Bitcoin Forum
May 08, 2024, 11:43:33 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: ERC-721 Standardı Nedir? Non-fungible (Benzersiz) Tokenler  (Read 180 times)
RUPT (OP)
Newbie
*

Activity: 16
Merit: 0

View Profile
November 01, 2018, 08:09:40 PM

ERC-721, Ethereum blok zinciri üzerinde eşsiz tokenlerin nasıl yaratılacağını açıklayan bir standarttır. Eşsiz tokenlerin yönetilmesi, takas edilmesi gibi işlevlere izin vermek için bir akıllı sözleşmenin gerçekleştirmesi gereken minimum arabirimini tanımlarken token metadata’sı için herhangi bir standardı zorunlu kılmaz veya ek fonksiyonlar eklenmesini kısıtlamaz.

ERC-721 standardı ile oluşturulan non-fungible tokenler ise fungible coin ve tokenlerin aksine eşsizdir ve diğer aynı türden tokenler ile değiştirilemez. Bitcoin, ethereum gibi bir çok coin ve USD, TL gibi fiat paralar fungible’dir yani benzersiz değildir, her birimi aynı değere sahiptir ve birbiri ile takas edilebilir. Bunun yanında, fungible coin ve tokenler örneğin bitcoin 0.5 bitcoin, 0.0002 bitcoin gibi küçük birimlere bölünebilirken bir non-fungible token tek birimdir ve küçük birimlere bölünemez.

ERC-721 standardı ile oluşturulan non-fungible tokenler ile oluşturulan projelerin en bilineni, benzersiz kedilerin yetiştirildiği ve alınıp satıldığı bir oyun olan CryptoKitties iken şuan non-fungible tokenler Decentraland ve EnjinCoin gibi birçok projede kullanılmaktadır. Non-fungible tokenlerin kullanım alanları tabi ki sadece oyun endüstrisi ile sınırlı değil, gayrimenkul benzeri reel varlıkların takibi gibi çok farklı kullanım alanları sunmaktadır.

Non-fungible (benzersiz) tokenlerin alım satımı veya oyunlara göz gezdirmek için, blok zinciri üzerindeki dijital itemler için en büyük pazar yeri olan OpenSea‘ye göz atabilirsiniz. OpenSea’de CryptoKitties, Player Tokens, Decentraland, HyperDragons ve EtherTulips gibi bir çok oyun ve platformun dijital itemlerini alıp satmak mümkün.

KAYNAK: https://coinbalina.com/erc-721-standardi-nedir-non-fungible-benzersiz-tokenler/
1715168613
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715168613
Reply with quote  #2

1715168613
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715168613
Hero Member
*

Ignore
1715168613
Reply with quote  #2

1715168613
Report to moderator
1715168613
Hero Member
*

Ignore
1715168613
Reply with quote  #2

1715168613
Report to moderator
jeda2000
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
November 01, 2018, 08:30:30 PM

Ethereum kendini geliştirmeye devam edecek, Bitcoinden sonra piyasaya katkısı olan en büyük fikir bu bence. ICO lardan ötürü aşırı satışlar gerçekleşip fiyatı dip yapsa da gelecekte toparalyacaktır.
truncus
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 259

View Profile
November 01, 2018, 08:51:51 PM

kripto paraların gelişmesinde ethereumun payı son derece yüksek. adamlar sürekli kendisini geliştiriyor ve yeni özellikler ekliyor. bir ara CryptoKitties çok tutmuştu, onun gibi yeni projeler çıkabilir.
distorsiyon
Member
**

Activity: 448
Merit: 15

View Profile
November 01, 2018, 09:21:28 PM

Fiyatı ne olursa olsun, Ethereum benim gözümde bir numara.

Gerek nispeten düşük fee değerleri, gerek kendi altyapısı gerekse de ekosistemi ile bu görüşümü desteklemekte.

ERC-20 ile başlayıp dallanması da bunun göstergelerinden birisi.

LoveFooL
Member
**

Activity: 476
Merit: 12

View Profile
November 01, 2018, 09:55:08 PM

benim anlamadığım bu standarta sahip tokenler için yeni cüzdan mı oluşturmamız gerekecek yoksa var olan halihazırda kullandığımız erc20 cüzdanlarla kullanabilecekmiyiz.
jeton
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
November 02, 2018, 08:15:53 PM

Ethereum blockchain dünyasını daha üst seviyelere nasıl taşınabileceğini gösteren bir altcoin oldu. Başka altcoinlerin öncüsü oldu. Kullanımının, oluştrulmasının kolay olması sebebiyle çok suistimale uğradı. Ama bu tip gelişmelerle daha çok yolunun olduğunu ıspatlıyor.
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
November 02, 2018, 09:39:26 PM

Ethereum blockchain dünyasını daha üst seviyelere nasıl taşınabileceğini gösteren bir altcoin oldu. Başka altcoinlerin öncüsü oldu. Kullanımının, oluştrulmasının kolay olması sebebiyle çok suistimale uğradı. Ama bu tip gelişmelerle daha çok yolunun olduğunu ıspatlıyor.

Bu çok doğru bir tespit, Ethereum bir coin olmaktan biraz daha fazlası, insanlar sadece smart contract ile adını duydu diyelim ama sadece o kadar değil. Ethereum geliştiricilerinin maddi anlamda bir sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum, artık o durumu aşıp, Blockchain teknolojisini nasıl ileriye taşırızı düşünüyorlar. Özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum, Ethereum demiyorum, Blockchain teknolojisi diyorum. Vitalik'in son söylediklerine bakın, madencilerle bu işin gitmeyeceğini düşünüyor. Sadece Ethereum için mi? Hayır. Genel olarak blockchain teknolojisi bu kadar enerji sarfiyatı ile ilerleyemez diyor.

Diğer sorunlara gelelim ICO mesela, Ethereum bir denedi DAICO yaptı. Neydi DAICO? aslında akıllı kontratlar ile paranın güvende tutulması, road map'e göre açılması vs. peki niye böyle birşeye ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu piyasadaki en büyük sorunlardan bir tanesi de ICO'ların güvensiz olması.

Bu tarz belirlenmiş bir sürü sorun var. Bu sorunlar sadece ETH ilgilendirmiyor ama adamların taşın altına ellerini koyup, çözebildikleri kadarını çözmeye çalışıyorlar. Burada şunu da unutmamak lazım, bu coinlerin hepsi aynı gemideler. İnsanlar bu teknolojiden uzaklaşırsa hepsi göçer, yaklaşırsa da hepsi çıkar.
jeton
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
November 03, 2018, 09:20:44 AM

Bu çok doğru bir tespit, Ethereum bir coin olmaktan biraz daha fazlası, insanlar sadece smart contract ile adını duydu diyelim ama sadece o kadar değil. Ethereum geliştiricilerinin maddi anlamda bir sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum, artık o durumu aşıp, Blockchain teknolojisini nasıl ileriye taşırızı düşünüyorlar. Özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum, Ethereum demiyorum, Blockchain teknolojisi diyorum. Vitalik'in son söylediklerine bakın, madencilerle bu işin gitmeyeceğini düşünüyor. Sadece Ethereum için mi? Hayır. Genel olarak blockchain teknolojisi bu kadar enerji sarfiyatı ile ilerleyemez diyor.

Diğer sorunlara gelelim ICO mesela, Ethereum bir denedi DAICO yaptı. Neydi DAICO? aslında akıllı kontratlar ile paranın güvende tutulması, road map'e göre açılması vs. peki niye böyle birşeye ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu piyasadaki en büyük sorunlardan bir tanesi de ICO'ların güvensiz olması.

Bu tarz belirlenmiş bir sürü sorun var. Bu sorunlar sadece ETH ilgilendirmiyor ama adamların taşın altına ellerini koyup, çözebildikleri kadarını çözmeye çalışıyorlar. Burada şunu da unutmamak lazım, bu coinlerin hepsi aynı gemideler. İnsanlar bu teknolojiden uzaklaşırsa hepsi göçer, yaklaşırsa da hepsi çıkar.

"Vitalik'in son söylediklerine bakın, madencilerle bu işin gitmeyeceğini düşünüyor" demişsinizya bu işin en iyi örneklerinden biride IOTA nın kendi zinciridir. Bu zincire benzer zincirler dahada gelişecektir diye düşünüyorum. Hep ileriye doğru bir gidiş söz konusu.
avalonn
Full Member

Activity: 728
Merit: 151

View Profile
November 03, 2018, 12:22:34 PM

bitcoin piyasanın adını duyurmaktan başka bir işe yaramadı. ancak ethereum bu piyasanın teknik anlamda gelişmesine en büyük katkıyı yaptı. üreten beyinlere ufuk açıcı fikirler aşılamış oldu bu yönü ile en az btc kadar devrimsel bir iş yaptı bence ether
yns1903
Member
**

Activity: 756
Merit: 16

View Profile WWW
November 03, 2018, 01:29:23 PM

Bu standart sayesinde eth fiyatında önemli bir değişim. Olabilir. Eth dediğiniz gibi sadece bir coinden ibaret değil. Önemli birçok özelliği bulunuyor. Bunun bilincinde olmak lazım.

urwhatuknow
Sr. Member

Activity: 446
Merit: 250

CAT.EX Exchange

View Profile
November 03, 2018, 01:34:59 PM

Ethereum geldiği ve geleceği seviyeleri gerçekten hakediyor eşsiz token standartı ve daha bir çok yenilikle sanırım ethereum 2 ile gelecek ve adından sıkça bahsettirecek gibi görünüyor bakalım neler olacak heyecanlıyım Smiley

|(
▄▄██████████▄▄
▄██████████████████▄
▄█████▀ ▀█████▀ ▀██████▄
██████ ███ ▀▀▀ ███ ███████
██████▀▄███████████▄▀███████
███████ █████████████ ████████
███████ █████████████ ████████
████████▄▀█████████▀▄█████████
██████████▄ █████ ▄█▀▄▄▄▀█████
██████████ ████▌▐█ █▀▄█ ████
████████▌▐█████ █▌▐█▄▄████
▀█████▀ ██████▄ ▀ █████▀
▀██████████████████▀
▀▀██████████▀▀
)(.
)
▌   ANNOUNCE THREAD   ▌▐   BOUNTY   ▐
TWITTER  |  FACEBOOK  |  TELEGRAM  |  DISCORD
(((((((   MOBILE APP [ ANDROID / IOS ]   )))))))
)
BitcoinTurk
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
November 03, 2018, 02:04:08 PM

ERC-721, Ethereum blok zinciri üzerinde eşsiz tokenlerin nasıl yaratılacağını açıklayan bir standarttır. Eşsiz tokenlerin yönetilmesi, takas edilmesi gibi işlevlere izin vermek için bir akıllı sözleşmenin gerçekleştirmesi gereken minimum arabirimini tanımlarken token metadata’sı için herhangi bir standardı zorunlu kılmaz veya ek fonksiyonlar eklenmesini kısıtlamaz.

ERC-721 standardı ile oluşturulan non-fungible tokenler ise fungible coin ve tokenlerin aksine eşsizdir ve diğer aynı türden tokenler ile değiştirilemez. Bitcoin, ethereum gibi bir çok coin ve USD, TL gibi fiat paralar fungible’dir yani benzersiz değildir, her birimi aynı değere sahiptir ve birbiri ile takas edilebilir. Bunun yanında, fungible coin ve tokenler örneğin bitcoin 0.5 bitcoin, 0.0002 bitcoin gibi küçük birimlere bölünebilirken bir non-fungible token tek birimdir ve küçük birimlere bölünemez.

ERC-721 standardı ile oluşturulan non-fungible tokenler ile oluşturulan projelerin en bilineni, benzersiz kedilerin yetiştirildiği ve alınıp satıldığı bir oyun olan CryptoKitties iken şuan non-fungible tokenler Decentraland ve EnjinCoin gibi birçok projede kullanılmaktadır. Non-fungible tokenlerin kullanım alanları tabi ki sadece oyun endüstrisi ile sınırlı değil, gayrimenkul benzeri reel varlıkların takibi gibi çok farklı kullanım alanları sunmaktadır.

Non-fungible (benzersiz) tokenlerin alım satımı veya oyunlara göz gezdirmek için, blok zinciri üzerindeki dijital itemler için en büyük pazar yeri olan OpenSea‘ye göz atabilirsiniz. OpenSea’de CryptoKitties, Player Tokens, Decentraland, HyperDragons ve EtherTulips gibi bir çok oyun ve platformun dijital itemlerini alıp satmak mümkün.

KAYNAK: https://coinbalina.com/erc-721-standardi-nedir-non-fungible-benzersiz-tokenler/

Ethereum kendisini her geçen gün geliştirmeye devam ediyor fakat bu noktada NEO tarafından bazı kopyaların çekildiğini düşünüyorum. Evet, teknolojik anlamda Ethereum biraz daha geriye düşmüş durumda olsa da kullanım alanında açık fark ile önde gidiyor. Tabii ki bu teknolojik gerilik Ethereum ekibi için büyük bir dezavantaj ve bu sebeple de ekip sürekli olarak çalışmaya devam ediyor. Benzersiz, kusursuz token işlemlerinde bölünememe olayının NEO tarafından alındığını ve bu hamle ile yatırımcı kitlesinin de daraltıldığını düşünmek gerekirse bu gelişmelerin olumlu yönleri kadar olumsuz yönleri olduğunu da söylemek mümkündür.
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
November 03, 2018, 08:03:32 PM

Bunun yanında, fungible coin ve tokenler örneğin bitcoin 0.5 bitcoin, 0.0002 bitcoin gibi küçük birimlere bölünebilirken bir non-fungible token tek birimdir ve küçük birimlere bölünemez.

e ne işe yarayacak o zaman ben anlamadım. temelde ne anlamı var o halde???

"Vitalik'in son söylediklerine bakın, madencilerle bu işin gitmeyeceğini düşünüyor" demişsinizya bu işin en iyi örneklerinden biride IOTA nın kendi zinciridir. Bu zincire benzer zincirler dahada gelişecektir diye düşünüyorum. Hep ileriye doğru bir gidiş söz konusu.
Iota çöpünden bahsetmeyelim lütfen şurda. iota çöptür. tangle kadar dandik bi yapı görmedim.

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀