Bitcoin Forum
June 19, 2024, 05:41:33 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: SEC’ten Bir Karar Daha  (Read 260 times)
bychemist32 (OP)
Member
**

Activity: 588
Merit: 22

View Profile WWW
December 08, 2018, 06:57:37 PM

SEC CoinAlpha adlı bir varlık yönetim şirketine çeşitli gerekçelerle ceza yazdı.

Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto para topluluğunun gündeminde sıkça yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarına (ETF) yönelik yapılan bir başvuru hakkında verilecek kararı ertelediğini duyuran komisyon şimdi de bir durdurma kararıyla konuşuluyor. SEC tarafından alınan son karara göre CoinAlpha Advisor LLC adlı bir fon yöneticisi şirketin faaliyetleri sakıncalı bulundu ve kayıt dışı bir şekilde menkul değer sattığı iddiasıyla 50.000 dolarlık para cezasına çarptırıldı.
SEC tarafından 7 Aralık Cuma günü yayımlanan belgede CoinAlpha hakkındaki karar detaylarıyla açıklanıyor. 2017 yılının ekim ayında dijital varlıklara yatırım yapmak amacıyla oluşturulduğu belirtilen CoinAlpha o zamandan bu yana yatırımcılara hizmet verdi ve toplamda 600.000 dolardan fazla fon topladı.

CoinAlpha SEC kurallarının gerektirdiği şekilde davranarak ilgili belgeleri kayda geçirmiş olsa da gerekli niteliklere uygun görülmedi ve SEC tarafından kaydedilmedi. Bu durumda CoinAlpha’nın yasalara aykırı hareket ettiği ifade ediliyor.

Üstelik SEC şirketin tam olarak uygun bir şekilde “müşterini tanı” prosedürlerini yerine getirmediğini de ifade ediyor. Şirketin bu prosedürleri izleyerek bütün yatırımcılarının güvenilir olduğunu teyit etmesi gerekiyor.

Komisyonun belgesinde CoinAlpha’nın tüm yatırımcılarına ücretlerini geri ödediği de belirtiliyor. Belgede şunlara ifadelere yer verildi:

Toplam 22 yatırımcı fona 608.491 dolar değerinde yatırım yaptı. 2018 yılının ekim ayında komisyonla söz konusu konulara ilişkin temasa geçen CoinAlpha fonu dağıttı ve düzenlemelere uygun bir şekilde hareket etti.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere CoinAlpha ile SEC uzlaştı ancak şirket 50.000 dolarlık ceza ödeyecek.

Kaynak: Coindesk

▔▔▔▔▔
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

View Profile WWW
December 12, 2018, 12:40:11 PM

tamam cehaletim de var az biraz ama ben bu sec'in olayını da anlamıyorum. hem başvuruları reddediyor hem ona buna ceza yağdırıyor.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Dontcry.
Full Member

Activity: 630
Merit: 104

View Profile
December 12, 2018, 01:14:12 PM

SEC in tüm çabası bu piyasadan vergi alabilmek vergi olarak alamadığınıda ceza olarak alıyor bence o yüzden bekleyip bir çözüm bulmalarını beklemek en mantıklısı
Allonee
Member
**

Activity: 392
Merit: 11

View Profile
December 12, 2018, 01:19:11 PM

SEC'in bu karar ve davranışlarını vergi alma amacına indirgemek yanlış olur. Bu düzenlemeler sayesinde ico dolandırıcılıklarından dükkanı kapayıp giden borsalardan korunmuş oluyoruz. Güzel bir haber caydırıcı olur umarım.
okanciftci74
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile
December 12, 2018, 01:50:14 PM

Piyasa için tamamen olumlu haberler bunlar çünkü artık piyasayı denetleyen bir kurum var millet ona göre proje çıkarır ve yapar önceleri kimse kimseyi kontrol etmiyordu herkes kafasına göre iş yapıyordu.
ArmaDildo
Full Member

Activity: 672
Merit: 100

View Profile
December 12, 2018, 03:22:10 PM

Merkeziyetsiz hiç bir devletin kontrolünde olmayacak dedikleri bitccoin ve altları için abdnin spk si gibi bir kurumunun verecceği kararı bekliyorlar. Ha bir de doları öldürecek diyorlardı değil mi

coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
December 12, 2018, 03:28:41 PM

biz ico yapsak bizede sec ceza kesebilir mi?
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
December 12, 2018, 04:27:29 PM

sözde merkeziyetsizlik ön planda tutularak kullanılacaktı btc ve altcoinler sec kararını beklemek tamamen bahaneden başka bir şey değil
gokhanata
Jr. Member
*

Activity: 316

View Profile
December 12, 2018, 05:34:50 PM

bana kalsa daha ağır şekilde işlemler yapılmalı ki hem borsaların hem de icoların kendine çeki düzen vermesi gerekiyor, bu borsalardaki bot olaylarına da biran önce çözüm bulunmalı piyasayı maniple etmekten başka bir işe yaradıkları yok...
ahmetcan1
Jr. Member
*

Activity: 266

View Profile WWW
December 12, 2018, 05:39:27 PM

SEC'in fazla müdahil olması bir yerde iyi.Hem yatırımcıyı kolluyor hem kripto piyasasını tanıyor.Yakında Btc ile alakalı bir onay gelebilir.Güzel gelişmeler olarak değerlendiriyorum.

Oracolcoin XOR         
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
December 12, 2018, 05:45:58 PM

SEC başımıza bir bela açacak gibi duruyor ya hayırlısı bakalım. Ben artık bıktım SEC ile ilgili haber okumaktan. Ne olacaksa olsun düşmelere alıştık nasılsa.
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
December 12, 2018, 06:15:20 PM

bu sec mevzuları ne olacak ya böyle bayadır gündemde ve bir türlü olumlu noktada sonuç alınamıyor mesela arkadaşın paylaştığı gibi bir karar daha çıkmış.
eskalb
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
December 13, 2018, 11:58:23 AM

sec'in bu tavırları başımıza bela olmaktan ziyade tüketiciyi korumaya yönelik diye biliyorum ben. bir de olumlu haberi verirse mis gibi olacak.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
December 14, 2018, 10:02:05 AM

SEC'in yaptıklarına bir türlü anlam veremiyorum. Neye dayanarak neye göre karar veriyor. Yada hukuki bir dayanağı var mı? Varsa nedir diye düşünüyorum. SEC'in dayanağı sadece Ceza Hukuku olabilir. Birde Bilişim Suçları ile ilgili bir kanun olabilir. Eee projeler dolandırıcılık yapmıyorsa cezalar neden anlamsız.
trhomeagent
Member
**

Activity: 504
Merit: 11

View Profile
December 15, 2018, 11:12:50 PM

SEC'in yaptıklarına bir türlü anlam veremiyorum. Neye dayanarak neye göre karar veriyor. Yada hukuki bir dayanağı var mı? Varsa nedir diye düşünüyorum. SEC'in dayanağı sadece Ceza Hukuku olabilir. Birde Bilişim Suçları ile ilgili bir kanun olabilir. Eee projeler dolandırıcılık yapmıyorsa cezalar neden anlamsız.

Ben de bazı şeyleri tam olarak bilmesem de, SEC'in neye göre karar verdiğini anlamaya çalışıyorum.

Kripto paraların yatırım cinsinden adı bile konulmamış iken hangi kanun ve/veya kararlara göre değerlendirildiğini merak etmekteyim. Eğer ortada bariz bir yasa var ise hayrına bir arkadaşım çeviri yapsın da, SEC nedir, hangi kanun kapsamında hareket eder, yetki kapsamı ve sınırı nedir gibi sorulara yanıt bulalım ve durumu daha iyi anlayalım.
semos08
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 2

View Profile WWW
December 15, 2018, 11:44:27 PM

Ne secmiş arkadaş. Sec aşağı sec yukarı derken BTC ve altcoinler düştükçe düştü. Artık piyasanın şu SEC dalgasından kurtulması gerekiyor.

PLEASE  :  1-Click Trips  |  https://please.com/
Be part of the Travel Revolution!
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1288
Merit: 645

View Profile WWW
December 15, 2018, 11:58:52 PM

ne sec miş arkadas sekecem ama, ulan krıptonun olayı merkezsizliktir, krıpto bu heriflere karşı çıkmış birşey zaten geldıgımız duruma bak yaw bu heriflerin onayına monayına bakar oldu btc şu acemiler yüzünden.
Blackeagle190342
Full Member

Activity: 420
Merit: 105

View Profile
December 16, 2018, 12:02:23 AM

Olay seclik bir durum değil bence . Onay verse piyasanın uçacağı falan mı sanılıyor. İzin vermeme nedenlerinden biri de bu ani fiyat değişimleri zaten. Piyasa çok düşecek az artış iniş yaşayacak

Leading-Edge Ecosystem & Technology    ▌   R E P U B L I A   ▐     P R E - S A L E   :   August 23rd - September 23rd
▬   ▬▬   ▬▬▬   ▬▬▬▬   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   ▬▬▬▬   ▬▬▬   ▬▬   ▬
|      [ WHITEPAPER ]  [ BOUNTY ]  [ ANN THREAD ]       |         Facebook        Telegram        Twitter        Instagram          |
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
December 16, 2018, 08:55:40 AM

SECtirsin gitsinler ya. Sec sec diye diye mahvettiler piyasayı. yok vadeliler yok roger yok jihan yok bakkt. ne olacaksa olsun artık bıktık piyasadaki hamsiler olarak. balinalar bizi de görsün artık yeter Cheesy

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀