Bitcoin Forum
May 29, 2024, 02:47:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Türkiye ve Kripto Paranın Geleceği  (Read 2068 times)
runomata (OP)
Full Member

Activity: 134
Merit: 101

View Profile WWW
March 08, 2014, 02:01:29 AM

Aramızda "gerçekten çok riskli" bir oyunun oyuncusu olduğumuzu reddedecek kimse var mı? Ben kendi adıma bu riskten besleniyorum diyebilirim..

1. içinde bulunduğumuz piyasa hiçbir gücün (devlet/banka/görüş/topluluk/loca...vs) kontrolünde değil.

2. sistemi kontrol altında tutan hiçbir otorite yok. ( tek otorite exchange siteleri, ki onlar da arada sadece ofline/bakım moduna girdiklerinde) bilmem anlatabildim mi.. Smiley

3. sürekli ve artarak dışarıda bu sistemin çökmesi için herşeyi yapan bir otoriteler zinciri hazır bekliyor.. İleride bu otoritelerin kol kola girip BTC çökertme operasyonları yapacağından hiçbir şüphem yok.. Paranın alternatifi olma iddiası "güçlü" bir iddiadır ve bu iddiaya giren herkesin başına gelecekleri öngöremese de kabullenmesi gerekir sonuçta..

4. sabah 10 akşam 5 açılıp kapanan bir piyasa olmaması sürekli aktif olma zorunluluğu gerektiriyor. Bir düşünsenize bu işe girmeden önceki yaşantılarımızla şimdiki aynı MI?

5. kesinlikle bağımlılık yapan bir BİLİNMEZLİĞE sahip bu oyun.. her birimiz bu bilinmezlik içerisindeki işaretleri yorumluyor ve geleceğini çizmeyi hedefliyoruz kendi meşreplerimizce.. (Hepsi çok değerli girişimler..)

6. çözmeye çalıştığımız şey 2 yıl geriye gitmeyen bir istatistik arşivine sahip.. Bu ne demek? daha yeni doğmuş bir sistem.. Sürekli sistem diyorum ama aslında "sistem" kelimesi tam olarak bitcoin piyasasını anlatmıyor.. Hatta sistem dışı/sistemsiz/ asistematik gibi yeni terimler ve tanımlar daha çok yakışıyor.

7.
8.
9........ bu listeyi uzatmak çok kolay.. Hepiniz farkındasınız zaten bunun..

PEKİ BİZ NEDEN BURADAYIZ?

Ben sadece para kazanmak için olduğunu düşünmüyorum! Yanılıyor muyum?
Çünkü ben iş güç sahibi bir adam olarak zaman zaman işime konsantre olamayıp buralarda buluyorum kendimi.. Yalnız mıyım? sanmıyorum.. Ya da yalnız olmadığımı umuyorum demeliyim Smiley

BU sadece para kazanmakla ilgili değil arkadaşlar.. Çünkü öbür tarafta 10.000 $ değerindeki iş beklerken burada sen 100-200 $ lık kar/zararlara vakit ayırıyor ve sebebini anlamaya çalışıyorsan, bu para kazanmakla ilgili bir şey OLAMAZ!

Şimdi nede bunları yazdığıma geliyorum..

Bizlerin, Türkiye'de bir araya gelip, toplu bir bilinç oluşturarak, doğumuna şahitlik ettiğimiz bu yeni "ŞEYİN" büyümesine, gelişmesine ve bir gün hiçbir "merkezi güç" tarafından yıkılamayacak kadar güçlenmesine yardımcı olmamız gerekiyor.. Doğası gereği, decentrelized olan bu sistemi büyütmemiz gerektiğine inanıyorum..

Büyütmekten kastım sadece maddi değerini yükseltmek değil.. Caligrapher bir yerde güzel bir şey söylemişti bir ara.. " bitcoin bir gün 1 $ olsa da değerlidir..

İşin içine gerçekten giren herkeste aynı bilinci seziyorum, yazdıklarından.. Şimdi artık bireysel yeteneklerimizi birleştirme zamanı geldi sanırım.. Yabancıların başı çektiği kripto para piyasasına Türkiye'nin geç kalmasına engel olmamız gerektiğini düşünüyorum.. Bunu yapacak olanlar da bizden başkası olmayacaktır.

Bırakalım bitcoin 1 $ a düşsün  ya da 10.000 $ a yükselsin..(zaten pozisyonlarımızı alırız duruma göre) Bunun ötesinde yapılması gereken o kadar çok şey var ki.. Türkiye bu konuda bakir bir alan.. bu alandaki boşlukların hepimi farkındayız.. Bu boşlukların hepsi geleceğin yeni iş alanları unutmayın.. BOŞLUK DOLDURMAK ciddi bir iştir..

Teklifim şu; bu konulara "hobi" olarak eğilenler dışında "profesyonel" bir ekip kuralım.. Bu ekip kendi yeteneklerine göre bir çalışma planı hazırlasın ve Türkiye'deki boşlukları doldursun yavaş yavaş..

Boşluklar neler? (maddelerin geliştirilmesi gerekiyor)

1. Kripto Para dünyasını Türkiye'de tanıtacak ciddi bir haber kaynağı yaratmak. Bir haber web sitesi. Bu site sadece kripto dünyasından haberler verecek.. (coinkolik tadında..belki o desteklenebilir.)

2. Kripto paraların piyasada dolaşımını sağlayacak alışveriş siteleri, ortamları.. (Bilecik'teki eczane sahibini bilenleriniz vardır..bildiğim kadarıyla Tr'de ilk bitcoin kabul eden yerel işletme..)

3. Teknik analizlerin yapıldığı, spekülatif haberlerin değerlendirilip tartışıldığı bir site..

4. Hukuki temellerin atılmasını sağlayacak araştırma ve paylaşım ortamı.. Burada, karşılaşılan problemler paylaşılır, çözüm aranır ve belki ileride yerel bazda da olsa sistemsel kurallar oluşturulabilir.. Bu madde benim alanıma girdiği için çok fazla şey var aklımda.. (Yeri geldikçe paylaşırım..)

5. ....
6. .... kısacası bir çok boşluk var doldurulması gereken..

tuyas'ın dediği gibi whatsupp birleşmeleri kısa vadede akılcı çözümler bence.. ama benim söylemek istediğim; gelin bakış açımızı serçelerden, kartallardan, google earth açısına çıkaralım yavaş yavaş.. eminim bir çok lokal birleşme çoktan başlamıştır ve bunlardan haberimiz olmayabilir. Biz tüm bu birleşmelere ortak bir bilinçle ve ortak bir hedefle katılalım ve destek olalım.

3-4 nisanda sanırım İstanbul Bahçeşehir Üniversitesinde bir workshop yapılacak.. bu tarihe kadar gelin bizler de bir çalışma ekibi oluşturalım ve somut adımlar atabilecek düzeye gelelim..

Buradaki paylaşımlarımızı mümkün olduğunca konuya bağlı kalarak yapmamızın faydalı olacağını düşünüyorum.. Fikirlerinizi merakla bekliyorum..
needmoney
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1023

I am a good bro

View Profile
March 08, 2014, 11:36:40 AM

Bir solukta okudum! Smiley Çok güzel yerlere değinmişsiniz.Misalen ben öğrenciyim ayda 50-100 lira atabiliyorum en fazla, e haliyle de getiri de yatırıma göre düşük oluyor.Fakat bahsettiğiniz gibi; bu tip merkezi olmayan, birilerinin tekelinde olmayan projeler beni çok heyecanlandırıyor ve elimden geldiğince destek vermeye çalışıyorum.

Öneri: İşi sadece whatsapp'la bırakmayalım, benim gibi whatsapp kullanmayıpta görüş paylaşmak isteyenler olabilir Smiley

.
      ▄▄█▀▀█▄▄
  ▄▄█████▄▄█████▄▄
████  ███  ███  ████
  ▀▀█████▀▀█████▀▀

▀█▄▄  ▀▀█▄▄█▀▀   ▄▄█
 ▀▀███▄▄     ▄▄██▀██
     ▀███   ██▀  ▄█
██     ██  ██ ▄██▀██
▀██    ██  ███▀  ▄██
 ▀███▄▄██  ██ ▄███▀
    ▀▀███  ▀██▀▀
.Just.Bet. 

█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
.
DICE
LOTTERY
PLINKO
.
COIN FLIP
CRASH
WHEEL
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
.
        ███████       ▄▄██▄
                  ▄▄███▀▀██▄
      ██████   ▄███████▄▄███▄
               ▀██  █████████▄
                ▀█████████▀▀██▄
████████████     ▀███▀▀███▄▄██▀
██  ████  ██      ▀██▄▄███▀▀
█████▀▀█████  ██   ▀██▀▀
█████▄▄█████
██  ████  ██   ██████
████████████
.
TRUSTLESS
DECENTRALIZED
TRANSPARENT
..PLAY NOW..
mjpo
Hero Member

Activity: 1103
Merit: 500

View Profile
March 08, 2014, 01:31:48 PM

Dostum ben özellikle bu hükumete ve gelecek hükumetlere güvenmiyorum. Şuan yatırım yapmamamın yegane sebebi bu güvensizliğim. Hepsi basiretsiz insanlar. Olayın az buçuk farkına varan siyasiler hemen olaya el atacaktır. Anlamayanlarsa yasaklar getirmeye çalışacaktır. Çünkü kontrol edilemeyen bir takas biçimi mevcut sistem için tehdit oluşturur. Düzenini kurup gemisini yürütenlerde bu olaydan rahatsız olacaktır. Söylediklerine bende katılıyorum ama bunların bir süre gizli bir şekilde yapıp alt yapısını oluşturduktan sonra halka açılmalıyız. Yoksa daha palazlanmadan kafamızı keserler. Dünya tarihinde var olmuş bir takas sisteminin yerine yenisini getirmekten bahsediyoruz. Kimse tekerine çomak sokulmasını istemez.

Türkiye'de büyük firmaların BTC'yi ödeme şekli olarak kabul edeceklerini sanmıyorum çünkü boyunlarında hükumetin kılıcı hazır beklemekte. Bir mali denetim, bir vergi denetimiyle bitirirler o firmayı.
ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
March 08, 2014, 02:49:37 PM

şimdi zekat değil de öbür türlü paralar bitcoin ile alınsaydı hiç kamyonlara gerek kalırmıydı şehrazatlardan ev almaya veya rüşvet yiyen polisler neden 10000 değil de 9995 yatmış diye sorar mıydı  Grin
ayakkabı kutularına özgürlük bitcoine volume istiyoruz
calligrapher
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 254

View Profile
March 08, 2014, 03:19:55 PM

Dostum ben özellikle bu hükumete ve gelecek hükumetlere güvenmiyorum. Şuan yatırım yapmamamın yegane sebebi bu güvensizliğim. Hepsi basiretsiz insanlar. Olayın az buçuk farkına varan siyasiler hemen olaya el atacaktır. Anlamayanlarsa yasaklar getirmeye çalışacaktır. Çünkü kontrol edilemeyen bir takas biçimi mevcut sistem için tehdit oluşturur. Düzenini kurup gemisini yürütenlerde bu olaydan rahatsız olacaktır. Söylediklerine bende katılıyorum ama bunların bir süre gizli bir şekilde yapıp alt yapısını oluşturduktan sonra halka açılmalıyız. Yoksa daha palazlanmadan kafamızı keserler. Dünya tarihinde var olmuş bir takas sisteminin yerine yenisini getirmekten bahsediyoruz. Kimse tekerine çomak sokulmasını istemez.

Türkiye'de büyük firmaların BTC'yi ödeme şekli olarak kabul edeceklerini sanmıyorum çünkü boyunlarında hükumetin kılıcı hazır beklemekte. Bir mali denetim, bir vergi denetimiyle bitirirler o firmayı.

aynen sizin gibi düşünüyorum.

japonya'da yetişen bir ağaç vardı, ismini unuttum. soho veya hosho gibi bişeydi heralde.

ağaçın tohumunu, fidanını toprağa veriyorsunuz, boyu hiç uzamıyor, günler aylar geçiyor ama boyu hiç uzamıyor. 10 santimlik bir fidan gibi görünüyor hep. 4 yıl, 5 yıl boyunca kök salıyormuş ağaç. kökleri o kadar uzun oluyormuş ki 50-100 metre kadar ilerleyebiliyormuş toprağın altından.

bu 4-5 yılın ardından gelen ilk baharda 1-2 ay içinde boyu 5 metreye kadar ulaşıyormuş ve 1-2 yıl sonra apartman boyuna geliyormuş ağaç.

yukarıdaki örnek olayı özetliyor aslında. siz sessizce, kimseye belli etmeden yayılıp planlarınızı uzun vadeli yaparsanız, günü ve zamanı geldiğinde rakipleriniz size sadece teslim olur, çünkü sessizce rakibinizi değil ama rakibinizin tüm çevresini kuşatmışsınızdır. sürekli fiyatı düşsün, fiyatı düşmeli falan dememin nedeni hep bu gibi şeyler. fiyat ne kadar yüksek olursa bu sistemin içine o kadar kalpazan, dolandırıcı, şark kurnazı birikecek. fiyatı düşsün de bi kolu uzanacak kökleri görebilelim, acelemiz yok. sessizce ilerleyelim. 2013 nisandan aralık ayına kadar yaşanan o devasa artışın yukarıdaki ağaç örneğinden hiçbir farkı yok, kendimi çok salak hissediyorum o zamanlar bitcoin'i bildiğim halde hiç araştırmadığım için. fakat bitcoin şu an kökleri bu kadar sağlam olmayan bir proje. o köklerin sağlamlaşmasının tek yolu da, zarara girdiğinde bile bu sistemi terketmeyecek kadar sadık kitle. minerlar yani. miner'lar bu işi sadece gündelik kâr amacıyla mı yapıyor yoksa yeri geldiğinde elektrik parasını fitlediği zamanlarda bile devam edecekler mi? bunu zaman gösterecek. belki de böyle bir zamanı görmemize fırsat bile vermeden yeni bir boğa koşusunun içine giricez. bilemiyorum.

bitcoinin bir venture capital sermayesiyle hareket ettiği tartışılmaz bir gerçek. amerikadaki firmalar bu tip küçük oluşumlara para dağıtıyor sermaye yaratmak için. angel investor olayı yani. bu firmaların/projelerin 10 tanesinden belki 1 tanesi ayakta kalıyor. yani bizim şu an yaptığımız şey, riski son derece fazla bir projeye "hmm güzelmiş bu aslında tutabilir" deyip sermaye, kaynak yaratmak. aslında riskini minimize eden şey ise şu an çok yayılmış olması. yani bundan 1 yıl önce bitcoine para bağlayanlar asıl riskin kralını alanlar. bizden sonra gelenler de hep bizden daha az risk/daha az kâr alacaklar.

öte yandan bitcoin ile çalışmayı kabul eden hiçbir firma yok nerdeyse, ufak tefek olanları saymazsak.

bir exchange sitesinin bu şirketlerle anlaşması asıl önemli olan mevzu. şimdi overstock, tigerdirect örneğinde olduğu gibi, sistemin şöyle işlemesi gerekiyor;

siz bir şirket sahibi olarak btcturk ile iletişime geçip bitcoin ile çalışmak istediğinizi beyan ediyorsunuz, diyorsunuz ki; benden bitcoin ile alışveriş yapan müşterinin gönderdiği parayı anında tl'ye çevirerek hesabıma aktarılmasını istiyorum. burada çok büyük riskler var işte.

btcturk hacmi yok denecek kadar az. atıyorum 5000 tl karşılığı bitcoin ile alışveriş yapıldı, btcturk'te 5000 tl yi anında satsanız bitcoin 1000tl ye kadar iner. abartıyorum ama mümkün yani bunlar. e haliyle bu adam da yanaşmaz bitcoin ile ticarete. yani bu adamın aslında korktuğu şey bitcoin volatilitesi değil. çünkü bundan korkması gereken kişi bitcoin tutan kişidir. şirket sahibi bitcoin tutmadığı için onun zarar göreceği tek durum hacimsizlik oluyor.

o yüzden ilk etapta amaç hacim yaratmak. bunu yapmanın tek yolu da p&r.

kredi kartıyla hatta kontörle bile bitcoin satabilen bir sistem olmalı ki insanlar bitcoin alsın, kullanmaya niyetlensin. yoksa kimse bankaya eft yap, ordan para aktar, ölme eşşeğim ölme deyip buna devam etmez. insan paypala bile girmeye üşeniyor yurtdışından bişiy alırken. kaldı ki biz tr'de sıradan bir şirketten alışveriş için kaynak yaratmaya çalışıyoruz.

bu anlamda yabancı bikaç kaynakta çalışmalar var. tek bir e mail ile veya sadece sms mesajıyla bitcoin transferi gibi projeler geliştiriliyor.

bir de rahatsız olduğum şey erken bitcoin yatırımcılarının açgözlülüğü.

içlerinde çok azı donation esasına dayalı proje gelişimine katkıda bulunuyor.

bilmiyorum çok mu mantıksız düşünüyorum ama elimde 10.000 bitcoin olsa bunun en az 1000 tanesini dağıtacak kadar gönüllü olurdum ben. hatta planlarım sağlamsa 5.000 tanesini bile bağışlardım.

adam şöyle düşünüyor: ulan 10.000 bitcoinim var yani 6.000.000 dolar. 1000 bitcoin 600.000 dolar eder. off deli para. dağıtılır mı ya elaleme bu kadar para? şeklinde bakıyor. yahu sen 10 bitcoin ödül koy bakayım, bak nasıl projeler geliştirir adamlar bitcoin protokolü için. hatta istiyorsan sadece senin için.

onun bugün dağıtacağı 1000 bitcoin, bitcoin'in değerinin 600 den 1600e taşıyacak. yani ben cebimdeki 1 bitcoinin 0.1, 0.2 sini sırf liseli bebe belik sevinsin diye dağıtıyorsam bu adamlar kat kat fazlasını yapması lazım. çünkü bitcoin'in asıl vuracağı kitle, müşteri profili işte tam şu an lisede olup, üniversiteye yeni girmiş olup, warcraft goldlar ile, zynga poker chips ile yetişen elektronik nesil olacak. çünkü ilkokuldan, liseden beri alıştığı sanal para kavramını gerçek hayata da uyarlamak isteyecek bu çocuklar içgüdüsel olarak. çünkü zaten bu çocuklar da warcraft gold'unu gerçek parayla takas ediyor. en azından ben bu ölçekte düşünüyorum ve 1-2 yıl için hiçbir planım yok. tüm planlarım bundan 3-5 sene sonrası için en az. bitcoin bu zamana kadar batarsa ne ala. ama ya batmazsa?

warren buffett'i bilirsiniz belki, ekonomiyle içli dışlı olmadığım zamanlardan beri çok sevdiğim saygı duyduğum bir bakış açısı vardır. kendisi her zaman uzun vadeli yatırımı savunur. bir hisse alıyorsanız, hissedarı olduğunuz şirkete ortakmışsınız gibi hareket edin der. zararını da kârını da öyle benimseyin der. ve kendisi ekseriyetle teknoloji alanında yatırım yapmaz. bunun kişisel olarak da global olarak da nedenleri var, o konuya girmeyim hiç.

geçenlerde bitcoin 10-20 yıl sonra piyasada olmayacak demiş. tabiki adam bir hisse hakkında gerçek fikrini medyaya söyleyecek kadar salak değildir fakat 10 yıl bile hedef biçebilmesi demek, şu an bitcoin'in yurtdışında edindiği yeri gösteriyor. üstelik düşününki günümüzde 5 yaşındaki çocuklar android telefonları 50 yaşındaki adamdan daha rahat kullanıyor, tabletlerle, elektronikle, dijital olarak büyüyorlar. 15 yaşındaki çocuklar warcraft gold alıp satıyorlar. bunlar bir gün 25 yaşına gelecek ve parasını bir yerlerde değerlendirmek isteyecek. o zaman ortada bitcoin olmasa bile p2p kavramının yarattığı müthiş bir güç var ortada. torrent gibi.

e-ticaret'in yıllık hacmi 2 trilyon dolar. 2016 bu sayı 3 trilyon dolara ulaşacak. ve internetin de artık televizyon boyutuna gelmesiyle bu rakamlar üstel olarak büyüyecek. bitcoin'in hacmi? 5-10 milyar dolar? üstelik 5-10 milyar dolar bile değil. şu an 10.000.000 tane bitcoinin maksimum ederi 1-2 milyar dolardır. işler iyi giderken satmak istemez kimse ama bu gerçek, 100 dolardan btc-e de 3000 bitcoin satan adam bize bu gerçekliği kanıtladı bir nevi. market capitalization denen şey farklı işlediği için 10 milyar dolar sanıyoruz bitcoin'in şu anki değerini. yani demek istediğim biz hala erken yatırımcılarız ve bitcoin'in şu anki fiyatı çok pahalı. değerden bahsetmiyorum, fiyat.

sırf bu devlet olayları yüzünden bitcoin'in bir an önce regülasyona tabi tutulmasını çok istiyorum. uzlaşmasız, saçma bir anarşik yapıyla, ona buna dik kafalılık yaparak ticaret-yatırım yapılmaz, devrim de böyle yapılmaz, 2 gün yaptığınızı sanırsınız 3. gün indirirler adamı. uzlaşma, anlaşma, ortaklık her zaman daha faydalı ve uzun vadelidir. tabi "get rich quick" ciler sevmez bu bakış açısını. böyle diyorum da ben de yapıyorum get rich quick Smiley insanız sonuçta.

yani kusuruma bakmayın da "amerikan dolarına ölüm", "bankacılık sekötürünü çökerteceğiz" poliyannacılığıyla hiçbir yere gelinemez. jp morgan gibi kuruluşlar, wall street gibi mekanlar, bankalar, mastercard, viza, paypal, eft gibi sistemler böyle hop deyip iç edilecek ufak olaylar değildir.

o yüzden şu kuru kalabalığı "anarşistiz biz heyooo, doları devircez" heyecanını falan anlıyorum ama bu kafayla bi yere gidilemez. realist düşünmek lazım.

yani ben de bu gaza geliyorum sürekli ama birine bitcoin'in ne olup ne olmadığını anlatırken hep çelişkiye düşünüyorum çünkü bitcoin'in bir ponzi olmadığını anlatmak da zor, ponzi olduğunu ispat etmek de zor. eğer devlet bitcoin'i tanıma konusunda yürekli olur, biz de anarşist kara para isteklerimizden ve kısa vadeli cümbüş kârlarımızdan feragat edersek bu proje (bitcoin gider başkası gelir mesele o değil) gelecek yüzyıla damgasını bile vurabilir. o derece bir şeydir işte p2p protokolü.

selamlar olsun.
runomata (OP)
Full Member

View Profile WWW
March 08, 2014, 03:32:41 PM

Tüm dünya genelinde siyasi ve sosyal olarak "şimdilik" anlaşılamamış olması hiçbir şeyi değiştirmez bana kalırsa.. Bizlerin unuttuğu ama gerçek olan birşey var.. O da; " toplum tarafından kabul edilen, sahiplenilen ve desteklenen tüm girişimler ve oluşumlar bir gün siyasi olarak ta kabul edilmek mecburiyetindedir." Çünkü siyaset toplumdan beslenir. Toplumun kabul ettiği bir "fikrin" karşısında durmak siyasetin doğasına aykırıdır.. Mutlaka çetin mücadeleler verilecektir ama toplumca kabul gördüğü ve sahiplenildiği anlaşıldığında siyasi otorite tüm dünyada bu yeni ekosisteme ayak uydurma yarışına girecektir. Zira genel kural olarak ilk destekleyen ülkeler bu pastanın büyük dilimlerini kapacaklarını bilirler.. İkinci olarak; "kripto para" gelişiminin özellikle gelişmiş ve ekonomik olarak refaha ermiş ülkelerde hızla yayılıyor olması bu yeni ekosistemin geleceğinin çok olumlu bir yöne ilerlediğinin açık kanıtıdır.

Türkiye'nin siyasi duruşu ve bu konuya bakışıyla ilgili endişelenmek için çok erken bana kalırsa.. Çünkü temelde "yasakçı" bir eğilim sergileyen siyasi otoritenin, "kripto para" dünyasına negatif her türlü müdahelesi geri tepecektir. Çünkü temelde, bu sistemi durdurabilmenin tek yolu, interneti topluca yasaklamakla mümkün olacaktır. Site kapatarak, sitelere erişimi engelleyerek durdurulabilecek bir sistem değildir bu.. O nedenle endişe edecek bir şey yok kısa vadede.. Zaten bizler bu sistemi anladıkça ve doğru anlatmayı başarınca, "şeytan icadı olmadığını" ve geleceğin anahtarlarından biri olduğunu herkes anlayacaktır.. Mutlaka zor tarafları olacak, sonuçta yeni bir "şey" doğuyor..

İşin siyasi tarafını bir kenara bırakıp teknik ve sosyal tarafına odaklanalım bizler.. Zaten başarılı çalışmalar yapıldıkça, faydalı toplumsal girişimlerde bulundukça sistem kendiliğinden devletlerle entegre olacaktır..

Bugün nasıl, twitter ve facebook hesabı olmayan devlet başkanı, cumhurbaşkanı, başbakan ve kral kalmadıysa gelecekte de bu sistem tam yayılımını tamamladığında tüm devlet kademelerinde yerini alacaktır.. Hatta size çok ta ütopik olmayan gelecek planlarından birisini söyleyeyim.. 5 yıl sonra bazı devletler, memurlarının maaşlarını kendi ürettiği ve desteklediği kripto paralarla öderse şaşırır mısınız?

Bizler, inancımızı, heyecanımızı ve desteğimizi çekmediğimiz sürece güzel şeylerin olmasını kimse engellemeyecektir.. Biz şimdi teknik ve sosyal olarak neler yapmamız gerektiğine odaklanalım derim ben..

Projelerinizi ve fikirlerinizi Türkiye'de "kripto para" nın yaygınlaşmasını sağlayacak şekilde paylaşın.. tartışalım, geliştirelim.. Bakarsınız gerçek olur.. Wink

maximilliancohen
Newbie
*

Activity: 20
Merit: 0

View Profile
March 09, 2014, 02:55:56 PM

bence bitcoin'in yaygınlaşması ve tanıtımı için en etkili yollardan biri sosyal sorumluluk projeleri olabilir. 3 aydır forumu takip ediyorum ve türkiyede bitcoin bağışıyla gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesine hiç rastlamadım. (daha önce böyle bir şey denendiyse bununla ilgili link gönderirseniz sevinirim.) reddit'den takip ettiğim kadarıyla ise yurtdışında bunun pek çok örneği var hatta şu an litecoin sayfasında vietnam'daki bir yetimhane için başlatılan kampanya var. tabii sahte satoshi için başlatılan anlamsız kampanyalardan bahsetmiyorum. türkiye'de kızılay, lösev, akut, çocuk esirgeme kurumu gibi bağış kabul eden pek çok kurum var ve bunlar desteklenebilir ya da anadolu'daki okulların ihtiyaçları için kampanyalar başlatılabilir. bu tarz kampanyalar için uluslararası destek de çok rahat bulunabilir. somut ve topluma faydalı projeler geliştirilmeli. ancak bu şekilde pozitif anlamda kripto paranın tanıtımı yapılabilir diye düşünüyorum.
runomata (OP)
Full Member

View Profile WWW
March 10, 2014, 01:04:28 AM

bence bitcoin'in yaygınlaşması ve tanıtımı için en etkili yollardan biri sosyal sorumluluk projeleri olabilir. 3 aydır forumu takip ediyorum ve türkiyede bitcoin bağışıyla gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesine hiç rastlamadım. (daha önce böyle bir şey denendiyse bununla ilgili link gönderirseniz sevinirim.) reddit'den takip ettiğim kadarıyla ise yurtdışında bunun pek çok örneği var hatta şu an litecoin sayfasında vietnam'daki bir yetimhane için başlatılan kampanya var. tabii sahte satoshi için başlatılan anlamsız kampanyalardan bahsetmiyorum. türkiye'de kızılay, lösev, akut, çocuk esirgeme kurumu gibi bağış kabul eden pek çok kurum var ve bunlar desteklenebilir ya da anadolu'daki okulların ihtiyaçları için kampanyalar başlatılabilir. bu tarz kampanyalar için uluslararası destek de çok rahat bulunabilir. somut ve topluma faydalı projeler geliştirilmeli. ancak bu şekilde pozitif anlamda kripto paranın tanıtımı yapılabilir diye düşünüyorum.

Evet, bu konudaki boşluğun da doldurulması gerekiyor. hepimizin belli başlı konularda sorumluluk almaktan başka çaresi yok.. Yabancılarda genel olarak konuları sahiplenme içgüdüsü bizden daha kuvvetli.. Smiley hepimizin araştırma ve geliştirme sorumluluğunu ele alması şart.. yabancı dili olan arkadaşlar edindikleri bilgileri paylaşmalı.. yeni web siteleri yapılmalı.. aslında yeni şeyler üretmeye çalışmak yerine zaten yeni olan tüm yabancı girişimleri Türkiye'de de hayata geçirmek faydalı olabilir..
Pages: [1]
  Print  

Jump to: