Bitcoin Forum
June 16, 2024, 10:49:02 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: 2019 Dolar/TL  (Read 889 times)
bitcoinmuseum
Sr. Member

Activity: 924
Merit: 251

View Profile
February 16, 2019, 06:07:31 AM

Merkez bankasının rezervlerinin bir döviz atağını karşılamaya yeteceğini sanmıyorum. Dolayısı ile olası hareketlerde fatura bizlere kesilek, bunun için siyasi söylem geliştirilecek kimse sorumlu olmayacaktır.
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
February 16, 2019, 07:58:41 AM

dolar tl ile ilgili olarak sanırım yıl sonu beklentisi olarak 6.25 rakamı söylenmişti yanlışta hatırlıyor olabilir merak eden bir sorsun araştırsın işine yarayacklar vardır belki bende dolar olmadığından rahatım ama artmasını istemem tabiki cebimize zarar sürekli herşey zamlanıyor açlık sınırındayız ya.
cannbola
Jr. Member
*

Merit: 1

View Profile WWW
February 16, 2019, 11:06:26 AM

seçimlerden sonra altı civarlarına çıkacaktır şüphesiz ki. imf kapılarına gidene kadar da tırmanışı durmaz doların kolay kolay.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
dgbpool
Full Member

Activity: 300
Merit: 103

View Profile
February 16, 2019, 02:43:43 PM

Doları bu seviyelerde tutmak için milleti borçlandırıyorlar seçim malzemesi olmasın diye de ellerinden geleni yapıyorlar seçimden sonra bu milletin işi yaş.

bağış : 0x31B00501fA5d235474aECB3B3d6395d5b0710931
mcnncnr
Jr. Member
*

Activity: 546
Merit: 2

View Profile WWW
February 16, 2019, 06:54:04 PM

6 lirayı geçeceğine ben de inanıyorum eğer imf veya başka bir yerden kaynak yaratamazsak 2 hanelileri bile görebiliriz.

procesdad
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

CAT.EX Exchange

View Profile
February 17, 2019, 02:08:50 AM

Herkes seçimlerden sonra ekonominin alt üst olacağını düşünüyor. Sokaktaki insan bir bunu öngörmüş durumda o yüzden sıkıntılı bir süreç bizi bekliyor.

matrixturk
Full Member

Activity: 476

View Profile
February 20, 2019, 12:47:26 PM

seçimden sonra için dolar TL de bir projeksiyon çiziyor bazıları. Buna göre 6TL ve üzerini görebileceği söyleniyor. Umarım hem faizler hemde dolar iner
semes
Member
**

Activity: 713
Merit: 31

View Profile
February 20, 2019, 01:12:24 PM

seçimden sonra için dolar TL de bir projeksiyon çiziyor bazıları. Buna göre 6TL ve üzerini görebileceği söyleniyor. Umarım hem faizler hemde dolar iner

Bankaların USD/TRY için beklentisi çok yüksek maalesef. Açıkçası ekonominin genel görünümü de çok iç açıcı değil. Bu ortamda düşüş beklemek biraz zor bence.
nrttngnbz
Jr. Member
*

Merit: 2

View Profile WWW
February 20, 2019, 07:05:26 PM

7 dolaylarında gezinecek gibi bir beklenti hakim finans çevrelerinde. Bence seçim dolayısıyla şu an baskılanıyor seçimden sonra hızlıca artış gösterip 6,50 bandına oturacaktır.

bitcoinmuseum
Sr. Member

View Profile
February 20, 2019, 07:39:48 PM

Yakın bir zamanda yukarı bir hareket olası ancak nereye kadar ulaşacağını kestirmek şu an için güç. Zira jeopolitik nedenler de ağırlıklı olarak pariteyi etkiliyor.
naz14
Member
**

Activity: 420
Merit: 11

DAO Maker

View Profile
February 20, 2019, 07:40:25 PM

2019 yılı küresel boyutta düşüşle başlamıştır.Şayet ocak ayı sonunda bu düşüş teyit edildiği takdirde belli başlı sıkıntılar ülkemiz de dahil olmak üzere baş göstereceği açıktır.

Bu duruma mukabil bilakis Apple firması son günlerde %10 ek düşüşle borsada son 6 yılın en kötü zamanını yaşadı. Şirketin bir günlük kaybı 75 milyar doları bulurken, Eylül 2018’de 1.1 trilyon doları geçen şirket hisselerinin (1 trilyon dolar hasılatı geçen diğer şirket Amazon'dur)  %39'u eridi gitti. Diğer bir ifadeyle Apple, Türkiye'nin bir yıllık toplam Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın yaklaşık yarısına karşılık gelen 427 milyar doları son dört ayda kaybetmiştir.

Kaldı ki bu koskoca şirketin koskoca Ceo'su Tim Cook ise yine şirketin yatırımcılarına gönderdiği mektupta bazı gelişen zorluklardan, Çin'in pazarın bir kısmını belli markalarla (Huawei,Xiaomi,Oppo vb) ele geçirmesinden dem vurmuş/yakınmış.

Peki bu gelişen olayları,parametleri dolar/tl paritesine göre nasıl yorumlamalıyız?

Şahsen aklıma ilk olarak "Döngü Kuramı" ve bu kuramın vurguladığı "Ocak Ayı Etkisi" geldi.Bu etkiye göre genelde ocak ayını düşüşle tamamlayan Abd hisse senedi piyasası o yılı da genellikle düşüşle tamamlamış.Bu durum 1950-1993 yılları arasındaki 44 yılın 38'inde doğru çıkmıştır.Tabii bu durum tamamen büyük bir raslantı da olabilir.Ortada bilimsel bir veri yok,dediğim gibi sadece geçmişe yönelik analizlere dayalı ortaya atılmış bir teori/kuram var.*1

Neyse kaldığımız yerden devam edelim...Şimdi ihtimal dahilindeki bu senaryoda ilk önce ülke olarak veya en azından kendimiz,bireysel olarak nasıl pozisyon almalı veya iktisadi anlamda nasıl bir tutum içerisinde olmalıyız sorularını kendimize sormamız gerek.Malum içsel ve dışsal etkilere karşı kırılgan ve sıcak paraya bağımlı,fason sanayi odaklı ara malı ile enerji tüketiminde yine dışa bağımlı ekonomimiz keza geçmişte de görüldüğü üzere dışsal etkilerden de fazlasıyla etkilenmektedir.Buna mukabil Apple hisselerinin düşüşünden sonra doların bir kaç saat içerisinde 5.25'lerden 5.7 tl seviyelerine zıplaması yerli paramızın en fazla değer kaybeden para birimlerinin arasında olduğunu bir kere daha hatırlatmıştır.Sonuç olarak A haber mantığıyla dolar 4tl olacak dersek, 0.25 kuruşluk poşet ekomisiyle ülkeyi kalkındıracağımızı zannedip bunun hayaliyle yaşarsak,o hayallerden uyandığımız vakit gerçekler çok acı verici olabilir.Ben dolar 10tl olacak veya olsun demiyorum.Nedense olası kötü senaryo kuran insanlara da vatan haini gözüyle bakılıyor son günlerde o da ayrı bir konu! Demem o ki dolar/tl tahmini yapmadan önce içsel ve dışsal olayları,parametreleri iyi okuyup iyi analiz etmemiz lazım.

Herkese iyi forumlar...

(*1.Konuyla ilgilenenler nobel ödüllü ekonomist,istatistikçi Joseph Schumpeter'in 1939 ylında Business Cycles: A Tbeoretical,Historical and Statistical Analysis of tbe Capitalist Process (İş Döngüleri: Kapitalist Sürecin Kuramsal, Tarihsel ve İstatisiki Bir Çözümlemesi) isimli iki kitabını ve yine bu kitaplarda geçen diğer döngü kuramcılarını da inceleyebilirler.*2)

*2.Diğer döngü kuramcıları için: Kitchin Döngüsü , Juglar Döngüsü , Kondratieff Döngüsünü ,Kuznets Döngüsü.

Öyle bir analiz yapmışsınız ki üzerine söylenecek her cümle fazlalık yapacak. Ülkemde hala gerçekten olanları gören ve üzerine konuşan akıllı insanların varlığı beni umutlandırıyor. Bu güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bir de size merit verdim sayın. Olsaydı kesin vermiştim:)
fullypak
Legendary
*

Activity: 1456
Merit: 1005

View Profile
February 20, 2019, 07:41:04 PM

dolarda sıcak günler henüz başlamadı seçimlerden sonra dolar kuru yukarı yönlü geciken atağı yapabilir yurt içi yerleşiklerin dolar mevduat hesaplarında 5 milyar dolarlık büyüme gerçekleşti. genel kanı ekonominin kötüye gittiği şeklinde oluştu.
aya54
Jr. Member
*

Activity: 378

View Profile WWW
February 21, 2019, 11:02:35 AM

Dolar kurundaki rakamlar ekonomideki finansal durumu yansıttığını kesinlikle düşünmüyorum ,mart seçimlerinden sonraki 3-6 aylık dönemde gerçek dolar rakamı ortaya çıkacaktır.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
bitcoinmuseum
Sr. Member

View Profile
February 21, 2019, 08:35:23 PM

Dolar konusu bizim ülkemiz için oldukça önemli. Çünkü temel girdiler dolar bazında bu nedenle fiyat oluşumunun temel etkenlerinden biri. Sakinligi yanıltıcıdır sözü bu nedenle çok doğru.
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
February 22, 2019, 10:35:14 AM

saçime kadar ellerinden geldiğince baskılayacaklardır bu seçimden sonraysa doların epey bir şenleneceğini düşünüyorum. yakın zamanda seçim de kalmayacağı için.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
exturudere
Member
**

Activity: 612
Merit: 10

View Profile WWW
February 22, 2019, 10:53:58 AM

En son güncellemede IMF' ye borç para veriyorduk hangi ara bu noktaya geldi ya Grin
yani işin şakası bir yana üretime dayalı ekonomi modeline geçilmediği sürece bu tip şeylerin olması her zaman kaçınılmaz. Tükete tükete bir yere kadar gidiyor ekonomi işte.
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
February 22, 2019, 11:15:58 AM

dolar çok da fazla yükselmeyebilir aslında çünkü iktidar en azından dışarıda düşman yaratmaktan vazgeçti ağzı çok yandığı için.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
1453ist
Jr. Member
*

Activity: 364

View Profile WWW
February 22, 2019, 11:17:56 AM

Aslında hepimizin merakla beklediği seçim sonrası dolar kurunun ne olacağı ,şu andaki fiyatın gerçek rakamı olmadığı konusunda büyük çoğunluk fikir birliğinde .

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
February 22, 2019, 04:32:59 PM

Asıl Merak konusu ne olacağı seçimden sonra aslında ama herkes seçimden sonra bir yükseliş olacağını düşünüyor acaba bu durum olabilirmi tahmin etmek zor.

Ama merak konusu işte seçime çok az bir zaman kaldı o zamana kadar belki bu seviyelerde kalabilir daha sonrasında bir yükselişe geçebilir ama her zaman beklenildiği gibi olmaz.
easyboy
Full Member

Activity: 122

View Profile
February 23, 2019, 03:16:01 PM

Seçime yakın 7-8 bandında seyredip 5-6 arasına geriler. Fakat 9-10+ seviyelere gelirse ikinci venezuela vaksı olur tr
Pages: « 1 2 [3] 4 5 »  All
  Print  

Jump to: