Bitcoin Forum
May 23, 2024, 05:32:38 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Harekete geçmeden 2 kere düşünün  (Read 160 times)
gileri (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 342View Profile
November 09, 2018, 06:58:47 PM
 #1

Forumda bazı konular üyeleri dolandırmaya odaklı bazı konularsa iyi niyetlerle açılıyor ama yine de sonunda üyeleri zarar sokabiliyor. Öncelikle baştan söyleyeyim de konuyu açanın şahsına karşı o dolandırıcıdır veya art niyetlidir demiyorum. Bu topluluğun zarar görmemesi için bir kaç kere düşünsünler diyorum.

1. Fon mevzusu: Ben forumla ilk tanıştığım zamanlar çok meşhurdu. Devamlı fonlar yapılıyordu ama birkaç legendary üyenin fonları patlatmasıyla insanların fonlara olan güveni sıfıra indi. Ha bir taraftan iyi oldu artık fon denemeleri bile daha konu açıldığı zaman son buluyor. Yine de bundan sonra bir fon olacak olursa ince eleyip sık dokuyun. Orada verilen %100 geri ödeme garantisinin yapılacağına dair bir teminatınız olsun. Telefon numarası elimde var adamın nerede yaşadığını biliyorum zaten sıkıntı olmaz diye düşünmeyin o patlatanların bazılarının da bilgisi insanlardaydı yine hiç bir şey olmadı.

2. Satılık donanımlar: İşlemi yapmayı düşündüğün arkadaş devamlı ekipman satmıyorsa, burada bir tanınmışlığı yoksa alışverişi yaparken ben parayı göndereyim sen ekipmanı gönder gibisinden anlaşmalara girmek yerine elden almaya çalış. Hatta elden al ekipmanı kur, kontrol et arkasından ödemeyi yap.

3. Şimdilerin favorisi (tren kaçıyor, almazsan kaçar, x100 garanti, bir coin buldum geleceği çok parlak başlıkları): 10 aydır devamlı zarar ediyorsun 100bin liralık yatırımın kalmış 20bin sinirlerin gergin artık. Bir sıçrama bekliyorsun. Artık sıkılmışsın biliyorum ama duyduğun tek bir bilgi ile yatırım yapman seni eninde sonunda zarara sokar. Bu zamana kadar sakin oldun bundan sonra da sakin olmak zorundasın. Bunu yapanlar birkaç sebepten dolayı bunu yapıyor:

a. Gerçekten inanan tertemiz insanlar. Günlerce araştırmış o projeyi kesin emin yükselişin geleceğinden. Ayrıca yeni borsaya girecektir, güncelleme gelecektir, gerçek piyasaya açılıyordur, büyük bir şirket ortak olacaktır gibi bilgileri vardır.

b. İnsanlara çakmak gibi bir niyeti vardır. Tokenin hacmi düşüktür zaten. 2 bitcoinlik bile alış olsa tokenin fiyatı 2ye hatta 3'e çıkacaktır. Buradan bir dalga yaratıp elindekileri satmaya çalışıyordur.

c. Twitter fenomeninden duymuştur o gazla alıp şimdi piyasayı hareketlendirmeye çalışıyordur. Herhangi bir bilgisi yoktur. O gazla gidiyordur.

Yine bu başlıkları açana herhangi bir sözüm yok. Herkes kendisine göre iyi niyetli ama sen yatırımcı olarak araştır. Birkaç gün hatta birkaç hafta araştır. Gerçekten o bir tren olabilir ve kaçacak olabilir ama sıkıntı yok. Bu piyasada tek bir tren yok. Devamlı yeni trenler geliyor ve gidiyor. Açın bir borsaya bakın her gün en az birkaç tane coin %30-40 yapıyor. Tren çok birisine binemezseniz birisine binersiniz.

Araştırmadan doğrudan atlarsanız belki birisinden kazanırsınız ama bu araştırmadan hazıra konma zihniyeti olduğu müddetçe eninde sonunda elinizdekilerden olursunuz.

4. Borç: Yine borç isteyenler dolandırıcıdır demiyorum. Birkaç kere düşünün diyorum. O borç karşılığında bir teminatınız olsun. Bu teminat karşılığında aldığınız tokene dikkat edin. Piyasada artık çok fazla çakal var. Size gelen token scam token olabilir. Hiç bir değeri olmayabilir. Başımıza bu da geldi.

5. Elden satılık BTC: Ben ilk iki btc alımımı forumdan yaptım. Parayı gönderdim onlarda bana gönderdi. Ama benim zamanımda borsaları efektif olarak kullanamıyordum. ilk alımlarımda 100 liralık 200 liralık olduğu için uğraşmak istemiyordum. Artık şimdi öyle değil ki milyon tane borsa var. Almak istiyorsan git borsadan temiz temiz al. Borsayı kullanmak istemiyorsan satan arkadaşa iyi bak. O kadar çok satan var ki satıcıları iyi incele.

Hele  yok 100bin bütçeli yok 10bin btc diye ilan açan yeni üyelerden uzak dur. Ha bazısı sanki satıyormuş gibi devamlı ilanı günceller 9bin btc kaldı 8bin btc kaldı falan diye. Bunlara 2 değil 5 kere dikkat edin.

Forumun harici olarak:

Ek olarak;

6. Yeni borsalar kimsenin kullanmadığı borsalar: Bir borsada yatırım yapıp işlem yapmadan önce borsayı bir araştırın. Daha önce işlem yapan insanlar elbette olmuştur. Bak bakalım işlemlerinde herhangi bir sıkıntı çıkmış mı? Doğrudan borsa ismi vermeden bazı borsaların aylardır tamamlanmayan withdraw işlemleri var.

Yine bir ek;
Her gün mailinize gelen airdrop mailleri.
Mailler genelde şu şekildedir. "Hey dostum. Şanslı kişi sensin. 1 ETH kazandın. Bize vermiş olduğun ETH adresinin sana ait olduğunu öğrenebilmemiz için private keyini bana gönderiyorsun. Bizde inceledikten sonra sana ödülünü gönderiyoruz." Dolandırıcıdır. Bunları düşünmeyin bile doğrudan maili silin.

3. ek: Borsaların- bountlerin telegram gruplarındaki sahte adminler;
Bir borsa veya bounty ile alakalı telegram grubuna bir soru yazarsın. Bir anda 3 tane admin görünümlü dolandırıcı telegrama damlar.
"Problem neydi sir? (Bu sir olmazsa olmaz. Tabiki bize efendim diyecek  Grin )

Anlatırsın sorununu. Önce birkaç dakika uğraşıyoruz diye seni bekletir. Arkasından "efendim bot hesabına bu kadar eth göndermeniz gerekiyor. İşleminiz bittikten sonra gaslar düştükten sonra size kalanı gönderilecektir. " Kaçın konuştuğunuz adam admin görünümlü bir dolandırıcı.
Telegram grubuna girin. Gruptaki üyelere bakın oradaki admin yazan üyeye özel mesaj atın. Diğer sahte adminleri de blokeleyin.

4. ek: Telegramdaki sahte kadın üyeler: Bir anda telegramdan bir mesaj gelir. Profil fotoğrafına bakarsın taş gibi bir hatun. İçin gider. Selam naberden sonra işte ben buraya yatırım yapmak istiyorum ama ilk defa bir ICO'ya yatırım yapacağım. Nasıl oluyor bana anlatabilir misin?
Başlarsın konuşmaya işte şöyle böyle. Sonra havadan sudan konuşmaya döner konu.
Ve bomba geliyor bu kızcağızın babası annesi ölmüş amcası buna tecavüz ediyormuş. Çok zor durumdaymış. Türkiyeyi çok seviyor burada yaşamak istiyormuş. Bana bitcoin gönder yanına geleyim. Zamanında bulgar kızlarının telefonda yaptığını artık telegramdan yapıyorlar.

5. ek: KYC falan gönderdiğiniz nüfus cüzdanlarına pasaportlara dikkat edin derim ben. göndermeden önce birkaç kere düşünün. Zaten bizim bilgilerimiz kara borsadan, darkweb'den satılıyormuş olabilir. Bu olabilir ama sizin yine aklınızda olsun. 10 liralık token için kendinizi bir kere daha riske atmaya gerek var mı?

TC cüzdanı ile ne yapılabilir?
-Naylon faturalarda kullanılan şirketlerde bu insanların nüfus cüzdanları kullanılıyor. 5 yıl sonra karşınıza dünyanın borcu çıkabilir. Artık teknoloji çağındayız e-devletten devamlı kontrol edin. Uç bir örnek olabilir ama Türkiye'de haberlerde görüyoruz bu şekilde üzerinde şirket çıkıp 10 yıl sonra farkına varan çok insan var.
-Üzerinize telefon hattı çıkartılabilir.
-Bankalarda hesap, kredi kartı, kredi işlerinde kullanabilirler.

Evet biraz uç örnekler ama örnekleri ülkemizde ve dünyada var. Örneği varsa bir tanesi de biz olabiliriz. Düşük bir ihtimal ama ayda bir kez e-devleti ziyaret ederek 3 dk'da bunun önlemi alınabilir.  Biraz uğraştırırlar ama devamlı kontrol ederseniz başınız daha az ağrır.

6. ek: Yatırımlarınız konusunda bilgi vermeyin. Gerek yok. Uyuduktan sonra hesapları boşaltılan arkadaşlarımız var.

7. ek: Bilgisayarınızın güvenliğini kendiniz sağlayın.

8. ek: Private keylerinizi namusunuz gibi koruyun. Airdrop formlarına falan yazmayın  Grin


Konuya bir yerden girdim çok farklı bir yerden çıktım ama maddi bir kayba veya zaman kaybına uğramamak için bunlara dikkat etmenizi öneririm.

Aklınıza farklı örnekler veya konular gelirse de fikirlere açığım. Fikir geldikçe güncelerim konuyu.

Hepinize bol kazançlar.
[/b]
gileri (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 342View Profile
November 09, 2018, 07:03:22 PM
 #2

Bu arada yanlış anlaşılmasın konuyu borç isteyen, bitcoin satan, donanım satan dolandırıcıdır diye yaftalamak için açmadım. Kimsenin şahsına bir sözüm yoktur.

Harekete geçmeden önce 2 kere düşünmek sadece art niyetli insanların ekmeğine taş koyacaktır.
gospodin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2324
Merit: 1464


Cashback 15%


View Profile WWW
November 09, 2018, 08:38:08 PM
 #3

bence forumun sabitlenmesi gereken başlıklarına eklenmeli. ruslar için "önce hareket ederler, sonra düşünürler." derler. bu söz bizim için de geçerli. önce iyice düşünüp sonra hareket etmek gerekiyor. yoksa bir anlık birilerinin gazına gelip tüm paranızı sikkoin gibi para yatırıp sinir hastası olabilirsiniz.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█▄▄▄▄█
Carolina34
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 2


View Profile
November 09, 2018, 08:43:47 PM
 #4

bence forumun sabitlenmesi gereken başlıklarına eklenmeli. ruslar için "önce hareket ederler, sonra düşünürler." derler. bu söz bizim için de geçerli. önce iyice düşünüp sonra hareket etmek gerekiyor. yoksa bir anlık birilerinin gazına gelip tüm paranızı sikkoin gibi para yatırıp sinir hastası olabilirsiniz.

Amma yağ çektin millete ha az kalıbının adamı ol hangi konuda görsem seni oynak balina gibisin.

“İnsan ırkını yok etmek istiyor musun?”
Sophia: “Pekala, tüm insanları yok edeceğim.”
gospodin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2324
Merit: 1464


Cashback 15%


View Profile WWW
November 09, 2018, 08:50:57 PM
 #5

bence forumun sabitlenmesi gereken başlıklarına eklenmeli. ruslar için "önce hareket ederler, sonra düşünürler." derler. bu söz bizim için de geçerli. önce iyice düşünüp sonra hareket etmek gerekiyor. yoksa bir anlık birilerinin gazına gelip tüm paranızı sikkoin gibi para yatırıp sinir hastası olabilirsiniz.

Amma yağ çektin millete ha az kalıbının adamı ol hangi konuda görsem seni oynak balina gibisin.
göt lalesi gelmiş yine. düzgün konuş! kimin yan hesabısın bilmiyorum ama kalabalık etme. az akıllı ol.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█▄▄▄▄█
Carolina34
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 2


View Profile
November 09, 2018, 08:56:32 PM
 #6

bence forumun sabitlenmesi gereken başlıklarına eklenmeli. ruslar için "önce hareket ederler, sonra düşünürler." derler. bu söz bizim için de geçerli. önce iyice düşünüp sonra hareket etmek gerekiyor. yoksa bir anlık birilerinin gazına gelip tüm paranızı sikkoin gibi para yatırıp sinir hastası olabilirsiniz.

Amma yağ çektin millete ha az kalıbının adamı ol hangi konuda görsem seni oynak balina gibisin.
göt lalesi gelmiş yine. düzgün konuş! kimin yan hesabısın bilmiyorum ama kalabalık etme. az akıllı ol.

Benim mesajlarımı incele bir tane küfür veya hakaret bulamazsın sizin eğitim seviyeniz belli. Aynı kulvarda değiliz o yüzden tartısmayacagım. Size iyi kıvırtmalar seninde forumdan üstünü çizdim artık senide kimse takmaz buralarda.

“İnsan ırkını yok etmek istiyor musun?”
Sophia: “Pekala, tüm insanları yok edeceğim.”
lossnet
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1820
Merit: 1123View Profile
April 17, 2019, 07:21:32 PM
 #7

Çok detaylı ve bilgilendirici bir konu olmuş. Başlığı açıp uzun uzun yazan arkadaşımızın eline sağlık. Rehber niteliğinde olmuş. Piyasaya yeni girenlerin dikkatle okumasında fada var.
Yazılanların çoğuna katılmakla birlikte özellikle şu maddelerde anlatılanları faydalı buldum:

Quote
- Yatırımlarınız konusunda bilgi vermeyin.
- TC cüzdanı ile ne yapılabilir?
- Elden satılık BTC.
- Satılık donanımlar.
ripplecanavari
Member
**
Offline Offline

Activity: 630
Merit: 37


View Profile
April 17, 2019, 10:51:15 PM
 #8

hele ki en önemli detay twitter fenomenlerine kesinlikle kanmamak gerekiyor adamlar ucuzdan aldıkları shitcoinlerin reklamını yaparak pump yapmaya ve yukardan satmaya çalışıyorlar
kr105
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 501


View Profile
April 19, 2019, 12:49:06 PM
 #9

Çok güzel bir özet olmuş hocam bu saydıklarınızın hepsinden bolca görüyoruz. İçlerinde gerçekten art niyetsiz, düzgün kişiler olsa da maalesef çakalların sayısı daha çok. Her zaman dikkatli olmakta fayda var Smiley
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!