Bitcoin Forum
May 05, 2024, 03:32:12 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto para terimleri, açıklamaları  (Read 384 times)
janocuk (OP)
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 6

View Profile
November 08, 2018, 12:35:32 PM
Merited by batuhantstknn (2)

Bildiğim kadarıyla bazı terimleri açıklamaya çalışacağım.
Fomo: Fear of missing out, yani bir  trendi kaçırma endişesi.Bitcoin yükseldiğinde herkesin satın almaya başlaması gibi, yani bir coin değerleniyor ama geride kalmaktan endişeleniyor ve alıyorsunuz, çoğu zaman insanları hataya yönlendirebilir bu.

Shill: Bir coinin reklamını yaparak, hacmini arttırmak ve talebini yükseltmek. Bunu twitter fenomenleri sıkça yapıyor,  adı duyulmamış projeleri shillendirerek coinlerin anlık yükselişini sağlayıp pay alıyorlar.

Hype: Aşırı değerlenme, değerlenme dalgası yakalama. bu reklamla da olabilir, hype in balon anlamı da var.

Ath: All time high, tüm zamanların en yüksek değeri. mesela bu bitcoin için 20.000 dolar civarı olmuştu.

Gem:Fiyatı çok düşüklerde seyreden ama ilerde değerlenmesi olası token.

Bullish: Artışa meyilli

Bearish: Düşüşe meyilli

Whale: Balina, büyük oyuncu

Shark: Coinler dump edildiğinde alttan toplayan, tekil oyuncu.

Weak hand: Coin dump yediğinde satış yapan kişi, endişeli oyuncu.

Falling knife: Aşırı düşen coin i almak, sürekli düşmeye devam eder ve sizin zararınız kaçınılmaz olur. Her düşen değerlenecek değil.

Aklıma gelenler bunlar, sizlerde ilave edebilirsiniz. Yeni giren arkadaşlara bilgi maksatlı bunları paylaştım, elbette birçoğunuz biliyordur.

1714879932
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714879932
Reply with quote  #2

1714879932
Report to moderator
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714879932
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714879932
Reply with quote  #2

1714879932
Report to moderator
ferhatgalip
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 1

View Profile WWW
November 08, 2018, 01:40:40 PM

Güzel paylaşım. Benimde  merak ettiğim bazı terimler vardı iyi oldu. Özellikle gem merak ettiğim bi terimdi biraz bi kurcaladım ama bulamadıydım. Emeğine sağlık

cr o w d F o r c e    ▸▸▸   [ Private Sale: Open ]
Global Decentralized Network Of Micro Businesses
kurcalas
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
November 08, 2018, 01:56:09 PM

Benzer postlar var ancak onlarda olmayan bazı terimlerde var. Bunları bir araya getirip bir rehber oluşturmak lazım sanırım. Elinize sağlık.
williamsmith
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

View Profile
November 08, 2018, 04:02:07 PM

Bilmeyen veya yeni başlayanlar için kaynak olabilir. Ancak detaylandırılırsa konu başlığı sabitlenebilir bile. Detaylandırır ve tam bir kripto rehberi oluşturabilirseniz konudan merit bile kazanabilirsiniz.
Ecol
Full Member

Merit: 102

View Profile
November 08, 2018, 04:25:54 PM

Bu terimler bazıları cidden çokca kullanıylıyor bilmeyenler için çok mantıklı olmuş bu paylaşım. Nadir kullanılan terimleride açıklamışsın daha sonrasında konuyu editleyip dahada ekleyebilirsin güzel olur.

███████           C O M P R O   F I N A N C E           ███████
The DeFi Way of Synthetic Assets & Trading
│     TELEGRAM     │      TWITTER      │       REDDIT       │      MEDIUM      │
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
November 08, 2018, 05:33:21 PM

Bence de yeni terimlerin olması güzel olmuş başlık açısından. Eski başlıklar gibi mi diye baktım. Eline sağlık teşekkürler
hisarardi
Member
**

Merit: 12

View Profile
November 08, 2018, 05:38:28 PM

Son üçünü bende ilk defa duyuyorum. Ben dahil çoğu kimse ATH bekliyoruz artik

Face                       Insta                                              MEETING THE CHALLENGES OF SCALING,
     book       Twit         gram         ⟹ Ethereum Basic ⟸               FEE OPTIMIZATION   
               ter                                                                             AND EFFICIENCY
Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
November 08, 2018, 08:09:38 PM

Genel olarak insanların okuduğunu anlaması için ve piyasayı biraz daha tanıması için yararlı bir başlık teşekkür ederim kardeşim herşeyden önce.

mymerlia
Member
**

Activity: 633
Merit: 15

View Profile
November 08, 2018, 08:52:32 PM

Yeni başlayanlar için anlamlı bir bilgilendirme olmuş.

❰ ❰❰ ❰❰❰ ❰❰❰❰❰ ♦ SIMDAQ ♦ ❱❱❱❱ ❱❱❱ ❱❱ ❱
Learn how to trade profitable!
 Instagram ▼▲       Medium ▼▲      Telegram ▼▲    Facebook  ▼▲      Twitter ▼▲
ugurum15
Member
**

Merit: 22

View Profile
November 08, 2018, 08:54:41 PM

Eski açılan başlıklardan farkı var. Eğer aynıları olsaydı pek işe yaramazdi. Eline sağlık Hocam
megadeth1992
Member
**

Activity: 350
Merit: 10

W12 – Blockchain protocol

View Profile
November 08, 2018, 09:28:10 PM
Last edit: November 10, 2018, 09:18:19 PM by megadeth1992

Bende bir çok kelimeyi bilmiyordum burdaki emeğine sağlık sayende öğrenmiş oldum. Arada denk geliyor bu gem ve ATH özellikle sürekli görüyordum ama ne olduğunu bilmiyordum.  Ozaman diyoruz ki ATH gelsin ;-)

W12.io  ▬▬▬▬▬▬  Blockchain protocol                         
            Built F O R :    ❤ Charity Market    ⚫ ICO    ֆ CROWDFUNDING

◥ TELEGRAMWHITEPAPERTWITTERFACEBOOK ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ❱❱❱ R E G I S T E R  for the  TO K E N  S A L E ❰❰❰
ZaPpaRa83
Full Member

Activity: 770
Merit: 103

View Profile
November 08, 2018, 09:32:00 PM

bu konu hakkında birden fazla başlık var. birisi bu başlıklardaki tanımları bir araya getirip bir rehber oluştursa çok makbule geçer aslında
janocuk (OP)
Jr. Member
*

Merit: 6

View Profile
November 09, 2018, 11:03:58 AM

forumun amacı zaten elden geldiğince bilgi paylaşımı, ben de bilgim dahilince bir şeyler aktarmaya çalışıyorum.  ne yazık ki  derli toplu bilgiye ulaşmak kolay değil ancak sizde bildiğiniz terimleri yazarsanız başlıkta derleyebilirim.
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 644

View Profile WWW
November 09, 2018, 12:31:39 PM

çok kısa olmuş bunun ıcın bızım vardı bır yazımız buralarda bır yerde, profılden bulabılırsınız sanırım bıraz forumu kurcalayarak, 3-5 tane madde yazmak pek bır anlam ıfade etmıyor, sorry ama gereksız konu olmus, benım bu yorumum gıbı Cheesy
matador1903
Member
**

Merit: 10

View Profile
November 09, 2018, 12:57:42 PM

bu terimlerin Türkçe karşılıkları olsa ve kullanılsa ülkemizde çok daha iyi olur hem dilimizdeki yozlaşmanın önüne geçmiş oluruz hemde daha anlaşılır kelimeler olduğu için bunun anlamı neyi diye aramak zorunda kalmayız
Haticem
Jr. Member
*

Activity: 268
Merit: 4

View Profile
November 09, 2018, 01:11:08 PM

Paylaşım için teşekkürler daha bir çok terim var kripto sektöründe ve her geçen gün yenileri ekleniyor. Buda sektörün teknik olarak geliştiğini genişlediğini gösteriyor
WaDa
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 251

View Profile
November 09, 2018, 01:27:51 PM

Hold mu Hodl mı daha karar veremedik bitcointalk ailesi olarak Smiley bununda terimini yapabilir mi bi arkadaş ben tam olarak bilmiyorum da sıkça kullanılan bir terim olduğu için eksik gördüm bunu
avalonn
Full Member

Activity: 728
Merit: 151

View Profile
November 09, 2018, 01:42:14 PM
Last edit: November 09, 2018, 01:53:54 PM by avalonn

böyle yaparak Türkçe'nin hint dili gibi ya da azeri türkçesi gibi zavallı ve parça pinçik edilmiş devşirme bir dil olmasına hizmet ediyorsunuz. sayenizde bundan 50 yıl sonra bugünün kitaplarını yeni nesil okuduğunda anlamayacak
(zaten sömürgeci devletlerin hedef ülke için planladığı kültür soykırımının parçalarından biri de budur)

kavramlara Türkçe karşılık bulacağınıza uzun uzun açıklamalar ile bunları yedirmeye çalışıyorsunuz..aynı çakma üniversitelerin çakma hocalarının bişey öğrettiğini zannedip ingilizce kelimeleri millete kakalaması gibi

buna dikkat etmezseniz ne oluyor peki ?

ne olacak her kesim kendi dilini oluşturuyor..avukat doktoru anlamıyor, doktor mühendisi anlamıyor, esnaf bankacıyı anlamıyor, okula giden öğrenci kavramları öğrenmeye çalışmaktan bilginin özüne inemiyor yarım yamalak eğitim ile mezun oluyor ne kendini ifade edebiliyor  ne derdini anlatabiliyor ne de bilim öğrenebiliyor.

bugün sade vatandaş ile bilim arasına çekilen büyük duvarların nedeni bu...halk anlamasın aptal cahil kalsın.

ama iş sade vatandaş ile bitmiyor ...öğrenci olarak sen de rezillik çekiyorsun kardeş

peki bu Türkçe karşılıklar neden önemli ?

Ben buna bulanık algı diyorum.
eğer bu devşirme kavramları kullanırsanız hem kendinizi karşıya yeterince ifade edemezsiniz hem de öğrenme süreçlerinde bu kavramların oluşturduğu bulanık algı ile öğrenmeye mecbur kalırsınız.

aptal bi ingilizce kelimeyi uzun uzun cümlelerle anlatıp size yedirmeye çalışırlar artık ondan ne anlarsanız..
ama herkesin bildiği öz ve bilinen Türkçe kavramlar kullanılırsa doğru temiz ve aynı bilgiyi kısa sürede öğrenirsiniz

tabi olayın birde ego ve takıntı (kompleks) boyutu var.

devşirme kelime kullanınca olayın tekniğine daha hakim oluyormuş ezikliği var toplumda..üniversitedeki hoca bozuntularının devşirme kelime kullanması mesela .
bir de haset bir toplumuz tabi bişeyi anlatırken başkaları anlamasın diye kelimeler kasten bozuluyor

Türkçe karşılıklara gelirsek.
Shill: parlatma

Hype: ilgi

Ath: zirve

Gem: saklı hazine (tam karşlığı aslında değerli taş demek. ve bunu da genelde hidden gem diye kullanıyorlar)
Antony97
Jr. Member
*

Merit: 1

View Profile
December 17, 2018, 08:04:15 AM

Süper, yeni  girmiş aynı zamanda araştırmamış birileri için ideal okunup incelenmesi gereken bir bilgi olmuş.Önemli bilgiler bunları bilmeden bu piyasada gezmek normalden biraz daha risklidir önemli terimleri anlamak,yatırımınıza yardımcı olacaktır başlık verimli teşekkür ederiz.Umarım bir kaç bişey almışızdır.

🔺🔸🔺🔸🔺🔸🔺🔸 [ MOOZICORE ] WORLD’S FIRST MUSIC STREAMING SERVICE ON BLOCKCHAIN 🔸🔺🔸🔺🔸🔺🔸🔺
https://tokensale.moozicore.com/
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
December 18, 2018, 02:12:38 PM

"Shark: Coinler dump edildiğinde alttan toplayan, tekil oyuncu."

vay çakal vay. bunu bilmiyordum bak. şöyle bi tekil oyuncu olamadık gitti. böyle böyle balina olunuyor işte.

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀