Bitcoin Forum
February 28, 2021, 07:17:46 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Neden Merit Kazanamıyorum?  (Read 670 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
BitcoinTurk
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 534


View Profile
November 19, 2018, 10:32:39 AM
Merited by PHI1618 (10), ekiller (5), teramit (5), EFS (1), mhanbostanci (1)
 #1

Merit problemi maalesef günümüzde oldukça ciddi bir durum olmuş durumda ve özellikle yeni üyeler bu durumdan şikayetçi oluyor. Merit sistemi ile forum daha iyi bir düzene kavuşmuş olsa da birçok üyeliğin karşısına engel olarak çıkmış durumda ve aramıza para kazanma hevesi ile katılmış birçok arkadaşın hevesinin kursağında kalmasına da sebep oluyor. Tabii ki bu sistem oldukça güzel ve sırf para kazanmak amacı ile yapılan saçma, konu ile alakasız yorumların önüne geçmiş durumda fakat spam konulara tam anlamı ile engel olduğunu söyleyemiyoruz. Özellikle geçtiğimiz ay içerisinde yapılan yeni düzenleme ile Jr. Member rütbesine ulaşmak için 1 merit kazanma zorunluluğunun da gelmesi birçok üyenin isyan etmesine sebep olmuştu. Alınan bu kararın son derece doğru ve mantıklı olduğunu düşünen birisi olarak 1 merit kazanmanın çok zor olmadığını düşünüyorum. Peki, 1 merit kazanmak bu kadar zor değilken neden bunca üye bu kurala isyan etmiş durumda? Belkide konu başlığı benim üye profilime göre saçma durmuştur fakat neden merit kazanamıyoruz? Bu makalemde hep birlikte neden merit kazanamadığınız/kazanamadığımız hakkında yapılan en büyük hataları sizlere aktaracağım. En sık yapılan hatalara geçmeden önce şunu hatırlatmak istiyorum ki Türkçe local forumunda 2 merit kaynağı bulunmasına rağmen bu kategori forum içerisinde en çok merit dağıtılan kategoriler arasında yer alıyor.


Merit Dilenciliği

İlk altbaşlığımız biraz ağır olmuş olabilir fakat forum içerisinde en sık yapılan hata ne yazık ki merit dilenciliğidir. Üretilen faydalı içeriklerin sonunda veya yardımcı, faydalı mesajların sonunda belirtilen ''Faydalı olmuş ise merit gönderebilirsiniz.'' tarzındaki mesajlar her zaman itici bir etkiye sahiptir. Bu itici etkinin yanı sıra bu tarz mesajları yazan üyelere global forumlarda negatif trust bildirimi gönderildiği de görülebilmektedir. O sebeple bu tarz cümleleri kullanmamanızı ve içeriğinizi doğal bir şekilde paylaşmanızı tavsiye ediyorum. Şahsi görüşümü belirtmek gerekirse bu tarz mesajlar ile merit dilenciliği yapan üyelere merit göndermemeye  özen gösteriyorum (eğer ki içeriği çok kaliteli olursa içimin rahat etmeyeceği için gönderim yapıyorum). Zaten kaliteli içerik üretmiş üyeler her daim merit kazanacaktır o sebeple bu tarz mesajların yazılması pek mantıklı değildir. Ciddi anlamda kaliteli içerik ürettiğinizi düşünüyorsanız sabır edin, sMerit sahibi arkadaşlar muhakkak size merit gönderimi yapacaktır. Uzun lafın kısası, kaliteli içeriklerinizi veya yorumlarınızı merit dilenciliği yaparak sıfır ile çarpmayın, o içerik veya mesaj zaten hak ettiği teşekkürü, meriti kazanacaktır.

Rütbe Problemi

Her ne kadar yeni üye olmuş üyeler veya merit sistemi öncesinde düşük rütbede kalmış üyeler forum içerisinde kendilerine merit gönderilmediğini iddia ediyor olsa da bu durumun gerçeklik payı olmadığını savunuyorum. Kaliteli içerik üretmemiş birisine neden merit gönderimi yapılsın ki? Eğer ki üretilen içerik, yazılan mesaj kaliteli olursa o zaman üyeliğin rütbesi fark etmeksizin merit gönderimi yapan üyeler olacaktır o sebeple içiniz o konuda daima rahat olsun. Özellikle local forum içerisinde birçok üyeliğin sıfırdan başlayarak Member, Full Member, Sr. Member hatta Hero Member seviyesine ulaştığını görebiliriz. Peki, bu üyeler neler mi yaptı? Gerek bilinen konularda gerekse bilinmeyen konularda kaliteli içerikler, incelemeler üretti ve daima üretmeye de devam etti. Bu içerikler sayesinde de merit kazandı ve üst rütbelere ulaştı. O sebeple böyle saçma bir nedeni göstererek burada rütbe atlanılmadığını savunan üyelerin haksız olduğunu düşünüyorum.

sMerit Dağıtımı

Bu madde tartışmaya oldukça açık olduğu için çok fazla üzerinde durmak istemiyorum fakat sürekli olarak merit kazanan üyeler merit dağıtmadıkça sistem kısır döngü içerisinde tıkanacak ve kalacaktır. O sebeple merit kazanan arkadaşları sMerit dağıtmaya davet ediyorum. Ayrıca sMerit dağıtımlarını da yüklü şekilde tek bir üye için değil farklı birkaç üye için kullanarak sMerit sahibi üyelerinde çoğalmasına destek olabilirsiniz.

Kalitesiz Mesajlar ve Uzun Mesajlar

Şöyle bir gerçek var ki yazılan her uzun mesaj veya sayfa sayfa içeriği hazırlanan her konu başlığı kaliteli olmayabilir. Sürekli tekrarlayan bilgiler, aynı cümleyi değiştirerek farklı cümleler üretmek ve okuyucusuna katkı sağlamayacak uzun mesajlar her zaman kalitesiz mesajlar olarak bilinmektedir. Daha önceki konularımda da belirttiğim gibi bir mesajın veya konu içeriğinin uzun olması o mesajın faydalı olacağı veya merit kazanacağı anlamına gelmemektedir. Bir İngiliz atasözünün de söylediği gibi ''Quality over quantity'' yani, kalite fazlalıktan üstündür. Basit bir soruya verilecek basit birkaç kelimelik cevap kaliteli içerik olabiliyorken basit veya zor fark etmeksizin verilecek uzun ama konu ile alakasız cevaplar kalitesiz içerik olarak algılanacak ve hiçbir zaman merit kazanamayacaktır.

Direkt ''Reply'' Mesajlar

Son dönemlerde gerek local kategorilerde gerekse global kategorilerde yazılan cevapların birçoğunun direkt olarak konu başlığına bakılarak yapıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu şekilde yapılan yorumların genellikle konu içeriği ile alakasız olduğunu dolayısı ile merit kazanamadığını da söyleyebiliriz. Bu demek değildir ki alıntı yapılmadan yazılan her yorum konu ile alakasız veya kalitesizdir fakat forumda maalesef böyle bir algı da oluşmaya başladı. Tabii ki hak böyle olunca konu içeriğini okuyarak, alıntı cevaplar vermek hiç kuşkusuz merit kazanma oranını artıracak duruma gelmiştir. Bunu tüyo olarak mı algılarsınız yoksa bol bol merit kazanmış birisinden tavsiye olarak mı algılarsınız bilemiyorum fakat alıntı mesajlar daima merit kazanma ihtimalinizi arttıracaktır.


Makalenin sonuna doğru şahsi olarak da birkaç cümle yazmak istiyorum. Merit kazanmak aslında sanıldığı kadar zor bir şey değildir arkadaşlar, o sebeple de 1 merit kazanıp rütbe atlamak için kimselere yalvarmayın. Bunun aksine daima kaliteli içerik, kaliteli yorum ve faydalı mesajlar üretmeye özen gösterin. Bu şekilde kimseden merit istemenize gerek kalmayacak aksine hızlı bir şekilde merit kazanmış olacaksınız. Yukarıda yazılan bilgilerin ise boş olduğunu düşünmeyin, okuyun. 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde 203 merit kazanmış birisi olarak verdiğim tavsiyelerin ve gözlemlerimin sizler için faydalı olacağını düşünüyorum. Son paragrafta ise bir kere daha en çok yapılan hataya dikkat çekmek istiyorum. Gördüğünüz gibi makalemin sonuna ''Lütfen merit gönderin, emeğe saygı için merit göndermeyi unutmayın'' tarzında bir cümle eklemiyorum çünkü bu tarz cümleler makalemin tüm kalitesini bozacaktır. Üst başlıklarda da söylediğim gibi, zaten içeriği kaliteli bulanlar merit gönderecektir. Bunun için ekstra bir şey belirtmeye veya makale düzenimi, kalitemi bozmaya gerek olmadığını tekrar vurgulamak istiyorum.

1614496666
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1614496666

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1614496666
Reply with quote  #2

1614496666
Report to moderator
1614496666
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1614496666

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1614496666
Reply with quote  #2

1614496666
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1614496666
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1614496666

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1614496666
Reply with quote  #2

1614496666
Report to moderator
nelliella
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 2

Join @Bountycloud for the best bounties!


View Profile
November 19, 2018, 05:22:45 PM
 #2

Hocam faydalı ve mantıklı paylaşım ancak şu yazıya neden merit gelmedi sizce ?

Forkdelta ethereum ve ethereum tabanlı (erc20) token ticareti yapabileceğiniz merkezi olmayan bir  platformudur .

Arkadaşlar öncelikle tek seferlikte olsa 10-15 adet farklı borsa denemiş birisi olarak söyleyebilirim Forkdelta beni en çok korkutan ve kafamı karıştıran platformdu . Ancak izlenimlerime göre "scam" değil veya en azından ben bir sorun yaşamadım .


1)İlk olarak sağ üst köşede "Import Account" seçerek ethereum cüzdanımızı bu platforma bağlamamız gerekiyor. Ethereum adresinizi ve özel anahtarınızı girerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz ancak ben size eğer 'MetaMask' kullanmıyorsanız , kullanmaya başlamanızı öneriyorum . Eğer MetaMask kullanıyorsanız zaten otomatik olarak bağlanıyor .

https://ibb.co/fJ0SfA - Ekran görüntüsü -

2) Daha sonra sol kısımda takas yapmak istediğimiz tokenin adını yazıp takas sayfasına gidiyoruz ve gittiğimizde sol-üst kısımda yatırmak istediğimiz ethereum veya token miktarını seçiyoruz
Arkadaşlar neden bilmiyorum bazı tokenlere arama kısmında arayarak ulaşılmıyor , bu tokenlerin kontrat adreslerini bulup arama çubuğuna örneğin şu şekilde yapıştırıp ulaşabilirsiniz
örn : https://forkdelta.app/#!/trade/0x4cf488387f035ff08c371515562cba712f9015d4-ETH

yatırım yaptıktan sonra işlem bilgisini takip edebileceğiniz linklerle birlikte bildirim geliyor .

https://ibb.co/gMX4tV - Ekran görüntüsü -

3)Yatırım yaptıktan sonra "New Order" kısmından istediğiniz token al-sat emiri girebilir ve "My Transactions" kısmından emirlerinizi takip edebilirsiniz . Al-sat yaptıktan sonra yine sol üstteki "Balance" kısmının "Withdraw" seçeneğinden cüzdanınıza almak istediğiniz miktarı seçip cüzdanınıza alabilirsiniz .

https://ibb.co/mOLtLA   - Ekran görüntüsü -

Çok önemli not : Arkadaşlar bildiğim kadarıyla forkdeltada "gasprice" otomatik olarak 4 gwei olarak seçiliyor . Yatırım yapmadan önce o kısmı mutlaka düzeltip artırın . Ben ilk yatırımımda bilmediğimden değiştirmemiş ve 24 saatten fazla işlemimin gerçekleşmesini beklemiştim .

https://ibb.co/nnZaYV  - Ekran görüntüsü -

Arkadaşlar Forkdelta ile ilgili şimdilik aklıma gelenler bunlar , bilgi eklemek isteyenler lütfen alta eklesinler ve sorunuz varsa lütfen mesaj atın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım .

BetHash - Bet on Future Blocks & Earn a Passive Income
Bitcoin, Ethereum, EOS & more! ☞ Play Lottery | Play Dice | Get Referral Bonus[/center
gospodin
Legendary
*
Online Online

Activity: 1148
Merit: 1046


ALEX DE SOUZA


View Profile
November 19, 2018, 05:53:33 PM
 #3

Hocam faydalı ve mantıklı paylaşım ancak şu yazıya neden merit gelmedi sizce ?

Forkdelta ethereum ve ethereum tabanlı (erc20) token ticareti yapabileceğiniz merkezi olmayan bir  platformudur .

Arkadaşlar öncelikle tek seferlikte olsa 10-15 adet farklı borsa denemiş birisi olarak söyleyebilirim Forkdelta beni en çok korkutan ve kafamı karıştıran platformdu . Ancak izlenimlerime göre "scam" değil veya en azından ben bir sorun yaşamadım .


1)İlk olarak sağ üst köşede "Import Account" seçerek ethereum cüzdanımızı bu platforma bağlamamız gerekiyor. Ethereum adresinizi ve özel anahtarınızı girerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz ancak ben size eğer 'MetaMask' kullanmıyorsanız , kullanmaya başlamanızı öneriyorum . Eğer MetaMask kullanıyorsanız zaten otomatik olarak bağlanıyor .

https://ibb.co/fJ0SfA - Ekran görüntüsü -

2) Daha sonra sol kısımda takas yapmak istediğimiz tokenin adını yazıp takas sayfasına gidiyoruz ve gittiğimizde sol-üst kısımda yatırmak istediğimiz ethereum veya token miktarını seçiyoruz
Arkadaşlar neden bilmiyorum bazı tokenlere arama kısmında arayarak ulaşılmıyor , bu tokenlerin kontrat adreslerini bulup arama çubuğuna örneğin şu şekilde yapıştırıp ulaşabilirsiniz
örn : https://forkdelta.app/#!/trade/0x4cf488387f035ff08c371515562cba712f9015d4-ETH

yatırım yaptıktan sonra işlem bilgisini takip edebileceğiniz linklerle birlikte bildirim geliyor .

https://ibb.co/gMX4tV - Ekran görüntüsü -

3)Yatırım yaptıktan sonra "New Order" kısmından istediğiniz token al-sat emiri girebilir ve "My Transactions" kısmından emirlerinizi takip edebilirsiniz . Al-sat yaptıktan sonra yine sol üstteki "Balance" kısmının "Withdraw" seçeneğinden cüzdanınıza almak istediğiniz miktarı seçip cüzdanınıza alabilirsiniz .

https://ibb.co/mOLtLA   - Ekran görüntüsü -

Çok önemli not : Arkadaşlar bildiğim kadarıyla forkdeltada "gasprice" otomatik olarak 4 gwei olarak seçiliyor . Yatırım yapmadan önce o kısmı mutlaka düzeltip artırın . Ben ilk yatırımımda bilmediğimden değiştirmemiş ve 24 saatten fazla işlemimin gerçekleşmesini beklemiştim .

https://ibb.co/nnZaYV  - Ekran görüntüsü -

Arkadaşlar Forkdelta ile ilgili şimdilik aklıma gelenler bunlar , bilgi eklemek isteyenler lütfen alta eklesinler ve sorunuz varsa lütfen mesaj atın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım .
daha önceleri etherdelta ile benzer başlıklar olduğu için ya da gözden kaçmış olabilir. ben merit vereceğim zaman, varsa, kendi açımdan yeni bir bilgi öğrendiğim yazılara veriyorum. bir de kimsede smerit kalmadı sanırım. her yer kurumuş.

████
████
████
████
████
████
████
████

████

████

████

████

████
     ▄▄▄ ▄▄███▄▄
    ███ ▄██████▀▀█▄▄
   ▐██ ▄██████  ▄████▄
   ▐█ ▄███████████████   █▄
   █ ▄█████████████▀▀  ▄███
   ▌▄████████▀▀▀  ▄▄▄████▀
   ▀▀▀▀▀   ▄▄▄██████▀▀ ▄
███████████████▀▀▀  ▄▄██
 ▀███████▄▄▄▄▄▄███████▀
      ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄███▀
        ▀██████████▄
           ▀▀▀▀ ▄█▀
               █▀
..Blender..
..W A L L E T
████
████
████
████
████
████
████
████

████

████

████

████

████
[BTC
  BTC
.
BTC
Full control
over your funds
             ▄▄████▄▄
         ▄▄████████████▄▄
      ▄██████████ █████████▄
█▀█▄▄▄███████████ █▀█▀██████
▀▀▀         ▀████      ▀████
▀▀▀▀▀▀▀▀█▀▀▄    █ ████  ████
     ▄▄▄ ▀▄ ▀▀▀▀█        ███
     █▄█   ▀▀▀▀▀█ █████  ███
▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▄▄▄▄▄█       ▄██
   ▄▄▄     ▄█████ █▄█▄████
   █▄█▀▀▀▀███████ ██████▀
            ▀████████▀▀
              ▀▀██▀▀
].ANONYMOUS...............
.SEGWIT ADDRESSES..
.TRUSTED.....................
// /.
       ▄▄████████▄▄
     ▄█████▀▀▀▀█████▄
    ████▀        ▀▀███▄
   ███▀            ▀███  █▄
  ▐███              ▀▀▀▄███
  ▐███            ▄▄▄████▀
  ▀▀▀      ▄▄▄██████▀▀▄
███████████████▀▀▀  ▄▄██
 ▀███████▄▄▄▄▄▄███████▀
      ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄███▀
        ▀██████████▄
           ▀▀▀▀ ▄█▀
               █▀
.
From the creators of
Blender.io
nelliella
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 2

Join @Bountycloud for the best bounties!


View Profile
November 20, 2018, 01:16:23 AM
 #4

Anladım teşekkür ederim açıklama için . Bir sonraki yazıda dikkate alacağım .

BetHash - Bet on Future Blocks & Earn a Passive Income
Bitcoin, Ethereum, EOS & more! ☞ Play Lottery | Play Dice | Get Referral Bonus[/center
BitcoinTurk
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 534


View Profile
November 21, 2018, 08:40:25 AM
 #5

Hocam faydalı ve mantıklı paylaşım ancak şu yazıya neden merit gelmedi sizce ?

Forkdelta ethereum ve ethereum tabanlı (erc20) token ticareti yapabileceğiniz merkezi olmayan bir  platformudur .

Arkadaşlar öncelikle tek seferlikte olsa 10-15 adet farklı borsa denemiş birisi olarak söyleyebilirim Forkdelta beni en çok korkutan ve kafamı karıştıran platformdu . Ancak izlenimlerime göre "scam" değil veya en azından ben bir sorun yaşamadım .


1)İlk olarak sağ üst köşede "Import Account" seçerek ethereum cüzdanımızı bu platforma bağlamamız gerekiyor. Ethereum adresinizi ve özel anahtarınızı girerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz ancak ben size eğer 'MetaMask' kullanmıyorsanız , kullanmaya başlamanızı öneriyorum . Eğer MetaMask kullanıyorsanız zaten otomatik olarak bağlanıyor .

https://ibb.co/fJ0SfA - Ekran görüntüsü -

2) Daha sonra sol kısımda takas yapmak istediğimiz tokenin adını yazıp takas sayfasına gidiyoruz ve gittiğimizde sol-üst kısımda yatırmak istediğimiz ethereum veya token miktarını seçiyoruz
Arkadaşlar neden bilmiyorum bazı tokenlere arama kısmında arayarak ulaşılmıyor , bu tokenlerin kontrat adreslerini bulup arama çubuğuna örneğin şu şekilde yapıştırıp ulaşabilirsiniz
örn : https://forkdelta.app/#!/trade/0x4cf488387f035ff08c371515562cba712f9015d4-ETH

yatırım yaptıktan sonra işlem bilgisini takip edebileceğiniz linklerle birlikte bildirim geliyor .

https://ibb.co/gMX4tV - Ekran görüntüsü -

3)Yatırım yaptıktan sonra "New Order" kısmından istediğiniz token al-sat emiri girebilir ve "My Transactions" kısmından emirlerinizi takip edebilirsiniz . Al-sat yaptıktan sonra yine sol üstteki "Balance" kısmının "Withdraw" seçeneğinden cüzdanınıza almak istediğiniz miktarı seçip cüzdanınıza alabilirsiniz .

https://ibb.co/mOLtLA   - Ekran görüntüsü -

Çok önemli not : Arkadaşlar bildiğim kadarıyla forkdeltada "gasprice" otomatik olarak 4 gwei olarak seçiliyor . Yatırım yapmadan önce o kısmı mutlaka düzeltip artırın . Ben ilk yatırımımda bilmediğimden değiştirmemiş ve 24 saatten fazla işlemimin gerçekleşmesini beklemiştim .

https://ibb.co/nnZaYV  - Ekran görüntüsü -

Arkadaşlar Forkdelta ile ilgili şimdilik aklıma gelenler bunlar , bilgi eklemek isteyenler lütfen alta eklesinler ve sorunuz varsa lütfen mesaj atın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım .

Tekrarlayan içerik olması nedeni ile merit gönderimi yapılmadı dostum. Daha önceki EtherDelta, ForkDelta ve benzeri borsa incelemeleri için merit gönderildiği için kullanıcılar büyük bir ihtimalle bu içeriğe de merit göndermek istememiştir. Tabii ki ürettiğiniz içerik oldukça güzel ve faydalı olmuş fakat belirttiğim gibi bazı sebeplerden ötürü de zaman zaman merit kazanamıyoruz. Bir diğer ihtimal ise sMerit'lerin tükenmiş olması ve kullanıcıların merit gönderemiyor olmasıdır. Merit kazanan üyeler ellerindeki mevcut sMeritleri'de dağıtmadığı sürece bu kısır döngü devam edecektir. Sana yinede aşağıdaki başlığa konu linkini göndermeni tavsiye ediyorum.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2820637.0

PHI1618
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1316
Merit: 1295View Profile
November 21, 2018, 12:20:57 PM
 #6

Merit alamayan arkadaşlar şapkasını önüne alsın bi düşünsün bence.
Copy paste yaparak, ordan burdan alarak, uğraşmadan emek vermeden konu açarak merit alamazsınız malesef. BitcoinTurk bu konuda örnek biri bence. Son konularını açın inceleyin adamın ne kadar emek vermiş.
Eline sağlık dostum.

       ▀█████████████████████
            ▀▀██████
    ▄▄
▀████▄▄  ▀████
  ▄████▄
▀█████▄  ▀███
 ████▀▀
   ▄██████  ▀███
████▀
   ▄████▀████  ████
████  ▄█▄
▀█▀  ████  █████
████▄████▀
   ▄████  ████
 ██████▀
   ▄▄████  ▄███
  ▀█████▄
▀████▀  ▄███
    ▀▀████▄
▀▀  ▄████
            ▄▄██████
       ▄███████████
████████████████████████████████████
.
FUN TOKEN
.
██████████████     ██████████████████████
██████████
 ██████████
  ██████████
   ██████████
    ██████████
     ██████████
      ██████████
     ██████████
    ██████████
   ██████████
  ██████████
 ██████████
██████████
.
FreeBitco.in Adopts FUN Token for
Premium Membership Program
██████████
 ██████████
  ██████████
   ██████████
    ██████████
     ██████████
      ██████████
     ██████████
    ██████████
   ██████████
  ██████████
 ██████████
██████████
.
██████████
 ██████████
  ██████████
   ██████████
    ██████████
     ██████████
      ██████████
     ██████████
    ██████████
   ██████████
  ██████████
 ██████████
██████████

          ▄
      ▀▄  ▀  ▄▀
 ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████████████
██  ▄▄▀█  ██ █  ██ ██
██  ▄▄▀█  ██ ██▄ ▄███
██  ▀▀▄█▄ ▀▀▄███ ████
█████████████ ▄▄▄ ▀▀█
 ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀ ▐████▄▄
      ▄▀  ▄    █████▄
          ▀     ▀ ▀███
                    ▀
.
41M Users to Buy and Hold
FUN for Premium Benefits
.
.Learn More.
goncalvopietro
Member
**
Offline Offline

Activity: 448
Merit: 12


View Profile
November 22, 2018, 05:22:20 PM
 #7

Merit'im olsa bu konuya verirdim ama yok işte. Bence asıl sorun da bu insanlar ne kadar iyi ve faydalı paylaşımlarda bulunurlarsa bulunsunlar Merit döngüsü sağlanmadığı sürece rütbe atlamak herkes için çok zor olacak  Undecided
BitcoinTurk
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 534


View Profile
November 22, 2018, 05:29:37 PM
 #8

Merit alamayan arkadaşlar şapkasını önüne alsın bi düşünsün bence.
Copy paste yaparak, ordan burdan alarak, uğraşmadan emek vermeden konu açarak merit alamazsınız malesef. BitcoinTurk bu konuda örnek biri bence. Son konularını açın inceleyin adamın ne kadar emek vermiş.
Eline sağlık dostum.

Sıkıntı şöyle ki merit kazanamayan arkadaşlar maalesef neden kazanamadıklarını araştırmıyor ve hemen pes ediyor. Özellikle Newbie rütbesinde olan üyelerin sık sık bunu yaptığını ve kopyala/yapıştır içerikler ile merit kazanacaklarını sanması maalesef ki en büyük problem olmuş durumda. Bu gibi üyeler biraz sorgulamayı öğrense ve araştırma yaparak kendilerine ait özgün makaleler üretse zaten merit kazanmanın ne kadar kolay olduğunu öğrenmiş olacak.

Merit'im olsa bu konuya verirdim ama yok işte. Bence asıl sorun da bu insanlar ne kadar iyi ve faydalı paylaşımlarda bulunurlarsa bulunsunlar Merit döngüsü sağlanmadığı sürece rütbe atlamak herkes için çok zor olacak  Undecided

Sıkıntı yok dostum bu yazdığın güzel mesaj bile yeterli benim için. Bir sonraki sefere elinde sMerit bulunursa gönderirsin olur biter, yani çok dert edilesi bir şey değil. Merit döngüsü konusunda da oldukça haklısın çünkü sistem bir yerde tıkanıyor. Maalesef ki her kullanıcı dağıtım yapmıyor ve dolayısı ile bir durgunluk dönemine girmiş oluyoruz. Son zamanlarda da bu durgunluk sürecinde olduğumuzu söyleyebiliriz çünkü eskisi kadar dağıtım yapılmıyor. Bir diğer yandan merit biriktiren ve merit satışı yapan üyelerde sistemin tıkanmasına sebep olmuyor değil. Fazla uzakta değil,  Pazar Alanı kategorisinde satılık bir hesap var ve satıcı kişinin iddiasına göre 17 mi 19 mu ne gönderilebilir meriti bulunuyor. Ah, ah.. Keşke o üyeliği bulsam ve ifşa etsem.

ethereumist
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
November 24, 2018, 07:37:24 PM
 #9

Önceden faydalı mesaj sayısına bakılmaksızın mesaj sayısına göre rütbe veriliyordu. Peki şimdi bu yüksek rütbe sahipleri paylaşımlarıyla aynı rütbeye sıfırdan ulaşabilirlermi merak ediyorum. Full member 100 merit düşünün artık.
FinancierNt
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 100
Merit: 0


View Profile
November 25, 2018, 09:33:19 AM
 #10

Yabancı haber sitelerinden birçok haber çevirisi yaptım. Çeviri emektir. Copy Paste işi değildir. Gayet akıcı bir çeviri yaptım ve bence faydalı bazı içerikler oluştu fakat geçen onca zamana karşın 1 merit bile gelmemiş. Bence merit bu işin balina versiyonu gibi. Kalitesiz spam içerik yapanlar pekala forumda yasaklanabilir. Geri kalan üyelerde mesaj sayısına göre rütbe alabilir.  Ben merit i adaletsizce ve tekelleşme olarak görüyorum.
BitcoinTurk
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 534


View Profile
November 25, 2018, 09:59:21 AM
 #11

Neden merit. kazanamıyorum diyoruz çünki kazanamayız bizleri kullanıyorlar bedava bir işçi gibi çalıştırmaktalar bizlerde aceba birşeyler yapabilirmiyiz diye çabalayıp duruyoruz bence hepsi boş yaşayıp görüyoruz vede görecegiz.

Bu düşünce yapısı ile devam ettiğiniz sürece zaten merit kazanmanız söz konusu bile olamayacaktır. Evet, merit kazanmak için çalışmak ve emek vermek gerekiyor fakat şöyle de bir gerçek var ki ciddi anlamda emek veren ve gerçekten çalışan herkes zaten emeğinin karşılığını kazanıyordur. Bir diğer yandan ''Bedava işçi'' kısmına katılmıyorum çünkü burada çalışarak iyi bir konuma geldiğiniz zaman gerçekten güzel gelir elde etmeye başlıyorsunuz. Kendim için konuşmak gerekirse hem bilgi alışverişi yapmak hemde aynı platform üzerinden gelir elde etmek benim için oldukça güzel bir şey. İnşaat köşelerinde ezilmektense bilgisayar başında içerik üretmeyi ve para kazanmayı tercih ederim. Hele ki öğrenci olduğumu da düşünmek gerekirse emeğimin karşılığını güzel bir şekilde geri aldığımı da belirtmeden geçmek istemiyorum.

NOT: Kimse inşaat işçilerini küçümsediğimi sanmasın, hepsinin emeğine saygımız sonsuzdur fakat şöyle de bir gerçek var ki ülkemiz şartlarında en çok ezilerek çalıştırılan işçi sınıfı bu sektörde yer almaktadır. Bitcointalk kazanç yöntemleri ile inşaat işçiliğini karşılaştırmak maksatlı yukarıdaki inşaat örneğini vermiş bulunmaktayım.

Önceden faydalı mesaj sayısına bakılmaksızın mesaj sayısına göre rütbe veriliyordu. Peki şimdi bu yüksek rütbe sahipleri paylaşımlarıyla aynı rütbeye sıfırdan ulaşabilirlermi merak ediyorum. Full member 100 merit düşünün artık.

Evet, önceden mesaj içeriği fark etmeksizin aktivite puanı kazanılıyordu ve birçok üye hiçbir emek sarf etmeden üst rütbelere ulaşıyordu. Tabii ki üst rütbelere ulaşıldığı zaman gelirde de artış olacağı için birçok kişi bu durumu kötü amaçları için kullanmaya başladı ve çoklu üyelikler artmış oldu. Tabii ki bu çoklu üyelikler sonucunda da forumda mesaj kirliliği başladı çünkü üyeliklerin rütbe kazanabilmesi için herkes iki veya üç kelimelik mesajlar yazıyordu. Bu durumun önüne geçilmesi için merit sistemi getirildi ve spam mesajların önemli ölçüde önüne geçilmiş oldu. Full Member olabilmek için ise 100 merit sayısını gözünüzde büyütmeyin, zamanla birikiyor. Tek ihtiyacınız sabır... Smiley

Yabancı haber sitelerinden birçok haber çevirisi yaptım. Çeviri emektir. Copy Paste işi değildir. Gayet akıcı bir çeviri yaptım ve bence faydalı bazı içerikler oluştu fakat geçen onca zamana karşın 1 merit bile gelmemiş. Bence merit bu işin balina versiyonu gibi. Kalitesiz spam içerik yapanlar pekala forumda yasaklanabilir. Geri kalan üyelerde mesaj sayısına göre rütbe alabilir.  Ben merit i adaletsizce ve tekelleşme olarak görüyorum.

Katılıyorum, çeviri emek işidir fakat belirttiğim gibi haber içerikleri genellikle merit kazanmıyor. Birçok yerli haber sitesinde de benzer içerikler üretildiği için çeviri haberlerine pek fazla ilgi olmuyor dolayısı ile de merit gönderimi de yapılmıyor. Hele ki günümüzde local forum içerisinde merit kıtlığı yaşanıyorken bu tarz içeriklere merit gönderen olmayacağını düşünüyorum. Yine de ellerinize, emeğinize sağlık. En azından bir teşekkürü olsun çok görmemek gerekiyor.

jeton
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 2


View Profile WWW
November 25, 2018, 02:19:31 PM
 #12

Neden merit. kazanamıyorum diyoruz çünki kazanamayız bizleri kullanıyorlar bedava bir işçi gibi çalıştırmaktalar bizlerde aceba birşeyler yapabilirmiyiz diye çabalayıp duruyoruz bence hepsi boş yaşayıp görüyoruz vede görecegiz.

Bu düşünce yapısı ile devam ettiğiniz sürece zaten merit kazanmanız söz konusu bile olamayacaktır. Evet, merit kazanmak için çalışmak ve emek vermek gerekiyor fakat şöyle de bir gerçek var ki ciddi anlamda emek veren ve gerçekten çalışan herkes zaten emeğinin karşılığını kazanıyordur. Bir diğer yandan ''Bedava işçi'' kısmına katılmıyorum çünkü burada çalışarak iyi bir konuma geldiğiniz zaman gerçekten güzel gelir elde etmeye başlıyorsunuz. Kendim için konuşmak gerekirse hem bilgi alışverişi yapmak hemde aynı platform üzerinden gelir elde etmek benim için oldukça güzel bir şey. İnşaat köşelerinde ezilmektense bilgisayar başında içerik üretmeyi ve para kazanmayı tercih ederim. Hele ki öğrenci olduğumu da düşünmek gerekirse emeğimin karşılığını güzel bir şekilde geri aldığımı da belirtmeden geçmek istemiyorum.

NOT: Kimse inşaat işçilerini küçümsediğimi sanmasın, hepsinin emeğine saygımız sonsuzdur fakat şöyle de bir gerçek var ki ülkemiz şartlarında en çok ezilerek çalıştırılan işçi sınıfı bu sektörde yer almaktadır. Bitcointalk kazanç yöntemleri ile inşaat işçiliğini karşılaştırmak maksatlı yukarıdaki inşaat örneğini vermiş bulunmaktayım.

Önceden faydalı mesaj sayısına bakılmaksızın mesaj sayısına göre rütbe veriliyordu. Peki şimdi bu yüksek rütbe sahipleri paylaşımlarıyla aynı rütbeye sıfırdan ulaşabilirlermi merak ediyorum. Full member 100 merit düşünün artık.

Evet, önceden mesaj içeriği fark etmeksizin aktivite puanı kazanılıyordu ve birçok üye hiçbir emek sarf etmeden üst rütbelere ulaşıyordu. Tabii ki üst rütbelere ulaşıldığı zaman gelirde de artış olacağı için birçok kişi bu durumu kötü amaçları için kullanmaya başladı ve çoklu üyelikler artmış oldu. Tabii ki bu çoklu üyelikler sonucunda da forumda mesaj kirliliği başladı çünkü üyeliklerin rütbe kazanabilmesi için herkes iki veya üç kelimelik mesajlar yazıyordu. Bu durumun önüne geçilmesi için merit sistemi getirildi ve spam mesajların önemli ölçüde önüne geçilmiş oldu. Full Member olabilmek için ise 100 merit sayısını gözünüzde büyütmeyin, zamanla birikiyor. Tek ihtiyacınız sabır... Smiley

Yabancı haber sitelerinden birçok haber çevirisi yaptım. Çeviri emektir. Copy Paste işi değildir. Gayet akıcı bir çeviri yaptım ve bence faydalı bazı içerikler oluştu fakat geçen onca zamana karşın 1 merit bile gelmemiş. Bence merit bu işin balina versiyonu gibi. Kalitesiz spam içerik yapanlar pekala forumda yasaklanabilir. Geri kalan üyelerde mesaj sayısına göre rütbe alabilir.  Ben merit i adaletsizce ve tekelleşme olarak görüyorum.

Katılıyorum, çeviri emek işidir fakat belirttiğim gibi haber içerikleri genellikle merit kazanmıyor. Birçok yerli haber sitesinde de benzer içerikler üretildiği için çeviri haberlerine pek fazla ilgi olmuyor dolayısı ile de merit gönderimi de yapılmıyor. Hele ki günümüzde local forum içerisinde merit kıtlığı yaşanıyorken bu tarz içeriklere merit gönderen olmayacağını düşünüyorum. Yine de ellerinize, emeğinize sağlık. En azından bir teşekkürü olsun çok görmemek gerekiyor.

Herkese güzel güzel cevaplar vermişsiniz. Teşekkürler. Ama inanın memberdan yukarıya bir rütbeye merit sonrası yazdıklarıyla ulaşan kaç örnek vardır bilemedim. Birikmesine birikir ama kaç yıl sürerki acaba.
BitcoinTurk
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 534


View Profile
November 25, 2018, 04:08:00 PM
 #13


Herkese güzel güzel cevaplar vermişsiniz. Teşekkürler. Ama inanın memberdan yukarıya bir rütbeye merit sonrası yazdıklarıyla ulaşan kaç örnek vardır bilemedim. Birikmesine birikir ama kaç yıl sürerki acaba.

Elimden geldiğince konularıma yapılan her yorum için bende bir cevap üretmeye özen gösteriyorum. Daha önceki mesajlarımda ve konularımda da söylediğim gibi merit kazanmak çok zor bir şey değil. Evet, sıfırdan başlamış birisinin Full Member veya üzerinde bir seviyeye ulaşması uzun zaman alacaktır fakat bu imkansız bir şey değildir. Henüz merit sistemine geçiş yapılalı 1 yıl olmadı ve ben bu süreç içerisinde 213 merit kazanmayı başardım. Yani, biraz azim ve hırs ile aşılması güç bir engelden bahsetmiyoruz.

BitcoinTurk
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 534


View Profile
November 30, 2018, 12:33:09 PM
 #14

Hocam çok haklısınız bazı meriti çok olan üyeler sadece kendi etrafındaki üyelere veriyor olabilirler bizlerde aceba nasıl merit kazanırız diye merakla bekliyoruz teşekkürler

Sana daha önce yazdığım mesajımda da belirttim bu şekilde beklediğin sürece tek bir merit bile kazanamazsın çünkü merit kazanmak için emek göstermen gerekiyor. Kaldı ki birçok üyelikler merit gönderimi yapmaya devam ediyor, kimsenin kimseyi beklediği falan yok. Kaliteli içerik, faydalı mesajlar ve bilgilendirici makale üretilmediği sürece merit kazanılmasını beklemek de hayal olmaktan öteye gidemeyecektir. O sebeple biraz emek göstermenizi ve harcadığınız emeğe bağlı olarak beklenti içerisinde olmanızı tavsiye ediyorum.

Selahittin
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 0


View Profile WWW
November 30, 2018, 12:45:36 PM
 #15

Arkadaşlar bende bir yıldır jr.member idim bir anda membere  indim ne yapmam gerktigini bilemedim bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler
daggez
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 84
Merit: 0


View Profile
December 04, 2018, 05:28:08 AM
 #16

Ben gayet aktifim fakat 1 merit bile gelmedi çünki insanlara yalakalık yada dilenclik yapmıyorum
BitcoinTurk
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 534


View Profile
December 05, 2018, 09:56:43 AM
Last edit: December 05, 2018, 11:07:01 AM by BitcoinTurk
 #17

Arkadaşlar bende bir yıldır jr.member idim bir anda membere  indim ne yapmam gerktigini bilemedim bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Şaka yaptığını düşünüyorum açıkçası. Makale içeriğini okumuş olsaydın nasıl merit kazanacağın hakkında geniş bilgiye sahip olmuş olacaktın. Kaldı ki bu şekilde devam ettiğiniz sürece yeni bilgi edinemeyeceğiniz için merit kazanacak bir bilgi birikimine de sahip olamayacaksınız. Kim, neden daha yazıları okumayan birisinin yazılarına merit göndermek istesin ki? Bu kafayla devam ettiğin sürece tek bir merit bile kazanamayacaksın ve maalesef her zaman için Newbie olarak kalacaksın.

Ben gayet aktifim fakat 1 merit bile gelmedi çünki insanlara yalakalık yada dilenclik yapmıyorum

Mesajlarına kısa bir göz gezdirdim ve açık konuşmak gerekirse merit hak eden tek bir mesajınızın dahi olduğunu göremedim. Yazılan mesajlar genellikle ya birkaç kelimeden öteye gitmiyor yada bounty kampanyalarına katılım mesajları oluyor. Tam olarak bu sebepten ötürü merit kazanamıyorsunuz yoksa merit hak eden tek bir mesajını bile göremedim. O sebeple çünkü sonrasında belirttiğin, kendini öven mesajında dolaylı yoldan geçersiz sayılacaktır. Smiley

ekiller
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1750
Merit: 958


LLP Programming & Electronics


View Profile
December 05, 2018, 01:35:14 PM
Last edit: December 05, 2018, 02:29:33 PM by ekiller
Merited by EFS (4)
 #18

Ben gayet aktifim fakat 1 merit bile gelmedi çünki insanlara yalakalık yada dilenclik yapmıyorum


 Aktif olmak yetmiyor ne yazık ki.  Faydalı olmak gerekiyor merit kazanmak için. Aktif olan herkes kazanacak olsa forumda ki  Carolina34 denilen geri zekalı  Legend olması gerekirdi şimdi. Her postun altına bir laf sıkıştırıp aktif davranarak bir yere gelemezsiniz.

İnsanlara okuyacakları, bilgi edinecekleri faydalı yazılar, yönergeler, tavsiyeler ,  kısacası nitelikli bilgi vermelisiniz.

Bu stratejiyi şu anda  dünyanın en büyük arama motoru olan Google bile uyguluyor.  Saçma sapan  spam bilgiler ile dolu web siteleri  geri plana atılırken, güncel ve değerli içerik sunan web siteleri ön plana çıkıyor ve değer kazanıyor.   Yani her zaman her yerde olduğu gibi kazanç için emek gerekiyor.  Ortaya bir değer koymadan başka bir değer edinemiyorsunuz.

Dilencilik meselesi ise  ayrı bir konu. Dilencilik ve yalakalık ile  ancak bir yere kadar ilerleyebilirsiniz. İnsanlar artık sizden sıkılır ve ne olduğunuzun farkına varırlar. Musluk kapanır o noktada.

Eğer merit hak ettiğinizi düşünüyorsanız, önceki değerli ve nitelikli konularınızı işaret ediniz. Bakın forumda, "merit alması gereken konular" dan tutun da  bu işler ile alakalı bir sürü konu var.


https://bitcointalk.org/index.php?topic=4973607.0

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2820637.0

Ben elimde gönderebilecek sMerit kalmayana dek, farkına vardığım tüm nitelikli konulara elimdekinin tümünü dağıtıyorum. Benim gibi davranan bir sürü arkadaşta var forumda.
BitcoinTurk
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 534


View Profile
December 11, 2018, 01:15:51 PM
 #19

Ben gayet aktifim fakat 1 merit bile gelmedi çünki insanlara yalakalık yada dilenclik yapmıyorum


 Aktif olmak yetmiyor ne yazık ki.  Faydalı olmak gerekiyor merit kazanmak için. Aktif olan herkes kazanacak olsa forumda ki  Carolina34 denilen geri zekalı  Legend olması gerekirdi şimdi. Her postun altına bir laf sıkıştırıp aktif davranarak bir yere gelemezsiniz.

İnsanlara okuyacakları, bilgi edinecekleri faydalı yazılar, yönergeler, tavsiyeler ,  kısacası nitelikli bilgi vermelisiniz.

Bu stratejiyi şu anda  dünyanın en büyük arama motoru olan Google bile uyguluyor.  Saçma sapan  spam bilgiler ile dolu web siteleri  geri plana atılırken, güncel ve değerli içerik sunan web siteleri ön plana çıkıyor ve değer kazanıyor.   Yani her zaman her yerde olduğu gibi kazanç için emek gerekiyor.  Ortaya bir değer koymadan başka bir değer edinemiyorsunuz.

Dilencilik meselesi ise  ayrı bir konu. Dilencilik ve yalakalık ile  ancak bir yere kadar ilerleyebilirsiniz. İnsanlar artık sizden sıkılır ve ne olduğunuzun farkına varırlar. Musluk kapanır o noktada.

Eğer merit hak ettiğinizi düşünüyorsanız, önceki değerli ve nitelikli konularınızı işaret ediniz. Bakın forumda, "merit alması gereken konular" dan tutun da  bu işler ile alakalı bir sürü konu var.


https://bitcointalk.org/index.php?topic=4973607.0

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2820637.0

Ben elimde gönderebilecek sMerit kalmayana dek, farkına vardığım tüm nitelikli konulara elimdekinin tümünü dağıtıyorum. Benim gibi davranan bir sürü arkadaşta var forumda.


Güzel mesajın ve örneklendirme için teşekkür ederim. Forum içerisinde bende 0 sMerit kalana kadar dağıtım yapan bir üyeyim ve artık merit dağıtımı yavaşladığı için mesajları özenle seçerek dağıtım yapmaya özen gösteriyorum. Merit dağıtımı her nasıl yapılırsa yapılsın hak eden paylaşımların sürekli olarak yavaş yavaş da olsa merit kazandığını düşünüyorum. Tabii ki bir konu açtıktan hemen sonra veya çok kısa süre sonrasında onlarca merit beklemek doğru olmayacaktır.

vycl87
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1162
Merit: 630


View Profile
December 17, 2018, 12:51:15 PM
 #20

İlk zamanlarda çok adilane olmadığını düşünsem de fikrim yavaş yavaş değişiyor. Merit bazen faydalı olabiliyor sanırım. Ama aslında merit ile ödüllendirme yerine bir ceza sistemi öngörülse daha mı iyi olurdu acaba? Bu şekilde daha verimli olabilirdi sanki.

Şimdi iyi post atan, kaliteli içerik üreten merit alabiliyor. (evet alabiliyor diyorum çünkü bazı çok kaliteli postlar da alamıyor). Ancak üyelik derecesini etkileyen bu merit sisteminde bir de sıkıntı var. Merit kuralı gelene kadar ki seviyeler korunuyor. Yani o dönem Legendary olan ekstra hiç bir şey olmadan seviyesini koruyor. Ee olabilir diyeceksiniz. Evet olabilir ama şu an hem global bölümde hem TR lokal bölümde öyle member, full member hesaplar görüyorum ki o Legendary'lerden daha iyi ve faydalılar.

Ki bu Legendary'lerin kimisi yok gibi belki de sattılar hesapları. Bunun yerine kalitesiz boş içeriklerde bir takip sistemi olsa sanki daha çok işe yarardı. Yani Hero hesap sahibi kişi çok sayıda kalitesiz içerik durumunda rank düşebilir. Bunun içinde aynı merit kaynağı gibi kalite denetleyen kişiler takip yapabilir. Yani adamın her postuna ceza değil ama süreklilik arz eden durumlarda bir eksi puan ile sistem daha kullanışlı olabilirmiş bence. Tabi fikirler kişiden kişiye değişir. Ama gerçekten sadece post kasabilmek için BTC ne olur diye  başlık açıp içerikte sadece ne dersiniz diyen insan var. Bunu sadece Türkçe olarak düşünmeyin. Bitcoin Discussion bölümüne bir bakın her gün en az 10 tane benzer içerik görüyorum. Hatta sadece link verip bu habere ne dersiniz diyen bile var. Smiley
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!