Bitcoin Forum
June 25, 2019, 12:51:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.18.0 [Torrent] (New!)
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: [Poradnik] Portfele sprzętowe - który wybrać?  (Read 133 times)
Tytanowy Janusz
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 420
Merit: 388

Self-made Sr. Member


View Profile
November 15, 2018, 03:59:29 PM
Last edit: November 15, 2018, 04:12:36 PM by Tytanowy Janusz
Merited by BitCryptex (10), malevolent (3), o_e_l_e_o (2), cornl (1), cryptovigi (1)
 #1

Spis treści

      1. Informacje ogólne
      2. Najbardziej popularne portfele sprzętowe
      3. Inne portfele sprzętowe warte uwagi
      4. Porównanie portfeli

Informacje ogólne

Czym są portfele sprzętowe?

Portfele sprzętowe to urządzenia, które zostały stworzone do przechowywania kluczy prywatnych oraz do podpisywania transakcji niezależnie od komputera. Ich główną zaletą jest fakt, że można ich używać nawet na zainfekowanym komputerze. Obecnie większość portfeli sprzętowych ma wbudowany ekran, na którym użytkownik może sprawdzić, czy adres docelowy został zmodyfikowany przez złośliwe oprogramowanie. Jednakże nie da się przechowywać wszystkich krypto walut na jednym urządzeniu. Wszystko zależy od wsparcia producenta.

Co się dzieje w przypadku zgubienia lub zniszczenia portfela?

Przy pierwszym uruchomieniu każdy portfel sprzętowy generuje 12 lub 24 słów kluczowych, które można później rozszerzyć za pomocą niestandardowego hasła. Wyrazy te mogą być użyte do odzyskania coinów za pomocą osobnego oprogramowania, na przykład Electrum. Zaleca się sprawdzenie wyrazów kluczowych przed wysłaniem coinów na wygenerowany adres. Pokazanie wyrazów kluczowych osobą trzecim, powinno być uznawane za poważne naruszenie bezpieczeństwa i coiny powinny zostać przeniesione na inny adres nie związany z tymi wyrazami. Aktualizacje oprogramowania czasami mogą wyczyścić urządzenie, pamiętaj o tym przed aktualizacją urządzenia.

Czy portfele sprzętowe są bezpieczne?

Żadne rozwiązanie nie jest w 100% bezpieczne. W najpopularniejszych portfelach sprzętowych znaleziono kilka luk, ale wymagały one fizycznego dostępu do urządzenia. Oto przykłady ataków które można było wykonać na TREZOR One i Ledger Nano S. Jeżeli przez to nie ufasz portfelom sprzętowym warto rozważyć przechowywanie swoich kryptowalut na tzw. cold storage. Jest to mniej wygodne, ale zapewnia większe bezpieczeństwo.

Wybór odpowiedniego portfela

Każdy portfel sprzętowy jest inny. Ciężko jest polecić jeden model, ale istnieje tylko parę firm, które sprzedają urządzenia godne zaufania. Pamiętaj, że kupując portfel, nie płacisz tylko za urządzenie, ale też za długoterminowe wsparcie. Byłoby kiepsko, gdyby twój portfel nie otrzymał aktualizacji po tym jak, na przykład, aktywowany by został SegWit.


Najbardziej popularne portfele sprzętowe

Ledger Nano S
Ledger Nano S jest produkowany przez francuską firmę. Używa on chipów Secure Element, które przy każdym rozruchu sprawdzają, czy oprogramowanie na urządzeniu nie zostało zmodyfikowane. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takiego rozwiązania, ponieważ jego kod źródłowy nie jest do końca jawny. Dostęp do swojego portfela można uzyskać przy pomocy oprogramowania Electrum albo aplikacji Ledger's Chrome. Wkrótce zostanie ona zastąpiona nowym klientem stacjonarnym i mobilnym, który będzie miał więcej funkcji. Obecnie aplikacji Chrome brakuje pewnych użyteczności, takich jak korzystanie z niestandardowych operacji backendu, czy podpisywanie transakcji bez ich emisji. Żeby wysłać konkretne coiny trzeba mieć zainstalowaną aplikację na urządzeniu, wykorzystując do tego Ledger Manager. Przez obecność chipu Secure Element, miejsce dostępne w tym modelu jest dosyć małe. Jednakże można odinstalować aplikacje w dowolnym czasie i coiny, które mieliśmy na portfelu nie znikną. Później będziesz musiał ponownie zainstalować aplikację, co zajmuje trochę czasu.

Ledger Nano S wspiera dużą ilość altcoinów, przez co jest wybierany przez wiele osób. Możesz znaleźć ich pełną listę tutaj.


Ledger Blue

Duży ekran dotykowy, wbudowana bateria, łączność Bluetooth (nie używane przez żadną aplikację) i większa pamięć, są to rzeczy, które różnią ten model od urządzenia Nano S. W związku z wysokimi kosztami produkcji, firma Ledger zadecydowała o zaprzestaniu sprzedaży tego urządzenia. W trakcie pisania tego artykułu, dostępnych jest ostatnich tysiąc sztuk*. Wsparcie Ledgera dla tego modelu jest znacznie gorsze, ale firma stara się to wynagrodzić.TREZOR One

TREZOR jest Czeskim producentem portfeli sprzętowych, który uchodzi za jednego z najbardziej zaufanych. Oprogramowanie TREZOR ma w pełni jawny kod źródłowy, więc każdy może przyczynić się do poprawiania go oraz dodawania nowych coinów. TREZOR cały czas ulepsza swój portfel webowy - znajduje się tam dużo więcej funkcji, które nie są obsługiwane przez inne portfele sprzętowe. Urządzenie nie ma żadnego preinstalowanego oprogramowania. Z powodów bezpieczeństwa, jest ono pobierane z serwerów TREZORA przy pierwszym uruchomieniu. Niektórzy użytkownicy, skarżą się, że ciężko jest wprowadzić PIN, a przywracanie słów kluczowych wykonywane jest przy pomocy komputera.  


TREZOR T

TREZOR T funkcjonuje na zupełnie innym oprogramowaniu stworzonym od podstaw. Według producenta ma to ułatwić dodawanie nowych coinów. Ten model ma dotykowy ekran, który umożliwia wprowadzenie PINu i  hasła. Wejście na kartę SD jest dodatkową zaletą. W przyszłości będzie możliwe przechowywanie plików, które będą automatycznie szyfrowane za pomącą twojego klucza prywatnego. Ten model niedługo będzie wspierał Monero and Ripple.


KeepKey

KeepKey został niedawno kupiony przez ShapeShift. Ten model ma mniej funkcji niż modele opisane wyżej. Jednakże producenci starają się to wynagrodzić. KeepKey nie wspiera adresów SegWit (brak możliwości wysyłania i otrzymywania środków). Zarządzać swoimi coinami możesz używając rozszerzenia Chrome, albo oprogramowania Electrum. Urządzenie posiada duży ekran, przez co może być trudno go schować albo transportować.


OpenDime

OpenDime jest małym urządzeniem USB, które możesz dać komukolwiek chcesz. Urządzenie generuje klucz prywatny i nie ujawnia go (nawet właścicielowi) chyba, że zabezpieczenie zostało zdjęte. Nie ma potrzeby transmitowania transakcji do sieci, jest to szczególnie przydatne, gdy opłaty transakcyjne są zbyt drogie. Wystarczy dać USB drugiej osobie.

Inne portfele sprzętowe warte uwagi

Coldcard

Coldcard nie ma żadnego specjalnego oprogramowania. Działa z niektórymi dobrze znanymi portfelami softwarowymi. Urządzenie ma wejście na kartę micro SD, które może być użyte do przechowywania danych, lub  transportowania (nie)podpisanych transakcji. Obecnie można je dostać w przed sprzedaży. Warto wspomnieć, że można korzystać z wielu PINów uzyskując dostęp do różnych portfeli.


BitBox

BitBox, mały portfel stworzony w Szwajcarii. Dane portfela są przechowywane na karcie micro SD. Zamiast wbudowanego ekranu, to urządzenie ma przycisk dotykowy, który służy do przyjmowania i odrzucania transakcji. Za pomocą smartfona można sprawdzić, czy adres odbiorcy jest poprawny. Nie obsługuje, aż tylu altcoinów, co Ledger i TREZOR.


Bitlox

Bitlox to portfel wielkości karty kredytowej, z wyświetlaczem e-ink, który nie wymaga dużej mocy. Można użyć Bluetooth, żeby połączyć go z urządzeniem mobilnym, albo przy pomocy kabla micro USB, by połączyć go z komputerem.


Porównanie portfeli

Który jest lepszy? TREZOR czy Ledger?

Wszystko zależy od tego do czego potrzebujesz od portfela. Ledger głównie skupia się na wspieraniu coraz większej ilośći altcoinów podczas, gdy deweloperzy Trezora dodają coraz więcej zaawansowanych funkcji do ich portfela. Osobiście polecam TREZOR dla każdego nie zainteresowanego altcoinami. Is jakość wykonania i wsparcia są równe (zespół TREZOR odpowiada szybko nie tylko przez system zgłoszeń ale również przez GitHub oraz Telegram).

Jaka jest różnica między TREZOR One i TREZOR T?

TREZOR T będzie wspierał coraz więcej coinów z powodu nowego oprogramowania i osprzętu. Ekran dotykowy TREZOR T pozwala na bezpiecznie wprowadzenie pinu, hasła oraz słów kluczowy w przypadku potrzeby odzyskania kryptowalut.

Które urządzenie lepiej spisze się w przyszłości?

W przypadku zakupu zarówno urządzenia TREZOR jak i Ledger możesz być spokojny o przyszłe forki bitcoina. Nie licz jednak na to, że będziesz w stanie odebrać każdy coin bez ujawniania swoich kluczy oprogramowaniu osób trzecich. Bardziej zaawansowane More advanced funkcje takie jak ekran dotykowy albo dodatkowe sposoby łączności są użyteczne lecz mogą łatwo się zepsuć, co uczyni twoje urządzenie bezużytecznym.

Powyższy tekst jest tłumaczeniem angielskiej wersji tutoriala stworzonego przez użytkownika BitCryptex. Oryginalny tekst możecie znaleźć tutaj: [Guide] Hardware wallets - which one is a good choice?


$$
1░░░░░░░░░░░░░██
2░░░░░░░░░░░██████
3░░░░░░░░░██████████
4░░░░░░░░█████░░█████
5░░░░░░█████░░░░░██████
6░░░░░█████░░░░███████
7░░░█████░░░░░██████░░░░██
8░░█████░░░░███████░░░█████
9░░░█████░░░░████░░░░█████
0░░░░░█████░░░░░░░░████
1░░░░░░█████░░░░░░█████
2░░░░░░░░█████░░░████
3░░░░░░░░░██████████
4░░░░░░░░░░░██████
5░░░░░░░░░░░░░██

TOP 150 (CMC) // LISTED ON KUCOIN
EASY TASKS     // ONLY USA AND CANADA SPOTS LEFT
SIMPLE KYC     // ONLY NAME AND SURNAME MUST BE VISIBLE ON ID


$$
1561423878
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1561423878

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1561423878
Reply with quote  #2

1561423878
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
glock666
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
January 07, 2019, 12:14:42 PM
 #2

ja osobiście używam trezora i jestem z niego bardzo zadowolony polecam !! Cheesy
cryptovigi
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 462
Merit: 460


Self-made Sr. Member


View Profile
February 27, 2019, 12:00:41 AM
Last edit: February 27, 2019, 09:36:44 PM by cryptovigi
 #3

Właśnie zauważyłem, że temat @Bitcryptexa został doceniony przez użytkownika @Coolcryptovator, który wykorzystał go w trakcie aplikowania do zostania meritsource... Miło wiedzieć że to temat krajana ;-)

Merit source application:

I am Coolcryptovator member since March 28, 2018. My total time logged in: 57 days, 22 hours and 34 minutes. on this forum. My trust score is 5: -0 / +5. Currently I am a "Sr. Member" and I will try to explain why I would like to be a merit source.

Edit; I am fully out of smerit now
.....
Table of contents

      1. General Information
      2. The most popular hardware wallets
      3. Other hardware wallets worth attention
      4. Comparison of wallets

General Information

What are hardware wallets?

Hardware wallets are devices designed to store private keys and sign transactions independently from the computer. Their main advantage is being able to use them even on an infected computer. These days, most hardware wallets have built-in screen on which user can check whether or not the destination address was modified by a malware. However, it is not possible to store every cryptocurrency on a such device. It all depends on the support of the manufacturer.

What if I lose my wallet or destroy it?

At the first boot, every hardware wallet generates either 12 or 24 word seed which you can later extend with a custom passphrase. This seed can be used to recover coins using third party software, for example, Electrum. It is recommended to test the seed before sending any coins to the generated address. Exposure of the seed should be considered as a major security issue and coins should be urgently moved to another address not associated with the same seed. Firmware updates sometimes wipe the device, keep that in mind before updating your device.

Are hardware wallets completely safe?

No, there is no perfect solution. A few vulnerabilities have been found in the most popular hardware wallets but they required a physical access to the device. Here are examples of attacks that were possible to perform on TREZOR One and Ledger Nano S. If you don't trust hardware wallets because of that, you should consider using a cold storage. It's less convenient but it provides higher security.

Choosing a proper wallet

Every hardware wallet is different. It is difficult to recommend only one model but there are only a few companies which sell trustworthy devices. Keep in mind that you are not paying only for the device but also for a long-term support. It would be a shame if your wallet didn't get an update after, for example, SegWit was activated.


The most popular hardware wallets

Ledger Nano S

This device is maintained by a French company. Ledger decided to use Secure Element which checks on every boot if the software on the device was modified. Some people are not keen on this solution since it's not completely open-source. You can either use Electrum or Ledger's Chrome app to access your wallet. It will be soon replaced by a new desktop and mobile client which will have more features. Currently, their Chrome app seems to lack some useful features such as using your custom backend and signing transactions without broadcasting them. To send specific coins you have to install a proper app on your device using Ledger Manager. Because of Secure Element, the available space on this model is quite small. However, you can uninstall apps anytime and your coins won't disappear. Later, you will have to reinstall the app which takes some time.

Ledger Nano S supports a huge variety of altcoins which is why many people choose it. You can find a full list here.


Ledger Blue

Big touchscreen, built-in battery, Bluetooth connectivity (not used by any app) and a larger memory are things which differ this model from Nano S. Due to high manufacturing costs, Ledger decided to stop selling this device. At the time of writing this guide, the last batch of ten thousand devices is available. Its support has been much worse than the other model, but Ledger is trying to make up for it.


TREZOR One

TREZOR is one of the most trustworthy hardware wallet manufacturers, located in Czech Republic. TREZOR software is fully open-source so anyone can contribute and help with implementing more coins. TREZOR is constantly upgrading their web wallet interface - you can find many features which are not supported natively by other hardware wallets. The device doesn't have any pre-loaded firmware. Due to security measurements, it's downloaded from TREZOR's servers on the first boot. Some users might find it difficult to input PIN and the seed recovery is done on the computer.


TREZOR T

TREZOR T runs on a completely different software written from the scratch. Developers claim that it will make adding more coins easier. This model has a touchscreen which allows user to input PIN and passphrase on the device screen. SD card slot is definitely an unique feature. In the future, it will be possible to store files which will be automatically encrypted with your private key. This model will soon support Monero and Ripple.


KeepKey

KeepKey has been recently bought by ShapeShift. This device has less features than models described above. However, the developers are trying to make up for it. KeepKey does not support native SegWit addresses (it's not possible to receive and spend from them). You can use either Chrome extension or Electrum to manage your coins. Because of the large screen, it might be difficult to hide or transport this wallet.


OpenDime

OpenDime is a small USB stick which you can hand out to any person you want. The device generates private keys and does not expose them (even not to the owner) unless the seal is void. There is no need to broadcast a transaction to the network, it's useful especially if the transaction fees are too expensive. You can simply give it to the other person.


Other hardware wallets worth attention

Coldcard

This device doesn't have any specialized software. It works with some well-known software wallets. The device has a micro SD card slot which can be used for data storage and transporting (un)signed transactions. Currently, it's only available as a pre-order. It's worth to mention that you can use multiple PINs (accessing different wallets or even bricking the device).


BitBox

A small wallet created in Switzerland. Wallet data is stored on a micro SD card. Instead of built-in screen, this device has a touch button which is used for accepting and rejecting transactions. It is possible to use a smartphone to verify if the recipient's address is correct. It does not support as many altcoins as Ledger and TREZOR.


Bitlox

Credit card sized wallet with e-ink screen which doesn't require much power. Bluetooth can be used to communicate with a mobile device and a micro-usb cable with a computer.


Comparison of wallets

Which one is better? TREZOR or Ledger?

It all depends on your needs. Ledger mostly focus on supporting more and more altcoins while TREZOR developers are adding more advanced features to their wallet. I would recommend TREZOR for anyone who is not interested in altcoins. Their build quality and support is almost equal (TREZOR team responds very fast not only through their ticket system, but also GitHub and Telegram).

What is the difference between TREZOR One and TREZOR T?

TREZOR T is going to support more coins in the future because of new hardware and software. Touchscreen in TREZOR T allows for a secure input of PIN, passphrase and the seed in case you want to recover your coins.

Which device is more future proof?

If you decide to buy either TREZOR or Ledger you won't have to worry about future Bitcoin forks. Don't expect to be able to claim every single one without exposing your keys to a third party software. More advanced features such as touchscreen and additional connectivity are useful, but they might easily break, it will make your device useless.

I hope admin will consider my application.
.....

1░░░░░░░░░░░░░██
2░░░░░░░░░░░██████
3░░░░░░░░░██████████
4░░░░░░░░█████░░█████
5░░░░░░█████░░░░░██████
6░░░░░█████░░░░███████
7░░░█████░░░░░██████░░░░██
8░░█████░░░░███████░░░█████
9░░░█████░░░░████░░░░█████
0░░░░░█████░░░░░░░░████
1░░░░░░█████░░░░░░█████
2░░░░░░░░█████░░░████
3░░░░░░░░░██████████
4░░░░░░░░░░░██████
5░░░░░░░░░░░░░██

1░░░░░░░░░░░░░██
2░░░░░░░░░░░██████
3░░░░░░░░░██████████
4░░░░░░░░█████░░█████
5░░░░░░█████░░░░░██████
6░░░░░█████░░░░███████
7░░░█████░░░░░██████░░░░██
8░░█████░░░░███████░░░█████
9░░░█████░░░░████░░░░█████
0░░░░░█████░░░░░░░░████
1░░░░░░█████░░░░░░█████
2░░░░░░░░█████░░░████
3░░░░░░░░░██████████
4░░░░░░░░░░░██████
5░░░░░░░░░░░░░██

1░░░░░░░░░░░░░██
2░░░░░░░░░░░██████
3░░░░░░░░░██████████
4░░░░░░░░█████░░█████
5░░░░░░█████░░░░░██████
6░░░░░█████░░░░███████
7░░░█████░░░░░██████░░░░██
8░░█████░░░░███████░░░█████
9░░░█████░░░░████░░░░█████
0░░░░░█████░░░░░░░░████
1░░░░░░█████░░░░░░█████
2░░░░░░░░█████░░░████
3░░░░░░░░░██████████
4░░░░░░░░░░░██████
5░░░░░░░░░░░░░██

wwzsocki
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 692


FINALLY A HERO AFTER FULL 6 YEARS!!!


View Profile WWW
March 02, 2019, 12:22:28 PM
 #4

Bardzo dobry poradnik osobiscie posiadam dwa portfele Ledger Nano i Trezor.

Ten rodzaj portfeli to najlepszy sposob na bezpieczne przechowywanie krypto.

Zadnych online portfeli nikomu nie polecam a portfele gieldowe tylko do tranzakcji po czym kazdy powinien wyplacic srodki to jednego z w.w portfeli.

......
.L I V E C O I N . N E T.
.
..PROFITBOX..
██  █████████████████████████
  █████████▄      ▄██████████
█████████████▄  ▄████████████
    █████████████████████████
  ██████████▀    ▀█ ▀████████
████  █████▀  ▄▄  ▀█  ▀██████
  ████████▀  ▄██▄  ▀█   ▀████
    ██████   ▀██▀   ██   ████
  █████████▄      ▄██████████
██  █████████▄  ▄████████████
  ███████████████████████████
██  █████████████████████████
  █████████████████████▀ ███
█████████████████████▀   ███
    █████████████▀     ████
  █████████████▀   ██    ████
████  █████▀     ██    ████
  ███████▀   ██    ██    ████
    █████    ██    ██    ████
  ███████    ██    ██    ████
██  █████    ██    ██    ████
  ███████████████████████████
.....
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!