Bitcoin Forum
May 03, 2024, 09:20:57 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Stellar Borsa Transferinde Neden MEMO ID Kullanıyoruz?  (Read 324 times)
trendcoin (OP)
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
March 12, 2019, 03:26:11 PM
Last edit: March 12, 2019, 04:05:25 PM by trendcoin
Merited by DarkStar_ (4), PHI1618 (1), jopen (1)

Bu konu hakkında pek çok sorun oluştuğunu düşündüğüm için, arada kalan bir konu mesajı yerine bir başlık altında açmayı düşündüm.

MEMO stellar ağında gerçekleştirilen işlem beraberindeki bir mesajdır. Bu gönderilen coin/token beraberinde mesaj gönderilebilineceği anlamını taşır.
Text ya da MEMO ID ile alıcı tarafa aslında birer mesaj göndermiş oluyoruz.

Text: Gönderilen mesajlar beraberinde 28 byte'a kadar kapasitede text eklenebilir.
Örnek;

MEMO ID: Alıcı tarafın, göndericiyi ayırt etmesi amacı için 64 bit ve sadece sayı kullanılabiliyor.   BORSALARIN BİZDEN İSTEDİĞİ
Örnek;

Private Key'ine sahip olduğumuz cüzdanlar için MEMO ID yazma gereksinimiz yok. Ama borsa cüzdanları için bu işlemi gerçekleştirmek zorundayız.
Çünkü; bir XLM cüzdan sahibi olmak için açtığımız cüzdanın içerisine bir miktar XLM gönderip, TRUST (Bu işlem XLM tokenleri için de geçerli, her token için trust işleminin yapılması gerekiyor.) ederek onu aktif etmeliyiz.

Neredeyse 10 milyonluk kullanıcı sayısına ulaşan Binance'ı bile tek başına ele alacak olsak, her kullanıcı için oluşturulmuş ayrı bir cüzdan demek en az 20-30 milyon XLM ihtiyacı anlamı taşıyor.

Borsalar bu yüzden XLM transferlerinde MEMO ID mesajı ile gelen coin/tokenleri kullanıcı hesaplarına yansıtarak tüm süreci tek ya da bir kaç cüzdan ile gerçekleştirmeyi tercih eder.
Benim Binance XLM cüzdan adresim aşağıda, şimdi hepimiz XLM cüzdan adresimize bakacak olursak aynı olduğunu görebiliriz.
GAHK7EEG2WWHVKDNT4CEQFZGKF2LGDSW2IVM4S5DP42RBW3K6BTODB4A

Ekleme Binance içi XLM transferini gerçekleştirirseniz, yani aslında Binance'ın bize tanımladığı aynı cüzdanlar içerisinde bir transferi yine MEMO ID ile gerçekleştirebiliriz. Daha önce denemiştik Cheesy

Bir dip not daha, bazen ne kadar bu teknolojiye ve mantığına alışık olsak da yeni bir wallet, farklı bir ara yüzü ilk defa kullandığımız zaman
afallayabiliyoruz. Eğer acelemiz yoksa, göndereceğimiz ücret ciddi miktarlar barındırıyorsa XLM, WAVES, XRP, TRX, NEO, GAS vb. transfer komisyonları çok çok cüzi
olan coin/tokenleri deneme yaparak göndermekte fayda var.

XLM ağı halka açık bir ağ olduğu için Binance hesabına gönderilen MEMO ID'siz bir mevduatı kötü niyetli herkes "o para benim" diyerek sahiplenebilir.
Hatalı transfer durumlarında doğrulama amacı ile karşılıklı anlaşılıp belirtilen gün ve saatte gerçekleştirilecek aynı adresten ikinci bir transfer hatayı çözebilir.
Ancak gırla müşterisi olan borsalar bir kaçının memnuniyetsizliğini pek önemsemiyor gibi.
Herkese kayıpsız günler.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Bitcoin addresses contain a checksum, so it is very unlikely that mistyping an address will cause you to lose money.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714728057
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714728057
Reply with quote  #2

1714728057
Report to moderator
1714728057
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714728057
Reply with quote  #2

1714728057
Report to moderator
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
March 12, 2019, 04:10:37 PM

Öncelikle bilgilendirici bir başlık olmuş hocam eline sağlık. Ben böyle olduğunu bilmiyordum. Sayende öğrenmiş olduk.  Teşekkürler.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
March 12, 2019, 05:19:17 PM

"You have 0 sendable merit (sMerit) which you can send to other people."
Tam meritlik konu dersin, "+Merit"e tıklarsın. Karşına bu yazı gelir.

Elinize sağlık. Bilmeyenler için çok faydalı konu.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
jeton
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
March 12, 2019, 06:24:57 PM

Geçenlerde kendi kendime MEMO ID mantığını düşünmüştüm. Düşüncelerim sizin anlatımınızla onaylandı. Klavyeniz dert görmesin Smiley
distorsiyon
Member
**

Activity: 448
Merit: 15

View Profile
March 12, 2019, 07:41:56 PM

Bilmediğim bir konu idi, emeğinize, parmaklarınıza sağlık. Çok güzel aktarmışsınız.

Ben de smerit'siz birisi olarak, size gönderemediğim için üzüldüm.

Ayrıca XLM'deki bu trust olayını da pek sevmiyorum, onun dışında aktarım çok cüzi.
bychemist32
Member
**

Activity: 588
Merit: 22

View Profile WWW
March 12, 2019, 07:48:44 PM

Ben Stellar platformu olan Lobstr ile işlem yapıyorum.Memo adresi falan girmiyorum ve coinler geliyor.Aslında memo adresini parayı alacak borsa istiyor yada istemiyor. Başka platformlar nasıl yapıyor bilmem ancak Lobstr harika

▔▔▔▔▔
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
March 12, 2019, 08:24:56 PM

Ben Stellar platformu olan Lobstr ile işlem yapıyorum.Memo adresi falan girmiyorum ve coinler geliyor.Aslında memo adresini parayı alacak borsa istiyor yada istemiyor. Başka platformlar nasıl yapıyor bilmem ancak Lobstr harika

Kastedilen borsaya gönderilmesi durumu hocam şahsa ait cüzdan değil. + Lobstrla coinler geliyor derken kastettiğiniz airdrop v.b. durumlarında trust oluşturma olayı mı ?

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
trendcoin (OP)
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
March 14, 2019, 03:49:36 PM
Last edit: March 14, 2019, 07:53:36 PM by trendcoin

Ayrı ayrı hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Merit için ayrıca teşekkür ederim #respect  @jopen @PHI1618 Hocam.

Konuya ek olarak: Blockchain airdropundan aldığımız XLM'i MEMO ID'siz gönderdiğimiz Binance, bizden aynı adresten ikinci bir transferi kendi belirlediği şifre ile isteyebilir. Böylece XLM text mesajı ile şifreyi yazarak 2. işlemi gerçekleştirip, Binance'a gerçekten o adresin ve transactionın sahibi olduğumuzu ispatlayabiliriz. Çözümler mümkün ve basit ama uğraştırmayı mı seçiyorlar yoksa bilmediğimiz başka sıkıntılar mı var Cheesy  

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
CEPNIBEY
Member
**

Activity: 560
Merit: 12

View Profile WWW
March 14, 2019, 08:59:21 PM

Borsa sizden ne istiyorsa eksiksiz yazın . Hayvan kadar da uyarı mesajı koyuyorlar bizahmet okusunlar .

flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
March 15, 2019, 06:42:51 AM

Bu gerçekten önemli bir konu, ciddi anlamda aydınlatıcı bir yazı olmuş. Tek bir adres kullanıyor olup onu da kendi içlerinde adreslere bölmeleri mantıklı borsalar için. Bu tür sebepler yüzünden işlemi bitirip anında paraları çekmek lazım borsadan.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
huseyin15
Member
**

Activity: 1106
Merit: 25

View Profile
March 15, 2019, 07:36:15 AM

Bundan önce ne işe yaradığını hakkında hiç fikrim yoktu. Kesinlikle faydalı bir bilgi olmuş. Borsalar deposit esnasinda mutlaka Memo istiyordu. Sebebini çok iyi öğrenmiş olduk.
ScorpionZ
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 1

View Profile WWW
March 15, 2019, 10:45:48 AM

Stellar Memo ID sebebiyle birçok kullanıcı yaptığı transferlerin kaybolduğu yada Borsaya gitmediğini görüyordu.Bu konu bu durumu anlatmak için çok iyi olmuş  Smiley

HARA │ Empowering billions through data one byte at a time
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
March 15, 2019, 02:02:27 PM

Bir çok ağda benzer yöntemler var. EOS ağında da bir takım kod gerekebiliyor. Aslında aynı zamanda hatalı transferin önüne geçebilecek ikinci bir güvenlik önlemi gibi düşünülebilir. Mantıklı bir yöntem bence.
BoozeHoundPoker
Member
**

Activity: 406
Merit: 11

View Profile
March 15, 2019, 02:10:52 PM

Çok mantıklı bir yöntem olmuş, bu tür şeyler güvenliği sağlama adına güzel uygulamalar, yalnız memo yazmayı sakın unutmayın, büyük problem yaşarsınız,borsanın insafına kalırsınız.
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
March 15, 2019, 08:23:50 PM

paylaşıma baktığım zaman ilk etapta aa  böyle bir şey mi varmış dedim, bilmiyordum   öğrenmiş oldum böyle bilgilendirici başlıklar güzel oluyor konuyu detaylı uygulamalı yapacağım.
mcnncnr
Jr. Member
*

Activity: 546
Merit: 2

View Profile WWW
March 16, 2019, 05:35:32 AM

Ben böyle kod gerektiren transferlere sahip ağları normalde tercih etmiyorum ama stelları o kadar sevdim ki etkilemedi bile bakışımı. Yararlı başlık teşekkürler.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
Madenci_34
Member
**

Activity: 560
Merit: 16

Proof-of-Stake Blockchain Network

View Profile WWW
March 16, 2019, 03:00:22 PM

Hocam bu paylaşımı poseidon dagitilmadan yapsaydın keşke, nasıl yapacağımıza dair bilgi arayıp durmuştuk.

petrichor
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile
March 16, 2019, 04:40:23 PM

Faydalı bir başlık olmuş. Elinize sağlık. Memo’nun mantığını ilk başta anlayamayıp internetten araştırmıştım. Özellikle XLM ile yeni tanışan arkadaşlar bu bilgiden fayda sağlayacaktır.
phoneiX
Jr. Member
*

Activity: 392
Merit: 4

View Profile WWW
March 16, 2019, 04:56:16 PM

Stellar ve Ripple en büyük sorunu Memo ID.Coin transferlerinde ID olmadığında çoğu zaman Tokenler kayboluyor ve Binance dahil çoğu borsa iade etmiyor.

HARA │ Empowering billions through data one byte at a time
adamdamdandusen
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
March 17, 2019, 08:26:16 AM

Konuyu açmadan önce başlığın cevabını kendimce düşündüm ve tamda yazının iöeriğindeki gibi düşünmüşüm gönderici veya alıcı yı ayırt edebilmek amacıyla yapılmakta.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: