Bitcoin Forum
June 23, 2024, 04:40:52 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Proiectare asic / fgpa scrypt  (Read 2584 times)
ownage18 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
March 06, 2014, 10:49:15 PM
 #1

Salutare,

de o luna am aflat si eu de monezile virtuale si tot de atunci ma uit pe toate forumurile posibile si caut o solotuie profitabila cu o investitie decenta si cred ca nu prea exista .

Oare nu ne putem strange cativa oameni mai priceputi si doritori sa facem un proiect si chiar un prototip de miner pentru scrypt ?
Eu personal am operat cu tot felul de programe de simulare si la facultate si in proiecte personale si am facut tot felul de circuite si de aceea daca mai este cineva interesat, sper sa ne strangem intr-o zi si sa discutam posbilitatile (preferabil in Bucuresti) .
ureche
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 6
Merit: 0


View Profile
March 07, 2014, 07:48:27 AM
 #2

Salutare, cred ca scheme gasesti pe net, din cate-mi aduc aminte, gasesti schema minerului de la gridseed care are 5 cipuri GC3355. Plecand de la schema aia se poate proiecta ceva si cu mai multe cipuri si putere mai mare.

Problema este cum faci rost de acele cipuri ? Cei de la gridseed nu raspund la emailuri.
ownage18 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
March 07, 2014, 09:47:17 AM
 #3

Nu cred ca este doar un cip care functioneaza pentru minerit . Depinzand de ceea ce trebuie sa faca se pot programa mai multe cip-uri care se gasesc si la noi pe piata . Vreau doar sa vad ca mai sunt doritori si entuziasti si gasim o solutie sa facem un miner . Doar ca e nevoie de mai multi oameni si fiecare sa se intereseze de ceva anume .
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 07, 2014, 10:05:52 PM
Last edit: March 07, 2014, 10:23:46 PM by iulius99
 #4

Nu cred ca este doar un cip care functioneaza pentru minerit . Depinzand de ceea ce trebuie sa faca se pot programa mai multe cip-uri care se gasesc si la noi pe piata . Vreau doar sa vad ca mai sunt doritori si entuziasti si gasim o solutie sa facem un miner . Doar ca e nevoie de mai multi oameni si fiecare sa se intereseze de ceva anume .

 Si eu asi fi interesat de asa ceva ... doar ca asa cum spune si titlul ASIC "Application specific integrated circuit"; aceste circuite dedicate scrypt-ului, deocamdata se pot numara ca si proiecte pe degetele de la o mana ... si aceasta tocmai costurilor ridicate de proiectare de la 1 - 2 mil euro in sus ...
Singurele alternative ar fi doar utilizare FPGA, nefind necesara productia, ci doar programarea ... dar care comparat cu ASIC-urile, sunt foarte mari consumatoare de energie de unde si ineficienta lor... e inutil sa proiectezi un sistem cu 100 FPGA ... care consuma egal cu un 2 - 4 GPU-uri la un randament egal.

 Singura strada de parcurs ramane ASIC-ul ... care la un randament egal are un consum de 5 - 10 ori mai scazut, caci in prezent singurul avantaj ar fi reducerea energiei consumate sau triplarea puterii la o aceasi cantitate de energie consumata .
Eu imi imaginam mai multe carduri de forma egala cu cea a unei placi video care la interfata cu sochetul PCI-e sa aiba un controler "USB3 to PCI-e" iar ca si circuite de minat GC3355 . O idee se poate trage din aceasta schema de pe GitHub  unde se vad 8 circuite interconectate. Se zice ca acest Cip din proiectare are un sitem intern de "adresare" pe 3 bit de unde concluzia: se pot interconecta maxim 8 circuite ... dar ca si idee adaptoarele "USB3 to PCI-e" au de regula 4 - 5 intrari host usb ... de unde idea de a conecta 4 linii de cate  8 cip-uri GC3355, un total de 32 cip-uri , care ar produce cam 1,92 Mh/sec.
Nu cred ca ar fi rau  mai ales daca ne gandim ca in regim de generare scrypt ar donsuma doar 128W, si ar mai fi un avantaj ... acela de a putea reutiliza  moterboard-urile deja existente ce la stadiul actual mineaza cu GPU. Ganditi-va doar la un MB cu 5 PCI-e care ar avea 5 astfel de placi ar produce aproape 10 Mh/s la un consum  de cam 700 - 750 W cu cpu inclus; si care ar genera caldura infima comparat cu GPU.
 Nu cred ca ar fi rau ...
ownage18 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
March 08, 2014, 01:07:59 PM
 #5

Ok .  In exemplul actual sa luam schema de la Gridseed si sa presupun ca ar fi cea mai avantajoasa $ / MH . O sa caut acuma pe internet sa vad cam cat ar costa acele cipuri si restul pieselor .

Totusi cred ca se pot folosi si alte cipuri care pot fi promgramate sa faca proof-of-work pentru hashcash si poate chiar sa fie mai usor de gasit si mai ieftine .

Mai asteptam si alte pareri poate de la oameni care au facut asa ceva sau au lucrat mai mult in domeniu.
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 14, 2014, 01:02:12 PM
Last edit: March 14, 2014, 01:41:17 PM by iulius99
 #6

Apropo de proiecte ... Cei de la GreedSeed pregatesc un prim "Super modul" care  arata cam asa






nu va uitati la stersaturi ... (am sters eu un logo ... care era  ... cam publicitate),
si care din cea ce am citit o sa produca 520GH/s SHA256 si 19.2MH/s scrypt  
si care va sti sa lucreze cu :  BTC, LTC, PPC, FTC, DOGE, WDC, IFC, NVC, Terracoin(TRC) ... consumand cam 800W.
Este compus din patru lame de cate 130GH/s SHA256 si 4.8MH/s Scrypt
Cei ce la GredSeed zic ca acest modul e complet si in afara de alimentator nu  are nevoie decat de cablu ethernet.

Singura mare problema ar fi costul destul de mare 14K USD ...

In curand va aparea si oficial pe piata ...
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
March 14, 2014, 02:39:54 PM
 #7

 Shocked 14000$ si face azi nici macar 46$/zi? ( Undecided aia 800W nici nu m-am obosit sa ii scad)

Acuma stiu ca greed este lacomie insa suna clar a nebunie ceea ce vad  Sad
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 14, 2014, 02:56:30 PM
 #8

Shocked 14000$ si face azi nici macar 46$/zi? ( Undecided aia 800W nici nu m-am obosit sa ii scad)

Acuma stiu ca greed este lacomie insa suna clar a nebunie ceea ce vad  Sad

  Daca s-ar face un calcul la echvalete intre costurile la placile GPU si acest miner ... la o putere echivalenta ar costa o suma  +/- egala ... diferenta ar face-o  consumul de energie care la 5 PC cu cate 4-6 GPU se duce cu mult in sus.
Sky Miner
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
March 14, 2014, 09:14:03 PM
 #9

Nu cred ca este doar un cip care functioneaza pentru minerit . Depinzand de ceea ce trebuie sa faca se pot programa mai multe cip-uri care se gasesc si la noi pe piata . Vreau doar sa vad ca mai sunt doritori si entuziasti si gasim o solutie sa facem un miner . Doar ca e nevoie de mai multi oameni si fiecare sa se intereseze de ceva anume .

 Si eu asi fi interesat de asa ceva ... doar ca asa cum spune si titlul ASIC "Application specific integrated circuit"; aceste circuite dedicate scrypt-ului, deocamdata se pot numara ca si proiecte pe degetele de la o mana ... si aceasta tocmai costurilor ridicate de proiectare de la 1 - 2 mil euro in sus ...
Singurele alternative ar fi doar utilizare FPGA, nefind necesara productia, ci doar programarea ... dar care comparat cu ASIC-urile, sunt foarte mari consumatoare de energie de unde si ineficienta lor... e inutil sa proiectezi un sistem cu 100 FPGA ... care consuma egal cu un 2 - 4 GPU-uri la un randament egal.

 Singura strada de parcurs ramane ASIC-ul ... care la un randament egal are un consum de 5 - 10 ori mai scazut, caci in prezent singurul avantaj ar fi reducerea energiei consumate sau triplarea puterii la o aceasi cantitate de energie consumata .
Eu imi imaginam mai multe carduri de forma egala cu cea a unei placi video care la interfata cu sochetul PCI-e sa aiba un controler "USB3 to PCI-e" iar ca si circuite de minat GC3355 . O idee se poate trage din aceasta schema de pe GitHub  unde se vad 8 circuite interconectate. Se zice ca acest Cip din proiectare are un sitem intern de "adresare" pe 3 bit de unde concluzia: se pot interconecta maxim 8 circuite ... dar ca si idee adaptoarele "USB3 to PCI-e" au de regula 4 - 5 intrari host usb ... de unde idea de a conecta 4 linii de cate  8 cip-uri GC3355, un total de 32 cip-uri , care ar produce cam 1,92 Mh/sec.
Nu cred ca ar fi rau  mai ales daca ne gandim ca in regim de generare scrypt ar donsuma doar 128W, si ar mai fi un avantaj ... acela de a putea reutiliza  moterboard-urile deja existente ce la stadiul actual mineaza cu GPU. Ganditi-va doar la un MB cu 5 PCI-e care ar avea 5 astfel de placi ar produce aproape 10 Mh/s la un consum  de cam 700 - 750 W cu cpu inclus; si care ar genera caldura infima comparat cu GPU.
 Nu cred ca ar fi rau ...


Va salut initiativa dv,eu sunt nou in domeniu......., dar mi se pare foarte interesanta propunerea dv ,cu toate ca nu am inteles exact la ce face referire ,(a putea reutiliza  moterboard-urile deja existente ce la stadiul actual mineaza cu GPU), si interesanta schema de pe github..... desi pare oarecum simpla la prima vedere.
Parerea mea este ca merita incercat si efortul depus pentru cei care cunosc putina proiectare si electronica.

Va Multumesc.
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3808
Merit: 3012



View Profile
March 14, 2014, 09:18:54 PM
 #10

@Sky Miner, am ridicat restrictiile asociate utilizatorilor noi.

iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 14, 2014, 10:42:28 PM
 #11


Va salut initiativa dv,eu sunt nou in domeniu......., dar mi se pare foarte interesanta propunerea dv ,cu toate ca nu am inteles exact la ce face referire ,(a putea reutiliza  moterboard-urile deja existente ce la stadiul actual mineaza cu GPU), si interesanta schema de pe github..... desi pare oarecum simpla la prima vedere.
Parerea mea este ca merita incercat si efortul depus pentru cei care cunosc putina proiectare si electronica.

Va Multumesc.

     Salutare  si  bun venit pe Forum ...  Cea ce am incercat sa spun in postarea de mai sus era o descriere "pe blocuri" a cea ce s-ar putea face daca am gasi pe cineva sa ne furnizeze aceste noi circuite ASIC - GC3355 ,  direct din China. Deocamdata inca nu am gasit un furnizor asa ca mai cautam ... intre timp insasi GridSeed  s-au gandit, asa cum se vede in fotografia de mai sus, sa puna impreuna mai mute circuite de acest tip, ba mai mult au reusit, in acel prototip, sa il faca autonom, deci fara a mai fi nevoie de un PC sau  un alt echipament gen Raspberry PI.

Singura problema pentru acel prototip / serie ,  cred ca ar fi pretul care s-a anuntat de cam 14K USD ... sa speram ca atunci cand va iesi oficial va fi mai mic.

Pina atunci insa mai cautam /asteptam si alte variante, poate si diferite de GC3355 ...
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 16, 2014, 10:45:36 PM
Last edit: March 17, 2014, 07:06:38 AM by iulius99
 #12

  Din cate vad eu ... e cam inutil sa incercam sa facem ceva ... sunt "baietii destepti" care s-au gandit deja la tot:
Uitati-va aici ce Excalibur, pardon ... ce  Miner de toata frumusetea pregatesc unii ... olandezi. Asa tot sa minezi.  Cu un asemena monstru nu cred ca ar mai avea nici o sansa  un GPU la scrypt .. doar daca se va replia totul pe forkuri noi , si nereplicabile pe masinile deja construite.
Si cand te gandesti ca un astfel de monstru 4U Rack  ce va scoate 200MH/s cu un consum de 3 x 1000W ... ar putea costa doar 15000 + 3190 euro ... acum fiind in preorder cu un anticipo de 5250 euro ...

Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
March 17, 2014, 10:08:09 AM
 #13

 Cry Na, pesimismul meu legat de scrypt pe GPU devine cu fiecare zi tot mai real.
ownage18 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
March 17, 2014, 09:28:09 PM
 #14

Mai sunt intre 3 si maxim 6 luni in care va putea fi profitabil minatul cu placi grafice , fgpa la scrypt . Eu zic sa profitam de aceasta perioada si sa facem cumva sa reusim un proiect local .

Am vazut ca si pe internet se pot gasi proiecte open-source de ASIC-uri ale celor mai mari firme. Cea mai grea parte este obtinerea cip-urilor si a PCB-urilor care am vazut ca sunt pregatite deja pentru montaj.

La partea cu driver (program pentru minare), cred ca acest lucru se poate realiza mai usor decat un proiect complex de ASIC pentru scrypt. Zic de driver pentru ca probabil poate imbunatati performanetele cu cel putin 30%.

Asadar zic sa ne mobilizam si sa facem un plan de bataie . Ce ziceti ?
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 17, 2014, 09:32:02 PM
 #15

Mai sunt intre 3 si maxim 6 luni in care va putea fi profitabil minatul cu placi grafice , fgpa la scrypt . Eu zic sa profitam de aceasta perioada si sa facem cumva sa reusim un proiect local .

Am vazut ca si pe internet se pot gasi proiecte open-source de ASIC-uri ale celor mai mari firme. Cea mai grea parte este obtinerea cip-urilor si a PCB-urilor care am vazut ca sunt pregatite deja pentru montaj.

La partea cu driver (program pentru minare), cred ca acest lucru se poate realiza mai usor decat un proiect complex de ASIC pentru scrypt. Zic de driver pentru ca probabil poate imbunatati performanetele cu cel putin 30%.

Asadar zic sa ne mobilizam si sa facem un plan de bataie . Ce ziceti ?

Deci ca sa fim intelesi, propui un proiect pentru SHA256, nu pentru Scrypt? sunt doua lucruri diferite ... Daca e asa ... aceasi societate http://www.mining-asics-technologies.com propune un miner de 6 TH/s care e cu greu atins de multi altii ...
ownage18 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
March 17, 2014, 09:44:44 PM
 #16

Propun un proiect care sa-si merite banii .

Dadeam doar exemplu la ASIC-urile pentru sha , acelea fiind mai usor de implementat si deja existentand diverse modele, daca poti sa faci un miner de 500GH/s la un pret mic poate ar merita si pe sha.

Initial ma gandeam la un miner pentru scrypt . Nu cred ca vom putea sa facem noi un ASIC cap coada, dar poate reusim sa ne apropiem de idee. Inca se mai pot scoate bani din scrypt si cu GPU-uri iar daca reusim sa facem repede un miner pentru scryp ca Acela pe care l-ai propus si tu mai sus si sa fie destul de ieftin vei putea face bani frumosi.

Acum avem nevoie de oameni care chiar se pricep si daca vor sa contribuie ii asteptam cu cea mai mare placere .
JulianSS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
March 17, 2014, 09:55:27 PM
 #17

..Inca se mai pot scoate bani din scrypt si cu GPU-uri ...

Da, dar abia acopera curentul iar ROI niciodata. Oricum am sa joc Fifa 2074 cu CrossfireX 3xR9 290 Smiley)
ownage18 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
March 17, 2014, 10:04:08 PM
 #18

Sa ne orientam spre Scrypt Asic . Cum a zis si iulius

Quote
Si eu asi fi interesat de asa ceva ... doar ca asa cum spune si titlul ASIC "Application specific integrated circuit"; aceste circuite dedicate scrypt-ului, deocamdata se pot numara ca si proiecte pe degetele de la o mana ... si aceasta tocmai costurilor ridicate de proiectare de la 1 - 2 mil euro in sus ...
Singurele alternative ar fi doar utilizare FPGA, nefind necesara productia, ci doar programarea ... dar care comparat cu ASIC-urile, sunt foarte mari consumatoare de energie de unde si ineficienta lor... e inutil sa proiectezi un sistem cu 100 FPGA ... care consuma egal cu un 2 - 4 GPU-uri la un randament egal.

 Singura strada de parcurs ramane ASIC-ul ... care la un randament egal are un consum de 5 - 10 ori mai scazut, caci in prezent singurul avantaj ar fi reducerea energiei consumate sau triplarea puterii la o aceasi cantitate de energie consumata .
Eu imi imaginam mai multe carduri de forma egala cu cea a unei placi video care la interfata cu sochetul PCI-e sa aiba un controler "USB3 to PCI-e" iar ca si circuite de minat GC3355 . O idee se poate trage din aceasta schema de pe GitHub  unde se vad 8 circuite interconectate. Se zice ca acest Cip din proiectare are un sitem intern de "adresare" pe 3 bit de unde concluzia: se pot interconecta maxim 8 circuite ... dar ca si idee adaptoarele "USB3 to PCI-e" au de regula 4 - 5 intrari host usb ... de unde idea de a conecta 4 linii de cate  8 cip-uri GC3355, un total de 32 cip-uri , care ar produce cam 1,92 Mh/sec.
Nu cred ca ar fi rau  mai ales daca ne gandim ca in regim de generare scrypt ar donsuma doar 128W, si ar mai fi un avantaj ... acela de a putea reutiliza  moterboard-urile deja existente ce la stadiul actual mineaza cu GPU. Ganditi-va doar la un MB cu 5 PCI-e care ar avea 5 astfel de placi ar produce aproape 10 Mh/s la un consum  de cam 700 - 750 W cu cpu inclus; si care ar genera caldura infima comparat cu GPU.
 Nu cred ca ar fi rau ...
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 18, 2014, 09:08:23 AM
Last edit: March 20, 2014, 08:55:25 AM by iulius99
 #19

 Problema  e ca in afara de Gridseed GC3355 nu am vazut pe piata, inca, un alt Chip Asic Scrypt ... iar societatea care al fabrica ... din discutiile pe care le-am avut cu cativa revanzatori chinezi, se pare ca nu vinde inca pe piata circuitele separat ci doar preansamblate in produse finale ( altfel cred ca si-ar face concurenta singuri produselor lor).
Deci cred ca ar trebui sa ne orientam pe alte chipuri sau sa mai asteptam. Cat inca nu se stie! Dar nu foarte mult caci in a doua parte a anului vom asista la o avalansa de produse care acum sunt in preorder.

PS: Sau poate ca ar trebui sa asteptam asa ceva ... http://minerequipment.in/home/1-scrypt-asic-miner-chip-5mhs.html
ownage18 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
March 19, 2014, 10:25:56 PM
 #20

Foarte multe companii am vazut ca aveau termen de lansare pt asic-urile lor jumatatea lui 2014 si aveau si pana la 100 MH/s. Intr-adevar cipul Acela de 5MH/s pare foarte interesant dar nu stiu daca o sa apara chiar in aprilie- mai cum scrie acolo .
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!