Bitcoin Forum
May 06, 2024, 09:28:25 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: ⛔ Charles Ponzi Kimdir? Ponzi Şeması Nedir? Belirtileri Nelerdir?  (Read 510 times)
cryptobaro (OP)
Full Member

Activity: 1120
Merit: 200

Turkish Translator

View Profile
October 08, 2018, 05:57:58 PM
Last edit: October 08, 2018, 06:25:51 PM by cryptobaro
Merited by Vispilio (2), teramit (2)

Ponzi şeması nedir?

Ponzi şeması, yeni yatırımcıların katkısını kullanarak mevcut yatırımcılara geri ödeme yapılmasını ve kazanç sağlamayı vadeden bir yatırım hilesi platformudur. Genellikle yeni yatırımcıları küçük ve hatta hiç risk taşımayan bir yatırım yaptıklarını belirterek, yüksek değerli getiriler getirdiği iddia edilen bir fırsata para yatırarak kazanç sağlama sözüyle ikna ederler. Yatırımcıların vadedilen bir işten kazanç elde ettikleri sahte bir ortam yaratmak için, önceki aşamalarda yatırım yapan kullanıcılara küçük miktarlarda ödeme yaparlar.

Charles Ponzi ve Ponzi Şeması Tarihi

Bu bilinen şema, adını Charles Ponzi'den (1882-1949) adını almıştır. İspanya'da bir şirketten gelen ve bir IRC/Uluslararası Posta Kuponu (başka bir ülkeden bir dizi öncelikli havayolu postası pulları ile değiş tokuş edilebilen bir kupon) içeren bir mektup aldı. Ponzi, bir ülkedeki posta kuponlarını satın alarak bir kazanç sağlayabileceğini ve başka bir ülkede daha pahalı pullar karşılığında alım satım yapabileceğini fark etti.

Ponzi, daha yüksek karlar elde etmek için yeni yatırımcılar aramaya başladı. Yatırımcılara 45 gün içinde yüzde 50 veya 90 gün içinde yüzde 100 oranında olağanüstü kazanç sözü verdi. Ponzi, bu yatırımcılara, Bernie Madoff'un suç planında olduğu gibi, gerçek kârdan ziyade, diğer yatırımcıların parasını kullanarak ödemeler yaptı.

Ponzi'nin manipülasyonu onu çok zengin bir kimse haline getirdi- Lexington, Massachusetts'te bir klimalı ve ısıtmalı yüzme havuzuna sahip bir konak satın aldı. Günde 250 bin dolar kazandığı bildirildi. Ponzi 12 Ağustos 1920'de tutuklandı ve 86 ayrı posta dolandırıcılığıyla suçlandı. Tahmini 7 milyon dolar cezaya çarptırıldı ve, posta dolandırıcılığından suçlu olduğunu ileri sürüp daha sonra 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ponzi 18 Ocak 1949'da Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 5 parasız bir halde vefat etti.

Tehlike İşaretleri ve Göstergeler

- Yüksek yatırım getirileri. Ponzi şemaları tipik olarak yüksek bir getiri değerine sahiptir. Günde %1 veya ayda %30 gibi getiriler vadederler.

- Şeffaflık eksikliği. İşletmenlerin isimleri, kişileri, ofis adresleri, meşru bir işletmeyi kamuya açık olarak göstermelidir. Çoğu ponzi geçerli adreslerini ve hatta operatörlerin isimlerini bile insanlardan saklarlar.

- Tutarlı Para Geri Dönüşü. Yükselen veya azalan piyasa koşullarından bağımsız olarak, yatırımlar düzenli, pozitif getiriler üretmeye devam eder.

- 'Risksiz' olarak benimsenir. Ponziler bu gizli hizmetlerini "Bize yatırım yapın, risksiziz ve sizin için para kazanma garantisi veriyoruz" şeklinde duyurur. Tüm yatırımlar farklı bir risk derecesiyle birlikte gelir.

- Artan asgari yatırımlar. Ponzi çok az miktarda sermaye ile başlar ve daha sonra yeni yatırımcıları için hızla büyür. Ponzi'nin sermayeleri büyüdükçe yeni gelen yatırımcıların paralarıyla eski yatırımcılara ödeme yapmaya devam eder.

- Yüksek komisyon oranları. Kullanıcılar, yüksek kazanç elde etme umuduyla yönlendirme bağlantılarını kullanarak iyice motive olurlar.

- Ödeme alma zorlukları. Ödemenizi alamazsınız ya da yatırımınızı çekmekte güçlük çekiyorsanız, işletmecilerin eski yatırımcılarına fon sağlamak için yeterince yeni yatırımcıya sahip olmama ve yatırımınızı kullanıp sizi dolandırma ihtimali yüksektir

Ponzi'den nasıl kaçınılır

Açıkçası, bir yatırım platformunun yukarıda belirtilen tehlike işaretleri sahip olduğunu fark ettiyseniz, o platformdan uzak durun, siteyi herhangi bir yetkili kişiye/web sitesine bildirin. Kapsamlı bir araştırma olmadan yatırım yaparsanız tüm paranızı kaybedersiniz.

Bu ponzilerin en bilineni muhtemelen BitConnect, onun sisteminin nasıl işlediğini ve nasıl çöktüğünü bu linkten okuyabilirsiniz: https://uzmancoin.com/bitconnect/ veya Çiftlik Bank ponzinin babasıdır, erken girenler kazandı, son giren yatırımcılar malesef her şeyini kaybetti.

Kaynak: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5035428.0

1881 - 193∞
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714987705
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714987705
Reply with quote  #2

1714987705
Report to moderator
1714987705
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714987705
Reply with quote  #2

1714987705
Report to moderator
chamach
Newbie
*

Activity: 14
Merit: 0

View Profile
October 08, 2018, 06:38:17 PM

Ponzi'nin hikayesi demek buradan geliyor. Bıyıklar da yakıyor. İşin şakası bir yana bitconnect olayı bu piyasadaki en büyük kazık. Bu piyasada coin seçerken gerçekten araştırma yapmak şart onu gösterdi. Bilgilendirici bir post, böyle postlara devam etmelisin.
cryptobaro (OP)
Full Member

Turkish Translator

View Profile
October 08, 2018, 08:02:40 PM

Ponzi'nin hikayesi demek buradan geliyor. Bıyıklar da yakıyor. İşin şakası bir yana bitconnect olayı bu piyasadaki en büyük kazık. Bu piyasada coin seçerken gerçekten araştırma yapmak şart onu gösterdi. Bilgilendirici bir post, böyle postlara devam etmelisin.

Kazık evet ama erken giren çok da güzel kazandı parasını, olan sonradan girenlere oldu, youtubeda onlarca video dönüyor millet neler neler kaybetti yazık oldu...

1881 - 193∞
LoveFooL
Member
**

Activity: 476
Merit: 12

View Profile
October 08, 2018, 08:52:23 PM

vay. güzel ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. bu zamana kadar ponzi sistemin adının nereden geldiğini hiç duymamıştım. sayende bunu da öğrendik hocam. paylaşım için teşekkürler
cryptobaro (OP)
Full Member

Turkish Translator

View Profile
October 08, 2018, 10:15:47 PM
Last edit: October 08, 2018, 10:27:12 PM by cryptobaro

vay. güzel ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. bu zamana kadar ponzi sistemin adının nereden geldiğini hiç duymamıştım. sayende bunu da öğrendik hocam. paylaşım için teşekkürler

Hocam teşekkür ederim, ben de dün öğrendim Ponzi'nin birinin adı olduğunu, ilgimi çekti, alelade bir kelime sanıyordum Smiley

1881 - 193∞
coinbergh
Member
**

Activity: 532
Merit: 29

View Profile
October 08, 2018, 10:36:23 PM

Birisi size orantısız şekilde ve aklınızın almadığı bir kazanç vaad ediyorsa, yüksek ihtimalle bir ponzi şemasının içerisine girmek üzeresinizdir.

Ponziler, kendi kendini fonlayan bir yapı şemasından oluşur. Yani x kişisinden aldığı parayı y kişisine verir. Böylelikle ortada gerçek bir ürün, çalışma gibi para getiren bir kaynak olmasa bile, doyuma ulaşana kadar sistem kendini çevirir. Son zamanlardaki Çiftlikbank vakası, bunun ülkemizde en bilinen örneklerindendir.

Oyunda inek alıp, o ineğin gerçekte satın alındığını düşünebilecek kadar safsanız bir şekilde bu tuzakların içine çekilebilirsiniz. Ya da evinizdeki bilgisayarı açık tutmanız halinde size 1 sene sonunda otomobil alacak parayı kazanacağınızı söyleyebilirler. Dikkat edilirse bu ikisi de akıl dışı vaatler ve mantıkla hiçbir şekilde uyuşmuyor. Peki insanlarımız neden bunlara inanıyor?

Cevabı çok basit. Kolay yoldan para kazanma hırsı.

Orhans
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile WWW
October 08, 2018, 11:00:32 PM

Ponzi'yi de tanımış olduk. Sıkılmadan okudum teşekkürler. Bende ne zaman yüksek kazanç vaadi görsem oradan hızla uzaklaşırım. Şu bilgisayarını açık tut para kazan muhabbetini soranlara da sormuştum, neden sizin bilgisayarınızı kiralayıp o kadar para ödesinler ki kendilerine bilgisayar alsınlar demiştim. Adamları öyle inandırmışlar ki mantıklı soruya bile kem küm ediyorlar akıl yürütemiyorlar ama yine de birini vazgeçirdim sonra teşekkür etmişti.
cryptobaro (OP)
Full Member

Turkish Translator

View Profile
October 09, 2018, 11:07:05 AM

Birisi size orantısız şekilde ve aklınızın almadığı bir kazanç vaad ediyorsa, yüksek ihtimalle bir ponzi şemasının içerisine girmek üzeresinizdir.

Ponziler, kendi kendini fonlayan bir yapı şemasından oluşur. Yani x kişisinden aldığı parayı y kişisine verir. Böylelikle ortada gerçek bir ürün, çalışma gibi para getiren bir kaynak olmasa bile, doyuma ulaşana kadar sistem kendini çevirir. Son zamanlardaki Çiftlikbank vakası, bunun ülkemizde en bilinen örneklerindendir.

Oyunda inek alıp, o ineğin gerçekte satın alındığını düşünebilecek kadar safsanız bir şekilde bu tuzakların içine çekilebilirsiniz. Ya da evinizdeki bilgisayarı açık tutmanız halinde size 1 sene sonunda otomobil alacak parayı kazanacağınızı söyleyebilirler. Dikkat edilirse bu ikisi de akıl dışı vaatler ve mantıkla hiçbir şekilde uyuşmuyor. Peki insanlarımız neden bunlara inanıyor?

Cevabı çok basit. Kolay yoldan para kazanma hırsı.

O hırs her şeyi mahvediyor zaten hocam, çok büyük umutlarla başlıyorsun sonu hüsranla bitiyor. Bir de 'şu kazanıyor, bu kazanıyor' diye inandın mı daha da bataklığın içine giriyorsun. Umarım insanlar bilinçlenir bulaşmaz böyle şeylere.

Ponzi'yi de tanımış olduk. Sıkılmadan okudum teşekkürler. Bende ne zaman yüksek kazanç vaadi görsem oradan hızla uzaklaşırım. Şu bilgisayarını açık tut para kazan muhabbetini soranlara da sormuştum, neden sizin bilgisayarınızı kiralayıp o kadar para ödesinler ki kendilerine bilgisayar alsınlar demiştim. Adamları öyle inandırmışlar ki mantıklı soruya bile kem küm ediyorlar akıl yürütemiyorlar ama yine de birini vazgeçirdim sonra teşekkür etmişti.

Hocam para kazanmak öyle kolay değil malesef dediğiniz gibi. Kim kime bedava para verir ki, 500 TL'ye iddaa kuponu satanlara da inanıyorlar, adamın kendine hayrı yok başkasını zengin edecek güya...

1881 - 193∞
ferhatgalip
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 1

View Profile WWW
October 09, 2018, 12:51:11 PM

Emeğinize sağlık . Önceden beri tarihe meraklıyımdır. Tamamını okudum .Ponzi demek buradan geliyor . Ben bunu biziden beklerdim ama ne yazık ki kaçırmışız.

cr o w d F o r c e    ▸▸▸   [ Private Sale: Open ]
Global Decentralized Network Of Micro Businesses
karma580
Member
**

Activity: 238
Merit: 14

View Profile
October 09, 2018, 01:00:43 PM

ponzi olayı bizim gibi az gelişmiş toplumlarda maalesef her zaman dolandırma aracı olmaya devam edecek..iyi bir pazarlama hilesi din soslu yalanlar ile insanların hırslarına hayallerine hitap ederek canlar yakılmaya devam edilecek..bunun en bariz örneğini çiftlikbank olayında gördük işte...eğitim fakültesi mezunu gerizekalı bir arkadaşım var..tosun kaçtığı zaman adam devleti suçladı.neymiş efendim devlet rahat bıraksa üretim yapsa herkes kazanacakmış..mal işte  Grin

bizim atalarımız gerçekten filozof insanlardı. ne güzel demiş bak okumak cahilliği alır eşeklik baki kalır diye.. Grin bu benim mal arkadaşım üniv okumuş ama dünyadan haberi yok beyinsizin  Grin

(ben de üniv mezunuyum yanlış anlaşılmasın Cheesy)
Killermoney35
Full Member

Activity: 490
Merit: 193

View Profile
October 09, 2018, 04:39:44 PM
Last edit: October 09, 2018, 05:09:05 PM by Killermoney35

Koca bir dümene ismini veren şahıs charles ponzi.bizim ülkede bu sistemi en iyi kullananlar jet fadıl ve tosuncuk oldu en bilinenler ama bunlar dışında da daha sayısız örnek var.kripto piyasasının ponzilerinden biri bence firstcoin'dir.milletin eline çok iyi verdiler ve dolandırılan kişilerin çoğuda türk malesef
necrofurian
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 1

View Profile WWW
October 09, 2018, 04:58:50 PM

bitconnect grafiğide alış furyasına kapılıp da vaktinde satamayan varını, yoğunu kaybetmiş yahu. Ponzi sayesinde bir sürü hyip site çıktı. Kriptoların adı doğru düzgün duyulmamış iken özellikle 2012-2013 senesinde denk geldiğim olmuştu. arasan hala vardır. erken işlem yapan kazanabiliyor ama 10 güne kalmadan vurgun yapıp giden de çok.

gemstra  |▌  The Future of Social Selling  |▌  A blockchain infrastructure
● ● ● ●  for the biggest gig economy of tomorrow  ● ● ● ●
cryptobaro (OP)
Full Member

Turkish Translator

View Profile
October 09, 2018, 08:48:21 PM

bitconnect grafiğide alış furyasına kapılıp da vaktinde satamayan varını, yoğunu kaybetmiş yahu. Ponzi sayesinde bir sürü hyip site çıktı. Kriptoların adı doğru düzgün duyulmamış iken özellikle 2012-2013 senesinde denk geldiğim olmuştu. arasan hala vardır. erken işlem yapan kazanabiliyor ama 10 güne kalmadan vurgun yapıp giden de çok.

O yıllarda girseydik şimdi hayatımız çok farklı olabilirdi hocam, ben anca geçen sene tanışabildim, trene geç mi bindik bilemiyorum. Erken girip bitconnect gibi bir şey ile her şeyi kaybetmek de başımıza gelebilirdi tabi ki. Youtube'da onlarca insan video çekmiş neler kaybettiğini anlatıyor.

1881 - 193∞
temeler
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 250

View Profile
October 09, 2018, 09:57:32 PM

Ponziyi merak edip araştırmamıştım karşıma şimdi çıktı okudum ve öğrendim, paylaşım için teşekkürler. Smiley Bizden de bi sürü Ponziler çıktı hiç biri de ceza almadan elini kolunu sallıyor şu an.
Altcoin Agent
Hero Member

Activity: 798
Merit: 500

Sovryn - 300-500% APY on USDT Deposit

View Profile
October 09, 2018, 10:06:55 PM

meşhur ponzi.memlekette charles ponziyi bilen çok insan olduğunu sanmıyorum ama hikayesini hakkında soruşturma açılmasa daha uzun süre sürdürebilirdi tabi bu sadece kaçınılmaz sonu geciktirirdi. boardwalk empires dizisinin bazı bölümlerine de konu olmuştu kendisi meraklısı izleyebilir

.The DeFi for Bitcoin Platform.            ███   ███
           ███   ███
          ███   ███
         ███   ███
        ███   ███
       ███   ███
      ███   ███
     ███   ███
    ███   ███
   ███   ███
  ███   ███
 ███   ███
███   ███
▄  ▄██████████████████████▄  ▄
 ▀▄ ▀████████████████████▀ ▄▀
  ▀█ ▀████▀ ▄▄            █▀
   ▀█▄ ▀█ ████████████▀ ▄█▀
     ██▄ ▀▀▀▀▀▀▀▀▀███  ██
      ███      ▀█▄ ▀ ▄██
       ███▄ ▀█████ ▄███
        ████ ▀██▀ ▄███
         ▀███▄  ▄███▀
          ▀███▄ ▀██▀
            ████▄ ▀
             ████▀
              ▀█▀
SOVRYN███   ███
 ███   ███
  ███   ███
   ███   ███
    ███   ███
     ███   ███
      ███   ███
       ███   ███
        ███   ███
         ███   ███
          ███   ███
           ███   ███
            ███   ███
.300% APY on USDT Deposits.
████████████████████████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
█████████████████▀▀  ███████
█████████████▀▀      ███████
█████████▀▀   ▄▄     ███████
█████▀▀    ▄█▀▀     ████████
█████████ █▀        ████████
█████████ █ ▄███▄   ████████
██████████████████▄▄████████
cryptobaro (OP)
Full Member

Turkish Translator

View Profile
October 10, 2018, 03:51:37 PM

meşhur ponzi.memlekette charles ponziyi bilen çok insan olduğunu sanmıyorum ama hikayesini hakkında soruşturma açılmasa daha uzun süre sürdürebilirdi tabi bu sadece kaçınılmaz sonu geciktirirdi. boardwalk empires dizisinin bazı bölümlerine de konu olmuştu kendisi meraklısı izleyebilir

Ponzi kelimesini duyup ne olduğunu bilmeyenlerdendim ben de, şaşırdım açıkçası hikayesini duyunca, dediğiniz diziye bir bakacağım hocam teşekkürler.

1881 - 193∞
Prott
Member
**

Activity: 322
Merit: 32

View Profile WWW
October 10, 2018, 04:34:17 PM

Dünyada en kolay pazarlanan şey zenginlik vaadi yada çok kolay edinilen yüksek kazançtır. Fakirlikten bunalan bir insanı manipüle edip ona hayal satmak çok kolaydır. Haliyle genellikle hedefleri çalışmaktan bunalmış fakir insanlar. Yakın zamanda ülkemizde vardı malesef.

Teşekkürler güzel bir bilgi daha önce hiç duymamıştım hikayesini.

Xday123
Member
**

Activity: 490
Merit: 16

View Profile
October 10, 2018, 04:35:27 PM

Güzel bir başlık olmuş bitconnect in düşüşünü çok iyi hatırlıyorum adamlar parayı vurup kaçmışlardı sonra da Ponzi sisteminden başka birşey olmadığını gösterdiler herkese batan fena battı bundan
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
October 10, 2018, 05:30:39 PM

Çiftlik Bank'ın ilham kaynağı. ödeme yaptığı sürece sisteme yeni para girişleri oluyor. en son para girişi, para çekimlerine gönderiliyor. bir noktadan sonra sistem kendisini idare edemez hale geliyor. sonrası malum. Uruguay'a bilet.

cryptobaro (OP)
Full Member

Turkish Translator

View Profile
October 11, 2018, 02:20:10 AM

Çiftlik Bank'ın ilham kaynağı. ödeme yaptığı sürece sisteme yeni para girişleri oluyor. en son para girişi, para çekimlerine gönderiliyor. bir noktadan sonra sistem kendisini idare edemez hale geliyor. sonrası malum. Uruguay'a bilet.

Vallahi adam ne güzel kandırdı milleti şimdi hayatını yaşıyor, bunun bir yaptırımı yok mu dönse ne olacak merak ediyorum açıkçası Smiley

1881 - 193∞
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: