Bitcoin Forum
July 12, 2024, 12:46:27 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Geniş kitlelere ulaşmak için Nokia'yı örnek almak gerek  (Read 211 times)
bobita (OP)
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1333

View Profile
November 06, 2018, 01:47:39 PM

Sanırım çoğunuzun hemfikir olacağı gibi kripto piyasasını yukarılara taşıyacak olan en önemli faktörlerden birisi hacim artışı, SEC kararı, Bakkt ve benzerleri çok önemli ama bunlar işin biraz kurumsal tarafı, oysa bize en az bunlar kadar sokaktaki adamın kendisinin doğrudan yatırım yapabilmesi de gerekiyor.
Ancak benden dolayı bu işlere merak salan ve kendince giriş yapan tanıdıklarımla yaşadığım tecrübelerden biliyorum ki, o işler öyle kolay olmuyor. Cüzdan kavramını anlamak (mesela aslında cüzdan denilen dosyaya herhangi bir emtia gelmediğini), onay süreci, private key/public key vb derken çoğu kişi "bu işler bana göre değil" diyerek ya kaçıyorlar, ya da eğer güveniyorlarsa başkalarına yaptırıyorlar.
Gelelim Nokia'nın ne alaka olduğuna...
Yaşı uygun olanlar hatırlarlar, cep telefonları ilk çıktığında (akıllılardan önceki dönemden bahsediyorum) kıyas kriteri tar tar tar çevirmeli veya tuşlu sabit telefonlardı ve onlara kıyasla bu aletleri kullanmak çoğu kişiye zor geliyor, uzak duruyorlardı. Şimdiki kadar olmasa da Ericsson, Motorola, Sony gibi bir sürü marka vardı ve hepsi anlaşmış gibi "bunu kullanıyorsan anlamak zorundasın" dercesine karmaşık, daha doğrusu kullanışsız arayüzlerle insanları uğraştırmayı tercih ediyorlardı. İşte o dönem Nokia markası bambaşka bir stratejide karar kıldı, "benim telefonumu okuma yazması olan her yaştan ve eğitim seviyesinden herkes kullanabilmeli" dedi ve arayüzünü diğerlerine göre çok daha basit hale getirdi. Taktik de oldukça işe yaradı ve Nokia akıllı telefonlar çıkana kadar (yanlış bilmiyorsam) pazar liderliğini sürdürdü, diğerleri de sonradan bu ekole ayak uydurdular ama "Nokia'nın kullanımı kolay" imajını kıramadılar.
İşte kastım bu, kahvedeki Selahattin Dayının, örgü ören Pakize Teyzenin kullanabileceği kolaylıkta (ki, bu insanlar Whatsapp, Facebook ve Instagram rahatlıkla kullanabiliyorlar) cüzdanlar, uygulamalar vb geliştirmek gerekiyor ki sokaktaki adam da rahatlıkla kriptoları kullansın ve piyasaya küçük yatırımcı da doğrudan girebilsin.
Elbette geniş kitlelerin uzak durmasının daha bir çok ve önemli nedeni var ama bu unsur da gözardı edilmemeli diye düşünüyorum.
renovatix
Full Member

Activity: 301
Merit: 100

View Profile
November 06, 2018, 02:20:32 PM

Mantıklı aslında söylediğiniz ancak şu anki durumda gayet basit. İki tıkla cüzdan oluşturup işlemlerinizi yapıyorsunuz sadece yapılması gereken bunun güvenliğini anlatmak gerisi zaten basit.
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
November 06, 2018, 06:52:03 PM

zaten esas mesele de güvenlik sistemini açıklamaktan kaynaklanıyor. hiç alakası olmayan birisine bunları anlatıp anlamasını sağlamak deveye hendek atlatmakla yarışır.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
bobita (OP)
Legendary
*

View Profile
November 06, 2018, 08:49:56 PM

İşte o nedenle kolay kullanımla birlikte güven de aşılayabilecek bir tarz geliştirmek gerekli. Bunu söylerken şu anda dört gözle beklenen devlet kontrolünü (SEC kararı ve benzerlerinden bahsediyorum) kasdetmiyorum çünkü bana göre bu kaçınılmaz süreç aslında kripto felsefesinin de sonu demek olacak.
naz14
Member
**

Activity: 420
Merit: 11

DAO Maker

View Profile
November 06, 2018, 10:35:20 PM

Sanırım çoğunuzun hemfikir olacağı gibi kripto piyasasını yukarılara taşıyacak olan en önemli faktörlerden birisi hacim artışı, SEC kararı, Bakkt ve benzerleri çok önemli ama bunlar işin biraz kurumsal tarafı, oysa bize en az bunlar kadar sokaktaki adamın kendisinin doğrudan yatırım yapabilmesi de gerekiyor.
Ancak benden dolayı bu işlere merak salan ve kendince giriş yapan tanıdıklarımla yaşadığım tecrübelerden biliyorum ki, o işler öyle kolay olmuyor. Cüzdan kavramını anlamak (mesela aslında cüzdan denilen dosyaya herhangi bir emtia gelmediğini), onay süreci, private key/public key vb derken çoğu kişi "bu işler bana göre değil" diyerek ya kaçıyorlar, ya da eğer güveniyorlarsa başkalarına yaptırıyorlar.
Yaşı uygun olanlar hatırlarlar, cep telefonları ilk çıktığında (akıllılardan önceki dönemden bahsediyorum) kıyas kriteri tar tar tar çevirmeli veya tuşlu sabit telefonlardı ve onlara kıyasla bu aletleri kullanmak çoğu kişiye zor geliyor, uzak duruyorlardı. Şimdiki kadar olmasa da Ericsson, Motorola, Sony gibi bir sürü marka vardı ve hepsi anlaşmış gibi "bunu kullanıyorsan anlamak zorundasın" dercesine karmaşık, daha doğrusu kullanışsız arayüzlerle insanları uğraştırmayı tercih ediyorlardı. İşte o dönem Nokia markası bambaşka bir stratejide karar kıldı, "benim telefonumu okuma yazması olan her yaştan ve eğitim seviyesinden herkes kullanabilmeli" dedi ve arayüzünü diğerlerine göre çok daha basit hale getirdi. Taktik de oldukça işe yaradı ve Nokia akıllı telefonlar çıkana kadar (yanlış bilmiyorsam) pazar liderliğini sürdürdü, diğerleri de sonradan bu ekole ayak uydurdular ama "Nokia'nın kullanımı kolay" imajını kıramadılar.
İşte kastım bu, kahvedeki Selahattin Dayının, örgü ören Pakize Teyzenin kullanabileceği kolaylıkta (ki, bu insanlar Whatsapp, Facebook ve Instagram rahatlıkla kullanabiliyorlar) cüzdanlar, uygulamalar vb geliştirmek gerekiyor ki sokaktaki adam da rahatlıkla kriptoları kullansın ve piyasaya küçük yatırımcı da doğrudan girebilsin.
Elbette geniş kitlelerin uzak durmasının daha bir çok ve önemli nedeni var ama bu unsur da gözardı edilmemeli diye düşünüyorum.
Size katılmamak elde değil, sadece yönergeleri izleyerek cüzdan açmak vs. gibi işlerin yapılmasında, sadece teknoloji özürlü olmakla açıklanamayacak sıkıntılar da var. Bugünlerde hiç EOS cüzdan açmayı denediniz mi? Ya da ardor cüzdan? tüm develer tüm hendeklerden atladı hem de çift perende atarak  Undecided
bobita (OP)
Legendary
*

View Profile
November 06, 2018, 10:50:44 PM

Size katılmamak elde değil, sadece yönergeleri izleyerek cüzdan açmak vs. gibi işlerin yapılmasında, sadece teknoloji özürlü olmakla açıklanamayacak sıkıntılar da var. Bugünlerde hiç EOS cüzdan açmayı denediniz mi? Ya da ardor cüzdan? tüm develer tüm hendeklerden atladı hem de çift perende atarak  Undecided

EOS açacaktım, 2 yıla yakın süredir fiilen bu piyasadayım ve "bununla uğraşılmaz" diyerek vazgeçtim, elbette yapabilirdim ama böylesine zorlama yöntemler olması sinir etti ve bıraktım. Bunlar elbette uç örnekler ama şöyle bakıyorum, bana göre EOS açmak ne kadar rahatsız ediciyse, hepimizin alışkın olduğu MEWi kullanmak da tecrübesiz birisi için o kadar zorlayıcı. Hatta şöyle söyleyeyim, bu forumun müdavimlerinin bile bir kısmının (yine mesela) MEWdeki gas/gwei kavramlarını, farkını anlamadıklarına eminim, ilgili konulara yazılanlardan belli.
nrttngnbz
Jr. Member
*

Activity: 462

View Profile WWW
November 07, 2018, 03:27:00 PM

dünyada herkes, her şey baistleşiiyorken geleceğin teknolojisi denilen alanın gerçekten de bu kadar karmaşık yapıda olmaması gerekiyordu.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
cihan2421
Newbie
*

Activity: 174
Merit: 0

View Profile
November 07, 2018, 04:22:49 PM

dünyada herkes, her şey baistleşiiyorken geleceğin teknolojisi denilen alanın gerçekten de bu kadar karmaşık yapıda olmaması gerekiyordu.
100 milyon dolarların transfer edildiği bu sistem bırakında biraz karmaşık ve zor olsun ki insanların inancı fazla olsun.Kolay ve basit şeyleri sevmem bu benim düşüncem..
cyhngnbz
Jr. Member
*

Merit: 1

View Profile WWW
November 07, 2018, 04:43:13 PM

zor olmasına gereklilik olmasına inanmıyorum ben. güvenlik elbette yüksek olmalı ama bu kadar karmaşık yapılı da olmamalı. sonuçta halka açılacaklar.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
bobita (OP)
Legendary
*

View Profile
November 07, 2018, 08:21:11 PM

100 milyon dolarların transfer edildiği bu sistem bırakında biraz karmaşık ve zor olsun ki insanların inancı fazla olsun.Kolay ve basit şeyleri sevmem bu benim düşüncem..

Güven ve güvenilirlikle karmaşıklığın ne alakası var? Hayatımda bu kadar anlamsız bir argüman az duymuşumdur. O zaman bankalarda da mesela 100 lira EFT yapıyorsan sistem ADSL kabul etsin ama 100.000 lira ve üzeri EFT yapıyorsan mutlaka fiber internet istesin. Nasıl, yeterince saçma oldu mu?
Brainstorming
Member
**

Activity: 146
Merit: 10

View Profile WWW
November 09, 2018, 07:04:41 AM

kurumsal firmalar güven verir kurumsal firma olmak için yıllara dayanan iletişim ile müşterilerin istediklerini sunmak ile gelişen teknolojiye büyük oranda uyum sağlayarak yeni ürünler sunmak lazım.
nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
November 09, 2018, 09:07:03 AM

nokia markasına ayrı bir gıcıklığım var yaptığı yada yapacakları ilgimi çekmiyor. Zamanında ASESLSAN cep telefonu ürettiğinde bu marka hepsini kvk gibi firmalar aracılığıyla toplatıp kendi telefonlarını piyasa sürmüştü. Şu güzelim ülkenin başına gelmeyen şey kalmadı.
karabiber
Hero Member

Activity: 1428
Merit: 685

View Profile
November 09, 2018, 11:01:41 AM

Nokia örneği ile kripto işini o kadar güzel özetleyip birleştirmişsiniz ki güzel bir yazı olmuş. Aslında tüm işlerin özünde basitlik yatar doğrusu. Bir işi ne kadar basitleştirirsek anlatımı ve uygulaması ayrıca kullanım yaygınlığı bir o kadar genişler.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
ramsay snow
Full Member

Activity: 630
Merit: 103

View Profile
November 09, 2018, 02:53:32 PM

nokia markasına ayrı bir gıcıklığım var yaptığı yada yapacakları ilgimi çekmiyor. Zamanında ASESLSAN cep telefonu ürettiğinde bu marka hepsini kvk gibi firmalar aracılığıyla toplatıp kendi telefonlarını piyasa sürmüştü. Şu güzelim ülkenin başına gelmeyen şey kalmadı.

konuyla mükemmel uyumlu bu mesajınız için tebrik ediyorum bence de nokia çok gıcık telefon değiştirmeyi düşünüyorum samsung iyi diyorlar siz ne dersiniz? bilgisayarıma taktığım rami telefonuma aktarabilir miyim onu biliyor musunuz?
Cheesy Cheesy

adept
Full Member

Activity: 223

View Profile WWW
November 11, 2018, 01:27:19 PM

Xiaomi Mi Max 2 kullanıyorum çift hatlı geniş ekran gayet memnunun sonunda memnun olduğum telefonu buldum bir yıldır bende 2. el üst Xiaomi bulduğumda satın alacağım yeni modelleri çok iyi özelikler taşıyor. Nokia markasına hiç ısınmadım ben kullanmam.
rexxxoonaa
Jr. Member
*

View Profile WWW
November 12, 2018, 06:42:39 PM

Xiaomi Mi Max 2 kullanıyorum çift hatlı geniş ekran gayet memnunun sonunda memnun olduğum telefonu buldum bir yıldır bende 2. el üst Xiaomi bulduğumda satın alacağım yeni modelleri çok iyi özelikler taşıyor. Nokia markasına hiç ısınmadım ben kullanmam.

hocam keşke içeri okusaydın.

rexxxoonaa
Jr. Member
*

View Profile WWW
November 12, 2018, 06:44:22 PM

piyasa için gerçekten de olması gereken şey bu. son boğada bir dönerci bitcoinle ödeme kabul ettiğini söylemişti. şimdi marangoz mehmet bir dürüm siparişi  için bu kadar çaba harcamaz haliyle.

procesdad
Full Member

Activity: 476

CAT.EX Exchange

View Profile
November 12, 2018, 06:50:17 PM

Basit olması her açıdan iyi tabii, bilmeyenler için kolay giriş olacağı için daha çok geniş kitlelere ulaşılır. Ancak ne kadar basit olursa da güvenliği de o kadar basit olur kanımca.

Allonee
Member
**

Activity: 392
Merit: 11

View Profile
November 12, 2018, 08:21:14 PM

Bunun için en gerekli şeyin cüzdanı olan telefonlar veya uygulama olarak erişilebilen hemen her kripto parayı destekleyen cüzdanlar oluşturulması.
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
November 13, 2018, 01:01:18 PM

Dediklerine katılıyorum. Ancak şu aşamada kripto paralarda olmaz.
Olmayacak mı? Olacak.. ancak dijital paraya geçişte olacak. O zaman “şimdiki gibi yapılan kyc” leri düşünün. Bizlere tanımlı(çipli kartlarımız) vasıtasıyla yahut benzer kartlarla(kredi kartı gibi) cüzdanlarımızı daha anlaşılabilir ve basit olarak kullanabileceğiz. Ancak bunlar şimdi yapılaasa bile dijital paraya geçiş sonrası olacak, yaygınlaşacak ve pakize teyzeninde cüzdanında yerini alacak.

...
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: