Bitcoin Forum
June 22, 2024, 09:33:23 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: 1 Kasım 2018 Kur Hareketlenmesi  (Read 354 times)
ardaclown (OP)
Jr. Member
*

Activity: 48
Merit: 1

17 y/o coder

View Profile WWW
November 01, 2018, 08:55:53 AM
Last edit: November 01, 2018, 09:13:52 AM by ardaclown

Güne hareketliliğini koruyarak başlayan Türk Lirası vergi indirimi açıklamasından sonra devletin bütçe gelirlerinin azalıp, bütçe açığını arttıracağını düşünmek çok da çılgınca bir şey değil fakat aynı zamanda Kuzey Suriye'de yapılan harekatta bu işe ayrı bir etki yaratıyor. Dün vergi indirimi açıklamasından sonra düşüşe geçen Türk Lirası, akşam ki ABD açıklaması ile aynı şekilde devam etti. Türk Lirasını destekleyecek taraftan baktığımızda ise Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde Türkiye 17 sıra birden yükseldi. Türkiye 190 ülke arasında 43. oldu. Yani şu an ki duruma baktığım da bir belirsizlik görüyorum fakat elbet durumun Türk Lirasını güçlendireceğini düşünüyorum. Çünkü vergi indiriminin bütçeyi azaltacağı doğru fakat hükümetin de bunu kontrollü bir şekilde yönetebileceğini ve en kötü senaryo ile sene sonunda vergilerin tekrar yükselmesi ile durumların normale döneceğini düşünüyorum.

Bahsettiğim konular ve kaynaklar:
"Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın çeşitli alanlarda vergi indirimleri yapılacağına yönelik açıklamasının ardından dolar ve euro yükselişe geçti."
https://www.haberler.com/vergi-aciklamasi-sonrasi-dovizde-hareketlilik-11390318-haberi/

"Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde Türkiye 43. Oldu"
https://www.haberler.com/son-dakika-dunya-bankasi-is-yapma-kolayligi-11389143-haberi/

"ABD Dışişleri'nden 'Kuzey Suriye'ye operasyon' açıklaması: Endişe verici"
https://tr.sputniknews.com/abd/201811011035937548-abd-disisleri-kuzey-suriye-operasyon-aciklamasi-endise-verici/

Konuyu sadece sabah uyanıp Dolar'a ne olmuş ya diye düşünen arkadaşlar varsa diye açmak istedim. Herhangi bir yatırımım yok ve yatırım tavsiyesi olarak görmeyin lütfen. Sadece göz önüne gelen konuları toparlayıp, küçük bir özet yaptım.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄ ■       SKYNET.co       ■ ▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▐▬▬▬▬▬▬▬▬▬     PRIVATE SALE is LIVE     ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▌
karabiber
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 683

View Profile
November 01, 2018, 10:08:13 AM

Vergi indirimi yapılsa da yapılmasa da yine en kötü senaryo yaşanmış olacaktır. Nedeni alım gücü son üç ayda düşen hatta eriyen tüketicilerin geçen sürede bir de üstüne vergi oranlarının yüksekliği sebebiyle harcamaya yönelememesi vergi indirimini beraberinde getirmiştir. Ancak yıl sonuna kadar devam edecek olan vergi indirimleri de halkın alım gücünün çok yüksek biçimde düştüğü bu dönemde ehvenişer olarak kabul edilecektir. Kurun, 4 Kasım tarihinde ABD'nin İran yaptırımlarını açıklamasıyla nasıl bir seyir izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
November 01, 2018, 10:16:23 AM

Seçimler var amerikanın 6 kasımda. Bu kurun seyrini doğrudan etkileyecek. Vergi indiriminde de eğer piyasaya canlılık gelirse yıl sonunda da devam edebilir.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
eller55
Jr. Member
*

Activity: 364

View Profile WWW
November 01, 2018, 10:30:19 AM

Ülke ekonomimizde ki dengede bile  maalesef dışa bağımlıyız ,Amerikan seçimlerinin yaklaşması ,irana uygulanacak olan ambargo bütün bu gelişmeler bizdeki kurun hareketini belirleyecek.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
tezcatcatl
Sr. Member

Activity: 421
Merit: 263

View Profile
November 01, 2018, 10:35:59 AM

Moderatorler haber sitelerinden haber kopyalayip yapistiran newbie accountlara bir care bulsa ne guzel olur..
heidikim
Full Member

Activity: 602
Merit: 100

View Profile
November 01, 2018, 10:53:27 AM

Yapılan indirimler kalıcı çözümler sağlamayacak ve yine pansuman tedbirlerle ekonomiyi canlandırmaya çalışıyorlar ama bu saatten sonra bu zihniyetle dikiş tutturmak zor. Bakalım neler olacak..
ardaclown (OP)
Jr. Member
*

17 y/o coder

View Profile WWW
November 01, 2018, 10:55:10 AM

Moderatorler haber sitelerinden haber kopyalayip yapistiran newbie accountlara bir care bulsa ne guzel olur..
Umarım Bitcoin Haberleri kısmına girmezsiniz...
Konuyu okumuş olsaydınız haber kopyalamadığımı anlardınız. Son 24 saatte neler yaşandığını kendi cümlelerimle kısa bi şekilde yazdığımı görmüş olurdunuz.

ardaclown (OP)
Jr. Member
*

17 y/o coder

View Profile WWW
November 01, 2018, 11:04:35 AM

Ülke ekonomimizde ki dengede bile  maalesef dışa bağımlıyız ,Amerikan seçimlerinin yaklaşması ,irana uygulanacak olan ambargo bütün bu gelişmeler bizdeki kurun hareketini belirleyecek.
Kafamda tam olarak anlayamadığım bir nokta var. Umarım doğru anlamışımdır, yanlışım varsa kusura bakmayın düzeltirseniz çok memnun olurum. Bu iki olay Dolar kurunun güçlenmesini veya zayıflamasını etkileyen olaylar ve USD'nin tüm Dünya çapında kullanılması ve popüler olması nedeniyle tüm dünya USD paritesine bağlı bir şekilde çalışıyor olarak düşünüyorum. Bu yüzden sadece TL değil diğer para birimlerinin de bu olaylara göre hareket göstereceğini düşünüyorum.

nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490
Merit: 4

View Profile WWW
November 01, 2018, 12:26:13 PM

Şöyle bir şey var. Dünyada dolar değer kazanıyor faiz arttırımları sayesinde evet. Ama bizim türk lirası buna ilave olarak düştüğü için ekstra değer kaybı ortaya çıkıyor.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
tezcatcatl
Sr. Member

View Profile
November 01, 2018, 05:42:38 PM

Konuyu okumuş olsaydınız haber kopyalamadığımı anlardınız. Son 24 saatte neler yaşandığını kendi cümlelerimle kısa bi şekilde yazdığımı görmüş olurdunuz.

Ha yani haberleri okuyup, o haberlerde yazanlari farkli cumlelerle burdan paylastim diyorsunuz.
Pek bir farki yok. Post sayiniz her iki sekilde de artiyor..
ardaclown (OP)
Jr. Member
*

17 y/o coder

View Profile WWW
November 01, 2018, 07:34:30 PM

Ha yani haberleri okuyup, o haberlerde yazanlari farkli cumlelerle burdan paylastim diyorsunuz.
Hocam bilgi paylasmanin hangi yonunu cekemiyorsunuz anlamiyorum ki. Ona bakarsaniz burada yazan binlerce konu binlerce trading tekniklerinin hepsi belirli yerlerde yaziyor. Okuyup ogrenip kendi cumlelerinizle yazdiginizda paylasmis oluyorsunuz. Mesela bu konunun altina gelen yorumlardan 6 Kasim‘da Amerikada secim oldugunu ogrendim. Konunun altina bos yorumlar atarak siz daha sacma bir sekilde post kasiyorsunuz bunu dusunurseniz. Gelip hic bir sey okumadan spam post atiyorsunuz.

tezcatcatl
Sr. Member

View Profile
November 01, 2018, 08:11:15 PM

Hocam bilgi paylasmanin hangi yonunu cekemiyorsunuz anlamiyorum ki. Ona bakarsaniz burada yazan binlerce konu binlerce trading tekniklerinin hepsi belirli yerlerde yaziyor. Okuyup ogrenip kendi cumlelerinizle yazdiginizda paylasmis oluyorsunuz. Mesela bu konunun altina gelen yorumlardan 6 Kasim‘da Amerikada secim oldugunu ogrendim. Konunun altina bos yorumlar atarak siz daha sacma bir sekilde post kasiyorsunuz bunu dusunurseniz. Gelip hic bir sey okumadan spam post atiyorsunuz.

Baskliktaki butun postlari okudum. Beni rahatsiz eden Ekonomi forumunu acinca karsima cikan oyle veya boyle sonucta kopyala yapistir hesabi olan haber sitelerinden alinmis yazilar. Haber okumak isteyen gider haber sitesine girer okur.
ardaclown (OP)
Jr. Member
*

17 y/o coder

View Profile WWW
November 01, 2018, 08:16:55 PM

Baskliktaki butun postlari okudum. Beni rahatsiz eden Ekonomi forumunu acinca karsima cikan oyle veya boyle sonucta kopyala yapistir hesabi olan haber sitelerinden alinmis yazilar. Haber okumak isteyen gider haber sitesine girer okur.
Haklısınız, ben de bunu yapmak istemediğim için kendi düşüncelerimi de araya kattım. Bu konuyu açarken düşüncem nasıl post kasarım değildi yani ekonomi haberlerini çok fazla takip eden bir insan değilim ve kur hareketlenmesini görünce nedenini anlayamamıştım, biraz araştırma yapınca nedenini anladım ve benim gibi bilmeyen insanlar olduğunu düşünerek paylaşmak istedim.

Sizin düşünceniz benim için de geçerli haber sitesinden kopyala yapıştır yapıp altına kaynak yazıp linki koymanın çöplükten hiç bir farkı yok. Fakat benim yapmaya çalıştığım bu konuda hem düşüncelerimi söylemek hem de diğer insanların düşüncelerini almaktı.

electronic981
Member
**

Activity: 126
Merit: 10

View Profile WWW
November 02, 2018, 02:08:36 AM

Türk Lirasının güçlenmesi için ithal ettiğimizden daha çok ihracat yapmamız, turizm gelirlerini çoğaltmamız, teknolojiye bilime kaynak aktarmamız vs. gibi etmenlerin olması lazım. Bakın dünyaya bunları yapan ülkelerin borusu öter.
nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
November 02, 2018, 06:16:23 AM

abd deki seçim kuru çok etkileyecektir. Ne olursa olsun kim gelirse gelsin ülkemize bulaşmayan hiç bir dünya ülkesinin başına bela olmayan biri seçilir umarım. Bu tıramp tam bir bela makinası.
nrttngnbz
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
November 02, 2018, 07:10:18 AM

yapılan hamlelerin hiçbirisi dişe dokunur, somut ve süreklilik sağlayıcı olmadı için bu dalgalanmaların süreceği aşikar. bir siyasi krize bakıyor tepetaklak olması.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
cosgun61
Jr. Member
*

Activity: 168

View Profile WWW
November 02, 2018, 08:23:47 PM

Dolar 3 TL’den 7 TLye çıkınca kimsenin sesi çıkmıyor. Ancak dolar 7 TL’den 5 TL’ye düşünce herkes övünmeye başlıyor.Bu bir başarı mı sizce. Herkes yalaka olmuş anlaşılan. Yarın öbür gün 5 TL’den 10 TL’ye çıkarsa yine kimsenin sesi çıkmaz ancak dolar 10 TL’den 7 TL’ye düşerse yine yalakalar meydana çıkar.

● ●   CATEX.io   ● ●
|    |  Transaction Mining Exchange  |    |
(((((((  TRADE NOW  )))))))
zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
November 02, 2018, 08:30:32 PM

Dolard çok düşüş beklemiyorum. Dünya piyasası çok karışık. Ülkeler arası ekonomi savaşları halen devam ediyor ve edecek gibi de gözüküyor. Ki biz üretmeyen bir ülke olarak işimiz çok zor. Ne zaman ki üretip ihrac etmeye başladık o zaman her şey çok daha güzel olacaktır.
ardaclown (OP)
Jr. Member
*

17 y/o coder

View Profile WWW
November 08, 2018, 07:26:38 AM

Dolar 3 TL’den 7 TLye çıkınca kimsenin sesi çıkmıyor. Ancak dolar 7 TL’den 5 TL’ye düşünce herkes övünmeye başlıyor.Bu bir başarı mı sizce. Herkes yalaka olmuş anlaşılan. Yarın öbür gün 5 TL’den 10 TL’ye çıkarsa yine kimsenin sesi çıkmaz ancak dolar 10 TL’den 7 TL’ye düşerse yine yalakalar meydana çıkar.
Sadece yalaka olarak bakmaniz garip bi durum. Turk Lirasi hukumettin parasi degil hepimiz yani Turk milletinin para birimi. Dolar 3 liradan 7 liraya ciktiginda Turk Lirasini destekleyecek guzel bir haber olmayabilir fakat Turk lirasi degerlendigi zaman daha da fazla guven kazandirmak icin boyle paylasimlar yapilabilir diye dusunuyorum.

kimkimokoki
Member
**

Activity: 76
Merit: 10

View Profile WWW
November 10, 2018, 04:18:36 PM

iyide liranın değerlendiğini nereden çıkardınız dolar kurunun yükselmesi sürekli olan hadise liranın değerlenmesi geçici iyi düşünün liranın değerlenmesi için kaç tane sebep sayacaksınız. ekonomi 2 haftada düzelmedi sonuçta.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: