Bitcoin Forum
March 01, 2021, 08:44:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3  All
  Print  
Author Topic: Hadi Oradan  (Read 639 times)
Allonee
Member
**
Offline Offline

Activity: 392
Merit: 11


View Profile
October 18, 2018, 05:14:58 AM
Merited by Lydian (2), mhanbostanci (1), teramit (1), SanalPara (1), nihattbolatt (1)
 #1

Burada saatlerimizi geçiriyoruz. Bazılarımız sadece post kasmak için geçiriyor bu zamanı bazılarımız ise gerçekten bilgi edinmek bilgilendirmek için. Ben çok uzun süredir burada değilim ama piyasaya ilk girdiğimizde burada bu kadar çok olmayıp her geçen gün artan bir kitle peydah oldu. Bunların bir kısmı pozitif düşüncelerle şimdiye ve geleceğe dönük iyimser tablolar çizerken bir kısmı da her ne olursa olsun alenen değil de çaktırmadan bu piyasanın şimdiki halini ve geleceğini kötülüyor.

Ben bu arkadaşların bir kısmının eski iddiacılar olduğunu düşünüyorum. Sabırsız bir an önce para kazanmak isteyen, maç sonuna oynamak veya odaklanmak varken devreye veya çeyreğe oynayıp elindeki avucundakinden de olan, ilk inandığı tahmini süreç içerisinde unutanlar.

Diğer kısım da bir hayli genç olanlar ve tezcanlı olup ilk zıplamada veya ilk düşüşte inanılmaz büyük tepki verip borsaları komisyona boğan keriz silkelemelerin bir numaralı hedefi olan yaşı küçük veya ruhu genç arkadaşlar.

Son bir kısım daha var ki bunlar aslında iyi de konuşsa kötü de konuşsa aslında pozitif yapıcı ve bilgilendirici olup tavsiye ve yol göstericiliğinin yıkıcı olabileceğinin farkında olmayan insanlar. Diğer gruplardakilerin aksine kötü niyetleri olmamasına ve yüzeysel değil derinlemesine bilgileri olmasına rağmen her okuyanın bu piyasadaki herkesin kendi bilgi ve birikim düzeylerine sahip olduklarına inandıkları için çoğu zaman faydadan çok zararları dokunuyor

Ben bu 3 gruptaki arkadaşların da aşağıdaki uyarıları içermeyen yazılarına hadi oradan diyorum ve ciddiye alamıyorum.

1. Bitcoinin geleceği çok parlak hayatımıza daha çok girecek fiyatların burada kalması imkansız vs diyenler

Bu tarz tahminler ve gelecek öngörüleri paylaşan arkadaşlar bir diğer açıdan çok ama çok yanlış yapıyorlar. Belki söyledikleri her şey gerçek olacak ama diğer yandan bakalım. Geçen yılın eylülünde bu tarz telkinleri makul bulan arkadaşlar bitcoin 19000 dolarları gördüğünde adamlar haklı bu daha başlangıç diye düşünmüş olabilirler. Çünkü kendileri zamanında bitcoinin 1000 dolardan 200 dolara indiğini bilmiyorlar. Bu onların sorunu öğrensinler demeyin lütfen sizleri bizleri okuyarak öğreniyor herkes. Benim emeklerini asla ödeyemeyeceğim o kadar arkadaş var ki burada mesela. Kendilerinin haberi bile yok ama hayır duası kazandılar bir sürü.
Anlatmak istediğim bitcoinin geleceğini çok parlak görüyorsak bile bunu dile getirirken bu piyasanın ne kadar oynak olduğunu da dile getirelim. Misal 100 dolardan 19000 dolara çıktı demek yerine 100 dolardan 500 oldu 200 dolara indi 1000 dolar oldu 200 dolara indi sonra 19000 dolar oldu 6000 dolara indi vs gibi.

2. Yatırım tavsiyesi verirken ihtiyacınız olmayan parayla girin demeyenler

Hepiniz görmüşsünüzdür o haberi bitcoin can aldı diye. Adam allah rahmet eylesin bitcoin ve kripto para yatırımlarından ettiği zarar yüzünden intihar etmiş. Bu kadar oynak bir piyasada ihtiyacınız olan bir parayla yatırım yapmak akıl karı değil. Temel ihtiyaç ve giderlerinizi ayırıp bir miktar da özel durumlar için para ayırıp kalanıyla yatırım yapmalısınız. Öyle kredi çekeyim ilk sene ben öderim ikinci sene boğa gelir diye bir düşünceniz asla olmasın. Kenarda kıyıda köşede duran asla ihtiyacınız olmayan bir parayla girmelisiniz. Sonrası büyük bir depresyon ve hatta allah korusun intihar olabilir.

3. Bu piyasanın sürekli içine çektiğini ilk yatırımınızla kalamayabileceğinizi bir tür bağımlılık yaptığını sinirlerinize hakim olmanız gerektiğini belirtmeyenler

Ben piyasaya ilk girdiğimde 3000 dolar yatırım yapmıştım ve düştükçe ekledim bazen fomo olup ekledim panik olup sattım sonra satış fiyatımın üzerine çıktı eski miktar kadar olsun diye ekledim ekledim sürekli. İlk durumun üzerine 5000 dolar daha ekledikten sonra neredeyse tüm birikimimi buraya kaydırdığımı başka bir yere yatırım yapmadığımı fark ettim. Bu piyasadaki en büyük pişmanlığımdır ilk girişimde 3000 dolarla direk market buy çekmek kademeli alıp satmamak.

4. Stop olayına değinmeyenler

Stop hayat kurtarır. Sevdiğim ama pis bir laf var stop kullanmayan vazelin kullansın diye. Bunu fazla uzatmayacağım tolere edebileceğiniz bir zarara stop koymazsanız asla tolere edemeyeceğiniz zararlara sahip olabilirsiniz. Kendimden örnek vereyim o ilk yatırdığım 3000 dolar 144 dolar şu anda. Ve yaptığım alım satım işlerden kardayım toplamda. Buna rağmen böyle. Eğer stoplasaydım elimdekilerin neredeyse miktar olarak 10 katına sahiptim.

5. Yazdıkları yazının her yeri emir kipi ve kesinlik içeriyorken sonuna ytd yazanlar

Arkadaş bir yazı yazıyor mesela diyor ki bitcoin 25000 dolar olacak ethereum alın neo alın monetha alın eos alın. Şu fiyatlar alım için çok iyi ben aldım siz de kaçırmayın vs sonuna ne yazıyor? Ytd. Fikir beyan ederken tahminde bulunurken tahmin ettiğini belirtmek emir kipi kullanmamak bu kadar zor olmamalı.

6. Kademeli alım ve satımın önemine değinmeyenler

Yukarıda değindim ama tekrar belirteyim kademeli alım satım kadar güzel bir şey yok. Alırken daha ucuza alırsınız satarken daha fazlasına satarsınız.

7. Ölümüne hold

Ben de holdcu bir insanım ama hold hold hold satmayın keriz olmayın falan diyen bir çok arkadaş var. Bitcoinin şu 10 aylık hareketlerinde ölümüne hold yerine stoplu hold yapsanız ve sonra geri alsanız 1 bitcoininiz belki 2 bitcoin belki daha fazlası olmuştu. Ama bundan bahseden yok hold hold hold.

Daha fazla başınızı şişirmeyeyim özetle bu gibi bana göre gerçekten hayati konularla ilgili işin önerinin risklerinden ve olumsuz taraflarından bahsetmeyen arkadaşların hepsine hadi oradan diyorum. Yazısını okuduğunuz kişilerin işe kötü tarafından bakıp bakmadığına olası kötü durumların ne olduğuna değinip değinmediğine bakıp ona göre bilgilerini ve tecrübelerini değerlendirin derim.

İyi forumlar.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1614631443
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1614631443

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1614631443
Reply with quote  #2

1614631443
Report to moderator
1614631443
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1614631443

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1614631443
Reply with quote  #2

1614631443
Report to moderator
hmsr
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 770
Merit: 106


DeFixy.com - The future of Decentralization


View Profile
October 18, 2018, 06:04:22 AM
 #2

Çok uzun bir yazı olduğu için sadece son kısım dikkatimi çekti. Düşüşlerde hodl yapmak yerine satarak buralarda da kar etmek en mantıklısı.

jorgesalcedo
Member
**
Offline Offline

Activity: 518
Merit: 10


View Profile
October 18, 2018, 06:50:19 AM
 #3

Her kişinin kendi fikrini hür şekilde ifade edebilme hakkı var. Bu hakkı sınırlandıramazsınız, herkes kendi fikri düşüncesini belirtir o kişiyi dinleyip dinlememek de insanın kendi elindedir. Allah herkese beyin bahşetmiş kullanmak lazım

bitpazari
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 896
Merit: 519


View Profile
October 18, 2018, 07:23:36 AM
 #4

Önemli olan herkesin yazdığı düşünceleri ayrı ayrı olarak değerlendirebilmek ve hepsinden pay alabilmek çünkü kesin doğru tek değil ve kimse ne olacağını zaten bilemez. Aslında özet geçmişsin bunları bilmeyen varsa işi çok zor piyasaya yeni girenler ancak bilmeyebilir veya hiç araştırmamıştır okumamıştır. Öncelikle şu kısmı anlayalım biz aslında bir yatırım yapmıyoruz her ne kadar böyle gördük böyle konuşuluyor olsa da bu yaptığımız yatırım sayılmaz. Geleceğe yatırım yaptığımızı düşünürsek işler hepimiz için kolaylaşır aksi halde sonumuzun iyi olacağını söylemek için hiçbir neden göremiyorum, yani piyasanın gidişatı ve geleceği de ekonomiyle birlikte nasıl bitecek hiç kimse kestiremiyor.

Parayı veriyoruz ve karşılığında anında dijital coin alıyoruz buna yatırım gözüyle bakılmamalı ama tabii ki böyle bakmayın diyemiyorum çünkü herkes böyle bakıyor ve her giren de bu şekilde bakmaya devam edeceği için nasıl olacak bilemiyorum. 20K lardan düşen piyasa örneği önümüzde duruyor. Üstelik böyle davranırken bunu bile doğru düzgün yapamıyoruz en büyük örneğimiz tether. Ne yani ben anlamıyorum insanlar para mı kazanmak istiyorlar yoksa ellerindekini kaptırmak mı. Hepimiz kazanabilecekken aslında ne oluyor birbirimize geçirmiş oluyoruz bu yüzden sonunun nasıl olacağını merak ediyorum ve iyi şekilde devam etmesini umuyorum.

Stop koymaya karşıyım ama benim görüşüm kimseye de koymayın demedim ben koymuyorum bazı prensiplerim var doğrudur yanlıştır zarara uğrarım ama bildiğimden vazgeçmiyorum kolaca. Dikkat ettiyseniz piyasa bir adım ileri gitmiyor çünkü tıkandı sebebi ise yanlış şekilde hareket ediyor ve kolayca yönlendiriyor olmamız. Bana kim ne derse yapmıyorum sat diyorlar hadi oradan diyorum, stop koy diyorlar hadi oradan diyorum, şu coin'i al diyorlar hadi oradan diyorum. Tek tavsiyem sabırlı olmaktan yana oluyor.
carlzec
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 602
Merit: 100


"BuyAnyLight - Blockchain LED Marketplace"


View Profile
October 18, 2018, 07:40:00 AM
 #5

Hocam tespitlerin gerçekten çok önemli bu hususlar ne yazık ki çok fazla dikkate alınmıyor. Tecrübeyi hayatın bize attığı kazıkların bileşkesi olarak göremeyenler, dediğiniz gibi bir miktar vazeline ihtiyaç duyacaklar.

GrinZ
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1579
Merit: 1002


View Profile
October 18, 2018, 07:47:14 AM
 #6

Bu pıyasa ıster ıstemez bır sure sonra ınsana bırseyler katıyor dogrusuyla,yanlışıyla.Her olaydan arkadaslarında dedıgı gıbı kendımıze bır fıkır edınecegız.Uzun surelı sepetlerı bekletme tarafında lımıtlı stop konusuna katılmıyorum.

Yazın gayet sade ve guzel olmus emegıne saglık.
mappefaar
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 168
Merit: 1


View Profile
October 18, 2018, 07:47:59 AM
 #7

Paylaşım için teşekkürler ben baya faydalandım. Bu kötü tecrübeler gelecekte yapacağımız hataları engellemede bize bir hatırlatıcı olabilir.
SanalPara
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 840
Merit: 257


Monetizing Mobile Engagement Data


View Profile
October 18, 2018, 08:55:54 AM
 #8

Tüm bunları uzun uzun yazdığına inanamıyorum. Ben olsam bu kadar uzun yazı yazamazdım. Canım çok çabuk sıkılıyor. Tez canlıyım herhalde. Yalnız forumda okuduğum en iyi tecrübe yazılarından birisi olmuş. Forumdaki yazılardan böyle bir analiz yapmak herkesin yapacağı iş değil. Zaman ve sabır işi resmen. Onun için +1 meritini verdim.

patlicanmoru
Member
**
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 14


View Profile
October 18, 2018, 09:27:43 AM
 #9

hepsinde adam haklı ya la Cheesy

burayı zenginlik yeri sanıyorlar giren zengin olup çıkıuyor sanıyorlar bunu sandıkları için girdikleri parayı kaybedince herşeyi söylüyorlar sponra
distorsiyon
Member
**
Offline Offline

Activity: 448
Merit: 15


View Profile
October 18, 2018, 10:07:38 AM
 #10

Güzel bir başlık derlemesi olmuş, emeğinize saygılar.

Genelde forumda paylaşılan grafik yorumlarını pek beğenmiyorum, bana çok manipülatif geliyor. Keza dediğiniz gibi emir kipli yazıp sonuna ytd. yazanlar da benim gözümde manipülasyon yapanlar.

Forumda sevdiğim içerikler de ;

-Online ve offline cüzdan paylaşımları, bu paylaşımların teknik incelemesi ve rehberleri,

-Bir ve birçok teknik özelliğin aynı çatı altında gösterimini sağlayan sistemlerin paylaşımları ( bounty kampanyaları stake'leri, kampanya detayları derlemesi, birden fazla kripto paranın aynı platformda bütün detaylarının anlık görüntüleneceği sistemler ve bu sistemlerin excel sheet'e dökülebilinecek online ve offline versiyonları vb.)

-Teknolojik gelişmeler, hükümetlerin ve büyük firmaların reaksiyonlarının haberlendirilmesi ve bizimle paylaşılması ( Mutlaka kaynak belirtilerek yapılan paylaşımlar )

-Ico sürecine yeni giren projelerin Türkçe tanıtılması ( mevcut olan paper'ların Türkçe diline direk çevrilmesi değil, kişinin kendi emeğiyle yapılması )

-Kişisel tecrübelerin paylaşılması ( Şundan aldım şundan sattım ben çok iyiyim tadındakiler değil elbette )

vb. detaylarda olduğu zaman oldukça keyif alıyorum.

Bazen pek haz almasam da, beğenmediğim manipülatif olarak gördüğüm başlıklara da kendime edindiğim öğütleri yazıp, kendisinde hissedebilecek arkadaşlara ulaşmaya çalışıyorum.
exturudere
Member
**
Offline Offline

Activity: 615
Merit: 10


View Profile WWW
October 18, 2018, 10:23:10 AM
 #11

Uzun ve güzel bir yazı. Bende ölümüne hodlculara karşıyım. 5 sene önce top 10da olan coinlerin bile su an esamasi okunmazken bu piyasada uzun süreli hodl hic mantıklı degil. Degerini buldun mu satacaksın.
coinbergh
Member
**
Offline Offline

Activity: 532
Merit: 29


View Profile
October 18, 2018, 10:33:20 AM
 #12

Şu ölümüne hold işinden daha önce ben de bahsetmiştim.

Hold'un en büyük sıkıntısı piyasanın dinamikleri gereği 1 sene boyunca aynı kripto parada kalıp, 1 sene sonra başladığınız yere dönebilmeniz. Bir nevi çemberin etrafında dolaşıp aynı yere geri dönmek gibi. Bu da 1 sene paranızı kilitlediniz ve hiçbir şey kazanamadığınız anlamına gelir. Hatta daha kapsamlı bakarsak enflasyon oranında kayıptasınız. Bu yüzden gerekli yerlerde gerekli müdahaleleri yapmak önemli.

Yazıda stop-loss'un önemini belirten cümle yeterince açık. O konuda başka bir şey söylemeye gerek yok. Elinize sağlık.
adempostaci
Member
**
Offline Offline

Activity: 518
Merit: 10


View Profile WWW
October 18, 2018, 12:32:24 PM
 #13

Açıkçası ilk başladığımda forumdan çok şey öğrendim ilk başlarda bilmediğiniz bir konu hakkında okumak sıkıcı gelse de sonradan çok faydasını gördüm.
DarkXen
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 261


View Profile
October 18, 2018, 12:43:59 PM
 #14

Her ne kadar bilgi çöplüğüne dönmüş olsa da hala buradan öğrenilebilecek çok şey var. Bu kaar kasma millet ne isterse paylaşsın ne kadar farklı düşünce olursa o kadar iyi. İnsanlar aralarından seçip beğendiklerini alsınlar.  Her çöplükte bile işe yarayan bir şey ler mutlaka çıkar. Herkes seninle aynı fikirde olmayabilir.
Suskunadam
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 756
Merit: 505View Profile
October 18, 2018, 01:09:14 PM
 #15

Uzun bir yazı olmuş ama içini dökmüşsün haklı noktaların var ama forum öyle post kasılan bir yer değil/olmamalı hepimiz bu forumdaki bilgiler sayesinde bir şeyler öğrendik nankörlük yapmayalım lütfen.
ferhatgalip
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 182
Merit: 1


View Profile WWW
October 18, 2018, 01:35:55 PM
 #16

Bayağı uzun bi yazı olmuş. Üşenmedim okudum yazdıklarınızda haklılık var. Özellikle son kısımlara katılıyorum. Bende holdcuyum ama doğru zamanı bekliyorum.

cr o w d F o r c e    ▸▸▸   [ Private Sale: Open ]
Global Decentralized Network Of Micro Businesses
karma580
Member
**
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 13


View Profile WWW
October 18, 2018, 01:49:45 PM
 #17

ölümüne hodl yapanlar illaki meyvesini yer gibime geliyor ancak ne tuttuğuna bağlı bu. gidipte digibyte ya da monetha tutuyorsan eh geçmiş olsun sana o zaman  ne diyeyim Grin

bitcoinin gelecekte ne olacağı da belirsiz fiyat olarak.sonuçta ondan çok daha iyi teknolojiler yapılmak üzere
zorbey
Member
**
Offline Offline

Activity: 448
Merit: 33


View Profile WWW
October 18, 2018, 02:35:41 PM
 #18

Trade bilmeyenlerin yapacağı ne büyük şey hodl yapmak. Emlak sekötründe bir söz vardır: Emlakçı satamadığı maldan zengin olur diye. Bununla alakalı çok örnek verebilirim. Tradeyi bilmeyen zaten stop koymayıda bilmez.
Bazı arkadaşların dediği gibi elimizde tuttuğunuz coin çöp değilse sabretmeliyiz. Günün birinde mutlaka kazanacağız...
temeler
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 574
Merit: 250


CAT.EX Exchange


View Profile
October 18, 2018, 02:49:13 PM
 #19

Söyledikleriniz çok isabetli gerçektende bu söylediklerinizi yeni yatırımcılara söylense çok daha dikkatli davranıp az bir miktar zarar edeceği kesin.
|(
▄▄██████████▄▄
▄██████████████████▄
▄█████▀ ▀█████▀ ▀██████▄
██████ ███ ▀▀▀ ███ ███████
██████▀▄███████████▄▀███████
███████ █████████████ ████████
███████ █████████████ ████████
████████▄▀█████████▀▄█████████
██████████▄ █████ ▄█▀▄▄▄▀█████
██████████ ████▌▐█ █▀▄█ ████
████████▌▐█████ █▌▐█▄▄████
▀█████▀ ██████▄ ▀ █████▀
▀██████████████████▀
▀▀██████████▀▀
)(.
)
▌   ANNOUNCE THREAD   ▌▐   BOUNTY   ▐
TWITTER  |  FACEBOOK  |  TELEGRAM  |  DISCORD
(((((((   MOBILE APP [ ANDROID / IOS ]   )))))))
)
yenilmez86
Member
**
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 40


View Profile
October 18, 2018, 03:04:35 PM
 #20

Bence bu naçizane tavsiyelerinizin tam tersi yaşandığı için 2017 son çeyrekte akıl almaz ralliler gördük. 2018'den itibaren acemi yatırımcılar bile akıllanmaya ve körü körüne girmekten vazgeçmeye başladılar. Bu sebeple de hacim küçüldükçe küçüldü ve şuan iş tereciye tere satmaya kadar geldi. Nasıl olur bilemiyorum ama piyasaya taze yatırımcılar bir şekilde gelmezse verilebilecek hiç bir yatırım tavsiyesinin veya yapılacak hiç bir yatırımın anlamı kalmayacak.
Pages: [1] 2 3  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!