Bitcoin Forum
June 17, 2024, 04:58:36 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: 1 Milyon TL Paramız var !!  (Read 19267 times)
barslanhan (OP)
Member
**

Activity: 658
Merit: 42

Graphic Designer

View Profile WWW
January 12, 2019, 07:54:08 AM

Şimdi hepimiz al sat ile uğraşan insanlarız. Kimimiz 100 dolar ile alsat yapıyor, ancak kimileri de var ki 50.000-100.000 doları ile piyasada büyük oynayıp büyük kazanmaya çalışıyor. Kendi adıma söyleyeyim 40.000 dolar ile piyasaya girip 50.000 dolar yaptım 2017 boğasında ve 45.000 doları çekip çıktım evimi aldım. Kimileri için çok büyük bir kazanç gibi görünmese de ben iyi ki çıkmışım diyorum çünkü gelen ayı sezonu ile kârımdan kalan 5000 doları önce 6500 dolar yaptım ancak bi şekilde piyasa eridikçe benim param da eridi gitti ve elimde kalan para şu an için 300 dolar. Buraya kadar tamam da benim sormak istediğim şey bu değil..

Ola ki boğa piyasasındayken 50.000 dolarımızı bir anda 100.000 veya 200.000 dolar yaptık yani TL cinsinden 1 milyon TL miz oldu.. Bu parayı çekmek istedik ve ülkeye getirmek için yollar aramaya başladık. Dışarıdan gelen paralarda maliyenin devreye girdiğini ve paranın kaynağını öğrenmek için sizi sorguya çektiğini duyuyoruz. Hatta elimizdeki paraların %35-40 gibi kısmını vergi olarak kestiğini filan duyuyoruz. Bu kadar zahmetle kazandığımız parayı bu ülkeye çekmenin bir yolu var mıdır? yoksa el mahkum o kanunsal kesintileri ödemek zorunda mıyız??

Konu hakkında bilgisi olan aydınlatabilir mi? Malum önümüzdeki senelerde boğa gelirse (en iyi ihtimalle 2020) paramızı yükseltirsek neler yapmamız gerekir.. Şimdiden teşekkürler.
Hedaelus
Full Member

Activity: 350
Merit: 110

View Profile
January 12, 2019, 08:03:16 AM
Merited by mindrust (1)

En mantıklısı varlık barışı. %2 vergi verip yurt dışındaki servetini Türkiye’ye getirebiliyorsun. Ama asıl soru şu: Değer mi? O parayla medeni, gelişmiş bir ülkede insanî koşullarda insan gibi yaşayıp mutlu olmak varken, bu Ortadoğu bataklığında boğulmaya değer mi?
barslanhan (OP)
Member
**

Graphic Designer

View Profile WWW
January 12, 2019, 08:15:06 AM

Sanırım sorunun cevabı bizi çok farklı yerlere götürecek. O zaman 2. sorumu sorayım.. Böyle bir para kazanıp da bu ülkede mi kalırsınız? yoksa daha farklı yerlerde daha farklı koşullarda yaşamayı mı düşünürsünüz?
Dertli34
Newbie
*

Activity: 17
Merit: 1

View Profile
January 12, 2019, 08:59:42 AM

Sanırım sorunun cevabı bizi çok farklı yerlere götürecek. O zaman 2. sorumu sorayım.. Böyle bir para kazanıp da bu ülkede mi kalırsınız? yoksa daha farklı yerlerde daha farklı koşullarda yaşamayı mı düşünürsünüz?

2.sorunun cevabı bu.

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/sabanci-ailesi-malta-vatandasligina-gecti-2970560/

biraz kendinde araştırırsan bunlar bir yana aktrol işadamlarıda değişik ülkelerden vatandaşlık alıp paraları pompalıyor özellikle inşaatçılar ist havalanını yapan ekip.,

Şimdi diyeceksinki onlar niye kaçıyor.Sanırım youtube da yayınlanan 2019 senaryolarını izlemedin ise zle  işte onlarda olaki bir olay olur yeni gelenler bizi tükürüksüz dikerler tedbirlerini alıyorlar seninde 50-100-500 milyon usd naktin olsa dururmusun?
barslanhan (OP)
Member
**

Graphic Designer

View Profile WWW
January 12, 2019, 10:16:48 AM

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/sabanci-ailesi-malta-vatandasligina-gecti-2970560/

Şimdi diyeceksinki onlar niye kaçıyor.Sanırım youtube da yayınlanan 2019 senaryolarını izlemedin ise zle  işte onlarda olaki bir olay olur yeni gelenler bizi tükürüksüz dikerler tedbirlerini alıyorlar seninde 50-100-500 milyon usd naktin olsa dururmusun?

Listeyi inceleyince sadece sabancılar değil ülkenin önde gelen pek çok isminin Malta vatandaşlığı aldığı görülüyor.  O kadar param olursa gider miyim bilemiyorum ama daha insancıl yaşanan, daha adil ve fikirlere saygı duyulan bir ülkede yaşamak isterim. Bunu öncelikle kendi ülkemden beklerim ama olmuyorsa ve olmamakta da ısrar ediyorsa giderim, kimse kusura bakmasın..
cbIpok
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 250

View Profile WWW
January 12, 2019, 10:56:28 AM

En mantıklısı varlık barışı. %2 vergi verip yurt dışındaki servetini Türkiye’ye getirebiliyorsun. Ama asıl soru şu: Değer mi? O parayla medeni, gelişmiş bir ülkede insanî koşullarda insan gibi yaşayıp mutlu olmak varken, bu Ortadoğu bataklığında boğulmaya değer mi?

Normalde varlık barışı kasım 2018 sonuna kadardı. Şimdi baktım 6 ay uzatılmış deniyor, 1 haziran 2019'a kadarmış. Yine uzatırlar tahminen. O zamana kadar milyoner olursak hala en mantıklı çözüm varlık barışı görünüyor, %2 çok büyük bir oran değil.
nrttngnbz
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
January 13, 2019, 10:11:12 AM

kimi arkadaşlar gitmekten bahsetmiş ama 50 bin lirasını milyon yapan adam ancak o parayı eline alınca gidebilir. bir yere gidip de parayı oraya alması zor yani.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
January 13, 2019, 01:04:42 PM

200.000 dolarla nereye gidiyorsun arkadaş? parayı borsaya gönderirken 10-20 tane yakın akrabana hesap açtıracaksın. her kafa ara ara 10 bin dolar çekecek. böylece göze batman daha az olur Grin paranın üstüne yatacak kişiler de bu işin riski.
entegre78
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 5

View Profile WWW
January 13, 2019, 03:37:56 PM

vah vah
olm siz harbi cahilsiniz lan
cahil kafası ile birde çıkarım yapıyor

www.livecoinprice.tk       www.gamebegin.tk
natureltiqqy
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile WWW
January 13, 2019, 03:50:49 PM

Kriptoparalar ülkemizde yasak değil ki para çekmekte sorun çıksın, yasal değil ama kanunen suç da değil. Kanunen suç olmayan fiilleri yapmak bir yükümlülük gerektirmez. Bu kanunlaşma süresi bizim ülkede çetrefilli geçer. Parayı birden çekersek maliyenin dikkatini çekeriz belki ama parça parça, yakın aile bireyleri üzerine açılmış hesaplara felan çekersek daha da sıkıntısız işlem olabilir. öyle bir paramız olsun da bir şekilde çekeriz Smiley

barslanhan (OP)
Member
**

Graphic Designer

View Profile WWW
January 13, 2019, 07:19:04 PM

Kripto paralar ükemizde yasak değil tamam ama insanlardan alınan yüksek vergiler var. Varlık barışı filan olmasa kesilen paralar gerçekten yürek yarası. Ben insanlarımızın başka ülkelerde karşılaşmayacakları muamelelerin bu ülkede gündelik normal rutinler gibi gösterilmesine sinir oluyorum. Bu ülke vatandaşı bu kadar 3. sınıf insan muamelesini haketmiyor.
distorsiyon
Member
**

Activity: 448
Merit: 15

View Profile
January 14, 2019, 02:02:08 PM

Masak'ın şüpheli gördüğü hesaplarla ilgili inceleme yaptığı üzerine bir başlık vardı burada, şimdi bulamadım.

Mantıklı olan peyderpey parayı çekmek, ya da varlık barışı mevzusu.

Yurtdışına gitmekle ilgili de, o parayı çekmeden gidebilecek adam zaten çoktan gider. 1 milyon tl'yi beklemez. Çekemedikten sonra dışarı çıkmak için, orada parayı çekicek hesapları açmak vs zaten bi meblağ şart. O meblağı biriktiren adam da zaten kendi imkanlarıyla çıkacak durumdadır diye düşünüyorum.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
January 14, 2019, 03:55:40 PM

Şimdi hepimiz al sat ile uğraşan insanlarız. Kimimiz 100 dolar ile alsat yapıyor, ancak kimileri de var ki 50.000-100.000 doları ile piyasada büyük oynayıp büyük kazanmaya çalışıyor. Kendi adıma söyleyeyim 40.000 dolar ile piyasaya girip 50.000 dolar yaptım 2017 boğasında ve 45.000 doları çekip çıktım evimi aldım. Kimileri için çok büyük bir kazanç gibi görünmese de ben iyi ki çıkmışım diyorum çünkü gelen ayı sezonu ile kârımdan kalan 5000 doları önce 6500 dolar yaptım ancak bi şekilde piyasa eridikçe benim param da eridi gitti ve elimde kalan para şu an için 300 dolar. Buraya kadar tamam da benim sormak istediğim şey bu değil..

Ola ki boğa piyasasındayken 50.000 dolarımızı bir anda 100.000 veya 200.000 dolar yaptık yani TL cinsinden 1 milyon TL miz oldu.. Bu parayı çekmek istedik ve ülkeye getirmek için yollar aramaya başladık. Dışarıdan gelen paralarda maliyenin devreye girdiğini ve paranın kaynağını öğrenmek için sizi sorguya çektiğini duyuyoruz. Hatta elimizdeki paraların %35-40 gibi kısmını vergi olarak kestiğini filan duyuyoruz. Bu kadar zahmetle kazandığımız parayı bu ülkeye çekmenin bir yolu var mıdır? yoksa el mahkum o kanunsal kesintileri ödemek zorunda mıyız??

Konu hakkında bilgisi olan aydınlatabilir mi? Malum önümüzdeki senelerde boğa gelirse (en iyi ihtimalle 2020) paramızı yükseltirsek neler yapmamız gerekir.. Şimdiden teşekkürler.

Bu konu defalarca konuşuldu. Türkiye'de henüz herhangi bir yasal düzenleme yok. Bu nedenle de 1. milyon TL'yi hesabınıza çekmenizde engel yok.

Şu posttan da konuyla ilgili tartışmalara bir göz atabilirsiniz.

Kripto paralar için vergi hususunda çok soru işareti var. Üniversitede hukuk dersleri almış birisi olarak bir kaç konuda bilgi vermek istedim.

Birincisi vergi kanunla olur. Yani kanuni düzenlemesi olmayan bir konuda devlet kişiden vergi isteyemez. Örnek vermem gerekirse;

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNU
Kanun Numarası : 4760
Kabul Tarihi : 6/6/2002
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 12/6/2002 Sayı : 24783
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 7

Ülkemizde Özel Tüketim Vergisi 06/06/2002'de mecliste kabul edilerek, 12/06/2002 tarihinde yayınlanan resmi gazete ile yürürlüğe girmiştir.

Yani ülkemizde bu tarihe kadar araba satışında herhangi bir ÖTV ödemesi söz konusu değilken, bu kanunun hayatımıza girişiyle pek çok alanda ÖTV uygulaması gelmiştir.

Kanunu baştan sona okuyabiliriz, ancak hiç bir yerinde şu şekilde bir ibare görmeniz mümkün değildir. "Bugüne kadar satın alınan araçlardan %XX ÖTV alınacaktır." yada "X tarihden itibaren (geçmiş bir tarihi kastederek) geçerlidir ve alım yapanlar ÖTV kadar ödeme yapar."

Çünkü vergi yasayla olur ve bu yasa ile çıkan konu sadece ileriye işler. Bir çok kez yüksek mahkemelerin bu tarz konularda geriye işlemezlik, kazanılmış hak gibi uygulamalar nedeniyle kanunlar sadece çıkarıldıkları tarih veya meclis tarafından belirlenen ileri bir tarihi konu alarak yürürlüğe girer.

Konuyla ilgili "http://www.hukukmedeniyeti.org/karar/8359/kanunlarin-geriye-yurumemesi-gecmise-etkili-olmama/" adresini okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu kapsamda, bugün yapılan kripto para ticaretleri henüz bir yasal düzenlemeye konu olmadığından bir vergi talebi söz konusu olamaz. Olsa da yasal olmaz. Bunu iki şeyle açıklayabilirim. Birincisi kripto para ticareti üzerine çıkarılmış bir yasa yok! İkincisi ise herhangi bir vergi kanuna kripto para ticareti konusuyla ilgili bir madde eklenmedi. Bu ikisinden birisinde bir gelişme olursa devlet vergi talebinde bulunabilir. Ancak o düzenlemenin yapıldığı tarihten itibaren. Örneğin gelir vergisine bir madde eklenerek kripto para ticareti üzerinden uygulanacak vergiler belirlenebilir.

Umarım anlatabilmişimdir.

Türkiye'yi bu bataklık tanımına dahil etmediğinizi düşünüyorum. Olay millyetçilikte değil ama kendi ülkemizi böyle itham etmek doğru değil gibi! Tercih meselesidir, herkes istediği yerde elbet yaşayabilir. Ancak neyin bataklık olduğunu görmek için zamansal değişime de bir göz atmak gerekir.

Bugün bataklık olarak adlandırdığınız pek çok ülke bundan çok fazla değil on yıllar önce cennet parçasıymış... Maalesef ki, insanlık... Gerisini siz de biliyorsunuz...
sagul
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
January 14, 2019, 06:48:10 PM

Ben şahsen 1 milyon Türk Lirası para kazansam bu ülkede kalır mıyım diye bir defa daha düşünürdüm. İnsan daha güzel yerler varken neden burada yaşasın ki?

BankDex.io  / Decentralized Exchange
BACARAN
Jr. Member
*

Activity: 560

View Profile
January 14, 2019, 08:23:16 PM

Aslında içeri sokarken çok büyük sıkıntı olmuyor, esas problem yurt dışına çıkartırken yaşanıyor, ancak konu başlığına gelirsek genelde varlık barışı, nereden buldun yasası ara verilmesi gibi uygulamalar oluyor o dönemlere denk getirmek gerekiyor ancak o da tabii ki döviz ile alakalı bitcoin konusunda şu anda bir mevzuat yok bildiğim kadarıyla.
miller14
Member
**

Activity: 602
Merit: 11

View Profile
January 15, 2019, 03:37:31 PM

Burada guzel soeular var birde mesela oneriler falanda olabilirdi yada tavsoyelwr yeni giren arkadaslarin faydalanmasi noktasinda iyi bir dusunce olabilirdi
Palpatinee
Member
**

Activity: 102
Merit: 25

View Profile
January 15, 2019, 06:11:39 PM

Varlık barışından daha çok o kadar parayı bir den çekmek yerine parça parça çekilebilmek de mantıklı diyebiliriz.
absurde
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 5

View Profile WWW
January 15, 2019, 06:21:05 PM

En sağlıklısı %2 'sini devlete vergi vererek paranı almak, böylece varlık barışından yararlanmış oluyorsun ve devletin sana paranın nereden geldiği sorma hakkı ortadan kalkıyor, en doğru yöntem bu.
teramit
Legendary
*

Activity: 1874
Merit: 1394

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
January 15, 2019, 07:18:16 PM

50 defa soruldu 50 defa cevaplandı şu forumda azıcık araştırın ayrıca btc trader için 1 milyon para mı Smiley sen o parayı kazanırken hiç mi bankaya çekmedin yatır çek işlemin olmadı, insan bir test eder o para reel mi değil mi bankaya çek bakalım geliyor mu fln.
aroverbuxe
Newbie
*

Activity: 8
Merit: 0

View Profile
January 15, 2019, 10:34:37 PM

O kadar paran olacak da buralarda sinir krizleri geçireceksiniz!!!
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: