Bitcoin Forum
June 21, 2024, 09:27:57 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yanlış Gönderilen Kripto Paralar Borsa Tarafından Geri Alınabilecek!  (Read 127 times)
pancupan1903 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 5

View Profile WWW
October 09, 2018, 04:42:03 PM

Borsalar tarafından yanlış veya fazla gönderilen tokenlerin borsaya mı iade edileceği yoksa kripto paraların gönderildiği kişiye mi ait olduğu konusunda çokça tartışılan bir konu olarak gündeme oturdu. Yakın tarihlerde Kanada içerisinde de hizmet veren bir borsa benzer bir durum yaşadı ve taraflar olay sonunda mahkemelik oldu. 12 Eylül tarihli davada, Kanada’nın batısındaki bir eyalet olan British Columbia Yüksek Mahkemesi, tokenlerin yasal ve gerçek sahibinin bunları takip edip geri alma yetkisine sahip olduğuna hükmetti.

Karar Yargıç Ronald A. Skolrood tarafından verildi ve Singapur menşeli blockchain hizmet firması Copytrack tarafından yanlışlıkla yatırımcı Brian Wall‘a gönderilen 530 Ethereum tokenini geri alabileceğine hükmedildi.

Mahkeme emrine göre, Copytrack Şubat ayının başlarında ilk dijital para arzını başlattığında, Wall da katılımcılar arasında yer aldı ve 530 CPY tokeni – Copytrack’in kripto para birimi – satın almak için girişimde bulundu. CPY’lerin 530 tanesinin o zamanki değeri 601 dolar civarındaydı. ICO firması ise yanlışlıkla 530 CPY yerine 530 ETH gönderdi ki ETH’lerin o zamanki toplam miktarı 381,476 dolara tekabül etmekteydi. Bugünkü mevcut değerleri ise basın saatine göre 120.000 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Kullanıcı konu hakkında borsaya bir bilgi vermedi ve Copytrack’in olayı fark etmesinden kısa bir süre sonra, Wall’a ulaşıp ETH tokenlerinin iadesi talep edildi. Wall ilk olarak miktarı ödemeyi reddetti ve tokenleri başka bir kripto para platformu hesabına taşıdı. Şirket tarafından yapılan bir kaç istek üzerine, Wall tokenleri geri iade etmeyi kabul etti. Yine de, sonradan anlaşıldığı üzre Wall’ın cüzdanındaki miktar tam 5 ayrı cüzdana aktarılmış. Wall söz konusu transfer işlemlerinin yasa dışı bir şekilde ”bilinmeyen” bir üçüncü parti tarafından yapıldığını ve artık tokenlere sahip olmadığını ifade etti.

Olaylar mahkeme bir karara ulaşmadan ve yasa dışı yollarla yapılan işlemler takip edilemeden yatırımcının ölmesi ile daha da karmaşık bir hal aldı.

Mahkemenin konu hakkında verdiği karar ise şu şekilde:

”Ether tokenlerinin sınıflandırılmasından bağımsız olarak bunların Copytrack’in mülkü olduğu şüphesizdir ve yanlışlıkla Wall’a gönderildikten sonra yapılan talep doğrultusunda iade edilmediği gibi Wall’ın da bunlar üzerinde hak iddia etme durumu söz konusu değildir. Ether tokenlerine ne olduğu konusu belirsiz olsa da, bu durum tokenlerin mal sahibi Copytrack’e iade edilmesi hususunu değişikliğe uğratmaz.”

Mahkeme daha sonra Copytrack’in 529.8273791 adet Ether tokeninin Copytrack tarafından takip edilip geri getirilmesine hükmetti.

Haber linki : https://koinbulteni.com/yanlis-gonderilen-kripto-paralar-borsa-tarafindan-geri-alinabilecek-mahkeme-borsa-lehine-karar-verdi-27806.html

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
October 10, 2018, 03:09:20 PM

Olması gereken zaten bu değil mi ? Adamlar yanlışlıkla göndermiş. Kendini akıllı sanan yatırımcı da geri vermek istememiş. Yatırımcının haklı olması mumkün değil. Hatta olumsuz cevap verdiği zaman la geri alındığı zaman arasındaki fiyat farkını bile ödemesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta sana ait olmayan bir para. Borsa belki de düşüş trendinden etkilenmemek için ether leri satacaktı.

Bu arada hatanın ve zarar eden tarafın borsa olması bir nebze iyi olmuş. Normal bir yatırımcı hata yapmış olsaydı borsalar genelde çamura yatıyorlar. Bu karar normal yatırımcılar için emsal olur.
1453ist
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 1

View Profile WWW
October 10, 2018, 03:30:12 PM

Mahkeme doğru ve yerinde bir karar almış ,hak yerini bulmuş ,bu kararın diğer yanlış gönderim işlemlerinde bir emsal karar olma özelliği de taşıması bizler için yol gösterici olacaktır.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
October 10, 2018, 05:43:18 PM

borsadan olursa olur öteki türlüsü zatern giden gitmiştir

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
│▌
AME TRADE HERE
▄██████▄ ▀██████▄
█████████  ▀█████
███████▀     ▀███
██████▀  ▄█▄  ▀██
██████▄  ▀█▀  ▄██
███████▄     ▄███
█████████  ▄█████
▀██████▀ ▄██████▀
AME TRADE HERE
   ▐███▄
   ████▌
▐██████████▄
████████████
 ████▌  █████
▐████  ▄████
██████████▀
 ▀█████▀▀
▐│
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
October 10, 2018, 07:23:52 PM

Olayda benim anlamadığım bir şey var. Ether'ler gönderildi ancak hatalı olduğu için ağda işlem mi görmedi yoksa gördükten sonra bir talep var. Şimdi hatalı bir adrese gönderilen coini geri almak borsa içinde mümkün olmayabilir. Borsa işleme alamıyorsa ve/veya alamadan bir talep olduysa elbette coinler sahibine verilmelidir.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
cabbarlana
Full Member

Activity: 448
Merit: 100

send and receive money instantly, w/no hidden cost

View Profile WWW
October 10, 2018, 08:51:06 PM

Benzer bir durum çok yakın zamanda BTCTurk ile bir türk yatırımcı arasında yaşandı, burada söz konusu olan fazla miktarda ripple gönderimiydi. BTCturk kişini bütün varlığına l koymuş adamın hesabını kitlemiş falan olay uzun ayrıntılar:
https://www.sikayetvar.com/btcturk/btcturk-haksiz-yere-tum-parama-el-koydu
Kullanıcı twitterda da baya çok konuşuluyordu umarım iki taraf da mutlu bir şekilde olay çözüme kavuşur.

truncus
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 259

View Profile
October 10, 2018, 08:53:07 PM

Bu piyasada çok keyfi kararlar veriliyor. Bu nedenle bu tip yasal kararların çıkması bence gerekli. Benimde daha önce bu tip bir olay geldi, gerçi borsa bana istediğimi yaptı ama tam 8 ay beklemek zorunda kaldım.
Lethapudi
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 257

View Profile
October 10, 2018, 10:19:41 PM

Yanlışlıkla gelen tokenleri harcamayın sakın bana göre, sonrasında değerlenirse başınıza iş açabilir. Sebepsiz zenginleşme diye bir konu var, davalık olunduğunda taraflardan biri borsa ise sıkıntı.
husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
October 11, 2018, 06:21:17 PM

Mahkeme kararları bu şekil sorunların yüzde biri belki çözülür. Yanlış transferlerin telafi edilmesi şu şartlarda çok zor o nedenle her işlemimizde maksimum özen göstermemiz gerekiyor.

newguy05
Hero Member

Activity: 1316
Merit: 503

Someone is sitting in the shade today...

View Profile WWW
October 11, 2018, 10:49:05 PM

Parayı yanlış gönderen şahıs olsaydı para uçar giderdi borsa olduğundan birşekilde olay çözülmüş, ilerisi için de gayet iyi oldu sonuçta çoğu transfer borsa üzerinden gerçekleşiyor olumlu bir gelişme bence.

▄██████
       ▄████████
     ▄██████████
   ▄█▀     █████
 ▄███      █████
█████      ███████████████████████████
█████                           ████▀
█████                           ██▀
█████                          ▄▀   
██████████████████████████████▀
████████████████████████████▀
L I N K
by BLOCKMASON

..CREATE WEB APIS........
..FROM ANY SMART........
..CONTRACT.........................

█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█  ██████    ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█            ▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ █
█                     █
█ ▄▄▄▄▄▄              █
█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█

READ THE
WHITEPAPER

>>>

▄          █▄                         ▄
██▄        ███▄                     ▄██
████▄      █████▄                 ▄████
██████▄    ███████▄             ▄██████
████████▄   ▀███████▄         ▄███████▀
██████████▄   ▀███████▄     ▄███████▀
████████████▄   ▀███████▄ ▄███████▀  
██████████████▄   ▀█████████████▀   ▄██
████████████████▄   ▀█████████▀   ▄████
██████████████████▄   ▀█████▀   ▄██████
████████████████████▄   ▀█▀   ▄████████
BLOCKMASON
BUILDING THE FUTURE

FACEBOOK
REDDIT
TWITTER

LINKEDIN
GITHUB
MEDIUM
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
October 12, 2018, 06:43:08 AM

İşin doğrusu böyle görünüyor ama bence hem evet hem hayır ve aslında hayır diyorum ama borsa olunca sonuçta merkezilik var ve kuralların olması bir bakıma şart. Borsa fazla gönderse yanlış gönderse ben de cüzdan bilgilerime ulaşamasam veya private key'i kaybetsem ne olacak borçlu mu çıkacağım. Kripto hata kabul etmez bunun borsası falan olmaz mahkeme de zaten koşullar sağlanıyorsa bu yolla geri alınabilir ama daha ortada ne yasa var ne netleşmiş kural var eğer öyle olsaydı borsalar kullanıcılarını uyarmakla mükellef olmalıydı. Borsaların bu gibi hatalara karşı müşterilerini aydınlatması sebeplerini ve ne yapmalarını gerektiğini şartlarında belirtmeliler aksi halde müşteri tabii ki keyfince karar vermekten kaçınmayacaktır. En azından bilmiyordum görmedim duymadım gibi safa yatacak işleri zorlaştıracaktır. Basit bir uyarı ile yine en azından ben uyarmıştım deme hakkına sahip olur borsalar.

Bizim de yapmamız gereken işlemleri kontrol etmek hata yanlışlık varsa hemen borsaya bildirmek eğer sonradan uğraşmak istemiyorsak böyle yapmalıyız. Çekim işlemlerini de muhakkak kendi cüzdanımıza bize ait cüzdanlara yapmamız gerekiyor.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
October 12, 2018, 08:41:24 AM

borsaların bok yemesiydi adam hata yapıyor merekzi yapı değil mi olabildiğince müşteri tarafından bakacaksın olayı ki daha çok müşteri çeksin. haksızmıyıö
aleya yavuze
Member
**

Activity: 224
Merit: 12

View Profile WWW
October 12, 2018, 08:54:33 AM

Bu güzel bir gelişme sonuçta insan hata yapabilir tamam adama göndermiş 2 ay sonra farkına varmış hata yaptım yardım edin demek olmuyor ama belli bir zaman için geri alınma yapılmalı bence de

▀▀▀▀▄▀▀▀▀▀ ▀▀ ▀ ▄ ▀    GORECRUIT    ▀ ▄ ▀ ▀▀ ▀▀▀▀▀▄▀▀▀▀
▬▬   ARTIFICIAL INTELLIGENCE FOR HR BASED ON BLOCKCHAIN   ▬▬
Whitepaper   Telegram   [  Pre-Sale 》 24th October  ]   Facebook   Twitter
alex219
Sr. Member

Activity: 628
Merit: 251

View Profile
October 13, 2018, 09:17:10 PM

Biz yanlışlıkla kripto göndersek tozunu bulamayız borsa olunca geri almak kolay, adamın kimliği belli neticede bir şekilde dava edeceği adamı bulabiliyor.
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
October 14, 2018, 10:48:31 AM

İşin doğrusu böyle görünüyor ama bence hem evet hem hayır ve aslında hayır diyorum ama borsa olunca sonuçta merkezilik var ve kuralların olması bir bakıma şart. Borsa fazla gönderse yanlış gönderse ben de cüzdan bilgilerime ulaşamasam veya private key'i kaybetsem ne olacak borçlu mu çıkacağım. Kripto hata kabul etmez bunun borsası falan olmaz mahkeme de zaten koşullar sağlanıyorsa bu yolla geri alınabilir ama daha ortada ne yasa var ne netleşmiş kural var eğer öyle olsaydı borsalar kullanıcılarını uyarmakla mükellef olmalıydı. Borsaların bu gibi hatalara karşı müşterilerini aydınlatması sebeplerini ve ne yapmalarını gerektiğini şartlarında belirtmeliler aksi halde müşteri tabii ki keyfince karar vermekten kaçınmayacaktır. En azından bilmiyordum görmedim duymadım gibi safa yatacak işleri zorlaştıracaktır. Basit bir uyarı ile yine en azından ben uyarmıştım deme hakkına sahip olur borsalar.

Bizim de yapmamız gereken işlemleri kontrol etmek hata yanlışlık varsa hemen borsaya bildirmek eğer sonradan uğraşmak istemiyorsak böyle yapmalıyız. Çekim işlemlerini de muhakkak kendi cüzdanımıza bize ait cüzdanlara yapmamız gerekiyor.

Kesinlikle katılıyorum, kripto para sektöründe hataya yer yok, hata yaparsan bu senin suçun. Birde şöyle bişey var, bazı borsalarda mesela Binance günlük 2btc çekim limiti var KYC yapmadan, bu durumda nasıl bir işlem yapılacak merak ettim. Borsada adamın bilgisi yokki, nasıl geri isteyecek?
cosgun61
Jr. Member
*

Activity: 168
Merit: 1

View Profile WWW
October 14, 2018, 08:04:10 PM

Bu haberi ilk defa duyuyorum. Gerçekten de bizim için çok olumsuz bir durum oluşturuyordu zaten. Çok küçük bir hata ile tüm paramızı kayıp edeceğiz belkide. Harika bir haber bu

● ●   CATEX.io   ● ●
|    |  Transaction Mining Exchange  |    |
(((((((  TRADE NOW  )))))))
unreal41
Member
**

Activity: 910
Merit: 10

View Profile
October 14, 2018, 08:25:02 PM

Şuan bu mümkğn değil ama böyle bir güncelleme ile gerçekten harika olur. Eminim bu hatayı yaparak bir çok kişi servetinden olmuş olabilir veya bir yerlerde milyonlarca dolarlık token askıda bekliyordur
Pages: [1]
  Print  

Jump to: