanda bir hat oluşur. Demek ki bununla alakalıymış gibi.

Kelime bilmeden gramer kurallarının hepsini öğrenirseniz ne konuşabilirsiniz ne de anlatılanı anlayabilirsiniz ama kelimeleri öğrendikten sonra az da olsa kendinizi anlatabilirsiniz. Kelimeler sacın sadece bir ayağı. Onu gramer, dinleme ve konuşma becerileriyle geliştirmeniz gerekiyor.
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
October 06, 2018, 08:31:03 AM

İngilizce blog kampanyalarına katılabilirsin kardeşim. Bu şekilde hem İngilizce'ni geliştirir ve hem de üç beş kuruş bir şeyler kazanırsın bir taşta iki kuş  Cheesy
archipelago
Jr. Member
*

Activity: 119
Merit: 1

View Profile
October 06, 2018, 12:36:22 PM

Güzel uygulamalar çoğunu kullandım hocam sharedlingo'yu da ekleyebilirsin güzel bir sohbet sitesi dillere göre ayrılıyor.
OziTuSan
Member
**

Activity: 110
Merit: 10

View Profile WWW
October 10, 2018, 08:36:31 AM

duelingo adlı uygulama da ben ingilizce örenmeye devam ediyorum ingilizce ilk başta kolay sonra zorlaşıyo soru ve testler
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
October 10, 2018, 05:27:41 PM

bu konu işime yarayacak hepsini deneyeceğim.

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀