Bitcoin Forum
June 20, 2024, 03:46:36 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Madencilik Maliyet Saçmalığı ?  (Read 746 times)
cihan2421 (OP)
Newbie
*

Activity: 174
Merit: 0

View Profile
November 27, 2018, 10:17:16 AM

Şu yorumu heryerde görmekten sıkıldım arkadaşlar 3500 $ madencilik maliyeti diye birşey yoktur.Bitmain zararda etse kâr da etse kazacaktır,keza diğer asic üreten firmalarda.Zaten bitmain gibi şirketler için maliyet çok çok azdır kendileri asic üretiyor hatta en üst donanımlıları kendileri kazıyor düşük modelleri halka satıyor.

Kısaca onlar için maliyet yok , btc 100 $'da olsa kazacaklar , 100..000$'da olsa kazacaklar
bitcamilo
Full Member

Activity: 602
Merit: 122

View Profile
November 27, 2018, 10:39:37 AM
Merited by mhanbostanci (1)

Şu yorumu heryerde görmekten sıkıldım arkadaşlar 3500 $ madencilik maliyeti diye birşey yoktur.Bitmain zararda etse kâr da etse kazacaktır,keza diğer asic üreten firmalarda.Zaten bitmain gibi şirketler için maliyet çok çok azdır kendileri asic üretiyor hatta en üst donanımlıları kendileri kazıyor düşük modelleri halka satıyor.

Kısaca onlar için maliyet yok , btc 100 $'da olsa kazacaklar , 100..000$'da olsa kazacaklar

Hayatımda duyduğum en ahmakça tespit, her şeyin bir maliyeti vardır mining işinin de bir maliyeti var, eğer 1 BTC kazmak için 20K TL'den fazla elektrik faturası ödüyorsan kazmak yerine bitcoin alsan daha çok karlısın, ayrıca donanımını gereksiz yere yıpratmamış olursun. Eğer bitcoin fiyatı düşmeye devam ederse bir çok madenci cihazlarını kapatmak zorunda kalacak bu tamamen maliyet/fayda dengesi ile ilgili.
elturco
Full Member

Activity: 344
Merit: 134

View Profile
November 27, 2018, 11:34:03 AM

"Onlar için maliyet yok" durumu sadece ve sadece; eğer madencilik cihazlarını, tüm altyapı elemanlarını (kablolama, soğutma vb.) çaldıysanız yada dedenizden kaldıysa ve kaçak elektrik kullanıyorsanız geçerlidir. Bu durumda bitcoin 1 dolar bile olsa kazarsınız. Bunun dışındaki her şeyin maliyeti vardır.

Bitmain gibi bir üretici de asic cihazları taştan topraktan yapmıyor, onlar için de bir üretim ve ilk yatırım maliyeti var. İlk yatırım maliyetlerine altyapı giderleri de ekleniyor. Bunun üzerine üretim için kullandığınız hammadde olan elektrik giderleri var. Yok elektriktiği devletten almıyor kendi üretiyor deseniz onunda bir yatırım maliyeti var (güneş, rüzgar, jeotermal vb.)

Maliyetleri düşük derseniz anlarım da, üretim maliyeti saçmalık demek saçmalığın ta kendisidir kusura bakmayın...
bitskytr
Member
**

Activity: 301
Merit: 22

libertas veritas aequitas

View Profile
November 27, 2018, 11:52:27 AM

konuya kısmen katılıp kısmen katılmıyorum..

Size satılan cihazlar ayda 1 btc kazıyorsa bu adamların yeni nesil kendi kullandıkları cihazlar 10 btc kazıyor.

Yani hesap sizinki gibi değil ama net bu kadara kazıyorlar diyemem tabiki..

Güzel günler göreceğiz çocuklar. Güneşli günler göreceğiz. Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar... /// https://www.youtube.com/watch?v=t6V1wXu7ZmA
bobita
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1330

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 27, 2018, 12:42:44 PM

Herkes kısmen haklı, evet doğru adamlar her şekilde kazar çünkü kendisi kazarken senin elindeki cihazdan daha fazla kazanıyor, canı çıkınca da sana satıyor, evet doğru, sonuçta herşeyin bir maliyeti var, gelen gidenden azsa teorik olarak yapmak aptalcadır ama bu adamlar da biliyorlar ki onlar bırakırsa herkes bırakır ve o zaman kimse için iyi olmaz.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
bitcamilo
Full Member

View Profile
November 27, 2018, 12:54:24 PM

Herkes kısmen haklı, evet doğru adamlar her şekilde kazar çünkü kendisi kazarken senin elindeki cihazdan daha fazla kazanıyor, canı çıkınca da sana satıyor, evet doğru, sonuçta herşeyin bir maliyeti var, gelen gidenden azsa teorik olarak yapmak aptalcadır ama bu adamlar da biliyorlar ki onlar bırakırsa herkes bırakır ve o zaman kimse için iyi olmaz.

Tam olarak öyle değil aslında, miner cihazlar üretilirken canı çıkarılmıyor cihazlar üretim anında yazılımsal olarak kilitleniyor ve soft work denilen bir modla test ediliyor size ulaştığında da ilk kullanıcısı siz iseniz bir süre siz de soft modda çalıştırıp ilk konfigürasyonu yapıp tam performans çalıştırmaya başlıyorsunuz. Diğer yanıldığınız nokta o adamlar bırakırsa sen de bırakmazsın tam tersi o adamlar bırakırsa senin yolun açılır zorluk düşer block bulma şansın artar. Madenciliğin karsız hale gelmesi küçük çapta madenciler için zarar yazıyor her gün büyük çaplı farmlar ve özellikle hardware sahibi cloud mining sistemi üzerinden kontrat satan şirketler şu anda voleyi vuruyor çünkü mining'den elde edilen bitcoin oranı her geçen gün artarken bu hash gücünü peşin satıp paraları aldıkları için kardalar bu yüzden cihazları kapatmalarına gerek kalmıyor ama bireysel kazan adam cihazı peşin almış parasını peşin vermiş elektriği de peşin ödediği için her geçen gün zarar yazıyor, çünkü her geçen gün üretebildiği bitcoinin para karşılığı sabun gibi eriyor ama firma bitcoin fiyatı düştü elektrik giderlerimizi karşılamıyor diyerek kullanıcıların maliyet kesintilerini arttırıyor.

Eğer büyük madencilik şirketleri bir bir batarsa bitcoin mining işi batmaz aslında tam tersi bireysel madencilerin işine gelir. Hashrate düştüğünde bitcoin bitmiyor zorluk otomatik olarak düşerek daha düşük hash gücüyle kazılabilir hale geliyor
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
November 27, 2018, 01:11:02 PM

şuanda bitmain gibi firmalar cok buyuk etkilenmeselerde, orta çaplı mining firmaları batıyor. 1000 cihazla mining yapan bir firmanız oldugunu düşünün suan kesinlikle zarar ediyorsunuz. Bitmain suan hala kar elde ediyor olabilir. elektigi ne kadardan aldıgını bilmiyoruz. ama cinde elektrik 8 cent. suan 8 cent zarar yazıyor. yani bedava arazide bedava cihazlar kulanıp bedava işgucuyle calıssanız ve sadece elektrik parası oduyorsanız bile zarar ediyorsunuz. sanırım 6cent civarı suan kurtarıyor.
bobita
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1330

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 27, 2018, 01:35:35 PM

Tam olarak öyle değil aslında, miner cihazlar üretilirken canı çıkarılmıyor cihazlar üretim anında yazılımsal olarak kilitleniyor ve soft work denilen bir modla test ediliyor size ulaştığında da ilk kullanıcısı siz iseniz bir süre siz de soft modda çalıştırıp ilk konfigürasyonu yapıp tam performans çalıştırmaya başlıyorsunuz. Diğer yanıldığınız nokta o adamlar bırakırsa sen de bırakmazsın tam tersi o adamlar bırakırsa senin yolun açılır zorluk düşer block bulma şansın artar. Madenciliğin karsız hale gelmesi küçük çapta madenciler için zarar yazıyor her gün büyük çaplı farmlar ve özellikle hardware sahibi cloud mining sistemi üzerinden kontrat satan şirketler şu anda voleyi vuruyor çünkü mining'den elde edilen bitcoin oranı her geçen gün artarken bu hash gücünü peşin satıp paraları aldıkları için kardalar bu yüzden cihazları kapatmalarına gerek kalmıyor ama bireysel kazan adam cihazı peşin almış parasını peşin vermiş elektriği de peşin ödediği için her geçen gün zarar yazıyor, çünkü her geçen gün üretebildiği bitcoinin para karşılığı sabun gibi eriyor ama firma bitcoin fiyatı düştü elektrik giderlerimizi karşılamıyor diyerek kullanıcıların maliyet kesintilerini arttırıyor.

Eğer büyük madencilik şirketleri bir bir batarsa bitcoin mining işi batmaz aslında tam tersi bireysel madencilerin işine gelir. Hashrate düştüğünde bitcoin bitmiyor zorluk otomatik olarak düşerek daha düşük hash gücüyle kazılabilir hale geliyor
Bitmainin sattığı ve kullandığı cihazlar arasında kendi lehine manipülasyon yaptığı iddiaları giderek daha çok dillendiriliyor, cihazları satmadan önce kendileri kullandıkları da (test için demiyorum) bilinen bir durum, belki canını çıkartmıyorlar ama pratikte garantisi var denilemeyecek olan (yasal mecburiyetten bahsetmiyorum) bu cihazları yeterince kullanıp öyle satıyorlar.
Ayrıca kripto piyasasının hali hazırda bulunduğu noktada madenciliğin kullanıcılara kalacağı tezine de katılmıyorum, güzel ama rasyonel olmayan bir düşünce. Bitcoin bu anlamda merkezsiz değil hocam, büyük sermayenin elinde ve kimse bu konumdan vazgeçmez.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Neo.op
Sr. Member

Activity: 1092
Merit: 254

View Profile WWW
November 27, 2018, 01:57:20 PM

Ben şunu anlamıyorum.Mesela fiyat düştü diyelim.Tamam eğer herkes aynı şekilde kazmaya devam ederse zarar eder herkes.Ama bu zarara dayanamayıp çıkanlar olacak ve kazım kolaylaşacak ve daha kolay btc kazılacak.Yani birileri sürekli olarak kar etmeye devam edecek.Neden ?
Çünkü zarar edenlerin çoğu kazmanın saçmalık olduğunu anlyacak.

LYR▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄█████▓▓▓▓▓▓▓▓█████▄
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄▄████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███▄▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▄▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓█████████▄███
▓▓▓▓▓▓▓██████▀███▄
▓▓▓▓▓▓██████▓▓▓█████
▓▓▓▓▓██████▓▓▓▓█████
▓▓▓▓██████▄▄▄▄▄██████
▓▓▓██████████████████
▓▓███████████████████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
 ██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
LYRA  Loyalty Rewards on Blockchain
══════════════════════[ Main Features ]══════════════════════
Customizable tokens ███NFT███ DeFi███ DEX███ Revenue share
bitcamilo
Full Member

View Profile
November 27, 2018, 02:12:42 PM

Bitmainin sattığı ve kullandığı cihazlar arasında kendi lehine manipülasyon yaptığı iddiaları giderek daha çok dillendiriliyor, cihazları satmadan önce kendileri kullandıkları da (test için demiyorum) bilinen bir durum, belki canını çıkartmıyorlar ama pratikte garantisi var denilemeyecek olan (yasal mecburiyetten bahsetmiyorum) bu cihazları yeterince kullanıp öyle satıyorlar.
Ayrıca kripto piyasasının hali hazırda bulunduğu noktada madenciliğin kullanıcılara kalacağı tezine de katılmıyorum, güzel ama rasyonel olmayan bir düşünce. Bitcoin bu anlamda merkezsiz değil hocam, büyük sermayenin elinde ve kimse bu konumdan vazgeçmez.

Evet Bitmainin başında böyle bir dert var şu anda, ateş olmayan yerden de duman çıkmaz ama etik olarak çalışma prensibinden bahsettim ben yani sattığı malı test dışında kullanamıyor olmaları lazım, diğer konuya gelecek olursak eğer bitcoin fiyatı düşmeye devam eder de mining şirketleri kapanırsa ki çinde bir kaç firma mining cihazlarını geri dönüşüme göndermeye başlamış bile, hatta bunun fotoları dolaşıyor ortalıkta, Dünyanın geri kalan ülkelerinde cihazlar kullanılmıyorsa geri dönüşüme gönderiliyor Türkiye'deki gibi saklayalım yarın kullanırız düşüncesi pek yok eğer bitcoin fiyatı çok düşerse bitcoin madenciliğinin ilk günlerine geri dönebiliriz demek istedim ama tabi bu pek mümkün değil artık.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
November 27, 2018, 06:58:30 PM

Ben şunu anlamıyorum.Mesela fiyat düştü diyelim.Tamam eğer herkes aynı şekilde kazmaya devam ederse zarar eder herkes.Ama bu zarara dayanamayıp çıkanlar olacak ve kazım kolaylaşacak ve daha kolay btc kazılacak.Yani birileri sürekli olarak kar etmeye devam edecek.Neden ?
Çünkü zarar edenlerin çoğu kazmanın saçmalık olduğunu anlyacak.
Zorluk eş zamanlı düşmüyor. belirli blok aralıkları var o blok aralıgına nasıl basladıysa o şekilde kalıyor.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
November 27, 2018, 07:04:13 PM

Herifi ne gömmüşler ya.

Ben senin ne demeye çalıştığını anladım kardeşim sen buradaki kamillere takılma. Piyasanın tekeli Bitmain’in elinde kimbilir hangi cihazlar vardır, maliyet normal bir Çinli için şu an Bitcoin başına 3600 dolar o da elektriği $0.08 kw/h olarak hesaplarsak fakat Bitmain gibi şirketlerin elinde daha farklı cihazlar vardır. Bu cihazlar daha az elektrik harcadığı gibi aynı zamanda Bitmain zarar etse bile kazmaya devam edebilecek kadar maddi güce sahip bir şirket. Senin de dediğin gibi Bitmain için maliyet yok çünkü normal insan zarara girdiğinde fişi çeker fakat onlar üretici firma olduğu için arka planda kâr yapmaya devam edecekler. Hashrate düştükçe Bitmain daha fazla tekelleşecek ben bunun hakkında bir başlık açmıştım. Normal kullanıcılar makineleri kapattıkça Jihan Wu ve Roger Ver’i destekleyen madencilik havuzları %51’e yaklaşıyor.
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
November 28, 2018, 07:49:28 AM

Bitcoin madencilik maliyeti diye bir şey var ama bu stabilbir maliyet var. Kazan kişi ve şirketlere ülkelerdeki elektrik fiyatlarına göre değişir. 1 bilgisayar bile kazmaya devam etse sistem işlemeye devam eder.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
November 28, 2018, 08:42:38 AM

Bitmain cihazı üretirken parçalarını yoldan buluyor ve işçiler babasının hayrına çalışıyor sanırım. Elektrikte devlet desteğiyse oldu bu iş. Madencilik ciddi maliyetleri olan bir işlemdir. Her şeyden önce dayanıklı malzemeleri standart amortisman sürelerinin çok altında çalışır. Örneğin ülkemizde bir bilgisayarın kullanım ömrü yaklaşık 4 yıl olarak düşünülmüştür. Ancak hiç bir madencilik cihazı 4 yıl dayanmayacaktır. 1-2 yıl arasında bir süre çalışan cihaz verimli. Ve bu cihazlar maliyetli cihazlar. Kimse 10$'a ürettiği şeyi 2000$ a satamaz uzun vadede.
Easx
Member
**

Activity: 490
Merit: 10

View Profile
November 28, 2018, 04:32:33 PM

İlla bi maliyeti var hacı. Elektriği bedava kullandığını varsaysak cihazları üretirken kullandığı malzeme işçi parası vs bunlar maliyet. Tamam bize göre az olabilir ama maliyetsiz demek yanlış olur.

prrlc
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

View Profile
November 28, 2018, 05:38:18 PM

Cihazlarin elektrik ihtiyaci ve donanimlarin yenilenmesi gerekiyor. Herkes birseyi kar icin yapar ve yeni blok bulmak zorlastikca uretim maliyeti de artar. Ama 10bin usd vs olacaghini zannemiyorum. En azindan kisa vadede olmasi baya zor

Cemlik
Member
**

Merit: 32

View Profile
November 28, 2018, 06:22:13 PM

Unun kilosu 2000₺ olsa ekmeğin tanesi 1₺ olsa fırıncılar yinede ekmekmi yapacak? Hangi angut devam ederki?

Haklı olunan yerler var. Misal piyasaya satılanlar zaren eskiler. İlaveten maliyet dediğimiz şey ortalamadır.
Venezuellada maliyet 500$ türkiyede 6000. Çinde 3000 vs.. tüm ortalamayı aldığımızda elde olan veriye maliyet diyoruz. Tabiiki ben 6ya ürettiğimi 3e satmam. Ama 2ye maleden 1 e satar. Bunada piyasa oluşumu ve fiyatlama diyoruz.

...
xnusret30
Newbie
*

Activity: 19

View Profile
November 28, 2018, 07:04:58 PM

Bizler için alınan makinenin maliyeti harcanan elektirik e amorti süresidir şu aşamada bu denklemde dengeler bozulduğu için piyasada şalteri indiriliyor ama büyükler için maliyet dengesi bizim gibi olmadığından onlar varlıklarını korumaya devam edecektir
cihan2421 (OP)
Newbie
*

Activity: 174

View Profile
November 28, 2018, 09:47:58 PM

şuanda bitmain gibi firmalar cok buyuk etkilenmeselerde, orta çaplı mining firmaları batıyor. 1000 cihazla mining yapan bir firmanız oldugunu düşünün suan kesinlikle zarar ediyorsunuz. Bitmain suan hala kar elde ediyor olabilir. elektigi ne kadardan aldıgını bilmiyoruz. ama cinde elektrik 8 cent. suan 8 cent zarar yazıyor. yani bedava arazide bedava cihazlar kulanıp bedava işgucuyle calıssanız ve sadece elektrik parası oduyorsanız bile zarar ediyorsunuz. sanırım 6cent civarı suan kurtarıyor.

Ama şuan 6 cent , adam kazıyor belki 1 sene sonra satıyor.Bence bitmain gibi büyük çaplı madencilerin hiç yoksa 100.000 bitcoini vardır.
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
November 29, 2018, 11:25:36 AM

%13 e yakın azalma olmuş toplam hash rate te yani elektrik ve soğutma gibi giderleri mutlaka göze alıp ona göre durumu anlamak lazım. Büyük oyuncular zaten tamamen batmadan bu işin içinden çıkmazlar genelde eski cihazları olanların bıraktıklarını belirtiyorlar zatne.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: