Bitcoin Forum
June 19, 2024, 10:56:24 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Satoshi'den Mesaj Var  (Read 2700 times)
runomata
Full Member

Activity: 134
Merit: 101

View Profile WWW
March 10, 2014, 01:32:52 PM

bitcoin neden engellenemiyormuş onu anlamadım bitcoin.org blockchain.info destek veren siteleri ve node serverları kapat exchange siteleriylr uğraş dur şimdiki geliştiricilerini tehdit et nasıl işleyecek sistem

Çok basit.. Yer altına çekilir bir süre.. Sonra şu anki durumundan çok daha güçlü olarak yeniden çıkar.. Smiley Çünkü bitcoin temelli kripto dünyasının başındaki ve derinindeki isimler trade işleriyle çok ilgilenmiyorlar emin olun.. Onlar, sistemsel olarak "decentrelized" bir internet ağı kurma hazırlığındalar bana kalırsa.. Şöyle düşünün.. Facebook ve Google şu anda "centrelized" olarak verebileceğimiz iki güçlü marka.. Kime ait olduğu belli, yasal olarak muhatap var ve en önemlisi verilerin tutulduğu yerler gözle görülür, elle tutulur durumda.. bknz: www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/08/facebook-prineville-datacenter.jpg yada google görsellere facebook servers yazarak daha nicelerini görebilirsiniz..
Global anlamdaki ekonomik gücünü tartışmaya gerek yok bu iki markanın.. Şimdi bir senaryo çizelim.. Yarın bir gün, büyük devletler bir araya gelse, ya da sadece Abd dese ki; "yaw ben bu google ı sevmedim, kötü çocuklar bunlar.." dese.. kapısına kilit vursa server binalarının içindeki tüm malzemeyi devlet gücüne dayanarak yasaklasa, yok etse ne olur.. google/facebook yok olur..

"decentelized" sistemde veri/gpu/cpu/depolar...vs. tüm gereksinimler dünyanın her yerine yayılıyor şu anda.. Yarın bu sistem belirli bir güce ulaştığında seyredin siz gümbürtüyü.. O yüzden benim düşüncem, bu işin geliştiricilerinin gerçek niyeti "trade" yapıp 3-5 milyon dolar kazanma sevdasının çooook çok üzerinde.. Bizler resmin büyüğüne odaklanırsak daha net görebiliriz sanırım..
Yasaklama konusuna gelince, evet belki bugün yasaklama kararı alsa tüm devletler büyük darbe vurabilir.. Ama çok hızlı gelişiyor sistem, ve ağlar kuvvetleniyor her geçen saat.. Bir gün gelip belli bir güce erişince zaten anlayacağız artık yasaklanamaz hale geldiğini.. ve internet, medya, bankalar, devletler... tüm sistem nasibini alacak bu muhteşem hareketten..
Çok mu abarttım? Wink
KiPSOFT (OP)
Newbie
*

Activity: 15
Merit: 0

View Profile
March 10, 2014, 02:36:26 PM

bitcoin neden engellenemiyormuş onu anlamadım bitcoin.org blockchain.info destek veren siteleri ve node serverları kapat exchange siteleriylr uğraş dur şimdiki geliştiricilerini tehdit et nasıl işleyecek sistem

Çok basit.. Yer altına çekilir bir süre.. Sonra şu anki durumundan çok daha güçlü olarak yeniden çıkar.. Smiley Çünkü bitcoin temelli kripto dünyasının başındaki ve derinindeki isimler trade işleriyle çok ilgilenmiyorlar emin olun.. Onlar, sistemsel olarak "decentrelized" bir internet ağı kurma hazırlığındalar bana kalırsa.. Şöyle düşünün.. Facebook ve Google şu anda "centrelized" olarak verebileceğimiz iki güçlü marka.. Kime ait olduğu belli, yasal olarak muhatap var ve en önemlisi verilerin tutulduğu yerler gözle görülür, elle tutulur durumda.. bknz: www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/08/facebook-prineville-datacenter.jpg yada google görsellere facebook servers yazarak daha nicelerini görebilirsiniz..
Global anlamdaki ekonomik gücünü tartışmaya gerek yok bu iki markanın.. Şimdi bir senaryo çizelim.. Yarın bir gün, büyük devletler bir araya gelse, ya da sadece Abd dese ki; "yaw ben bu google ı sevmedim, kötü çocuklar bunlar.." dese.. kapısına kilit vursa server binalarının içindeki tüm malzemeyi devlet gücüne dayanarak yasaklasa, yok etse ne olur.. google/facebook yok olur..

"decentelized" sistemde veri/gpu/cpu/depolar...vs. tüm gereksinimler dünyanın her yerine yayılıyor şu anda.. Yarın bu sistem belirli bir güce ulaştığında seyredin siz gümbürtüyü.. O yüzden benim düşüncem, bu işin geliştiricilerinin gerçek niyeti "trade" yapıp 3-5 milyon dolar kazanma sevdasının çooook çok üzerinde.. Bizler resmin büyüğüne odaklanırsak daha net görebiliriz sanırım..
Yasaklama konusuna gelince, evet belki bugün yasaklama kararı alsa tüm devletler büyük darbe vurabilir.. Ama çok hızlı gelişiyor sistem, ve ağlar kuvvetleniyor her geçen saat.. Bir gün gelip belli bir güce erişince zaten anlayacağız artık yasaklanamaz hale geldiğini.. ve internet, medya, bankalar, devletler... tüm sistem nasibini alacak bu muhteşem hareketten..
Çok mu abarttım? Wink

açıklamanız çok gerçekçi ve çok açıklayıcı ayrıca benim de yasaklanamayacağından kastımda bu yapı birkaç ufak sunucu ile işleyebilecek şekilde bir sunucu öbeği down olsa başka başka kısımlardan bir çok sunucu devreye girebilir. exchange firmalarına gelince şöyle bir örnek aklıma geliyor isviçre bankaları. ister istemez dünyanın başka bir yerinde ki başka irili ufaklı bir ülkede exchange hizmeti verilebilir olacaktır. bittorrent örneğine dönmem gerekirse piyasanın bittorrent'i engellemek istemediğini mi düşünüyoruz bence hayır aksine engellenemiyor.
runomata
Full Member

View Profile WWW
March 10, 2014, 07:34:06 PM

tabi.. zaten cüzdanlardaki bağlantı sayısı bunu bir göstergesi.. gün geçtikçe artıyor.. Kıbrıs gibi ufak ve sıkıntılı ekonomiler bu işlerde başı çekebilir.. tabi zaman gösterecek her şeyi..
ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
March 10, 2014, 07:54:49 PM

Çok mu abarttım? Wink

arkadaşım ağ yazılım ve veritabalarında yeteri kadar bilgim var şuanki sistemde p2p clientların birbirleriyle buluşabilmesi için node serverlar şart bitcoin.org blockchain.info kapanır node serverların fişi çekilirse olay biter
yasaktır illegaldir ceza var demeleri bile insanların ellerindekini panikle satıp kaçmalarına yetecektir
onu geçtim geçenlerde yapılan 1 satoshi saldırısı vardı gene bu tip saldırı yapılırsa defalarca aynısı ne olur?
blocklar gereksiz şişer belki bitcoin clienti kurabilmemiz için tblarca hdd ler alıp hızlı internet bağlantısı vs gerekebilir bi ton şey olabilir

bitcoinin adının illegal ile anılmasından kurtulması lazım
paypal o kadar itici bir şirket ki paranıza 180 ( bu süreyi kim basıl belirliyor Allah bilir) gün el konmasını mı
sebepsiz kısıtlamalar getirilmesini mi dolandırıcılığa açık olmasını neresini sayayım
ben şahsen yurtiçi dışı ödemelerim için bitcoin kullanmaya başladım öyle bir ödeme seçeneği olmasa da var mı diye soruyorum insanlara aşılıyorum
sana paypal ile kalan ödemeni geçelim diyen yurtdışındaki reklam firmasından bitcoin ile ödeme istedim vs Smiley şuan mümkün değil ama olursa söyleriz dediler
yarın ne getirir bilinmez ama bence özellikle mobil uygulama olarak güvenli bir wallet android ve iphonelada yaygınlaşır üreticiler bunlarla artık kredi kartına ihtiyacınız kalmıycak hatta iş yerleri pizza ve kargo kuryeleri cep telefonlarını pos olarak kullanabilecek dese ne güzel olur hatta kur dalgalanmalarına güvenmeyenler için bitpay entegrasyonu veya btcturk un kendi bitcoin tabanlı pos u olsa ne güzel olur Smiley
runomata
Full Member

View Profile WWW
March 10, 2014, 09:21:24 PM

paymentmagnates.com/corporate-news/blockchain-info-introduces-merchant-acceptance-app

İçine mi doğdu yoksa Smiley önüme böyle bir haber geldi şimdi..
ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
March 10, 2014, 09:59:00 PM

paymentmagnates.com/corporate-news/blockchain-info-introduces-merchant-acceptance-app

İçine mi doğdu yoksa Smiley önüme böyle bir haber geldi şimdi..
https://play.google.com/store/apps/details?id=info.blockchain.merchant
android pos yayınlanmış ios da izin verse ne güzel olur ama fark etmez android cihazlar daha uygun hatta sırf bu iş için pos cihazlar da üretilebilir
he bir de eğer ödemeler blockchaindeki kullanıcılar arasında gerçekleşecekse ağa bildirmeye 3 onay almaya da gerek yok direk blockchain in veri tabanından x den alıp y ye aktar block a kendi onay işlemini yaptırabileceğin minerlarla işle fee de ödeme
ama artan talebi arz nasıl karşılayacak bitcoin hızla artarsa altcoinler bence ölür gider kimi olumsuz haberler panikçiler yüzünden düşecek ortada milyonlarca dolarlık kayıp çalıntı bitcoin var ilerisi ne getirir bilinmez
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: