Bitcoin Forum
June 17, 2024, 01:35:52 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto cüzdanına trojan bulaşır mı? (hard wallet)  (Read 349 times)
namesislove (OP)
Newbie
*

Activity: 5
Merit: 0

View Profile
October 20, 2018, 10:02:38 AM

Kredi kartım olmadığı için internet üzerinden wallet sipariş edeceğim ancak farklı bir kişi bana getireceği için biraz tereddüt ediyorum.

Bu walletların içerisinde trojan gibi virüsler yerleştirilebilir mi?

Kurulumu 0'dan yapacağımı belirtti satın alacağım kişi ama yine de bana getirmeden kurulmamış haldeyken içerisinde belki trojan gibi bir şey yükleyebilir ileride yüklediğim kriptoları alır diye korkuyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?

destek lütfen
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
October 20, 2018, 10:51:51 AM

Şuradaki ledger incelememde bundan bahsetmiştim;

Ledger Nano S neden sadece 4-5 coini "aynı anda" destekliyor???
2 haftadır Ledger Nano S kullanıyorum. Btc, ltc, eth ve xrp app leri yüklü. Bunlara ek olarak stratis uygulamasını cihaza yüklemek istediğimde memory dolu uyarısı veriyor. Bunun sebebini araştırdım. Ledger yetkilileri güvenlik önlemi olması için kısıtlı alan koymuşlar cihaza. Cihazdan sürekli farklı farklı coinler çekmeyecekseniz çok sorun değil aslında bu durum. Hele benim gibi sadece depolama/saklama için kullanacaksınız hiç önemli değil. Hangi coin i istiyorsanız bi kere kurun, adresi alın kaydedin bi yere. Sonra hep oraya gönderin. Cihazdan o coinin uygulamasını silseniz bile sonra geri yükleyince coini içinde görüyorsunuz yine. Önemli olan size ilk kurulumda verdiği seed i asla ve asla kaybetmemek.

Ledger CTO'sunun yaptığı açıklama şurada
https://www.reddit.com/r/ledgerwallet/comments/6s99xv/just_received_my_nano_s_only_install_4_wallets/dlbgfsb/
Kısaca önemli olan güvenlik olduğu için böyle bir yola başvurulduğu söyleniyor.

Ayrıca Ledger'ın hafızası hakkında bir bilgi
"Nano S has 320 Kb flash, 10 Kb RAM, Blue has 480 Kb flash, 12 Kb RAM (less available for applications after the OS is installed)"
Yani cihazımızda sadece 320 kb'lık bir alan var. Bunun sebebi dediğim gibi güvenlik. Virüs ve malware'lerin boyutu 320 kb'dan fazla olursa cihaza giremiyor bile yani. Kaldı ki cihazın içinde kendi işletim sistemi ve cüzdanları yüklediğinizde zaten 10-20 kb bir alan kalıyor muhtemelen. Bu alana virüs vs girmesi oldukça zor hak verirsiniz ki.

Donanım cüzdanların hafızaları güvenlik nedeniyle özellikle küçük tutuluyor. İçine bir trojan vs girmesi şimdilik söz konusu değil.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
namesislove (OP)
Newbie
*

View Profile
October 20, 2018, 11:26:31 AM

Bu walletin özelliğine göre değişir o halde.

Bir sorum da şu olacak.

Bu cihazları aldığımızda USB flash bellek gibi biçimlendirme gibi seçenekler var mı*

Böyle seçenekler var ise alır almaz sıfırlarım. Sonra kurulum yapar kayıt etmem gereken verileri kayıt ederim.

Aslında fiziki cüzdan bende duracak. Yani hiç bir şekilde ulaşmaları mümkün değil.

İçine bir yazılım yerleştirip içini boşaltabilirler mi sizce? Bu biraz zor gibi sonuçta cihaz bende olacak. Ayrıca Kripto transferlerinde walletlar üzerinden ek bir onaya gerek var mı?

Bilen birisi bilgilendirirse çok sevinirim.

Yatırımımı Bitcoine kaydıracağım ama alış satış yapan sitelere güvenmiyorum. Bu yüzden wallet tercih ediyorum.
PHI1618
Legendary
*

View Profile
October 20, 2018, 12:03:39 PM

Bu walletin özelliğine göre değişir o halde.

Bir sorum da şu olacak.

Bu cihazları aldığımızda USB flash bellek gibi biçimlendirme gibi seçenekler var mı*

Böyle seçenekler var ise alır almaz sıfırlarım. Sonra kurulum yapar kayıt etmem gereken verileri kayıt ederim.

Aslında fiziki cüzdan bende duracak. Yani hiç bir şekilde ulaşmaları mümkün değil.

İçine bir yazılım yerleştirip içini boşaltabilirler mi sizce? Bu biraz zor gibi sonuçta cihaz bende olacak. Ayrıca Kripto transferlerinde walletlar üzerinden ek bir onaya gerek var mı?

Bilen birisi bilgilendirirse çok sevinirim.

Yatırımımı Bitcoine kaydıracağım ama alış satış yapan sitelere güvenmiyorum. Bu yüzden wallet tercih ediyorum.
Cihazın şifresini 3 kere yanlış girerseniz kendi kendini sıfırlar. Böyle bir güvenlik önlemi var.
Bir nevi biçimlendirme diyebiliriz buna evet.

Şu an piyasanın en güvenilir olarak lanse edilen şeyler hardware walletlar. Bunlar da Ledger, trezor, bitbox, kasse ve keepkey gibi cüzdanlar.
Bugüne kadar "donanım cüzdanımın içi boşaltıldı haberim olmadan" gibi bi haber okumadım görmedim.

namesislove (OP)
Newbie
*

View Profile
October 20, 2018, 12:41:03 PM

Yani şunu mu anlamam lazım

hard wallet benim elimdeyken kimse içindeki bakiyeyi uzaktan erişim veya benzeri hilelerle çekemez doğru mu?

Ayrıca 3 defa şifreyi yanlış girsem cihaz tamamen kendini formatlıyor mu içindeki herşeyi siliyor mu? bu içindeki trojani da sileceği anlamına mı gelir?

Smiley
akiko6823
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

View Profile WWW
October 20, 2018, 03:46:28 PM

usb tabalı ledgere dikkat etmek lazım . web walletler zaten Allaha emanet Cheesy
namesislove (OP)
Newbie
*

View Profile
October 20, 2018, 05:08:05 PM

usb tabalı ledgere dikkat etmek lazım . web walletler zaten Allaha emanet Cheesy

USB tabanlı ledger alacağım zaten gerçekten bir şey olur mu?

Sonuç olarak ledger bende olduğu sürece online olarak işlem yapamazlar diye biliyorum?
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
October 20, 2018, 06:28:47 PM

USB tabanlı ledger alacağım zaten gerçekten bir şey olur mu?

Sonuç olarak ledger bende olduğu sürece online olarak işlem yapamazlar diye biliyorum?

Burada yatırım yaptığınız tutar önemli. Şöyle düşünün 100.000TL'niz var ve vereceğiniz 500TL sizin bu paranızı güvene alıyor. Üstelik bu para açıkta duran bir para. Yani cüzdanın içindeki bakiye görünüyor. Bunu çalmak için fırsat vermektense Ledger vb. cihazları kullanmak çok daha makul. Ancak 1000TL'lik bir kripto sahibiyseniz 500TL vermenizi makul görmez kimse.
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

View Profile WWW
October 20, 2018, 08:13:38 PM

Şu anda bulaşmıyorsa dahi ilerde bulaşmayacağının garantisi yok. Hackerların bu işin üzerinde çalıştığına bahse bile girebilirim. Siz çok güvenli derken rahat rahat davranırken çalışmaları meyve verdiğinde elinizdekileri almış olur. Tedbiri asla elden bırakmayın.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
absurde
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 5

View Profile WWW
October 20, 2018, 08:30:44 PM

Güzel bir soru ama bu senenin başında hard wallet'in hacklendiğine dair bir bilgi paylaşılmıştı,  offline çalışmasına rağmen bir şekilde ağ ile bağlandıktan sonra herşey mümkün gibi gözükmekte.
PHI1618
Legendary
*

View Profile
October 20, 2018, 09:03:12 PM

Şu anda bulaşmıyorsa dahi ilerde bulaşmayacağının garantisi yok. Hackerların bu işin üzerinde çalıştığına bahse bile girebilirim. Siz çok güvenli derken rahat rahat davranırken çalışmaları meyve verdiğinde elinizdekileri almış olur. Tedbiri asla elden bırakmayın.
Bu önemli bir nokta. Kesinlikle katılıyorum.
Online olan, internetle online dünya ile alakası olan hiç bir şey %100 güvenli değildir.
Binance dersiniz %95 güvenli ise örneğin, Ledger %98-99 güvenlidir. Ama o %1'den biri bi girer her şeyi alır gider. Bu dünya böyle bir dünya Smiley

namesislove (OP)
Newbie
*

View Profile
October 20, 2018, 09:36:58 PM

Sağlam yatırım için en mantıklı yol hangisi peki mesela 500.000 TL'den söz ediyoruz diyelim. Bu parayı nerede saklamalıyım bitcoin olarak
PHI1618
Legendary
*

View Profile
October 20, 2018, 09:50:23 PM

Sağlam yatırım için en mantıklı yol hangisi peki mesela 500.000 TL'den söz ediyoruz diyelim. Bu parayı nerede saklamalıyım bitcoin olarak
Madem Ledger'a da güvenmiyorsunuz, uç güvenlik istiyorsunuz, işlem şu olacak.

1- Tamamen bütün parçalarını kendiniz topladığınız bir bilgisayar oluşturun. Laptop da olabilir. Laptop olursa kendiniz sıfır en az 500 gb'lık bir ssd alın.
2- Kendi karar vereceğiniz bir Linux sürümünü bu bilgisayara kurun. Linux genel olarak güvenlidir zaten, daha da güvenli olsun derseniz Linux için antivirüs programları var, gerekirse onu da kurun ama bence gerek yok. Temiz güvenilir bir linux sürümü yeterli.
3- https://bitcoin.org/tr/indir adresinden bitcoin core'n linux sürümünü bu bilgisayara indirin ve kurun.
4- Hızlı bir internet ağında yaklaşık 250 gb veri indirmesi lazım core'un. Btc blockchain'i 250 falan olmuştur sanırım.
5- Bütün zincir inince kendinize core'dan bir adres oluşturun. Bu adrese 500 bin tl'lik bitcoin'i gönderin.
6- Linux'a oturum açmak için sağlam bi şifre seçin.
7- Core'dan wallet'ınızı yedekleyin. Bu yedeği farklı şifrelerle şifrelenmiş bi kaç yere koyun. Priv key'i basılı olarak da yedekleyebilirsiniz.
8- Bilgisayarı bir daha işlem yapana dek internetten koparın.

Buyrun size en güvenilir yollardan biri Smiley

yuzuak
Member
**

Activity: 683
Merit: 16

View Profile
October 20, 2018, 11:07:36 PM

şuanda kesinlikle ledger nano derim. Ledger live ile ledger nanonun orjinal olup olmadığının kontrolünüde sağlarsınız.
aakgezen
Member
**

Activity: 249
Merit: 11

View Profile WWW
October 21, 2018, 09:22:03 PM

Şu an için teknolojik olarak bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. Ama bunun gelecekte mümkün olmayacağını iddia etmek yanlış olacaktır. Trojandan çok daha küçük ve bu cüzdanlara girebilecek farklı bir yazılımı eninde sonunda yapacaklar.
zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
October 22, 2018, 09:35:42 PM

Bu teknoloji çağında malesef ne önlemi alırsanız alın her zaman hacklenme ihtimaliniz var. Bankalar bile onca güvenlik önlemlerine rağmen hacklenebiliyor.
@PHI1618 arkadaşımızın yazdığı önlemler kesinlike doğru önlemler. Bende kripto sektörüne 500 k gibi bir yatırım yapacak olsaydım (ki bunu asla bu kadar yüksek rakamda yapmam) bu önlemleri alırdım.
Ama bu tarz önlemler bile yeterli değil. Her zaman için hacklenme ihtimali var. Bunu hiç bir zaman göz ardı etmemeliyiz, edemeyiz.
Bana göre en büyük virüs bilgisayarımıza kurduğumuz antivirüs sistemleridir. Bilgisayarımızın a dan z ye tüm dosyalarına erişim izni var. Bilgisayarımızdaki tüm bilgilere sahip.
O firmada çalışan herhangi birinin bu bilgileri kullanmayacağını kimse garanti edemez.
Davud2023
Newbie
*

Activity: 6

View Profile
October 22, 2018, 10:36:36 PM

500kb lik yer varsa pek ala'da yükleyebilir onu joinerler dat dosyası ile, bi tıklarsın arka plandan senin veriler adama gider, ayıktırmaz bir kaç ay bekler pusuda, sonra cüzdanını boşaltır, ınga ınga diye ağlarsın sümüklerin felan hep akar girer ağzına.. Cry
jeton
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
October 31, 2018, 08:30:21 PM

Ben ico aşamasındaki bir wallet'a yatırım yapmıştım daha içine yükleme yapmadan dolandırıldım. Trojana gerek kalmadı adamlar parayı toplayıp kaçtı.  Grin

kurcalas
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
November 01, 2018, 06:47:56 AM

Şuradaki ledger incelememde bundan bahsetmiştim;

Ledger Nano S neden sadece 4-5 coini "aynı anda" destekliyor???
2 haftadır Ledger Nano S kullanıyorum. Btc, ltc, eth ve xrp app leri yüklü. Bunlara ek olarak stratis uygulamasını cihaza yüklemek istediğimde memory dolu uyarısı veriyor. Bunun sebebini araştırdım. Ledger yetkilileri güvenlik önlemi olması için kısıtlı alan koymuşlar cihaza. Cihazdan sürekli farklı farklı coinler çekmeyecekseniz çok sorun değil aslında bu durum. Hele benim gibi sadece depolama/saklama için kullanacaksınız hiç önemli değil. Hangi coin i istiyorsanız bi kere kurun, adresi alın kaydedin bi yere. Sonra hep oraya gönderin. Cihazdan o coinin uygulamasını silseniz bile sonra geri yükleyince coini içinde görüyorsunuz yine. Önemli olan size ilk kurulumda verdiği seed i asla ve asla kaybetmemek.

Ledger CTO'sunun yaptığı açıklama şurada
https://www.reddit.com/r/ledgerwallet/comments/6s99xv/just_received_my_nano_s_only_install_4_wallets/dlbgfsb/
Kısaca önemli olan güvenlik olduğu için böyle bir yola başvurulduğu söyleniyor.

Ayrıca Ledger'ın hafızası hakkında bir bilgi
"Nano S has 320 Kb flash, 10 Kb RAM, Blue has 480 Kb flash, 12 Kb RAM (less available for applications after the OS is installed)"
Yani cihazımızda sadece 320 kb'lık bir alan var. Bunun sebebi dediğim gibi güvenlik. Virüs ve malware'lerin boyutu 320 kb'dan fazla olursa cihaza giremiyor bile yani. Kaldı ki cihazın içinde kendi işletim sistemi ve cüzdanları yüklediğinizde zaten 10-20 kb bir alan kalıyor muhtemelen. Bu alana virüs vs girmesi oldukça zor hak verirsiniz ki.

Donanım cüzdanların hafızaları güvenlik nedeniyle özellikle küçük tutuluyor. İçine bir trojan vs girmesi şimdilik söz konusu değil.

Ledger konusunda çekincelerim vardı sanırım sizin yazınız yeterli oldu. En kısa süre içinde bir tane edinmeyi düşünüyorum.
uzumsirkesi
Member
**

Activity: 240
Merit: 10

View Profile
November 01, 2018, 08:41:35 AM

private keyi elinde olmadıktan sonra kalkıp cihazlara güvenmek doğru değil. yok  320kb mı şmiiş 2 satırlık koddur birçok virüs.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: