Bitcoin Forum
June 15, 2024, 02:03:25 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  
Author Topic: Paytomat - Merkezsiz Kriptopara Ödeme Sistemi  (Read 956 times)
sufferer123 (OP)
Member
**

Activity: 574
Merit: 55

View Profile WWW
February 27, 2019, 08:31:05 AM

Bounty'den fon oluşturup girmiştik. Tokenler gelmiş. Ne zaman para eder ne olur bilmiyorum bu piyasada. Beklemeye mahkumuz Cheesy

Bugün tekrar sordum telegram kanallarında admin'e, 'CMC'den 3 büyük borsaya yakın zamanda gireceğiz, anlaşmalar yapıldı. Ancak Eos bazlı tokenlerin borsalara eklenmesinde sıkıntılar mevcut, ekibimiz şu an  borsalara bu konuda destek veriyor.' dedi. Umarım yüzümüzü güldürür.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
PLINKO    |7| SLOTS     (+) ROULETTE    ▼ BIT SPINBITVESTPLAY or INVEST ║ ✔ Rainbot  ✔ Happy Hours  ✔ Faucet
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
February 27, 2019, 01:53:10 PM

Bounty'den fon oluşturup girmiştik. Tokenler gelmiş. Ne zaman para eder ne olur bilmiyorum bu piyasada. Beklemeye mahkumuz Cheesy

Bugün tekrar sordum telegram kanallarında admin'e, 'CMC'den 3 büyük borsaya yakın zamanda gireceğiz, anlaşmalar yapıldı. Ancak Eos bazlı tokenlerin borsalara eklenmesinde sıkıntılar mevcut, ekibimiz şu an  borsalara bu konuda destek veriyor.' dedi. Umarım yüzümüzü güldürür.

[im g]https://i.imgyukle.com/2019/02/27/lsXHh.jpg[/img]
[im g]https://i.imgyukle.com/2019/02/27/lsgw8.jpg[/img]
Haksız da sayılmazlar. Hiç bir büyük borsada EOS tokeni yok bildiğim kadarıyla. Altyapı entegrasyonu zaman alıyor olabilir. Ve eğer büyük borsalara giren ilk EOS tokeni olacaksa bi hype görebiliriz belki.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
LordCyclone
Member
**

Activity: 365
Merit: 40

View Profile
February 27, 2019, 05:59:04 PM

daha once adini duydugum ama pek arastirma firsati bulamadigim bir proje. Gayet aciklayici ve anlasilir yazmissin hocam emegine saglik

Beyond Protocol Street Team
http://beyond.link | Coming Fall 2021
Official bitcointalk thread
sufferer123 (OP)
Member
**

View Profile WWW
February 27, 2019, 07:31:52 PM

Bu akşam Exmo Borsası ile partnerlik yapıldığı açıklandı. Paytomat ekibi tarafından ortaklığın tam olarak nasıl işleyeceği açıklanmadı ama büyük ihtimal anlık fiat/kripto bozma işlemleri için kullanılacak gibi duruyor.

Exponun kendi yaptığı açıklamada şöyle bir kısım var;

“We have always been fascinated by the way blockchain simplify the traditional financial system. This partnership is another important step towards the usage of cryptocurrencies as a payment method, its integration to the real area. We will provide the possibility for fast and easy performing of all main operations with cryptocurrencies straight inside the Paytomat wallet according to the platform exchange rate without any additional fees”, said CEO of EXMO Sergey Zhdanov.

Kalın harflerle işaretlediğim kısımda, Paytomat sistemi içerisinde gerçekleşecek olan tüm ana operasyonlarda borsa fiyatları üzerinden herhangi bir komisyon almadan işlem yapacağız diyor. Sanırım burada yapılacak olan işlemi kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Diyelim ki Nusret Paytomat ile anlaşma yaptı ve Pos cihazlaranı kullanmaya başladı. Bunu duyan Ahmet Abi gidiyor Nusret'e güzel bir stake söylüyor, üzerine de baklavayı çakıyor. Sonra Nusret hesap ile geliyor ve olaylar gelişiyor.

Nusret: Ödemeniz 200 TL
Ahmet Abi: Duydum ki Paytomat ile anlaşmışsınız ben ödemeyi Waves ile yapmak istiyorum.
Nusret: Evet anlaştık ama biz kripto ödemelerini sadece Türkiye dışındaki ülkelerde alıyoruz. Biliyorsunuz ki ülkemiz de şu an için bu şekilde ödeme aldığımızda bunu vergilendirilmiş olarak devlete bildirmemiz maalesef oldukça zor.
Ahmet Abi: Ne yapacağız peki Nusret??
Nusret: Merak etmeyin, Paytomat'ın bunun için de çözümü var. Siz şimdi bana Waves olarak ödemeyi yapın buyrun POS cihazı, QR kodunu taratabilirsiniz, toplam borcunuz 2,5 Waves. Siz şimdi bu ödemeyi Waves ile de yapsanız Litecoin ile de yapsanız ben bu şubem için Paytomat ile anlaştım, onlar bana ödemeyi fiat olarak gönderecekler. Nasıl mı? Anlaşmış oldukları Exmo borsasını duymuşsunuzdur, siz ödemeyi yaptığınız an bana ilettiğiniz Waves, Exmo borsasının entegrasyonları sayesinde Borsa üzerinden anında satılıyor ve Paytomat'ın hesabına Fiat para olarak geçişi yapılıyor. Paytomat da o an benim hesabıma Fiat parayı gönderiyor ve ben size bu pos cihazından sanki ödemeyi TL ile yapmışsınız gibi, 200 TL tutarında fatura/fiş kesiyorum.
Ahmet Abi: Al o zaman 1 Waves de bahşiş, helali hoş olsun.

Yani borsadaki Likitideyi kullanarak dileyen işletmeye diledikleri(desteklenen) fiat para birimlerinde anında ödeme yapabilecekler. Borsanın paylaştığı partnerlik açıklaması linkini aşağıda iletiyorum.

https://exmo.com/es/news_view?id=2613

PLINKO    |7| SLOTS     (+) ROULETTE    ▼ BIT SPINBITVESTPLAY or INVEST ║ ✔ Rainbot  ✔ Happy Hours  ✔ Faucet
dodocum
Member
**

Activity: 560
Merit: 16

View Profile WWW
February 27, 2019, 08:26:32 PM

Bu akşam Exmo Borsası ile partnerlik yapıldığı açıklandı. Paytomat ekibi tarafından ortaklığın tam olarak nasıl işleyeceği açıklanmadı ama büyük ihtimal anlık fiat/kripto bozma işlemleri için kullanılacak gibi duruyor.

“We have always been fascinated by the way blockchain simplify the traditional financial system. This partnership is another important step towards the usage of cryptocurrencies as a payment method, its integration to the real area. We will provide the possibility for fast and easy performing of all main operations with cryptocurrencies straight inside the Paytomat wallet according to the platform exchange rate without any additional fees”, said CEO of EXMO Sergey Zhdanov.

Kalın harflerle işaretlediğim kısımda, Paytomat sistemi içerisinde gerçekleşecek olan tüm ana operasyonlarda borsa fiyatları üzerinden herhangi bir komisyon almadan işlem yapacağız diyor. Sanırım burada yapılacak olan işlemi kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Diyelim ki Nusret Paytomat ile anlaşma yaptı ve Pos cihazlaranı kullanmaya başladı. Bunu duyan Ahmet Abi gidiyor Nusret'e güzel bir stake söylüyor, üzerine de baklavayı çakıyor. Sonra Nusret hesap ile geliyor ve olaylar gelişiyor.

Ahmet Abi: Duydum ki Paytomat ile anlaşmışsınız ben ödemeyi Waves ile yapmak istiyorum.
Nusret: Evet anlaştık ama biz kripto ödemelerini sadece Türkiye dışındaki ülkelerde alıyoruz. Biliyorsunuz ki ülkemiz de şu an için bu şekilde ödeme aldığımızda bunu vergilendirilmiş olarak devlete bildirmemiz maalesef oldukça zor.
Nusret: Merak etmeyin, Paytomat'ın bunun için de çözümü var. Siz şimdi bana Waves olarak ödemeyi yapın buyrun POS cihazı, QR kodunu taratabilirsiniz, toplam borcunuz 2,5 Waves. Siz şimdi bu ödemeyi Waves ile de yapsanız Litecoin ile de yapsanız ben bu şubem için Paytomat ile anlaştım, onlar bana ödemeyi fiat olarak gönderecekler. Nasıl mı? Anlaşmış oldukları Exmo borsasını duymuşsunuzdur, siz ödemeyi yaptığınız an bana ilettiğiniz Waves, Exmo borsasının entegrasyonları sayesinde Borsa üzerinden anında satılıyor ve Paytomat'ın hesabına Fiat para olarak geçişi yapılıyor. Paytomat da o an benim hesabıma Fiat parayı gönderiyor ve ben size bu pos cihazından sanki ödemeyi TL ile yapmışsınız gibi, 200 TL tutarında fatura/fiş kesiyorum.

Yani borsadaki Likitideyi kullanarak dileyen işletmeye diledikleri(desteklenen) fiat para birimlerinde anında ödeme yapabilecekler. Borsanın paylaştığı partnerlik açıklaması linkini aşağıda iletiyorum.

Müthiş anlatım olmuş, eminim kimsenin kafasında soru işareti olmayacaktır:) Paytomatın gelecekte oldukça güzel ses getireceğine dair oldukça fazla emare mevcut. Buda onlardan biri olacaktır diye düşünüyorum.
AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1288
Merit: 645

View Profile WWW
February 27, 2019, 09:44:25 PM

güzel anlatmıssın Cheesy

tokenler de geldı sonunda cuzdanıma, şu eos un cpu muhabbetını aşarsak dagıtıcam ico ya benımle bırlıkte gırenlere Cheesy eos cuzdanının saçmalığı,

waves bunları nasıl kaçırdı anlamak mumkun degıl, adamlar tam çakal çıktı wavesle duyurdular adlarını waves den tonla para aldılar eos a kaçtılar
sufferer123 (OP)
Member
**

View Profile WWW
April 09, 2019, 10:03:27 AM

Tokenler dağıtıldı, bir de üzerine Exmo'da IEO yaptılar. 850m adet token yaklaşık 100 saniyede 100 BTC karşılığında satıldı. 5 haftalık bir airdrop süreci başlattılar dün. Paytomat uygulaması ile açtığınız Eos hesabınızda 10.000 ve üzeri sayıda PTI bulundurmanız halinde airdrop'a katılım hakkı elde edeceksiniz. Loto usülü random.org 'dan yapılacak çekiliş ile haftalık 2000$ değerin de toplamda 10.000$ değerinde SONM tokeni dağıtılacak.

Ayrıca yakın zamanda bir kore borsası müjdesi var.

jeton
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
April 09, 2019, 02:28:27 PM

waves bunları nasıl kaçırdı anlamak mumkun degıl, adamlar tam çakal çıktı wavesle duyurdular adlarını waves den tonla para aldılar eos a kaçtılar

Bende paytomatı son 1 aydır takibime aldım ama waves ile başladığını bilmiyordum. Şimdide kendi mainnetlerinden bahsediyorlar.  Huh
nascasto
Full Member

Activity: 504
Merit: 102

PRIVATE FEDERATED BLOCKCHAIN

View Profile
April 09, 2019, 06:15:16 PM

Kendi mainnetlerine geçeceklerse eğer bu beni üzer eosla anlaşmışken hazırda tıkır tıkır çalışan bir blockchaindeyken kendi mainnetlerinde çıkacak sorunalrla da uğraşacaklar çok uzun vadede yardımcı olabilir bu

sufferer123 (OP)
Member
**

View Profile WWW
April 11, 2019, 07:02:56 AM

Kendi mainnetlerine geçeceklerse eğer bu beni üzer eosla anlaşmışken hazırda tıkır tıkır çalışan bir blockchaindeyken kendi mainnetlerinde çıkacak sorunalrla da uğraşacaklar çok uzun vadede yardımcı olabilir bu

Bende paytomatı son 1 aydır takibime aldım ama waves ile başladığını bilmiyordum. Şimdide kendi mainnetlerinden bahsediyorlar.  Huh

Kendi zincirleri tam olarak kendi zincirleri değil aslında, eos sidechain olarak düşünülüyor şu an.

gospodin
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1475

alex

View Profile WWW
April 11, 2019, 05:37:57 PM

güzel anlatmıssın Cheesy

tokenler de geldı sonunda cuzdanıma, şu eos un cpu muhabbetını aşarsak dagıtıcam ico ya benımle bırlıkte gırenlere Cheesy eos cuzdanının saçmalığı,

waves'in mıy mıy tavrı yüzünden kaçmışlardır. adamların başına çılgın birisi geçse hem kendileri coşar hem de tokenleri coşar ama alexander efendi sadece takılıyor.
murobro
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 1

View Profile WWW
April 11, 2019, 06:28:05 PM

Çok başarılı bir projeye benziyor ve konu sahibide çok başarılı bir açıklama yazısı yazmış. Benimde ilgimi çekti

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
greatbambino
Member
**

Activity: 350
Merit: 14

View Profile WWW
April 11, 2019, 07:10:15 PM

İncelediğim bir proje ile ortaklıkları vardı ve proje kendinden ziyade bu proje ile ortaklığını övüyordu. Fakat piyasaya girmeleri oldukça uzun zaman aldı . Umarım beklentilerin karşılığını verirler

SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
April 11, 2019, 07:17:57 PM

Umarım pre-sale katılanları üzmez. Bir an önce borsalara çıkıp, yükselişe geçmesi gerekir. Güzel bir proje, projenin çöpe gitmesini hiç istemem. Özellikle elinde 1 tane bile bulunan kişilerin üzülmesini hiç istemem. Gelecek bu teknolojide bence paytomat iş yapar.
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
April 11, 2019, 08:28:57 PM

proje oldukça başarılı ve kaliteli görünüyor icodan almayı riskli bulduğum için borsaya girmesini bekleyeceğim
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 12, 2019, 11:57:28 AM

Atomic Swap desteğinin sağlanacak olması büyük bir adım. Şu anda oldukça sıcak bir konu piyasa için. Pratik olarak, bildiğimiz Escrow'un kripto paralara uygulanmış hali olarak düşünülübilir. Paytomat, ana coini olan PTM'de eğer bunu gerçekleştirebilirse piyasada iyi bir yer edinebilir.
Coinscup
Member
**

Activity: 291
Merit: 11

View Profile WWW
April 12, 2019, 12:54:09 PM

Bu hafta bir kampanya başlattılar ve 5 hafta sürecek. Paytomat cüzdanlarında 10000 adet PTI bulunduranlara 1 çekiliş hakkı verecekler. 30000 varsa 3 adet şansınız olacak.
Her hafta cuma random.org üzerinden bir çekiliş yaparak aşağıdaki miktarlarda SONM tokens dağıtacaklar.
1   kişiye - $1000
5   kişiye - $100
10 kişiye - $20
50 kişiye - $6
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
April 13, 2019, 11:28:15 AM

nusret ne alaka hocam ?  neden nusret ?
sufferer123 (OP)
Member
**

View Profile WWW
April 16, 2019, 11:25:49 AM
Merited by DarkStar_ (4), AztecGoldHero (3), teramit (2), PHI1618 (2)

Paytomat Masternode sistemi ilk bilgileri geldi. Çevirisini aşağıdaki gibidir. Dilim döndüğünce karaladım. İngilizce dökümanı telegram gruplarında bulabilirsiniz.

Paytomat Masternode- Paytomat ekosisteminde söz hakkına sahip olabilmek için topluluktan gelen teklifleri değerlendiren(sunan), oylayan ve karar alma süreçlerinde yer alan imtiyazlı EOS hesapları olarak açıklanabilir.. Bunların uygulanması (sadece staking modülünden masternode modülüne geçilmesi) üç aşamada gerçekleştirilecektir:

1. Evre: Kişisel PTI staking lansmanı (20-25 Mayıs 2019)

2. Evre: Yeterli sayıda PTI sahibi olmayan kullanıcıların, delege yöntemi ile aktif node'lar üzerinden staking sağlayabilmesi (Ağustos 2019)

3. Evre: PTI'dan PTM'e geçiş. PTM kendi blokzinciri üzerinde değil EOS yanzinciri (Sidechain) olarak çalışacak. Burada Node sahipleri Paytomat ağında tam teşekküllü onaylayıcıları olacaklar. (Q3-Q4 2020)

Temel Kurallar:

1- Masternode olabilmek için 20-25 Mayıs tarihleri arasında minimum 500.000 PTI tokenine sahip olmak gerekmektedir. Bu rakam 25 Mayıs tarihinden sonra 1 Milyona çıkartılacaktır. 25 Mayıs tarihinde toplam Masternode sayısı kayıt edilecek ve bundan sonraki her yeni 100 masternode için tutulması gereken PTI miktarı 1 Milyon arttırılacaktır. (Örneğin diyelim ki 25 Mayısta 40 adet masternode vardı, 140 adede ulaştıktan sonra masternode olmak isteyen 141. kişinin minimum 2 Milyon PTI'a sahip olması gerekmektedir.

2-Masternode staking, ilk kilitleme yapılan günden sonraki 00:00 UTC'de başlayacak olup, vazgeçilmesi halinde kilitler 72 saat sonra açılacaktır. Staking ödülleri, her ayın 1'inde gönderilecektir. Her ay için tam çalışma günü sayısı hesaplanacak ve 365'e bölünerek yıllık bütçeyle çarpılacak.(Hesaplama 3 örneğinde gösterilmiştir)

3- Bir kişi birden fazla masternode sahibi olabilir. Kazanılacak ödül elde tutulan token sayısı ile oranlıdır ancak her masternode sadece 1 oy gücüne sahip olacaktır.

Teknik Kurallar:

1- Masternode kurmak isteyen her kullanıcı için zorunlu olarak satoshi testi yapılacaktır. (İlgili eos hesabının size ait olduğuna dair bir kanıt sunulması olarak düşünebilirsiniz)

2- Masternode kurabilmek için başlangıçta 500.000 olmak üzere zaman geçtikçe elde tutulması gereken PTI sayısı arttırılacaktır(Yukarıda bahsetmiştik.) Elinde yeteri kadar PTI bulunamayan kişiler mevcut PTI tokenlerini Masternode sahiplerine devredebilecektir. Bu durumda gelirin %80'i kiralama yapan kullanıcıya, %20'si masternode sahibine aktarılacaktır.(İlgili güncelleme Ağustos 2019'da yapılacak) Her masternode delege yöntemi ile en fazla 3 milyon adet PTI kabul edebilir. (Karlılık örneği aşağıda verilmiştir)

3- Mevcut masternode'lara kiralama yapan ilgili delegelerin bilgileri, aşağıdaki ölçümleri dikkate alarak vote.paytomat.com daki oylama sistemine benzer biçimde sunulacaktır;
*Ne zamandan beri Masternoda'a kiralama yapılıyor?
*Ne kadar token ile kiralama yapılıyor?
*Staking'den vazgeçildi mi?

Oylama Kuralları:

1- Paytomat uygulamasını kullanan herkes teklif sunabilir.

2- Düşük kaliteli teklifleri filtrelemek için(Her önüne gelen saçma sapan teklif yapamasın, spam yapamasın diye) her bir teklif 5000 PTI ile ücretlendirilir.

3- Teklifler her ayın ilk 2 haftasında sunulur, diğer kalan zaman oylama yapılacaktır.

4- Şu an için webportal'ı üzerinden gelecekte ise cüzdan uygulaması üzerinden oy verilebilecektir.

5- Aylık staking ödüllerinden faydalanabilmek için her bir node, her ay en az bir defa oylamaya katılmak zorundadır.

Bütçe:

1- İlk 2 yıl için Paytomat ekibi her ay belirli sayıda tokeni(miktar henüz belirtilmemiş) node ödelemerinin yapılacağı havuza gönderecektir.

2- Yıllık ücret hesaplama formülü, toplam kilitlenen token miktarı ve toplam token miktarına bağlı olarak değişim gösterecektir. Eğer toplam token adedinin %20'si kilitlenmiş ise, node sahipleri yıllık %10 kazanç sağlayacaklar. Eğer %30 kilitlenmiş ise %9 kazanç sağlanacak vb. (Her %10'luk artış yıllık geliri %1 oranında düşürecektir) Karlılık hesaplaması aşağıda verilmiştir.

3-Yapılan teklif ödemelerinin %90'nı teklif yapanlara, %10'u masternode sahiplerine her ay geri dağıtılacak.

4- EOS’un yan zincirine geçiş ve masternode'ların yaratılması sırasında (staking işlemi değil), bütçe aşağıdaki formüle göre Paytomat’ın toplam gelirinden tahsis edilecektir:
«Toplam gelir / 12 + toplam aylık gelir».

Masternode karlılık hesaplamaları

1- Ağdaki tokenlerin %11'nin masternode'lar için kilitlendiğini durumda(toplam emisyonun % 20'sinden daha az olduğu için efektif yıllık getiri oranı %10'dur) bir node 500.000 Tokene sahip olsun. 2. aşamaya geçilirken de delege yöntemi ile kendisine 3m Token eklenmiş olduğunu varsayalım. Bu durumda bir masternode 500 00010% adet kendi kilitlediği tokenlerden + 3 000 000(100.2%) adet de kendisine delege yolu ile gönderilen tokenlerden kazanacaktır. Bu şartlar altında toplam yıllık kazanç 110 000 PTI'dır. İlgili masternode'un kendi yapmış olduğu yatırıma göre kazancı ise bu koşullarda %22 olur. Eğer node elindeki kendi elindeki token sayısını 2. aşamaya geçilirken 1 milyona tamamlarsa 1 000 00010% kendi tokenlerinden + 3 000 000(100.2%) delege tokenlerinden toplamda 160 000 PTI elde der. lgili masternode'un kendi yapmış olduğu yatırıma göre kazancı ise bu koşullarda %16 olur.

2- Ağdaki tokenlerin %25'inin(Efektif yıllık gelir %9) kilitlendiğini varsaydığımızda herhangi bir kullanıcı ilk node'unu birinci aşamada 500.000 PTI ile kurmuş olsun. 2. node'unu kuracağı zamana kadar ise ağdaki masternode sayısı bir önceki kilitli olan node sayısından 100 artmış olsun. Bu durumda 2. node kurulumu için artık 2 milyon node gerekli olacaktır. Kullanıcının her iki node'unda toplam 2.5 M PTI kilitlenmiş oldu. Bu kullanıcı her iki node için toplamda 4.5m adet de delege yöntemi ile PTI almış olsun. Bu koşullarda nodeların toplam karlılığı şu şekildedir;
500 0009% ilk node kendi geliri + 2 000 0009% ikinci node kendi geliri + 4 500 000 * * (9% *0.2) delegelerden kazanılacak gelir = 45 000 + 180 000 + 81 000 = 306 000. Kişinin kendi yaptığı yatırımlara oranla yıllık gelir oranı bu koşullarda 12.24%'dir.

3- Staking oranları delegeler içinde kişisel staking gibi işlemektedir. Gün bazlı hesaplama için madde 2'deki örnek üzerinden baz alırsak eğer, 13 Nisan saat 12:00'de staking'e başlanmış olsun. 14 Nisan 00:00'da node aktif hale gelir ve staking iptal edilene kadar çalışmaya devam eder. Ödemeler 1 Mayıs tarihinde aşağıdaki gibi yapılır;
17 aktif gün (14 Nisan – 1 Mayıs) / 365 * 306 000 = 14,252 PTI.

NOT: Yakın zaman içerisinde kullanıcıların kendi verilerini girerek gelirlerini hesaplayacakları bir hesap makinesi oluşturulacaktır.

sufferer123 (OP)
Member
**

View Profile WWW
April 16, 2019, 11:27:01 AM

nusret ne alaka hocam ?  neden nusret ?

Özel bir sebebi yok hocam, restoran olarak aklıma orası geldi. Dilerseniz orayı De Facto ya da Adidas ya da Burger King ya da Köfteci Yusuf ya da Hepsiburada ya da aklınıza ne gelirse işte herhangi bir işletme olarak değiştirebilirsiniz.

Pages: « 1 2 [3] 4 »  All
  Print  

Jump to: