Bitcoin Forum
May 12, 2024, 08:26:49 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin Private Keyler Ne kadar Güvende?  (Read 421 times)
Dertli34 (OP)
Newbie
*

Activity: 17
Merit: 1

View Profile
November 01, 2018, 04:44:27 PM

-Önceden belki bilenler biliyordurda deepweb de geçen hafta surf yaparken BTC ile ilgili bir site denk geldi.Sitedeki olayda adamlar doğru yalan liste vermişler btc adresleri var ve o adreslerde işte birinde 0.5 btc varsa diğerinde 0.9 btc var gibi düşünün ve bu btc olan hesapları sattıklarını ve her birine ayrı ayrı fiyat vermişler yaklaşık yarı fiyatı gibi.İşte bunları almak istiyen ödeme yaparsa private key ler verilecek deniyordu.

-Şunu diyende olabilir hocam adamlar tokatçı yani sen ödemeyi yapınca yollamazlar gibi diyende olacaktırda biraz işi deşince adamların hack yaptıkları ve paraları kendileri çekmek yerine yarı fiyatına yada biraz daha aza hack olanları  sattıkları belli sitede paylaşılan hesap sayısıda enaz 100 tane vardı işin gerçeği sürümden kazanıyorlar belkide işte hepsini ayrı ayrı girip uğraşmak yerine alan uğraşsın risk onda dediğimiz miktarı bize yollasın btc adresimize gibi bir olay sanırım.Yani alan kişi ne yaparsa yapsın bizi bağlamaz alacağımız % 50 eksiğine razıyız gibi.

-Olay bu şekilse private keyler nasıl güvende olur sorusu akla gelmiyor değil?

-Adamlar demekki birilerinin private keyleri elde etmiş çatır çatır satıyorlar.Ayrıca sitede biraz araştırdım bu private keyler alttaki yerden

https://electrum.org/

giriş yapılarak import ediliyor deniyor ne kadar doğru ise.Ben detayınıda bilmiyorum.Bu konuda tecrübeli arkadaşların bilgisini paylaşmasını umarım.

Örnek olarak birde adres atalım o siteden önceden almıştım.Hesap önceden btc almış.

https://apirone.com/btc/address/1EcDD3QLhSg9zmPnExs5etYaXP5o4yT8xM

Private Key

5HpHagT65TZzG1PH3CSu63k8DbpvD8s5ip4nEB3kEsrecTDy178

Address

1EcDD3QLhSg9zmPnExs5etYaXP5o4yT8xM   

Compressed Address

14HYuq4SANoCS3nL1RBDLKD5bAqmR279HA 

1715502409
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715502409
Reply with quote  #2

1715502409
Report to moderator
1715502409
Hero Member
*

Ignore
1715502409
Reply with quote  #2

1715502409
Report to moderator
1715502409
Hero Member
*

Ignore
1715502409
Reply with quote  #2

1715502409
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715502409
Hero Member
*

Ignore
1715502409
Reply with quote  #2

1715502409
Report to moderator
mugt
Member
**

Activity: 183
Merit: 35

View Profile
November 01, 2018, 05:35:44 PM

bununla ilgili forumda onlarca konu, yüzlerce mesaj bulabilirsiniz. private key üretme aralığı belli, dünyadaki tüm atomlardan daha fazla değer aralığında bir sayıdan bahsediyorsunuz. Zaten güvenilir olduğunu oradan ispatlamaya çalışıyorlar. Buldular dediğiniz 1EcDD3QLhSg9zmPnExs5etYaXP5o4yT8xM adresinin keyi belli, kendileri bulduysa neden daha az fiyata satıyorlar. Yeterince ararsanız daha fazla bulunmuş private key olan değerleri bulursunuz. her sakallıyı dedeniz sanmayın ama Smiley

bayatekmek
Jr. Member
*

Activity: 144

View Profile
November 01, 2018, 05:42:26 PM

he ya merkezi borsalardan parayı exchange etmek akıllarına gelmemişmi ya bırakın bu işleri birçok merkezi olmayan borsa var oradan yap gönder kim bulacak serni.

●● ● Me\/u ● ●● BET ON ANYTHING, ANYTIME, AGAINST ANYONE ●● ● Me\/u ● ●● (https://www.mevu.bet/)
sufferer123
Member
**

Activity: 574
Merit: 55

View Profile WWW
November 01, 2018, 07:23:36 PM

Bu olayların tamamı seni beni çarpmak için kurulmuş tuzaklar. Bir şekilde seni inandırdıkları gibi, milleti de inandırarak bedavadan, havadan parayı götürüyorlar. Merkezi olsun merkezsiz olsun isteseler çok rahat ve basit bir şekilde ellerindeki btcleri farklı tokenlere çevirebilirler, üstelik yarı fiyatına da değil, üç kuruş transfer ücretine bunu yapabilirler. Aman hocam uzak durun, gereksiz yere para kaybı yaşamayın.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
PLINKO    |7| SLOTS     (+) ROULETTE    ▼ BIT SPINBITVESTPLAY or INVEST ║ ✔ Rainbot  ✔ Happy Hours  ✔ Faucet
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
seslimesaj
Jr. Member
*

Activity: 139

View Profile
November 01, 2018, 07:50:24 PM

hocam bununla ilgili bulduğunuz kaynak adresi alabilirmiyim görmek isterim nasıl bir dolandırıcılık yapıldığı hakkında görmek isterim.
haticebayik0993
Jr. Member
*

Activity: 113

View Profile
November 01, 2018, 07:58:09 PM

Yine birilerinin canı yandı yani bunun hiç bi önlemi yok sanırım etherwallette de aynı sıkıntı
kurcalas
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
November 02, 2018, 12:53:05 PM

Basit mantıkla bu olayda bir sahtekarlık olduğunu çözebilirsiniz. Bu adamlar Bitcoin'leri borsaya atıp satabilirler. Takip edilmek istemiyorlar hiç bir şekilde diyelim. O da basit. Bu adamlar "sözde" Bitcoin private keyini bulabilecek kadar zekiler ya eminim IP işinide bir yolla çözerler. Burada pazar alanında 1 BTC'yi 30K'dan satsalar herkes üstüne atlar örneğin. Böylece kayıt falan da yok.

Yani demem o ki aldanmayın bu tarz şeylere. "Kimse kimseye kolay para vermez."
miller14
Member
**

Activity: 602
Merit: 11

View Profile
November 03, 2018, 07:37:02 AM

Son derece bilgi verici bir paylasim olmus bunlarin devamini bekliyoruz insanlar bu sekilde ogreniyor bende dahil bir suru sey ogrendim buralardan
daggez
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile
November 03, 2018, 07:26:47 PM

Merkezi belli olmayan bir Bora’ndan aktarım yapılabilir bence bu işte başka işler olabilir veya şöyle bir örnek vereyim 100 Eth yarı fiyatına verdiğini düşün reklam gibi düşünün 1000 kişiye sattılar sonra bu 1000 kişi 10000 arkadaşına anlattı ve 10000 kişiden para toplayıp kaybolmayacakları ne malum 😊
brkttlv
Jr. Member
*

Activity: 896
Merit: 9

View Profile WWW
November 03, 2018, 09:27:21 PM

Yani yüzlerce BTC hesabının private keylerini hackleyecek kadar donanımlılar ama bu paraları kendileri çekmeye korkuyorlar ve yarı değerine satıyorlar. Kripto borsalarda kolaylıkla halledebilirler böyle bir şey olsa, bana pek inandırıcı gelmedi açıkçası.
iskendercnr
Jr. Member
*

Activity: 448
Merit: 2

View Profile WWW
December 09, 2018, 02:35:38 PM

Kuantum bilgisayarlara sahip olmadıktan sonra private keyler bulunamaz ama öte yandan şans faktörü de var birisi sallar gelir sizin keyi tutturur. Ama teknoloji ne kadar gelişirse şifreleme de o kadar gelişeceği için sorun olarak görmüyorum ben güvenliği.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
December 09, 2018, 04:43:29 PM

Yorumları okudumda arkadaşın anlatmak istediği başka olay sanırım. Grin
 darknette denk geldi bu tip oluşumlar varda.İş nerden nereye vardı.
Biraz ipucu vereyim kendisi araştıran araştırsın yoksa bedava ekmekte yok köftede yok sitede yok. Grin
Adam yapmış sistemi otomatik tarıyor eth adresini diyelim balance olanı yakalayınca zınk diyor ve hesabın private keyini alıyorsun ve zınk diyenin sonrada myetherwalletdan giriyorsunprivate keyle ve ordan ethleri uçuruyorsun olay bu yani. Shocked
sadece ledger naso s -trezor ve başka bağlantılı olan varsa giremezsin hata veriyor yoksa diğer direkt olanlarda hesaba girip eth almaksa sadece 10 saniye sürüyor.
Bizzat şahidim çalışıyor.Gerçi bize balance kallavi gelmedi oda ayrı mesele yani. Tongue
işte onun dediği btc ise daha yeni çıkardılar başka coinlerede yaptı namussuzlar sistemi.
buyrun kendiniz araştırın.
Nomad88
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1268

View Profile WWW
December 09, 2018, 05:54:55 PM
Last edit: December 09, 2018, 06:16:43 PM by Nomad88

Daha önce private key hakkında benzer konunun tartışıldığı bir başlıkta bir yazı yazdım. Merak ve endişeleri gidermek adına buraya aynen ekliyorum.

"Burada yapılan iş sıradan bir Bitcoin adresi yaratmak ve Block Explorer'lar aracılığı ile bakiye sorgulamak. Buna benzer yüzlerce proje bulunuyor. En bilineni "Large Bitcoin Collider" ve istatistiklerini buradan inceleyebilirsiniz:

https://lbc.cryptoguru.org/stats

Bunun dışında Plutus oldukça bilinen bir yöntem. Aynı işlemi yalnız başınıza yapmanızı sağlıyor. Proje açık kaynak kodlu sizlerde inceleyebilirsiniz. Kod temel olarak adres yaratma ve bu adresi kontrol etmek üzerine kurulu olduğu iç biraz deneyimi olanlar kendileri de kodlayabilir benzer bir programı. Plutus'u merak edenler buradan inceleyebilirler:

https://github.com/Isaacdelly/Plutus

Son olarak böyle bir deneme yapmaya başlamadan önce bir hatırlatma yapmak istiyorum sizlere. İki adresin çakışma ihtimali yaklaşık 2¹⁶⁰'da 1. Bu sayının büyüklüğünü açıklayan güzel bir yöntem var.

Saniyede 1 milyar deneme(2³⁰) yapıyor olsaydınız, kesin bir çakışma için 2¹³⁰ saniyeye ihtiyacınız olurdu.
Bu işlemi aynı anda 1 milyar makina ile yapabiliyor olsaydınız ihtiyacınız olan süreyi 2¹⁰⁰ 'e indirebilirdiniz.
Ayrıca sizin kadar zengin ve manyak 1 milyar yatırımcı daha bulabilseydiniz süreyi daha da azaltarak 2⁷⁰ 'e çekebilirdiniz.

Bu durumda,
Bir yıl içerisinde 2²⁵ saniye olduğunu göz önüne alırsak, 2⁴⁵ yıla ihtiyacınız olurdu.

Hala aranızda "Ama, ya olursa...?" diye düşünenler varsa şunu da ekleyeyim; Evrenimizin yaşı 2³⁴ yıl.

İlgilenen arkadaşlar için bu konu ile bağlantılı iki yazımı paylaşıyorum.
https://medium.com/@ahmetseyhan/sha-256-kriptografik-hash-algoritmas%C4%B1-294d13f0ca5d
https://medium.com/@ahmetseyhan/bitcoin-matemati%C4%9Fi-ve-bloklar%C4%B1n-dili-6cc6fa5d0ae2
"

BACARAN
Jr. Member
*

Activity: 560

View Profile
December 09, 2018, 07:26:13 PM

Geçen akşam bir haber görmüştüm, ülkedeki dolandırıcı sayısı öğretmen sayısını geçti diye, geçtiğimiz yıl 400 bin dolandırma vakası bildirilmiş polis raporlarına, bu da onlardan birisi düşmeyin bu tuzaklara, unutmayın eğer bir şey gerçek olamayacak kadar sürreal gözüküyorsa muhtemelen altında bir bir yeniği ardır.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
December 09, 2018, 07:52:54 PM

Daha önce private key hakkında benzer konunun tartışıldığı bir başlıkta bir yazı yazdım. Merak ve endişeleri gidermek adına buraya aynen ekliyorum.

"Burada yapılan iş sıradan bir Bitcoin adresi yaratmak ve Block Explorer'lar aracılığı ile bakiye sorgulamak. Buna benzer yüzlerce proje bulunuyor. En bilineni "Large Bitcoin Collider" ve istatistiklerini buradan inceleyebilirsiniz:

Bunun dışında Plutus oldukça bilinen bir yöntem. Aynı işlemi yalnız başınıza yapmanızı sağlıyor. Proje açık kaynak kodlu sizlerde inceleyebilirsiniz. Kod temel olarak adres yaratma ve bu adresi kontrol etmek üzerine kurulu olduğu iç biraz deneyimi olanlar kendileri de kodlayabilir benzer bir programı. Plutus'u merak edenler buradan inceleyebilirler:

Son olarak böyle bir deneme yapmaya başlamadan önce bir hatırlatma yapmak istiyorum sizlere. İki adresin çakışma ihtimali yaklaşık 2¹⁶⁰'da 1. Bu sayının büyüklüğünü açıklayan güzel bir yöntem var.

Saniyede 1 milyar deneme(2³⁰) yapıyor olsaydınız, kesin bir çakışma için 2¹³⁰ saniyeye ihtiyacınız olurdu.
Bu işlemi aynı anda 1 milyar makina ile yapabiliyor olsaydınız ihtiyacınız olan süreyi 2¹⁰⁰ 'e indirebilirdiniz.
Ayrıca sizin kadar zengin ve manyak 1 milyar yatırımcı daha bulabilseydiniz süreyi daha da azaltarak 2⁷⁰ 'e çekebilirdiniz.

Bu durumda,
Bir yıl içerisinde 2²⁵ saniye olduğunu göz önüne alırsak, 2⁴⁵ yıla ihtiyacınız olurdu.

Hala aranızda "Ama, ya olursa...?" diye düşünenler varsa şunu da ekleyeyim; Evrenimizin yaşı 2³⁴ yıl.

https://medium.com/@ahmetseyhan/sha-256-kriptografik-hash-algoritmas%C4%B1-294d13f0ca5d
https://medium.com/@ahmetseyhan/bitcoin-matemati%C4%9Fi-ve-bloklar%C4%B1n-dili-6cc6fa5d0ae2
"

Yani yazılarınızla teorileriniz çok mantıklı ve makul. Ama benimde bir çok insanında aklında olan şey aslında bugünün şartları değil. Yani birisi yarın deneyerek benim private key'imi kıramaz bunu bende biliyorum.

Ama nasıl ki, Bitcoin madenciliğinde zorluk seviyesi her geçen gün arttığı için daha iyi cihazlar madencilik yapıyor, aynı şekilde hash gücü arttıkça Bilgisayarların p. key arama hızı da artabilir. Tamamen sallıyorum ama 10 yıl sonra pc ler daha güçlü olduğunda tek başına P.key ile cüzdan güvenliği ne kadar yeterli olur emin değilim.
Nomad88
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1268

View Profile WWW
December 09, 2018, 08:08:14 PM

Bu durumda,

"

Yani yazılarınızla teorileriniz çok mantıklı ve makul. Ama benimde bir çok insanında aklında olan şey aslında bugünün şartları değil. Yani birisi yarın deneyerek benim private key'imi kıramaz bunu bende biliyorum.

Ama nasıl ki, Bitcoin madenciliğinde zorluk seviyesi her geçen gün arttığı için daha iyi cihazlar madencilik yapıyor, aynı şekilde hash gücü arttıkça Bilgisayarların p. key arama hızı da artabilir. Tamamen sallıyorum ama 10 yıl sonra pc ler daha güçlü olduğunda tek başına P.key ile cüzdan güvenliği ne kadar yeterli olur emin değilim.

Genel olarak SHA(Secure Hash Algırithm) konusunu, altındaki algoritma setlerinin farklarını ve daha sonra yüzeysel olarak Post-Quantum kriptografi (Quantum Resistance) başlıklarını biraz araştırıp incelerseniz Bitcoin tarafında gelişmelerin ne kadar önde olduğunu kavrayabileceksiniz.

coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
December 10, 2018, 01:33:15 AM

deepwebe hiç girmedim ama bana göre tamamen dolandırıcık üzerine kurulu. allah bilir ödemeyide yine btc olarak alıyorlardır.
temiz 1btc gönder kirli 2 btc al gibi. Smiley
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
December 10, 2018, 06:11:52 AM

Hiç bir şey gibi sıfır risk Bitcoin'de de yok. Çözmesi imkansıza yakın bir algoritması var evet ancak imkansız değil. Yine de mevcut koşullarda Bitcoin'in private key güvenliği konuşulacak son şeylerden birisi.
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
December 10, 2018, 07:12:59 AM

private keyleri kırmak çok zor. 100 bitcoini olan birisi 10'ar parçalı olacak şekilde 10 cüzdana aktarır yine kafası rahat olur. veya birden fazla ledger alır. ilerde belki kuantum bilgisayarları ile bu biraz kolaylaşır ama yine de kolay olmayacak bir iş.

asıl risk private keyleri pishing sitelerine aktarmak.
cbIpok
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 250

View Profile WWW
December 10, 2018, 12:24:25 PM

he ya merkezi borsalardan parayı exchange etmek akıllarına gelmemişmi ya bırakın bu işleri birçok merkezi olmayan borsa var oradan yap gönder kim bulacak serni.

Merkezi olmayan borsaya göndersen bile onları nakite çevirmek için kimlik doğrulaması gereken bir borsa kullanman gerekecek. Bu şekilde yaparak isimlerinin geçmemelerini sağlamak istemiş olabilirler.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: