Bitcoin Forum
May 26, 2024, 05:16:32 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Dolarda ibre nereyi gösteriyor?  (Read 286 times)
Erhan5532 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 336
Merit: 1

View Profile WWW
October 21, 2018, 07:06:52 PM

Bugün isterseniz biraz dolardan bahsedelim… Malum çok kısa vadede ‘1 dolar = 2 TL olur mu’dan gelmedik mi buraya? Ondan sonra hoop 1 dolar = 2,39 TL… Çok çabuk geçildi 2,00 seviyesi. Ondan sonra biraz Merkez Bankası biraz da piyasa derken tekrar 2,06’lar… Yanlış anlamayın, dolarda bahsettiğimiz bu seyir çok uzun vadeli bir seyir değil. 2014 Ocak sonunda başlayan ve bu güne kadar gelen bir seyir… Haraketli değil mi? Bu derecede inişli çıkışlı bir dönem çok uzun süredir yaşanmadı dolarda. Bir süre de bu derecede geniş bantta dalgalı seyir yaşanmayacak gibi. En azından şimdiki şartlar göz önüne alındığı zaman bu böyle.

Kaynak: http://finans.gazetevatan.com/haber-detay/yazarlar/dolarda-ibre-nereyi-gosteriyor/6390/

JAVVY   │  An All-in-one Crypto Exchange
semos08
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 2

View Profile WWW
October 21, 2018, 10:39:05 PM

Doların düşeceğini düşünüyorum. Brunson meselesinden sonra Amerika ile yaşanan gelişmeler doların düşeceğini gösteriyor. Teknik analiz önemli ama temel analize de bakmak lazım.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
October 22, 2018, 06:10:51 PM

usdtry grafiği 200 günlük hareketli ortalama çizgisine 18 ekimde geldi ve orada salınıyor. buradan güç toplayacak belki ama benim temennim 5 liraya kadar düşerse fena olmaz. fazla da düşmesini beklemiyorum. 5.70'i geçerse atak yapma hızı da artacaktır haliyle. şimdilik sıkıştı, kaldı.  uzun vadeli görünüm boğa tabi ki. onda değişen bir şey yok.
Prott
Member
**

Activity: 322
Merit: 32

View Profile WWW
October 22, 2018, 07:23:55 PM

Ben hala 2018 yılını 7 lira ile kapatacağımızı düşünüyorum malesef yada faiz arttırımına devam edecekler. Eğer bu kadar faiz olursa kimse para harcamaz borçlanmaz, parası olanda faize yatırır iç piyasa daralıp durma noktasına gelir. Faiz arttırılsa bir dert arttırılmasa bir dert...

tokenexpert
Jr. Member
*

Activity: 128

View Profile
October 22, 2018, 11:10:29 PM

Son zamanlarda bir düşüş gözlemledik, fakat üzülerek ibrenin tersine gideceğini düşünenlerdenim. Genel iş piyasasına ve ithalat/ihracat oranlarımıza baktığımızda yakın gelecek karanlık gözüküyor.
nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
October 23, 2018, 06:15:17 AM

Doların 5 altına düşmesi pek görünür değil. Sadece brunson meselesi değil abd ile çakıştıığımız çok şeyler var. Bugün gülücük saçarlar yarın başka şeyleri bahane ederler. Misal; S400, Münbiç...
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
October 23, 2018, 07:31:44 AM

Doların düşeceğini düşünüyorum. Brunson meselesinden sonra Amerika ile yaşanan gelişmeler doların düşeceğini gösteriyor. Teknik analiz önemli ama temel analize de bakmak lazım.

Benim kanaatimce bizdeki en büyük sıkıntı bu tarz olayların hafife alınması. Brunson olayı diplomatik bir krizdi. Aynı FETÖ olayındaki gibi. Evet dolar diplomatik olaylar doviz kurlarını etkiler. Ancak asıl sorun bu değil. Ekonomik yapıdaki bozulma. Şöyle örnek vereyim. Benim yaşadığım şehir merkezinde 100'den fazla banka şubesi var. Bazı bankalar 6-7 şubeyle hizmet veriyor burada. Ortalama 20 kişinin çalıştığını varsaysak 2000 kişi yapar. Bir kişi bana bankada çalışan bu 2000 kişinin katkısını anlatsın. Üretim sıfır. Evet bankalar ekonomik hayatın pusulası ancak bu şekilde değil. Reel ekonomik göstergelerde bir iyileşme olmadıkça bu durumun düzelmesi kolay değil.

Bu göstergelerin düzelmesi içinde ekonomik gelişim ve üretim bazlı ekonomik model şart. Geçmişte söylediğimiz bir şey vardı. 1 tır dolusu domates satıp 2 tane bilgisayar alıyoruz derdik. Bugün o domatesi ihraç etme noktasına geldik. Basit tarım üretimlerini yapamadığımız için ithalata yönelmek durumunda kalıyoruz. Aracılar nedeniyle tarladan pazara gelen tarım ürünü fiyatları fahiş yükseliyor. Bu nedenle çiftçi para kazanamazken, insanlar temel gıdaya daha pahalı erişiyor. Bir şeyler üretmeli ve satmalıyız. Bu ülkede yurtdışından hayvan ithalatı, buğday ithalatı yapılmamalı.

Ekonomide fırsat maliyeti diye bir terim vardır. Bir şeyden fayda sağlarken, bir başka şeydeki faydadan mahrum kalmayı anlatır.(daha geniş bir kavram en anlaşılır şekli bu olabilir diye böyle özetledim.) İşte bu kavram neticesinde doları düşürmek için faizi yükselttik. Bu da bize bir maliyet oluşturuyor. Gelecekte ödeyeceğimiz faizler bizi daha kritik bir noktaya sürükleyebilir. Bugün 1000$ ile ülkeye gelen bir yatırım 3 sene sonra 3000$ ile çıkması mümkün! Bunu iyi değerlendirmek zorundayız. Bu süreçte gelen parayı doğru yönlendirmek isek bir sonraki dalga bizi yıkmaya gelir.

Sonuç olarak dolar'ın kısa süre içinde düşmesi yapısal olarak mümkün değil. Kısa vadede ufak düşüşler olsa da piyasa beklentisi 7TL'nin üzerinde 1 yıl içinde. Gelirimiz TL ile olduğu sürece bu artışlar belimizi büker. İşallah böyle bir durum yaşanmaz. Bunun için ülke olarak yerli üretime yönelmeli ve ileriye dönük doğru ekonomik kararlar almalıyız. Ama her şeyden önce çok çalışmalı ve çok üretmeliyiz.
necrofurian
Jr. Member
*

Activity: 252

View Profile WWW
October 23, 2018, 09:36:28 AM

iki ülke arasında sürtüşme olduğunda ve dolar verisi amerikada olumlu geldiğinde artık yani kısaca doları değerlendiren bir gelişme yaşandığında olan TL'ye ve diğer gelişmekte olan ülkelere oluyor. ama diğer gelişmekte olan ülkelere nazaran TL daha agresif değer kaybediyor. dolardaki ibre yönü hiç bir zaman değişmedi.

gemstra  |▌  The Future of Social Selling  |▌  A blockchain infrastructure
● ● ● ●  for the biggest gig economy of tomorrow  ● ● ● ●
mynet
Member
**

Activity: 336
Merit: 10

View Profile
October 23, 2018, 01:32:24 PM

Bu ülkede bir şey fiyatlandıktan sonra asla eski yerine gelmiyor ,7 lirayı gören dolar fiyatı eninde sonunda 6-12 ay içeirisinde yavaş yavaş bu fiyata tekrar gelecektir.Düşeceğini düşünenlere kesinlikle katılmıyorum.Şimdilik yatay seyrettirecekler.

cabbaraga
Member
**

Activity: 196
Merit: 12

View Profile WWW
October 23, 2018, 04:58:36 PM

YENİ YILA GİRENE KADAR DÜŞÜŞLER YAŞANIR. OCAK AYIYLA BERABER TEKRARDAN YÜKSELİŞ GERÇEKLEŞİR TAHMİNİ RAKAM 13 DİYORUM.

▀▀▀▀▄▀▀▀▀▀ ▀▀ ▀ ▄ ▀    GORECRUIT    ▀ ▄ ▀ ▀▀ ▀▀▀▀▀▄▀▀▀▀
▬▬   ARTIFICIAL INTELLIGENCE FOR HR BASED ON BLOCKCHAIN   ▬▬
Whitepaper   Telegram   [  Pre-Sale 》 24th October  ]   Facebook   Twitter
1453eko
Jr. Member
*

Activity: 406

View Profile WWW
October 23, 2018, 05:04:40 PM

Dolar kasım ayı başı gibi br puma yapacak ,eski ata noktası olan 7.2 seviyesine gelecek sonra ufak bir gerileme ile 6.6.civarına oturacak ,şubat ayı gibide bu sefer 7.80-8 lira bandına gelcek ,sonrasınada 7.20 ye oturacak .

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
ramsay snow
Full Member

Activity: 630
Merit: 103

View Profile
October 23, 2018, 06:49:27 PM

bence dolar sene sonuna biraz düşüşle gelecek çünkü sene sonunda yüksekten kapatırsa zam olayları falan sıkıntıya girer bir yolunu bulur düşürürler 5 lira civarında sene sonunu görürüz sonrada yeni yılla beraber uçuşa girer 7-8 diye gider

blogmanya
Member
**

Activity: 364

GR

View Profile WWW
October 23, 2018, 08:25:56 PM

Yukari kardes yukari bunu anlamak bu kadar zor mu.  16 yildir hep yukari giden bir dolar ve krizin tam ortasindayken duser mi sence.

BITMART CRYPTOCURRENCY EXCHANGE
Brainstorming
Member
**

Activity: 146

View Profile WWW
October 23, 2018, 11:00:33 PM

Döviz kuru yükselip geri döndüğü zirve seviyesini kısa zamanda yakalar netice belli şimdiden ATO başkanı dahil sıkıntıları beyan eden iş adamlarını dinleyen yok hala kanal İstanbul konuşmaları geçiyor televizyonlarda.
psikolog
Member
**

Activity: 210
Merit: 11

♦ SIMDAQ ♦

View Profile
October 23, 2018, 11:07:38 PM

Dolar biraz kafasını aşağı çeviirnce sağolsun ülkeyi yönetenler yerinde durmayıp yeni şeyler çıkarıyor. Bu yüzden daha uzun bir süre yukarı yönlü gidecek gibi. Bazı dönemler aşağı kırabilir ama elbet geri çıkacaktır geri

❰ ❰❰ ❰❰❰ ❰❰❰❰❰ ♦ SIMDAQ ♦ ❱❱❱❱ ❱❱❱ ❱❱ ❱
Learn how to trade profitable!
 Instagram ▼▲       Medium ▼▲      Telegram ▼▲    Facebook  ▼▲      Twitter ▼▲
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
October 24, 2018, 02:32:13 AM

Gayet de yaşanacağını düşünüyorum ülkede stabil olan bir şey yok. Şu an pratikte olmasa bile teoride akp tek başına iktidar değil bunu piyasa istikrarsızlık ve risk olarak algıladı mesela.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490
Merit: 4

View Profile WWW
October 24, 2018, 04:01:12 AM

İbre her zaman olduğu gibi yukarı. Samimi şekilde soruyorum doların düşüşünü alım fırsat olarak görmeyen var mı aramızda?

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
karabiber
Hero Member

Activity: 1372
Merit: 657

View Profile
October 24, 2018, 11:03:04 AM

Doların siyasi meseleler ile bir miktar düştüğünü gördük ancak geldiğimiz noktada zorlansa da düşmez. ABD ile siyasi ilişkiler hala istenilen seviyede değil o yüzden doların düşmesini beklememek gerekir. Ha birde üretim, üretimde kullanılan girdiler konusu var ki en fazla darbe yediğimiz konu. Üretimde girdi ve sınai malları yerli ve millileştirmeden veya katma değerli ürünler üretmediğimiz sürece dolar, ekonomide daha çok konuşulur.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
emrah0406
Jr. Member
*

Activity: 239

View Profile
October 24, 2018, 01:38:54 PM

Doların bi papaza bağlı olmadığını düşünenlerdendim o yüzden papazdan sonraki düşüş çok etkili olmadı haliyle ,dün Bahçeli nin açıklamasıyla bile 5.6 dan 5.8 e kadar çıktı .Sağlam olmayan ekonomide en basit siyasi figür bile dolar üzerinde etkili olabiliyor o yüzden düşmesi için somut reel adımların atılması lazım diye düşünüyorum.teknik analiz ne der bilemem.
beypazmad
Jr. Member
*

Activity: 406

View Profile WWW
October 24, 2018, 05:43:14 PM

kısa vadede düşüş orta ve uzun vadede ise ibre yeniden yukarı yönlü olacaktır. bakmayın rahip verildi diye dolar düşme eğilimi gösterdiğine.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: