Bitcoin Forum
June 21, 2024, 06:52:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Akıl almaz kripto para işlemi: 20 dolar için 450 bin dolar harcadı  (Read 295 times)
brciso135246 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 372
Merit: 1

View Profile
February 22, 2019, 11:55:04 PM

Bir Ethereum adresi yaklaşık 22 dolar değerinde 0.15 ETH göndermek için 450,000 dolar işlem ücreti ödedi.

Bazıları bunun bir hata olduğuna inanıyor ve benzer karışıklıkları önlemek için daha iyi bir arayüz çağrısı yapıyor, diğerleri ise dikkatle hazırlanmış bir para aklama planı olduğunu ileri sürüyor.

Kripto para meraklıları, 19 Şubat’ta 0.15 ETH’den daha az miktarlı dört transfer için toplamda 450,000 dolarlık gas (Ethereum ağında işlem ücreti) harcandığını keşfetti.

İlk işlemde kullanıcı sadece 1.5 dolar değerinde 0.01 ETH gönderdi ve bunun için 30,000 doların üzerinde bir ücret ödedi. İkinci ve üçüncü işlemlerde ise sırasıyla 120,000 dolar ve 60,000 dolar ödedi. Daha sonra 0.1 ETH için ise tam tamına 2100 ETH harcadı. Şu anki Ether fiyatlarında bu, 15 dolar göndermek için 308,000 dolar ödendiği anlamına geliyor.

Ethereum adresinin sahibinin kim olduğu bilinmediğinden akıl almaz işlemin neden yapıldığıyla ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı.

Basit bir hata mı, özenle hazırlanmış para aklama operasyonu mu?
İlk başta birçok insan yüksek işlem ücretlerinin bir kullanıcı hatası olduğunu öne sürdü. Meraklılar, cüzdan sahiplerinin birçok kripto para yatırımcısının paralarını kaybetmesine neden olan yaygın bir hata olarak işlem ücretini göndermek istediği miktarla kolayca değiştirebildiğini söylediler.

Bununla beraber işlemlerde garip olan şey, cüzdanın sadece çok sayıda işlem gerçekleştirmiş olması değil (19,000’den fazla) aynı zamanda yüksek ücretli bu işlemlerin sırayla yapılması.

Derinlemesine incelemelerin ardından bazı kripto para uzmanları, bunun bir para aklama girişimi olabileceğini belirledi. Merkezsiz borsa girişimi Saturn Network, bir işlemin halka açık olmaması durumunda işlemin madenciliğinin planda yer alan bir suç ortağı tarafından yapılmış olabileceğini bildirdi. Ayrıca dört şüpheli işlemden en az ikisinin madenciliğinin aynı madenci tarafından gerçekleştirildiği bulundu.

Hatta bazıları, cüzdanın sahibi ile madencinin aynı kişi olabileceğine dikkat çekti.

Gizemli işlemlerin maksadı üzerine hala düşünülüyor. Olay Ethereum ağındaki potansiyel bir kusura işaret ediyor olabilir ya da kötü tasarlanmış bir kullanıcı arayüzünde yanlış giden bir şeyler olabilir.

Ancak kesin olan bir şey var o da dışarıda turnayı gözünden vuran bir madenci olduğu.

https://uzmancoin.com/ethereum-ether-harcadi-2/
gorkem19888
Full Member

Activity: 672
Merit: 110

View Profile
February 23, 2019, 02:48:16 AM

adam salak degıl ya .vardır bır bıldıgı.o fee bız zengınız senelerce yasarız faızıyle.bu adamda bu kadar para varsa 20 dolar zaten transfer etmez.bı serefsızlık donmustur onu da bız ogrenemeyız 1 kere olsa eywalah 3 kerede mılyarlar harcamıs kımse bana hata demesın yemem mk
PowerLike
Member
**

Activity: 244
Merit: 20

View Profile
February 23, 2019, 04:57:46 AM

Hiç inandırıcı değil, kimse bile bile 20 dolar için 450 bin dolar harcamaz. Kesin bir fırlamalık vardır bu işin içinde. Adamlar belki transfer ağında bizim bilmediğimiz bir açık buldular (fikir yürütüyorum), belkide bu açık sayesinde yüzbinleri götürüyorlar. Veyahutta test ve benzeri birşeylerdir. Hani 20 dolar için 200 dolar fee olsa hadi mantıklı birşey dersinde, 450bin dolar nedir arkadaş ya
basicnecromancycr
Member
**

Activity: 350
Merit: 12

View Profile WWW
February 23, 2019, 04:58:40 AM

Gün geçmiyor ki statü düşmanı haberler ortaya çıkmasın. Neyse, 20 dolar yerine ulaşmıştır umarım.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1631

View Profile WWW
February 23, 2019, 05:10:15 AM

Enteresan bir haber, burada niyet ne olursa olsun Ethereum network'ünün hatalı veya kasti bu tarz girişimlerde transfer ücretini makul bir

oranda sınırlaması gerekir. Network ne kadar yoğun olursa olsun en lüks madencilik komisyonu bile örneğin 100 USD'ı geçmemeli, bankalarla

rekabette galip gelmekte kararlıysanız müşteri memnuniyetini de göz önüne alan adımlar atmak gerekir mutlaka...

ForceDeltN
Jr. Member
*

Activity: 210
Merit: 2

View Profile WWW
February 23, 2019, 07:53:34 AM

Böyle bir transfer olacağını pek zannetmiyorum.Zaten Gas ücretini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz üstelik bu kadar yüksek Gas ücreti çıkmaması gerekir.Ağda hata olmuş olabilir.

HARA │ Empowering billions through data one byte at a time
erguse
Sr. Member

Activity: 798
Merit: 277

View Profile
February 23, 2019, 11:28:50 AM

Yok artık daha neler. 450 Bin dolarlık fee'mi olur... O fee'yi ödeyecek birisinin 20 USD'lik ETH transferiyle falan ne işi olur ya da...Taaa en tepeye bile alsan GAS'ı zannetmiyorum o kadar tutacağını... Hadi çıktı diyelim. Herif görmemiş mi işlemi yapmadan önce ödeyeceği fee'yi de onaylamış. Yok artık... Yemedim ben bunu ama ya... Vermişse de geçmiş olsun ne diyelim Smiley 450bin USD'lik ETH'si varmış cüzdanda demek ki...
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
February 23, 2019, 12:56:35 PM

Para aklama olayıysa hiç dikkat çekmemiş arkadaş Cheesy Hata ile olduğunu düşünmüyorum çünkü benzer başka işlemlerde yapılmış. İlginç bakalım sonunda ne çıkacak.
Sunset Kane
Newbie
*

Activity: 26
Merit: 0

View Profile
February 23, 2019, 01:03:46 PM

Altında muhakkak bir dalavere vardır hata yaptığını farkedip işlemlere devam edemez.
erguse
Sr. Member

View Profile
February 23, 2019, 01:47:01 PM

Para aklamaysa nasıl aklıyor yani şu durumda bu parayı. fee olarak ödedi o kadarı. Gitti o para. Eeee neyi akladı şimdi... Kime gitti o para, kesin mi ki kime gittiği o fee'nin.
Bu arada transferlere baktım, gerçekten de  "Success"  Cool Aklım almıyor ama öyle imiş gerçekten de. Eeee, 20 USD aklamak için mi gitti tonla para. Ya da fee'yi kimin kapacağını mı biliyordu da yani? Aklımda deli sorular. Huh
iskendercnr
Jr. Member
*

Activity: 448
Merit: 2

View Profile WWW
February 23, 2019, 02:15:41 PM

Ya alkolün verdiği yetkiye dayanılmış ya da gerçekten zekice bir para aklama yöntemi. Para aklama olması daha makul geliyor.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
erguse
Sr. Member

View Profile
February 23, 2019, 02:22:21 PM

Ya alkolün verdiği yetkiye dayanılmış ya da gerçekten zekice bir para aklama yöntemi. Para aklama olması daha makul geliyor.

Tamam da abicim, kimse de nasıl bir para aklama yöntemi olduğunu anlatmıyor yahu. Herkes hemfikir anlaşılan. Hee evet para aklama diyelim bu işe... İyi de nasıl yani? Neyi akladı şimdi ve nasıl aklamış oldu? Fee'nin kime gideceğini nerden bildi de akladı. Sağ cebinden alıp sol cebine koydu gibi birşey değil ki bu olay. Hee aklama tamam anladım. Ama nasıl olduğunu kimse açıklayamayacak mı yani?
Allonee
Member
**

Activity: 392
Merit: 11

View Profile
February 23, 2019, 02:32:13 PM

Kara para aklama işlemi olduğu besbelli yoksa bu çapta bir aptallık yapılamaz diye düşünüyorum. Ha nasıl aklayacak bu şekilde onu da hiç bilmiyorum.
easyboy
Full Member

Activity: 122
Merit: 100

View Profile
February 23, 2019, 03:02:39 PM

Profesyonel düşünülmüş para aklama yöntemi bencede. Ama madenciye ödediği fee-gas ilişkisini nasıl ayarlamışlar anlayamadım. Belki 1 saniyelik hata yapsa binlerce dolar başk madenciye gidecek. Bilen birileri aydınlatırsa seviniriz
The Management
Full Member

Activity: 630
Merit: 102

View Profile
February 23, 2019, 03:41:58 PM

adam salak degıl ya .vardır bır bıldıgı.o fee bız zengınız senelerce yasarız faızıyle.bu adamda bu kadar para varsa 20 dolar zaten transfer etmez.bı serefsızlık donmustur onu da bız ogrenemeyız 1 kere olsa eywalah 3 kerede mılyarlar harcamıs kımse bana hata demesın yemem mk

+111 katılıyorum sonuna kadar. Her şey kitabına kağıda uygun hata gibi gözüküyor ama kimbilir neler dönmüştür sahnenin arkasında. 1 kere olsa (ki o bile saçma 450bin dolar diyoruz) arka arkaya aynı şeyin yaşanması da ne bileyim....
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1631

View Profile WWW
February 23, 2019, 04:48:34 PM

Tamam da abicim, kimse de nasıl bir para aklama yöntemi olduğunu anlatmıyor yahu. Herkes hemfikir anlaşılan. Hee evet para aklama diyelim bu işe... İyi de nasıl yani? Neyi akladı şimdi ve nasıl aklamış oldu? Fee'nin kime gideceğini nerden bildi de akladı. Sağ cebinden alıp sol cebine koydu gibi birşey değil ki bu olay. Hee aklama tamam anladım. Ama nasıl olduğunu kimse açıklayamayacak mı yani?

Private transaction olarak gönderirseniz bir işlemi, o zaman hangi madencinin işleyeceğini de seçme şansınız oluyor, kendi işlemini kendisi

"mine" ederse, 450,000 USD'lık madencilik komisyonunu da kendi bildiği bir hesaba geçirmiş olabilir, bu şekilde para aklama oluyor,

yani takip edilmesi birkaç kademe daha zorlaşmış oluyor o zaman bu para transferinin...

petrichor
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile
February 23, 2019, 05:38:10 PM

Tekrar eden işlemler olduğu için bilinçsiz bir şekilde yapıldığı ihtimali ortadan kalkıyor. Deneysel bir çalışma yaptılar desek fazla masraflı bir deney olurdu. İşin içindeki gerçeğin ne olduğunu sanırım sadece işlemi yapanlar bilecek. Yoruma fazlasıyla açık ama bir o kadar da muallak bir konu.
ozlemt4296
Member
**

Activity: 350
Merit: 10

CAT.EX Exchange

View Profile
February 23, 2019, 05:47:50 PM

Böyle büyük bir hata nasıl olmuş akıl alır değil bu işlem için o kadar parayı keserken hesap sahibi bunu görmemiş mi?

absurde
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 5

View Profile WWW
February 23, 2019, 06:22:25 PM

Bu hesap cüzdanını görmek isterim, yok mu adresi? Bana göre anormal bir durum, mutlaka incelenmesi gerek ama pek de inandırıcı değil
coinners
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile
February 23, 2019, 06:23:36 PM

ilginç bir olay, iki işlem madenci komisyonu aynı hesaba gidiyor ancak diğerlerinde evdeki hesap çarşıya uymuyor gibi portre var. bu da kara para aklama operasyonu içerisinde mevcut bir hata izlenimi oluşturuyor.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: