Bitcoin Forum
June 16, 2024, 08:42:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Temettü Emekliliği  (Read 784 times)
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
January 18, 2019, 12:29:33 AM

yukarıda 1 tl lık hısseye gore 10 sene sonra da bu hısse 1 tl olacaksa ne anladık bundan. ornek bır hısse ISYAT var mesela senelerdır  0,60 - 1 tl arasında gıdıp gelıyor.bunu almak  mantıklı mı sımdı .10 senede en az 200 000 tl den fazla yatıracaz da temmettu ıle gecınecez.bı de bu hısseler bunca sene bız olene kadar batmıycak mı ? ulkemızde ne olcagı belırsızken

eskiden mantıklıydı, faizlerin düşük olduğu zamanlar, insanlar vadeliye yatırmak yerine isyat alıyordu, sağlam ve garanti temmettü verdiği için, aynı vadeli gibi oluyordu.
finansalozgur (OP)
Newbie
*

Activity: 6
Merit: 1

View Profile
January 25, 2019, 11:12:52 PM

temettüsüyle büyüyen şirketlere uzun vadeli yatırım yapmak bence halen cazibesini koruyor.
finansalozgur (OP)
Newbie
*

View Profile
February 08, 2019, 08:04:59 PM

2019 yılı için temettü tahminleriniz neler?
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
February 10, 2019, 08:04:38 PM

cimento firmaları icin zor senelerin baslayacağını dusunuyorum. bankacılık sektorunde de sıkıntılar olacagını dusunuyorum. cimento ve bankacılık haric guvenli dusundugunuz hisseler nelerdir?
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
February 11, 2019, 02:52:58 PM

cimento firmaları icin zor senelerin baslayacağını dusunuyorum. bankacılık sektorunde de sıkıntılar olacagını dusunuyorum. cimento ve bankacılık haric guvenli dusundugunuz hisseler nelerdir?

Çimento şirketlerinin ihracat rakamlarını incelemek lazım. İhracatçı olanlar ayakta kalır ancak yurt içine çalışanlar patır patır dökülecekler. Çünkü akp balonu patladığında emlak fiyatları düşecek inşaat sektörü çökecek.

Ben bist şirketlerinden sadece enerji şirketlerine güveniyorum. Çünkü bok gibi para kazanıyorlar kazandıkları parayı nereye koyacaklarını bilemiyorlar. O denli likitler.
Bist deki teknoloji şirketleri ilgimi çekmiyor çünkü bunlar Teknoloji şirketi değil.
ALCTL telekomünikasyon altyapı şirketi
ARENA distribütör
ARMDA distribütör
ASELS bu teknoloji şirketi
DESPC distribütör
DGATE distribütör
ESCOM türk markalı toplama pc satıcısı
FONET yazılım şirketi
INDES distribütör
KAREL telefon santrali üretiyor
KFEIN yazılım şirketi
KRONT yazılım şirketi
LINK yazılım şirketi
LOGO yazılım şirketi
NETAS telekomünikasyon altyapı şirketi
PKART plastik kart akıllı kartlar üretiyor

yani şunların içinde yatırım yapmaya değer gelecek gördüğüm 3 şirket var. ASELS KAREL ve PKART

diğerleri bana göre çöp.
YoutubIR
Jr. Member
*

Activity: 31

View Profile
February 11, 2019, 03:47:02 PM

Benim uyguladığım bir yatırım şekli. Şöyle oluyor; Yatırımcısına düzenli temettü ödeyen, Temettü verimi yüksek ve büyüyen şirketlere düzenli olarak fiyat inmiş çıkmış bakmadan yatırım yapıyorsun. Amacın lot sayını arttırmak olacak ve bu işlemi uzun vadeli olarak yaptığın için ortaya ortalama bir fiyat çıkacak. Ne zaman alacağın temettü yıllık maaşına denk gelirse işte o zaman emekli olmuş sayılıyorsun. Düzenli temettü ödeyen şirketlerin listesine buradan ulaşabilirsin: https://www.temettuemekliligi.com/2018/12/son-10-yilda-en-cok-temettu-veren.html

Güzel bir yazı olmuş hocam ancak bende doaş ekygo vb gibi bir çok hisse almıştım eskiden ve verdikleri temettüler öyle çokda fazla değildi, parana bağımlı olarak, onu yapmaktansa seçim öncesi dolar alıp beklemek daha mantıklı geliyor açıkcası, yada dipten coine girip beklemek. Ama Satoshi bazlı dipten girmekten bahsediyorum Smiley
cabsav
Legendary
*

View Profile
February 11, 2019, 06:42:49 PM

Çimento şirketlerinin ihracat rakamlarını incelemek lazım. İhracatçı olanlar ayakta kalır ancak yurt içine çalışanlar patır patır dökülecekler. Çünkü akp balonu patladığında emlak fiyatları düşecek inşaat sektörü çökecek.

Ben bist şirketlerinden sadece enerji şirketlerine güveniyorum. Çünkü bok gibi para kazanıyorlar kazandıkları parayı nereye koyacaklarını bilemiyorlar. O denli likitler.
Bist deki teknoloji şirketleri ilgimi çekmiyor çünkü bunlar Teknoloji şirketi değil.
ALCTL telekomünikasyon altyapı şirketi
ARENA distribütör
ARMDA distribütör
ASELS bu teknoloji şirketi
DESPC distribütör
DGATE distribütör
ESCOM türk markalı toplama pc satıcısı
FONET yazılım şirketi
INDES distribütör
KAREL telefon santrali üretiyor
KFEIN yazılım şirketi
KRONT yazılım şirketi
LINK yazılım şirketi
LOGO yazılım şirketi
NETAS telekomünikasyon altyapı şirketi
PKART plastik kart akıllı kartlar üretiyor

yani şunların içinde yatırım yapmaya değer gelecek gördüğüm 3 şirket var. ASELS KAREL ve PKART

diğerleri bana göre çöp.
aselsan ve karel zaten eski ve koklu hisseler ama aselsan o kadar cok hypelandıki artık almak mantıklı gelmiyor bana. karelin yaptıgı işte uzun vadede demode bir iş emeklilk icin mantıksız bence..
finansalozgur (OP)
Newbie
*

View Profile
February 25, 2019, 10:06:39 PM

İsdemir ve Ereğli'den ortaklarını sevindirecek temettü haberleri geldi Smiley
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
February 26, 2019, 06:48:32 AM

forumdan bayadır uzak kalmıştım, güzel konular açılmış.
aynısı ben kriptoda düşünüyorum, pasif gelir için pos coinleri inceliyorum.
tezos icodan girdim, ethere de kazasız belasız posa geçerse ondan da ümitliyim
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
February 26, 2019, 10:24:54 AM

Kripto da uzun vadeli pos için tezos çok doğru bir seçim olmuş. buna ek olarak unify ve boostcoin öneririm.
Millet deliler gibi pundix felan da kasıyor ama hiç ısınamadığım için önermiyorum.
cabsav
Legendary
*

View Profile
February 26, 2019, 06:32:40 PM

Kripto da uzun vadeli pos için tezos çok doğru bir seçim olmuş. buna ek olarak unify ve boostcoin öneririm.
Millet deliler gibi pundix felan da kasıyor ama hiç ısınamadığım için önermiyorum.
Pundix posu 2 ay sonra bitiriyor bu ay %2 onumuzdeki 2 ay %11(oran ufak hata icerebilir) verip bitiricek. dolayısıyla pundix artık bu kervanda değil. Etherin bu anlamda cok dogru bir tercih olacagını dusunuyorum.şuan 20 ether alsanız cok bir para risk etmiyorsunuz ama 10 yıl sonra biriken poslarla beraber bir servet edebilir.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
February 26, 2019, 07:09:00 PM

Etherin bu anlamda cok dogru bir tercih olacagını dusunuyorum.şuan 20 ether alsanız cok bir para risk etmiyorsunuz ama 10 yıl sonra biriken poslarla beraber bir servet edebilir.

Haklısınız ancak Ethereum un POW hali öyle bir sektör meydana getirdi ki,
Ekran kartı üreticileri Ethereum geliştiricilerine açıktan milyonlar akıtıp bu POS işini erteletmeye çalışıyorlar gibi geliyor bana.
Bu bağlamda POS gerçek olduğu zaman Ethereum alıp stake yapmaya başlanabilir.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
February 28, 2019, 11:11:23 AM

Etherin bu anlamda cok dogru bir tercih olacagını dusunuyorum.şuan 20 ether alsanız cok bir para risk etmiyorsunuz ama 10 yıl sonra biriken poslarla beraber bir servet edebilir.

Ekran kartı üreticileri Ethereum geliştiricilerine açıktan milyonlar akıtıp bu POS işini erteletmeye çalışıyorlar gibi geliyor bana.

ekran kartı lobisi dediğiniz gibi uğraşıyor, erteletebilirler , geciktirebilirler, ama engelleyemezler.
vitalik kafasında bir plan var ağır da olsa posa her türlü geçileceğini düşünüyorum.
2-3 yıl içinde visa kapasitesine çıkmaktan bahsediyor. dediklerini powda yaması imkansız.
üzerinde o kdr token çalışırken pow da kalırsa ether çöp olur gider bana göre.
pow bitcoin için uygun bir sistem olabilir. ama platform coin ler için pos kaçınılmaz.
şunda ether pos için planlanan minumum  sayı 35 ether. ama tezos yada waves benzeri delegate sistemler çıkacaktır diye düşünüyorum . daha düşük etheri olanlar için
konudan uzaklaştık konu sahibi kusura bakmasın  ama benim emeklilik planımda ether , tezos pos geliri Cheesy
cabsav
Legendary
*

View Profile
February 28, 2019, 11:31:10 AM

ekran kartı lobisi dediğiniz gibi uğraşıyor, erteletebilirler , geciktirebilirler, ama engelleyemezler.
vitalik kafasında bir plan var ağır da olsa posa her türlü geçileceğini düşünüyorum.
2-3 yıl içinde visa kapasitesine çıkmaktan bahsediyor. dediklerini powda yaması imkansız.
pow bitcoin için uygun bir sistem olabilir. ama platform coin ler için pos kaçınılmaz.
şunda ether pos için planlanan minumum  sayı 35 ether. ama tezos yada waves benzeri delegate sistemler çıkacaktır diye düşünüyorum . daha düşük etheri olanlar için
konudan uzaklaştık konu sahibi kusura bakmasın  ama benim emeklilik planımda ether , tezos pos geliri Cheesy
8 saat sonra pos süreci icin ilk fork gercekleşiyor. ayrıyeten vitalik oyle bir adamki suan ether 1 dolara dusse iplemeden geliştirmeyi devam eder cunku idealist. para derdi olsaydı suan ether marketcap no:1 olurdu. bu pos surecinden sonra ether ya pul olur yada önlenemez bir yükseliş trendine girer. hayırlısı olsun
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
March 03, 2019, 02:31:16 PM

8 saat sonra pos süreci icin ilk fork gercekleşiyor. ayrıyeten vitalik oyle bir adamki suan ether 1 dolara dusse iplemeden geliştirmeyi devam eder cunku idealist. para derdi olsaydı suan ether marketcap no:1 olurdu. bu pos surecinden sonra ether ya pul olur yada önlenemez bir yükseliş trendine girer. hayırlısı olsun

35 Ether'i olan stake yapabilecekse alıp kenara koymak lazım dediğiniz gibi.
Peki bu waves ve tezos daki gibi delege servisleri de olacak mı ether pos a geçince. Bu konuda hiç bir yazışmaya tartışmaya denk gelen oldu mu global forumda?
cabsav
Legendary
*

View Profile
March 03, 2019, 07:05:28 PM

35 Ether'i olan stake yapabilecekse alıp kenara koymak lazım dediğiniz gibi.
Peki bu waves ve tezos daki gibi delege servisleri de olacak mı ether pos a geçince. Bu konuda hiç bir yazışmaya tartışmaya denk gelen oldu mu global forumda?

bildigim kadarıyla yok pow yerine pos olacak sadece. posun işlevi bu olacak daha dogrusu.5 yıl sonra cok ucuk rakamlar gorulebilir
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
March 27, 2019, 10:43:21 AM

baslik hortlasin. petkim ile ilgili dusunceleriniz nedir arkadaslar. bilancolarini vs incelemedim ama yeni yatirimlar yapiyorlar. tek sikinti sahibi azerbayanli. ne bileyim ufaktan tirsarim ben. fikriniz varsa dinlemek isterim.
mhanbostanci
Legendary
*

View Profile WWW
March 27, 2019, 11:40:06 PM

baslik hortlasin. petkim ile ilgili dusunceleriniz nedir arkadaslar. bilancolarini vs incelemedim ama yeni yatirimlar yapiyorlar. tek sikinti sahibi azerbayanli. ne bileyim ufaktan tirsarim ben. fikriniz varsa dinlemek isterim.

Petkim dünya çapında bir üretim tesisi. Sahibi kim olursa olsun ülkemiz için bir değer.
Satıldıktan sonra 2015 - 2018 arasında her yıl karını katlayarak yoluna devam etti.
Petkim'i tamamlayan Star rafineri yatırımı (ki 2008 yılından beri inşaası devam ediyor idi.) Ekim 2018 de üretime başladı.
Sadece star rafineri nin petkim'in karına yapacağı katkının 100 milyon dolar olacağı söyleniyor.
Liman yatırımı hala devreye girmedi. Buda karına etki edecek zamanı gelince.
Özetle geleceği parlak bence.

Temettü verimliliği olarak inceler isek,
2016 yılında hisse başına verdiği temettü 0,3150 TL
2017 yılında hisse başına verdiği temettü 0,40 TL
2018 yılında hisse başına verdiği temettü 0,36 TL

Fiyatı alıma uygun mu?

son 1 yılda gördüğü en düşük fiyat 3,89 TL (14 Haziran 2018)
Son kapanış 4,40 TL
Ölücü iş yatırım bile %30 artış potansiyeli görüyor ve hedef fiyat olarak 5,82 diyor.
cabsav
Legendary
*

View Profile
March 28, 2019, 08:58:18 AM

bildigim kadar sahibi socar. azerbaycan batar socar batmaz. o kadar guvenebilirsiniz firmaya.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
March 28, 2019, 09:03:59 AM

sagolun arkadaslar. onumuzdeki hafta  azcik almaya baslayayim. muhasebe kayitlarina bakmak gerekiyor yine de.
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: