Bitcoin Forum
May 21, 2024, 12:41:48 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Son 3 ayda Türkiye ekonomisindeki nakit akışı  (Read 404 times)
Rdu (OP)
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 1

View Profile WWW
October 13, 2018, 06:09:05 PM

Türkiye pazar olarak her anlamda büyük bir ülke olmasına rağmen TL'deki değer kaybı ve dünya ekonomi gündemindeki yerimizden dolayı son 3 aydır hareketsiz bir dönem içerisine girdik. Doların yükselmeye başlaması ile fırsattan yararlanmaya çalışan birçok kişi ellerindeki TL'yi dolara çevirdi, dolar borcu olanlar da batıp gitti. Hal böyle olunca da insanlar elde avuçta ne varsa sımsıkı tutmaya başladı.

Diyeceksiniz ki ortada ekonomik kriz olduğundan bahsediliyor ama buna rağmen normal yaşam devam ediyor. İnsanlar eğlence mekanlarında veya keyfi harcamalarından vazgeçmiyor hayat tam gaz devam ediyor. Hatta bazı insanların keyfi harcamaları da arttı diyebilirsiniz. Fakat herkesin gerçeği kendine yansır. Alım gücünüz yoksa şu dönemde hakikaten zor duruma düşersiniz. Özellikle de asgari ücretli çalışanlar ve küçük esnafların durumu vahim. Aybaşını ya zor çıkarıyorlar ya da sürekli içeriye borçlanıyorlar.

Basit bir örnek vermek istiyorum; ben yaklaşık 12 yıldır araba alıp satıyorum, piyasada hiç bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum, insanların elindeki para ile araba almak istemiyor, arabası olan da satmak istemiyor, dolayısıyla nakit para bu piyasada çok zor döner hale geldi. Bu sadece araba piyasası, gıda piyasasını hiç saymıyorum bile.

Rahip Brunson davasının amerikalıların lehine sonuçlanmış olmasından biraz da olsa umutluyum, bu iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirir ve sorunları ortadan kaldırır, böylece Dolar karşısında TL'nin değeri de düşmekten kurtulmuş olur ve önümüzdeki aylarda az da olsa ekonomiye can gelir. Gıda fiyatlarındaki hayat pahalılığı düşer ve insanlar alış veriş yaparak ellerinde bulunan parayı piyasada döndürmeye başlar. Ekonomiye biraz hareket gelirse daha istikrarlı ve kazançlı bir hayat modeline geçmek için çabalamamız da bir o kadar kolay olur.

Diliyorum ki bu hayat pahalılığı biran evvel biter ve ekonomik istikrarımıza kavuşuruz.

SOVREN  ─────  Trade. Pay. Borrow. Play.
Blockchain Innovation for Securities Markets
          [  https://sovren.app/  ]
tmlksck
Jr. Member
*

Activity: 476
Merit: 2

View Profile WWW
October 13, 2018, 06:45:55 PM

sondaki temenninin gerçekleşmesi uzun zamanlara alacaktır. insanlar dolara geçti ve parası olanlar krizin yükselmesini umup zenginliklerine zanginlik katmak hayalleri taşıyorlar.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
semos08
Jr. Member
*

Activity: 238

View Profile WWW
October 13, 2018, 09:36:48 PM

Trump yaptığı açıklamada Türkiye ile olan ilişkilerimiz eskisi gibi olacak dedi. Ben bu durumun ekonomiye olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Olayın siyasi boyutlarından çok ekonomik sonuçlarına baktığımızda özellikle döviz kurlarında iyileşme olacağını düşünüyorum.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
naz14
Member
**

Activity: 420
Merit: 11

DAO Maker

View Profile
October 13, 2018, 10:04:42 PM

Bütün sektörlere yansıyan nakit akışındaki durgunluk. Gelecek kaygısından kaynaklanmakta. Türk parasının hızlı değer kaybı. Pek çok insanın dövize kaymasına neden oldu. Kar amacı güttüklerini sanmıyorum. En azından ciddi bir bölümü önümüzdeki ayların ne getireceğini bilememekten doğan bi tasarruf moduna geçtiler. Herkes bu krizin derinleşerek süreceğini düşünüyor. Dolayısıyla kendi çapında önlem alıyor...
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
October 16, 2018, 08:37:28 AM

amerikalıların bir sözü varmış. haklı olmak değil güçlü olmak istiyorum diye. haklı olan herkesi ezemez. güçlü olan ezme potansiyeline sahip. son örnekte de ortada. iki ülke arasındaki gerilimin en çok zarar gören tarafı biz olduk.

husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
October 16, 2018, 08:56:54 AM

Al ver ekonomiye can ver mottosu bu aralar gerçekten imkansız olmaya başladı. İnsanlar hayati bir ihtiyaç olmadığı sürece kendini geliştirecek etkinliklerden bile kaçar oldular. İnşallah ekonomi toparlanır çünkü insanca bir yaşam için önemli  Undecided

cabbaraga
Member
**

Activity: 196
Merit: 12

View Profile WWW
October 16, 2018, 10:30:08 AM

Bizdeki üretim artmadığı sürece bu ekonomıye guven olmaz yaptırım yapıcak bı yer kalmadıgı ıcın dolar 7 lıra oldu. Artık montajlama yaprak yerli üretim diyerek kendimizi kandırmamalıyız kendı yağımızda kavrulup teknolojı anlamında zırve yapmalıyız. Bkz:( çin eskiden ne haldeydi simdi dünyaya hükmedicek kıvamda)

▀▀▀▀▄▀▀▀▀▀ ▀▀ ▀ ▄ ▀    GORECRUIT    ▀ ▄ ▀ ▀▀ ▀▀▀▀▀▄▀▀▀▀
▬▬   ARTIFICIAL INTELLIGENCE FOR HR BASED ON BLOCKCHAIN   ▬▬
Whitepaper   Telegram   [  Pre-Sale 》 24th October  ]   Facebook   Twitter
mestulum
Jr. Member
*

Activity: 266

View Profile
October 16, 2018, 11:47:29 AM

bizim her tarafımız ithalat ürünleri ile dolu. kaç kişi gidip kaliteli kahve el değirmeni alıp da çekirdek kahvesini öyle öğütüyor. çoğu tür kahve için çekim yapabilirsin. el ile döndürüyorsun. içeceğin kadar. fiyatı 100-200 lira arası. ama gidip bunun elektriklisini alıyoruz.

ama suç biraz da bize. tanıtım, reklam hiç bir şey yok. en çok satılan ürünler hep yabancıların. işte bu nakit akışı da hep yabancıya gidiyor.
karabiber
Hero Member

Activity: 1372
Merit: 653

View Profile
October 16, 2018, 12:36:39 PM

Kendi imkanları ile büyümeyen borç ile büyüyen bir ülkemiz mevcut olduğu için para akışı, ekonomik canlılık sürekli ip üstündedir. O yüzden en ufak siyasi krizde veya hukuk ile ilgili problemlerde bu tip ekonomik sorunlarla karşılaşmak olasıdır.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
sofikurban
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile WWW
October 16, 2018, 01:51:46 PM

Ekonomide nakit akışı resmen durmuş durumda ,piyasada vadeli ticaret yapmak büyük risk taşıyor artık ,kimsenin kimseye bu ekonomik ortamdan dolayı güveni yok ,ticaret döngüsü iyicene kısırlaşmaya başladı.

Rdu (OP)
Jr. Member
*

Activity: 224

View Profile WWW
October 16, 2018, 03:01:10 PM

Kendi imkanları ile büyümeyen borç ile büyüyen bir ülkemiz mevcut olduğu için para akışı, ekonomik canlılık sürekli ip üstündedir. O yüzden en ufak siyasi krizde veya hukuk ile ilgili problemlerde bu tip ekonomik sorunlarla karşılaşmak olasıdır.

Maalesef hocam durum böyle hocam, aslında ticari olarak güçlü bir ülke konumunda olsak küçük siyasi kriz ekonomimizi pek etkileyemez en fazla küçük sarsıntılar yaratır ama dış ülkelere her anlamda muhtaç olduğumuz için her tartışmadan etkileniyoruz tıp Brunson olayı veya Rusya ile uçak krizi olduğu gibi.

SOVREN  ─────  Trade. Pay. Borrow. Play.
Blockchain Innovation for Securities Markets
          [  https://sovren.app/  ]
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322

View Profile WWW
October 16, 2018, 05:37:09 PM

Piyasada 2-3 aydır bir kuruş para yok. Bazı kesimlerde para var evet ama sımsıkı sarılmış durumdalar riske girmek kötü duruma düşmek istemiyorlar haklı olarak.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
ramsay snow
Full Member

Activity: 630
Merit: 103

View Profile
October 16, 2018, 08:38:49 PM

kimsede nakit kalmadıki dediğiniz gibi insanlar arabasını satmak istemiyor satsa yerine alacak araba bulamıyor herkes borç batağında kimsenin parası yokki nakiti olsun. gerçekten uzun yıllardır görülmeyen bir kriz ile karşı karşıyayız şu anda

bobita
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1310

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
October 16, 2018, 09:37:42 PM

1) Belki bir yıldır Türkiye'ye çoğu Katar'dan birkaç defa çok ciddi miktarda nedeni ve karşılığı meçhul para geldi, dolayısıyla taşıma suyla değirmen dönüyor ŞİMDİLİK (tek, bazen de çift haneli milyar dolarlardan bahsediyoruz)
2) Şu anda etkisi çok kısa sürecek, sonrası daha da kötü olacak zor ve tehditle zam engellemesi yapılıyor, bu elbette çok pahalıya patlayacak ama hedef kitle salak/kul olduğu için öfkeyi yönlendirecek unsurları şimdiden belirlemişlerdir (bana göre İş Bankası olayının bile nedeni bu).
3) Ekonomiyi domine eden sektörlerin zamları (özellikle enerji) esas etkisini bugünden yarına göstermez, şimdi çok belirgin hissetmiyoruz ama 2019 Türkiye için kabus olacak.
Not: Pastör gitti, ABD ile kavga bitti diye bir şey yok, ABD taviz veren bir ülkeyi iliğine kadar emer, yeni şeyler öne sürüp kendi çıkarlarına uygun adımlar attıracaktır ve elbette bunlar bizim için hoş şeyler olmayacak (bana göre birinci sırada İran, sonrasında da S400ler var), ki, bu gayet normal, herkes kendi ülkesinin çıkarını düşünür.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
October 17, 2018, 12:02:14 AM

evet ya bunu bende duydum bugun sabah radyo dinlerken oldukça fazla nakit girişi oldugundan bahsedilliyordu demekki birşeyler var ve girişler oluyor
iccel
Member
**

Activity: 392

View Profile WWW
October 17, 2018, 05:54:53 AM

1) Belki bir yıldır Türkiye'ye çoğu Katar'dan birkaç defa çok ciddi miktarda nedeni ve karşılığı meçhul para geldi, dolayısıyla taşıma suyla değirmen dönüyor ŞİMDİLİK (tek, bazen de çift haneli milyar dolarlardan bahsediyoruz)
2) Şu anda etkisi çok kısa sürecek, sonrası daha da kötü olacak zor ve tehditle zam engellemesi yapılıyor, bu elbette çok pahalıya patlayacak ama hedef kitle salak/kul olduğu için öfkeyi yönlendirecek unsurları şimdiden belirlemişlerdir (bana göre İş Bankası olayının bile nedeni bu).
3) Ekonomiyi domine eden sektörlerin zamları (özellikle enerji) esas etkisini bugünden yarına göstermez, şimdi çok belirgin hissetmiyoruz ama 2019 Türkiye için kabus olacak.
Not: Pastör gitti, ABD ile kavga bitti diye bir şey yok, ABD taviz veren bir ülkeyi iliğine kadar emer, yeni şeyler öne sürüp kendi çıkarlarına uygun adımlar attıracaktır ve elbette bunlar bizim için hoş şeyler olmayacak (bana göre birinci sırada İran, sonrasında da S400ler var), ki, bu gayet normal, herkes kendi ülkesinin çıkarını düşünür.

Tesbitleriniz çok yerinde ve gerçekçi. Algı yönetimi ile nereye kadar gider bilemiyorum ama bu işin sonu duvara toslamak. Eğitim sistemini keşmekeş içinde iyi ve başarılı fen liselerinin kadrolarını dağıtılıp yerlerine atadığınız kadrolar o başarıyı taşıyamıyorsa,sanayiniz montaj aradığınız ''beş babayigit'' ortalıklarda yoksa,turizminiz zor durumda, tarım bitme sinyalleri veriyorsa değil rahibi kilisenin bütün kadrosunu da bıraksanız sonuç değişmeyecektir.

nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
October 17, 2018, 07:30:54 AM

Menfaatine düşkün bir milletiz, krizi her daim fırsata çevirmesini iyi biliyoruz. Vatan millet kelimeleri çok geri planda kalıyor, e böyle bir millete kötü gün geldiğinde ah vah etmesin. Kendimiz edip kendimiz buluyoruz. Bugün brunson için ekonomik sorunlar yaşadık yarın başka şeyler çıkar. Ama bizdeki mantık hep aynı.
Gastronomist
Member
**

Activity: 308

View Profile WWW
October 17, 2018, 09:54:32 AM

vermediler papazı,aldılar papazı. Dolar düşüyor bakalım ama çok sert tepki gelecek bence.Dolar düşüyor ama fiyatlar artıyor ülke batışa doğru sürükleniyor.
Acaba gizli anlaşma neler.Ekonomi çok kötü durumda.

eller55
Jr. Member
*

Activity: 364

View Profile WWW
October 17, 2018, 11:00:46 AM

Eskiden olsa ülkedeki halk daha çok sıkıntı yaşardı ,eskiden aile bir kişi çalışırdı geri kalanı yerdi ,şimdi ise herkes çalışıp kendi parasını yiyor buda ekonomik anlamada bir nevi herseyini örtüyor.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
BACARAN
Jr. Member
*

Activity: 560

View Profile
October 17, 2018, 11:54:18 AM

quantitative easing 2011 yılında bitmesi ile dalga dalga sıcak para akışı kesildi Türkiye'ye şu anda elimizde çok fazla ihraç kalemi de olmadığı için sadece turizm ile dışarıdan gelen döviz bir miktar rahatlama sağlayabiliyoruz, eskiden olsa tarım ülkesi olduğumuz için kendi kendimize yeter bir durumumuz vardı, şu anda ise neredeyse her kalem dışarıdan ithal ikame ile halledilmeye çalışılıyor bu ilerisi açısından da ülke ekonomisi için çok kötü bir durumu oluşturuyor.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: