Bitcoin Forum
June 27, 2024, 05:35:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiye Cari Açığını Kapatabilir Mi?  (Read 1211 times)
fullypak
Legendary
*

Activity: 1456
Merit: 1005

View Profile
November 09, 2018, 06:50:19 AM

az sürede toparlanma görülemez ekonomilerde uzun vadeye yayılan planlar neticesinde piyasada olumlu gelişmeler görülebilir. cari açığı kapanması tüketim ile üretim alışkanlıklarını toptan değişimine bağlı.
karabiber
Hero Member

Activity: 1414
Merit: 684

View Profile
November 09, 2018, 11:13:52 AM

Ülkemizin son verileri ışığında dış ticaret açığını istenilen seviyede azalttığını görebiliriz. Ancak cari açık kısmında ise hesaplamaların içerisine dış ticaretten farklı olarak farklı bir takım kalemler de girdiği için ne yazık ki cari açığın kapanması zaman alacak gibi ve zor görünüyor. Bu açığın kapanması için öncelikle yapısal reformları çok dikkatli bir biçimde hızlıca hayata geçirmekte fayda görüyorum.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Brainstorming
Member
**

Activity: 146
Merit: 10

View Profile WWW
November 09, 2018, 12:37:51 PM

cari açık olmasın isteyenler ülkenin faiz sarmalında ancak dış borç ile ödemeleri döndürdüğünü üretimin tarımsal hayvancılık ve sanayi anlamında geri kaldığını bir kaç iş adamının perspektifi ile işlerin yürümeyeceğini anlamalıydı.
cryptofastman
Jr. Member
*

Activity: 168
Merit: 1

View Profile WWW
November 10, 2018, 06:21:41 PM

Şu an çok zor dönemlerden geçiyoruz. Borçlarımızı ödeyemez duruma geldik ülkecek. Türkiye cari açığını çok zor kapatır bence. Paraları köprülere gömdük. Paraları havalimanlarına gömdük. Öğretime önem vermedik, sürekli tükettik. Bu işin buraya geleceği belliydi.

♛New CA$H Exchange (https://newc.com.br)♛
✪An Innovative Cryptocurrency Platform✪
samgizsu
Jr. Member
*

Activity: 350
Merit: 2

View Profile WWW
November 10, 2018, 07:06:24 PM

diyanetin bütçesini arttırmaya devam ettiği sürece hayır cari açık kapanmaz. kapanma şöyle dursun o açık daha da büyür.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
November 11, 2018, 10:51:46 AM

türkiyede harıl harıl satılan ürünler var. ama bunları sırf daha ucuz diye farklı ülkelerden döviz borçlanarak alıyoruz. türkiyedeki işçilik maliyetlerini azaltacak ve toptan üretimi, yurtdışı ayarı kadar kaliteli üretebilecek işletmecilerin ön ayak olması ile şu ithalatı baltalayabilirsek neden olmasın. ama bugün mü hayır. bu açığı kapatamazlar.

adept
Full Member

Activity: 223
Merit: 100

View Profile WWW
November 11, 2018, 02:37:55 PM

mükemmel eğitim şartlarını oluşturduktan sonra 10 -20 yıl sonra ülke cari açık ekonomi sanayi sağlık altyapı vesaire alanlarında dünya standartlarına ulaşır. 2 ayda düzelme beklemeyin lütfen yılların birikmiş sorunlarına çözüm bulacak yönetici profiline sahip değiliz.
rbauer85
Sr. Member

Activity: 462
Merit: 250

CAT.EX Exchange

View Profile
November 14, 2018, 09:12:38 PM

az gelişen merkeze para kaynak aktaran bizim gibi arada kalmış ekonomilerde döviz kuru, enflasyon faiz cari açık yolsuzluk asla bitmez geride kalan gelişmek için dünya standartlarını yakalamalı kolay değil yapan ülkeler var biz yolun başındayız.

|(
▄▄██████████▄▄
▄██████████████████▄
▄█████▀ ▀█████▀ ▀██████▄
██████ ███ ▀▀▀ ███ ███████
██████▀▄███████████▄▀███████
███████ █████████████ ████████
███████ █████████████ ████████
████████▄▀█████████▀▄█████████
██████████▄ █████ ▄█▀▄▄▄▀█████
██████████ ████▌▐█ █▀▄█ ████
████████▌▐█████ █▌▐█▄▄████
▀█████▀ ██████▄ ▀ █████▀
▀██████████████████▀
▀▀██████████▀▀
)(.
)
▌   ANNOUNCE THREAD   ▌▐   BOUNTY   ▐
TWITTER  |  FACEBOOK  |  TELEGRAM  |  DISCORD
(((((((   MOBILE APP [ ANDROID / IOS ]   )))))))
)
fullypak
Legendary
*

Activity: 1456
Merit: 1005

View Profile
November 15, 2018, 12:51:25 PM

güne dalmayan akılcı yönetim kurallarını hayata geçiren yönetim Türkiye'nin cari açığını kapatır olana gelince hala belediyecilik oynayan insanların ülke yönetmenin zorluğunu kavramadığını düşünüyorum.
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
November 15, 2018, 06:22:00 PM

Kısa vadede olması imkansız. Sen bugün yatırım yapsan bugün bir şeyi düzeltmeye çalışan meyvesini en az 5 sene sonra toplarsın hele eğitim olunca konu sistemin oturup beyin üretip o beyni kullanması için de önümüzde en az 30 yıl var. O zamana kadar iniş çıkış hep olacak

psikolog
Member
**

Activity: 210
Merit: 11

♦ SIMDAQ ♦

View Profile
November 15, 2018, 07:42:09 PM

Cari açığı kapatabilmek için önce birilerinin bunu istemesi gerekiyor. Şöyle bir hükümete bakınca böyle birşey seziyor musunuz? Ben sezmiyorum. Ülke ne kadar kötüye giderse o kadar fazla seviniyorlarmış gibi hissetmeye başladım artık

❰ ❰❰ ❰❰❰ ❰❰❰❰❰ ♦ SIMDAQ ♦ ❱❱❱❱ ❱❱❱ ❱❱ ❱
Learn how to trade profitable!
 Instagram ▼▲       Medium ▼▲      Telegram ▼▲    Facebook  ▼▲      Twitter ▼▲
Brainstorming
Member
**

Activity: 146

View Profile WWW
November 15, 2018, 09:09:24 PM

hakikaten bazen düşünmüyor değilim güzelim ülkemizi batırmak parçalamak için sanki bir el almış iktidarı en tepeye kondurmuş uydu ülke kavramından haberdarım lakin uydu bile bazen yörüngeden şaşar.
adept
Full Member

Activity: 223

View Profile WWW
November 16, 2018, 01:40:05 PM

ben aylık cari açığı kapatamıyorum nereden kısarsam kısayım ay sonu bütçe deliniyor üstelik dış borcum yok gelirim sabit kredi kartı kullanmam . devlet muazzam vergi gelirini nereye harcar üretim olmadan cari açık delinir.
semes
Member
**

Activity: 713
Merit: 31

View Profile
November 16, 2018, 01:47:42 PM

Selamlar herkese! Bu videoda sizlere Türkiye'nin cari açığı ile ilgili birkaç gerçekten bahsettim. İran ve ABD ilişkilerine değinip, ülkemizin ekonomisini genel olarak ele aldım. Bütün detaylar videoda! https://youtu.be/GS6NJq5Ld9U

Mevcut koşullarda kolay değil. Üretim yapmayan bir ekonomi cari açıkla yaşamaya mecbur ve bu sürdürülebilir değil. Öncelikle satabilecek bir şeyler üretmeliyiz. Sonra cari açık meselesini değerlendirebiliriz.
nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
November 16, 2018, 03:43:40 PM

Kapatır hocam ama nasıl ? Enerjide dışa bağımlılık bitsin görün bakalım açık maçık kalıyormu. Bu ülke nelere yıllarca dışa bağlı kaldı ne paralar gitti. Kimsede demiyor arkadaş bu enerji işi nolacak. Bakalım Akkuyu projesi ne olacak.
ricciolone
Full Member

Activity: 158

View Profile WWW
November 17, 2018, 10:39:29 PM

petrole yılda 70 milyar dolar para akıtıyoruz araba çöplüğüne döne yollarda gitmek ne mümkün Araplar üretimi kısarak petrol fiyatını yükseltme peşinde birlikte davranıyor cari açık düşmez.
renovatix
Full Member

Activity: 301

View Profile
November 19, 2018, 03:11:53 PM

Üretime yönelik teşvik yok, en verimli topraklarda çiftçilik bitmiş. Teknolojiye yatırım yaptığımız yok. Ar-ge çalışmalarıda yok. Hep dışardan ithal etmeye mecbur bırakılmışız. Böyle giderse cari açık daha da yükselir.
Erhan5532
Jr. Member
*

Activity: 336

View Profile WWW
November 22, 2018, 08:23:57 AM

Türkiye enerji ihtiyacını dışa bağımlı bir şekilde tedarik ettiği sürece cari açığını kapatamaz petrol ve doğalgaz ihracatı cari açığın yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

JAVVY   │  An All-in-one Crypto Exchange
chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile WWW
November 23, 2018, 07:34:32 AM

Aynen dediğiniz gibi hocam cari açığın kapatılması için ancak yatırımlara ki bu da ekonomiye dönüşü olan yatırımlara hız vermek ve ihracatı kendi öz varlıklarımızla yapmak gerek ve şart. Bu da yapılamayacak bir şey değil yeter ki bu doğrultuda özverili ve çalmadan çırpmadan çalışılsın.

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
prrlc
Member
**

Activity: 196

View Profile
November 23, 2018, 08:22:01 AM

Uzun vadeli atılımlarla 15 20 yıl sonrasına her şey bambaşka olabilir. ülkelerin bu fırsatları var fakat siyasi yönetimler 4-5 yıllık kısıtlı zamanlarında uzun vadeli plan yapmaya tenezzül etmiyorlar. Aslında kurumların baki kalacağı düşünüldüğü zaman, doğru yerlere doğru kişileri getirerek kapatılabilir ancak

Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »  All
  Print  

Jump to: