Bitcoin Forum
May 17, 2024, 07:36:50 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: GÖBEKLİTEPE-Senin için yerin altından geldi.  (Read 226 times)
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
November 22, 2018, 09:44:09 PM

Murat avcıoğlu abimiz saolsun zamanında ciddi araştırmalar yapan birisi.Bu işlerin erbabı olmuş diyebiliriz.
Bu videonun neden bu kadar az izlendiğini anlamadım açıkçası.
Bir çok farklı paradigmayı yerle bir ediyor.
izlemek isteyenler için.
Şu videoyu şuraya bırakalım.

https://www.youtube.com/watch?v=srbhRIPydRs
Bwonsamdi
Copper Member
Newbie
*

Activity: 37
Merit: 0

View Profile
November 23, 2018, 02:08:05 AM

Bu mekanın inşa aşamasında şahsen 2,5 yıl çalıştım. Tesis Doğuş grubu tarafından inşa ettirildi. 10.000 yıl önce insanların kullandığı dünyadaki ilk ibadethane olarak resmen birçok tarihçi ve bilim adamı tarafından anıldı. Mekanın heryerinde büyük sutun taşları ve kabartmalar var. Kabartmalarda aslan kartal akrep fil gibi değişik figürler var ilk gördüğümde yanımdaki elemanlara aaassiktir zamanında urfada aslan falanmı varmış lan demiştim hatta  Grin

O zamanlar tam olarak neye tapıyorlar bilmiyorum zaten ordaki yerli yabancı arkeologlarda henüz bulgu bulamadı. Ama bilinen tarih akışının aslında bilindiği gibi olmadığını kanıtlayan dünya tarihi için harbiden değerli bir buluştur. Çünkü içerde el yapımı alet edevat ve çiftçilikte kullanılabilicek eşyalar buldular.

Mekan hem tapınak hemde dünyada tarımcılığın ilk başladığı yer olarak literatüre girmiştir. Ama o zamanlar o kabartma figürlerini nasıl yapmışlar harbiden kafam almadı mantıklı bir cevap da bulamadık okumuş kazıcı abilerden.

Adamlar bildiğin 3 boyutlu yazıcı gibi kalıp gibi basmışlar hayvan insan figürlerini.

Bu arada müzeyi ve mekani gezmek için girişte  25 TL bayılıyorsunuz. 2 hafta önce gittim iş için.
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

View Profile
November 23, 2018, 05:50:26 AM

Bu mekanın inşa aşamasında şahsen 2,5 yıl çalıştım. Tesis Doğuş grubu tarafından inşa ettirildi. 10.000 yıl önce insanların kullandığı dünyadaki ilk ibadethane olarak resmen birçok tarihçi ve bilim adamı tarafından anıldı. Mekanın heryerinde büyük sutun taşları ve kabartmalar var. Kabartmalarda aslan kartal akrep fil gibi değişik figürler var ilk gördüğümde yanımdaki elemanlara aaassiktir zamanında urfada aslan falanmı varmış lan demiştim hatta  Grin

O zamanlar tam olarak neye tapıyorlar bilmiyorum zaten ordaki yerli yabancı arkeologlarda henüz bulgu bulamadı. Ama bilinen tarih akışının aslında bilindiği gibi olmadığını kanıtlayan dünya tarihi için harbiden değerli bir buluştur. Çünkü içerde el yapımı alet edevat ve çiftçilikte kullanılabilicek eşyalar buldular.

Mekan hem tapınak hemde dünyada tarımcılığın ilk başladığı yer olarak literatüre girmiştir. Ama o zamanlar o kabartma figürlerini nasıl yapmışlar harbiden kafam almadı mantıklı bir cevap da bulamadık okumuş kazıcı abilerden.

Adamlar bildiğin 3 boyutlu yazıcı gibi kalıp gibi basmışlar hayvan insan figürlerini.

Bu arada müzeyi ve mekani gezmek için girişte  25 TL bayılıyorsunuz. 2 hafta önce gittim iş için.

hocam tarıma geçmek mümkün değil Cheesy tarıma dayalı alet edavatın bulunması en eski m.ö 2500 3000 lere dayanır.Apaçık avcı ve toplayıcı olarak yaşayan insanların yaptığı bir tapınak orası.Ve bir katta değil bir çok kattan oluştuğu söyleniyor.
O dönemde hiçbir evcil hayvan yoktu hocam.figürlerden de  bunu anlayabilirsiniz. o zamanlar orada kılıç dişli aslan falan vardı Cheesy
Bwonsamdi
Copper Member
Newbie
*

View Profile
November 23, 2018, 09:37:26 PM

...

İyi bak kanka adamlar bildiğin ekip biçmişler orda. Bu sebeple dünya tarihi için önemli bir buluş dedim zaten normalde tarım çiftçiliğin 2k 3k önce yapıldıgı tahmin ediliyor ama urfalı abeler bu işi 10 bin sene önce patlıcan ekip patlıcan kebabı yaparak zaten yapıyorlarmış  Grin Grin Grin

Bunun haricinde yer altında bide yer üstünde bulgular var yer altında halen kazı çalışmaları devam ediyor. Yerli yabancı arkeologlar orda çalışıyor sürekli.
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

View Profile
November 24, 2018, 06:42:18 PM

...

İyi bak kanka adamlar bildiğin ekip biçmişler orda. Bu sebeple dünya tarihi için önemli bir buluş dedim zaten normalde tarım çiftçiliğin 2k 3k önce yapıldıgı tahmin ediliyor ama urfalı abeler bu işi 10 bin sene önce patlıcan ekip patlıcan kebabı yaparak zaten yapıyorlarmış  Grin Grin Grin

Bunun haricinde yer altında bide yer üstünde bulgular var yer altında halen kazı çalışmaları devam ediyor. Yerli yabancı arkeologlar orda çalışıyor sürekli.

Hocam orada tarım yapıldığına dair bir bilgi varsa görmek isterim.Benim bildiğim kadarıyla avcı ve toplayıcılık hakim o zamanlarda.tek bir tarım toplumu yok.Gerçekten görmek isterim delil varsa.
Bwonsamdi
Copper Member
Newbie
*

View Profile
November 24, 2018, 07:24:11 PM

...

İyi bak kanka adamlar bildiğin ekip biçmişler orda. Bu sebeple dünya tarihi için önemli bir buluş dedim zaten normalde tarım çiftçiliğin 2k 3k önce yapıldıgı tahmin ediliyor ama urfalı abeler bu işi 10 bin sene önce patlıcan ekip patlıcan kebabı yaparak zaten yapıyorlarmış  Grin Grin Grin

Hocam orada tarım yapıldığına dair bir bilgi varsa görmek isterim.Benim bildiğim kadarıyla avcı ve toplayıcılık hakim o zamanlarda.tek bir tarım toplumu yok.Gerçekten görmek isterim delil varsa.

"Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. "

Haftaya bakım için gidicem bizzat ordaki hocanın ağzından anlatımı sana video çekip yollarım.  Cool

Ayrıca bu makaleyi buraya bırakıp cıkıyorum bırak ekmeğı makarnayı Urfalı babalar Bira üretimine girmişler zamanında.

http://arkeofili.com/tarimin-safaginda-gobeklitepede-bira-uretimi/
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 17, 2019, 06:50:41 PM

Çok ilgimi çeken bir yer Göbeklitepe. Henüz gidip de görmek nasip olmadı.
Başlıkta verilen link çalışmıyor. Ben, Koç Üniversitesi'nin paylaştığı kısa bir videosunu buldum, onu ekliyorum aşağıya. İlgilenenler bakabilir.
https://www.youtube.com/watch?v=kRow4ELfGO0
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
April 17, 2019, 06:59:18 PM

Göbeklitepe öyle bir yer ki, "çok eski, o zamanlar bunları nasıl yapmışlar yaaa, acaba uzaylılar mı?" diye düşündüğümüz Mısır Piramitleri'nden 7500 yıl daha eski bir yer. Bakın arkadaşlar yedi bin beş yüz yıl diyorum. Öyle az buz bi zaman dilimi değil bu Cheesy

Nat Geo'nun belgeselini de eklemek lazım
https://www.youtube.com/watch?v=w8gKuLMPFyY

"Avcı toplayıcı" diye nitelendirilen toplumun tanımını bile değiştirme ihtimali olan bi yer Göbeklitepe.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 17, 2019, 07:04:08 PM

Göbeklitepe öyle bir yer ki, "çok eski, o zamanlar bunları nasıl yapmışlar yaaa, acaba uzaylılar mı?" diye düşündüğümüz Mısır Piramitleri'nden 7500 yıl daha eski bir yer. Bakın arkadaşlar yedi bin beş yüz yıl diyorum. Öyle az buz bi zaman dilimi değil bu Cheesy

"Avcı toplayıcı" diye nitelendirilen toplumun tanımını bile değiştirme ihtimali olan bi yer Göbeklitepe.

Bu videoyu en yakın zaman izleyeceğim. Çok daha ayrıntılıymış. Teşekkürler.
Stargate Atlantis dizisi geldi yine aklıma. Belki de oradaki Atlantislilerin, dünyadan göçüp yeni bir gezegene yerleştikleri gibi; Göbeklitepe halkı da göçüp gitmiş olabilirler. Yani aradığımız uzaylılar belki de bizim atalarımızdır Wink
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
April 17, 2019, 07:55:32 PM

göbeklitepe insanoğlu için, insanoğlunun bu dünyadaki medeniyet adımlarını tanımak açısından çok ama çok önemli bir yerleşim yeri, bir mabet, ve artık bir ören yeri
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
April 18, 2019, 06:36:26 AM

Bu videoyu en yakın zaman izleyeceğim. Çok daha ayrıntılıymış. Teşekkürler.
Stargate Atlantis dizisi geldi yine aklıma. Belki de oradaki Atlantislilerin, dünyadan göçüp yeni bir gezegene yerleştikleri gibi; Göbeklitepe halkı da göçüp gitmiş olabilirler. Yani aradığımız uzaylılar belki de bizim atalarımızdır Wink
Dünya 4.5 milyar yıl yaşında.
4.5 milyar yıl! Cheesy
Ve bildiğimiz tarih sadece geçtiğimiz 10 bin yıla ait.
Dünya'da ilk yaşamın ortaya çıkışı ise sadece 50 milyon yıl öncesine gidiyor. En yaşlı dinozor fosili 20 milyon yıl öncesi falandı galiba.
50 milyon yıl öncesinden hiç bir bilgi yok.
4 milyar yıllık bir bakteri fosilinden bahsediliyordu bi ara ama gerçek çıkmadı sanırım emin değilim.
Yani 50 milyon yıl önce ne oldu ne bitti hiç bir şey bilmiyoruz. Ve arada halen 4.45 milyar yıl var  bilinmeyen Cheesy
Atlantis mi var Mu mu var başkaları mı vardı da hepsi tarihten silindi, sonra yaşam bi yolunu buldu ve yeniden mi başladı? Bilmiyoruz.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
April 18, 2019, 07:10:24 AM

Bu mekanın inşa aşamasında şahsen 2,5 yıl çalıştım. Tesis Doğuş grubu tarafından inşa ettirildi. 10.000 yıl önce insanların kullandığı dünyadaki ilk ibadethane olarak resmen birçok tarihçi ve bilim adamı tarafından anıldı. Mekanın heryerinde büyük sutun taşları ve kabartmalar var. Kabartmalarda aslan kartal akrep fil gibi değişik figürler var ilk gördüğümde yanımdaki elemanlara aaassiktir zamanında urfada aslan falanmı varmış lan demiştim hatta  Grin

Bu arada müzeyi ve mekani gezmek için girişte  25 TL bayılıyorsunuz. 2 hafta önce gittim iş için.

hocam tarıma geçmek mümkün değil Cheesy tarıma dayalı alet edavatın bulunması en eski m.ö 2500 3000 lere dayanır.Apaçık avcı ve toplayıcı olarak yaşayan insanların yaptığı bir tapınak orası.Ve bir katta değil bir çok kattan oluştuğu söyleniyor.
O dönemde hiçbir evcil hayvan yoktu hocam.figürlerden de  bunu anlayabilirsiniz. o zamanlar orada kılıç dişli aslan falan vardı Cheesy

İlk insanlar hayatlarını avcılıkla idame ettirdikleri için yerleşik hayata geçiş söz konusu değildi. Ne zaman ki tarımla hayatlarını idame ettirmeye başladılar yerleşik hayata geçme yolunda adım atıldı hocam. Sonuç olarak tapınak olsa da insanların bir araya gelerek bir yaşam alanı oluşturup o alanda yerleşik hayata geçmiş olabildikleri kanısındayım buda tarımcılığın olabileceğini düşündürüyor bana. Daha keşfedilmedi ama Çatalhöyük'ten daha eskiside çıkar belki biz görmeyiz ama Smiley

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
April 18, 2019, 12:18:41 PM

tarihte eski dönemlere ait kesin sonuclara ulaşmak mümkün değil. yarın bir arkeoloji yeri cıkar 15bin yıllık belki orada arkeolojik bilgiler olur hop tarih komple değişir.  son 1000-1500 yıla ait bilgiler daha saglıklı olmakla birlikte eski donemlere ait bilgiler hep varsayım gibi adlandırılır. Dolayısıyla tarım aleti varsa yerleşik hayat ve tarım o donem baslamıstır diyebiliriz.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: