Bitcoin Forum
May 21, 2024, 01:46:22 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiye Cari Açığını Kapatabilir Mi?  (Read 1194 times)
ismend (OP)
Member
**

Activity: 243
Merit: 34

View Profile
November 04, 2018, 11:18:13 AM

Selamlar herkese! Bu videoda sizlere Türkiye'nin cari açığı ile ilgili birkaç gerçekten bahsettim. İran ve ABD ilişkilerine değinip, ülkemizin ekonomisini genel olarak ele aldım. Bütün detaylar videoda! https://youtu.be/GS6NJq5Ld9U

Kripto para ve blockchain dünyasının Barış Özcan'ı: https://www.youtube.com/channel/UCAbFAb6v-MtIye52fkAFToA
rexxxoonaa
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
November 06, 2018, 07:02:02 PM

videoyu izlemedim izledikten sonra edit yapacağım. cevabı kısa vadede imkansız uzun vadede de liyakat sahibi insanlar yönetirse evet diyerek cevap vereceğim soru.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
ismend (OP)
Member
**

View Profile
November 07, 2018, 07:09:25 AM

videoyu izlemedim izledikten sonra edit yapacağım. cevabı kısa vadede imkansız uzun vadede de liyakat sahibi insanlar yönetirse evet diyerek cevap vereceğim soru.
Videoda aynı bu şekilde söylüyorum zaten Smiley

Kripto para ve blockchain dünyasının Barış Özcan'ı: https://www.youtube.com/channel/UCAbFAb6v-MtIye52fkAFToA
haskizilcik
Member
**

Activity: 160
Merit: 10

View Profile
November 07, 2018, 10:51:08 AM

Cari açığı birden bire kapatmak ne yazikki bu şartlarda çok zor görünüyor ama gerekli çalışmalar yapılarak gerçek anlamada kemer sıkma politikası yaparak israfı önlemeye yönelik ciddi çalışmalar yaparak mücadele edilebilir

✘  EXCOLONY   |▌  YOUR PLEASURE IS OUR INNOVATION
|███   White Paper  [  JOIN our ICO  ]  ANN Thread   ███|
Twitter  |  Facebook  |  Telegram  |  Medium  |  Github  |  Reddit
redboxneo
Member
**

Activity: 546

View Profile
November 07, 2018, 02:45:09 PM

cari açığın bir gün tamamen sıfırlandığı ve sürekli cari fazla verdiğimiz bir ülkeye gelme konusunda kendimi yakın olarak hissetmiyorum. geçen ay mı ne cari fazla verdik, bu tek, tük oluyor genelde. biz satın alan değil, satan ülke konumuna gelirsek neden olmasın ama şu ithalat rakamlarına bakıyorum da zor.
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322

View Profile WWW
November 07, 2018, 02:52:15 PM

çok da uzak olmayan bir gelecekte yeniden sol siyaset bürokraside ve yönetimde etkili olacaktır. onlar kemer sıkma politikası güdüp açığı yine kapatacaktır fakat sağ kanat yine yeniden bunu fırsat bilip yağmalamaz umarım.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
ismend (OP)
Member
**

View Profile
November 07, 2018, 05:01:00 PM

cari açığın bir gün tamamen sıfırlandığı ve sürekli cari fazla verdiğimiz bir ülkeye gelme konusunda kendimi yakın olarak hissetmiyorum. geçen ay mı ne cari fazla verdik, bu tek, tük oluyor genelde. biz satın alan değil, satan ülke konumuna gelirsek neden olmasın ama şu ithalat rakamlarına bakıyorum da zor.
Videoda tam da bu konudan, nasıl cari fazla verdiğimizden bahsediyorum Smiley

cosgun61
Jr. Member
*

Activity: 168
Merit: 1

View Profile WWW
November 07, 2018, 05:44:18 PM

Kapatması için üretim lazım.Şu an zaten iflasın eşliğindeyiz.Üretim yok,ihale çok.Üretmeden tüketiyoruz.Esnaf kan ağlıyor.Bu gidiş iyi değil. Ancak tv ekranlarında halen 1 numarayız

● ●   CATEX.io   ● ●
|    |  Transaction Mining Exchange  |    |
(((((((  TRADE NOW  )))))))
zorbey
Member
**

Activity: 448
Merit: 33

View Profile WWW
November 07, 2018, 07:49:49 PM

Tabi ki bu cari açığı gerekli şartları sağlayabilirsek kapatabiliriz. Çok üretmek, çok çalışmak, teknoloji taklidi değil yeni teknolojiler üretmek, bilim insanlarına sahip çıkıp önlerini açmak, hem devlet olarak hemde vatandaş olarak tasarruf yapmak, hem vergide hemde adliyelerde adaleti sağlamak (aklıma gelenler bunlar)
Bunları gerçekleştirebilirsek cari açığımızı neden kapatamayalım ki?
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
November 07, 2018, 08:06:57 PM

Bir aylık cari fazlanın hem de yaz döneminde turizmin ve mevsimlik çalışmaların olduğu doğalgaz tüketiminin azaldığı dönemde cari fazlanın pek anlamı yok. Önemli olan kış döneminde bu açığın kapanması. Sanayi ve tarım ile kapatılması.

bluemylife1907
Member
**

Activity: 350
Merit: 11

View Profile
November 07, 2018, 09:45:08 PM

Türkiyenin her geçen yıl cari açığı büyüyor ve bu açığı kapatmak için reel ekonomi politikası izleyip keskin ve kesin finansal kararlar almak lazım,son yıllarda yürütülen ekonomik yöntemlerin ülke ekonomisine yararı yerine zararı dokundu.

MyCryptoBank  ――  Legal and Reliable Crypto Bank
Whitepaper  ――  CRYPTOBANK FOR CRYPTOCOMMUNITY  ――  Announce
―― Medium ―― YouTube ―― LinkedIn ―― Telegram ―― Facebook ―― Twitter ――
kimkimokoki
Member
**

Activity: 76

View Profile WWW
November 08, 2018, 12:05:41 PM

1040 lardan sonra ülke ekonomisini ilerletecek planları uygulayan düşünen yok. Okuyun tarihi sürekli dışa bağımlı atılacak kemiğe razı birilerinin uydusu pozisyonunu kabul etmişiz.
nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490
Merit: 4

View Profile WWW
November 08, 2018, 01:12:28 PM

Tabi ki kapatabilir neden kapatamasın? Kalifiye eleman yetiştirir üretmeye odaklanır bizde olanı dışarıdan almazsak çok kolay kapanır.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
bekserson
Jr. Member
*

Activity: 266

View Profile WWW
November 08, 2018, 01:50:00 PM

çok değil her senede belki 1-2 defa cari fazla verir ama bunlar değil 12 ay boyunca toplam açık ne ona bakmalı. biz her sene toplamda açık veren ülke değil miyiz? son 20 seneye bakarsak bile baya birikmiştir. üzülerek yazıyorum bizim hükümetin böyle becerisi olduğuna inanmıyorum.

Connecting Dual-Crypto into the Real World
                G M B Platform               
Pre-Sale Coming Soon!
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
November 08, 2018, 05:30:44 PM

türkiyenin cari açığı kapatabilmesi için üretim yapması ve ihracaat yapması lazım tamam yapıyoruz ama katma değerli ürün olması lazım en azından yoksa bu şekilde katma değeri olmadan zor.
nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
November 08, 2018, 05:35:29 PM

Videonuzu izledim kısa ve öz ülkenin durumunu anlatmışsınız. Malesef ki enerji üretimimiz olmadığından bu cari açığa çözüm bulunması çok zor. Akkuyu projesi ve akdenizde aradğımız petrol ve doğalgaz olumlu geçerse süreç 2019 ve diğer yıllar daha sağlam ilerlemiş oluruz.
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

View Profile WWW
November 08, 2018, 06:02:19 PM

Enerji üretimi özeline indiremezsiniz bu konuyu. Her yıl yüzbinlerce üretilip sınavlarda verilen silgiyi bile biz üretemiyoruz. Japonyanın çok mu enerji üretimi var? Veya Korenin?

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
loveistanbul
Member
**

Activity: 392

View Profile
November 08, 2018, 06:03:37 PM

Türkiye ekonomi modeline bakarak bu cari açığın kapanması çok mümkün görünmüyor ,yenir radikal kararlar alınıp digital ekonomi modeline ve üreten ürettiğini dışarı satabilen bir ekonomi modeli şart.
jhontwis
Full Member

Activity: 756
Merit: 104

View Profile
November 08, 2018, 07:51:28 PM

Üretmeden neyi nasıl kapatacağız acaba. Bir şey yahu bir şey de bir dünya markamız var mı bu iş denince Türkiye deniyor mu? Yalnızca Philips ile yalnızca nokia ile yanlızca kodak ile neler kazandı ülkeler samsungu apple saymıyorum bile.
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
November 08, 2018, 08:49:23 PM

evet kapatır ama nasıl kapatır. diyanete ayırılan bütçe azaltılır, bilişim sektörüne teşvikler verilir, eğitimin ödeneği arttırılır. belki 10 yıl bir farklılık olmaz ama 10 yıl sonra ciddi toparlanma sinyalleri almaya başlarız.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 »  All
  Print  

Jump to: