Bitcoin Forum
May 03, 2024, 07:41:25 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Alternatif Coinlerde Tehlike Devam Ediyor Olabilir Mi?  (Read 274 times)
trendcoin (OP)
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
March 14, 2019, 04:13:24 PM

Konu-1  https://bitcointalk.org/index.php?topic=5118849.0
Kolay ve ucuz oluşturulabilen token mekanizmasının markette oluşturduğu çokluk.

Konu-2  https://bitcointalk.org/index.php?topic=5119706.0
Ekonomik sürdürülebilirlik problemleri.

Konu-3  https://bitcointalk.org/index.php?topic=5119365.0
Bu konuyu geliştiremedim ama hayata entegrelerini (sc gerektiren işler dahil), zamanla günümüz sürükle bırak ya da eklenti tarzı dönüşümlere evrileceği düşüncesindeyim.

Bitcoin ile başlayan blok zincir teknolojisinin ana amacı sınırsız para kontrolünü elinde barındıran ve bunu bizlere dayatan sisteme karşı koymaktı. Ama bu
teknoloji tam olarak bu kontrolün elinde, alternatifler beraberiyle yeni bir oyuncak olarak bizlere dayatılıyor gibi. Ekonomik özgürlüğümüzü sağlaması gereken sistem, ekonomik sömürümüzü gerçekleştirmişe benziyor. 
Balon bir ekonomi içerisinde paket halinde pazarlanıp, oluşturulan ilüstrasyonlar ile kitlelerin geleceği satın aldığına ikna edilip güdümlendiği
bir propaganda gibi. Hem de sürdürülemez ve sürekli olarak artmaya müsait bir yapı içerisinde.

Yazdıklarım kötü niyetim ya da arzu ettiklerim değil, okuyanın zihninde bir fud oluşturmak hiç değil. Zaten 4 satır yazı ile fud algısı oluşan, elindekini fomo ile
almıştır ve hatayı başlangıç aşamasında gerçekleştirmiştir. Sadece piyasaya bakış açımı ve aslında hepimizin bildiklerini yazdım, öyle ya satoshi'nin bile terk ettiği bitcoin'i savunarak kurtaracak olan da ben değilim zaten.

Alternatiflerin temel analizini, kısmen veri yolu kısmen mukayeseler beraberinde anlatmaya çalıştım.
Ancak temelde gördüğüm mevcut problemlere direk bir eleştiri getirmek yerine argüman oluşturma çabasına girmeye çalıştım. Eğer aksini düşündüğünüz ya da  konuyu desteklediğiniz argümanlara sahipseniz tartışmaktan memnuniyet duyarım.

Olası boğa beraberinde 300 küsür dolardan LTC satan Charlie ve 1500 küsür dolar ATH'sinde kriptonun riskli bir yatırım aracı olduğunun tiwitini atan ETH Vitalik gibi bir kaç coin/tokenin devamlılık sağlayabileceğini düşünüyorum. Yani ürettikleri teknoloji ile değil sömürdükleri topluluk sayesinde.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
1714722085
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714722085
Reply with quote  #2

1714722085
Report to moderator
1714722085
Hero Member
*

Ignore
1714722085
Reply with quote  #2

1714722085
Report to moderator
1714722085
Hero Member
*

Ignore
1714722085
Reply with quote  #2

1714722085
Report to moderator
In order to get the maximum amount of activity points possible, you just need to post once per day on average. Skipping days is OK as long as you maintain the average.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714722085
Hero Member
*

Ignore
1714722085
Reply with quote  #2

1714722085
Report to moderator
1714722085
Hero Member
*

Ignore
1714722085
Reply with quote  #2

1714722085
Report to moderator
PowerLike
Member
**

Activity: 244
Merit: 20

View Profile
March 14, 2019, 07:09:04 PM

Düşüncelerinizi saygıyla okudum ve çoğuna hak veriyorum. Özellikle 1.madde yani açık kaynak kod olması ve çok ucuza hatta bedavaya token oluşturabilme özelliği sayesinde çok sayıda scam sahte tokenlerin türediğine şahit olduk ve türemeye devam ediyorlar. Şu an güncel olarak coinmarketcapta 2106 tane kripto para listeleniyor. Eminim bundan 2 yıl sonra bunlardan en az 1500 tanesi belkide daha fazlası delist olacak.
Sizinle aynı fikirdeyim, her ne kadar sahiplerinin manipülasyonuna maruz kalsalarda ltc, eth gibi devler yoluna devam edecektir.
ahmetcan1
Jr. Member
*

Activity: 266
Merit: 1

View Profile WWW
March 14, 2019, 07:22:27 PM

Satoshi botcoini terketmedi.Görevini tamamladı ve blockchain merkezsiz olarak başta bitcoin olmak üzere yoluna devam ediyor.Sahtesi çıktı diye scam oldu diye napalım terk mi edelim gemiyi.Yoksa bilinçlenelim mi.Kripto sektörü ve yatırımcı zaten prim vermeyerek bunu yapmaya başladı.Ama buna engel olunabilir mi zor.Karşılıksız çekler latladı bu sene ülkemizde ne olacak ticaretten vazmı geçilecek.Yok sadece daha dikkatli olacağız.

Oracolcoin XOR         
Allonee
Member
**

Activity: 392
Merit: 11

View Profile
March 14, 2019, 07:43:02 PM

Piyasaya para girdiği anda tüm bu sorunlar geçersiz hale gelir. Ama hakkınızı yiyemem çok doğru noktalara değinmişsiniz.
hisarardi
Member
**

Activity: 532
Merit: 12

View Profile
March 14, 2019, 07:58:19 PM

Kolay ve ucuz oluşturulabilirlik maalesef piyasayı çöpe çevirdi. Zaten çoğu çöp coin token kalksa piyasadan sağlam projeler ciddi iş yapar.

Face                       Insta                                              MEETING THE CHALLENGES OF SCALING,
     book       Twit         gram         ⟹ Ethereum Basic ⟸               FEE OPTIMIZATION   
               ter                                                                             AND EFFICIENCY
freebtcclub
Copper Member
Newbie
*

Activity: 252
Merit: 0

View Profile
March 15, 2019, 06:34:08 AM

Çok doğru noktalara değinmişsiniz, yorumlarınızın çoğunu okudum ve çoğunda da aynı fikirdeyiz. Bir nevi düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Bu tür yazılarınızın devamını bekleriz.
erkan.camli
Copper Member
Newbie
*

Activity: 191
Merit: 0

View Profile WWW
March 15, 2019, 07:52:20 AM

Yazdıklarınıza katılıyorum. Herkesin bir token oluşturabileceği bir ortamda dolandırıcıların ortaya çıkması doğal sonuç 2018 yılında bunun bir çok örneğini gördük. Ayrıca belirttiğiniz gibi sektör gene birilerinin kontrolünde ve tekelinde ilerliyor. Bu nedenle bağımsız hareket etme şansı yok. Küçük yatırımcı kesinlikle kazanamıyor. önümüzdeki yıllarda belirttiğiniz gibi bir çok token delist olup ortadan kalkacak. ETH gibi devler ise yollarına devam edeceklerdir.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
March 15, 2019, 08:05:14 AM

Her an herşey olabilir. Ortalıkta dolaşan iş yapamayan epey proje var. BTC bile bu halde iken altcoinlerde tehlike her zaman var.
Madenci_34
Member
**

Activity: 560
Merit: 16

Proof-of-Stake Blockchain Network

View Profile WWW
March 15, 2019, 01:24:51 PM

yazdıklarınız düşündüklerimizi ifade etmiş resmen sistem daha fazla özgürlük yerine daha fazla kölelik gibi çalışmaya başladı.

mustafayasinsenturk
Full Member

Activity: 672
Merit: 100

View Profile
March 15, 2019, 01:25:05 PM

İcolar özellikle ethereumu şişirdiler. İcolar iş yapmamaya başlayınca ilk etkilenen de eth oldu farkındaysanız. Bitcoindeki düşüşte normal olmayan bir artış sonrası gelen normal olan bir düşüş.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
March 15, 2019, 02:10:23 PM
Merited by EFS (3)

Düşüncelerinizi saygıyla okudum ve çoğuna hak veriyorum. Özellikle 1.madde yani açık kaynak kod olması ve çok ucuza hatta bedavaya token oluşturabilme özelliği sayesinde çok sayıda scam sahte tokenlerin türediğine şahit olduk ve türemeye devam ediyorlar. Şu an güncel olarak coinmarketcapta 2106 tane kripto para listeleniyor. Eminim bundan 2 yıl sonra bunlardan en az 1500 tanesi belkide daha fazlası delist olacak.
Sizinle aynı fikirdeyim, her ne kadar sahiplerinin manipülasyonuna maruz kalsalarda ltc, eth gibi devler yoluna devam edecektir.

Üstad kripto para (token veya coin) oluşturabilmenin kolay olması iyi bir şey. Piyasa da 2000'den fazla coin var. Olabilir sizi ilgilendirenleri ele alın gerisini takip etmeyin. Ve hayır bence 1500 coin delist falan olmayacak. O liste aksine daha da artacak.

Sanırım anlayamadığımız konu şu; bu piyasa merkeziyetsizlik ekseninde dönüyor. Yani piyasaya giriş çıkış engeli yok! Eğer becerebiliyorsanız 10 bilgisayarı kurup sizde kendi blockchain ağınızın kodunu yazar ortaya koyarsınız. Yani bırakın isteyen istediği kadar para oluştursun. Hatta bence herkes bir tane oluştursun. Üzerinde adınız olan fiat paranız olmayacak ama bir kripto paranız olabilir.

Geçenlerde forumda anlatılmıştı ama şu an nerede hatırlayamadım. Bizim memleketten bir arkadaş ETH ağında bir token oluşturuyor. Millete bonkör bonkör dağıtıyor. Sonra bir kaç yere başvuruyor. Elindekinin çoğunu dağıttıktan sonra IDEX tokeni listeleme kararı alıyor. Aylarca IDEX'de alım satım görüyor ve elinde olanların bazıları güzel paralar kazanıyorlar...

Bu piyasa farklı lütfen geleneksel düşüncelerinizden sıyrılın! Tabi ki bizim çıkaracağımız coin veya token kolay kolay para etmeyecek. Ama anlamanız gereken şu ki, bu piyasa merkezi olmamalı bunu sağlamak adına da önce kafalarımızda bu yapıyı kurmalıyız.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
March 15, 2019, 03:02:13 PM

Kolay oluşturulabilirlik ile kolay manipüle edilebilirlik kavramları bu piyasada içiçe geçmiş durumda. Bir denetim mekanizması olmalı mı olmamalı mı sorusu halen havada kalıyor. Güvenlik, anonimlik ve merkeziyetsilik; pek çok avantaj barındırırken, çakma ICO'lar ve çakma whitepaper'lar ile dolandırıcılar kolayca proje oluşturup piyasada cirit atıyor. Şu ICO değerlendirme siteleri de para karşılığı yıldız vererek dolandırıcılığa çanak tutuyor. Sonra da millet neden piyasadan çıkıyor diye analizler yapılıyor. CMC listesi çöplüğe dönmüş zaten. Amacına sadık kalan belli başlı 100 coin/token'in dışındakiler gereksiz ve birbirinini kopyalayan taklitler.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
March 22, 2019, 09:37:05 AM

Kolay oluşturulabilirlik ile kolay manipüle edilebilirlik kavramları bu piyasada içiçe geçmiş durumda. Bir denetim mekanizması olmalı mı olmamalı mı sorusu halen havada kalıyor. Güvenlik, anonimlik ve merkeziyetsilik; pek çok avantaj barındırırken, çakma ICO'lar ve çakma whitepaper'lar ile dolandırıcılar kolayca proje oluşturup piyasada cirit atıyor. Şu ICO değerlendirme siteleri de para karşılığı yıldız vererek dolandırıcılığa çanak tutuyor. Sonra da millet neden piyasadan çıkıyor diye analizler yapılıyor. CMC listesi çöplüğe dönmüş zaten. Amacına sadık kalan belli başlı 100 coin/token'in dışındakiler gereksiz ve birbirinini kopyalayan taklitler.

Bahsedeceğim şey bire bir örnek değil elbette. Ama bu söylediğinizle borsada binlerce hisse senedi var. Ve bazıları ortak alanda çalışan projeler. Ancak gelir-giderleri değerleri farklı bu da gereksiz size göre o halde. Sizce yok mu olacaklar?

Arkadaşlar yukarıda da anlattım. Önce mantaliteyi değiştirmeliyiz. Gelecekte eminim ünlü bir kişi kendi kriptosunu çıkarıp pazarlayabilir bile. Bunlara takılmayın bence. Sisteme odaklanın. 100 coin-150 coin derken çok geride kalacağız... Sayı önemli bir çıktı değil burada!
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1297

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
March 22, 2019, 09:51:04 AM

Bunlar her piyasada vardı, olmaya devam ediyor ve olacaklar, dolayısıyla kripto piyasasının da farklı olmasını beklememeliyiz. Elbette 1-2 yıl önceki gibi lise öğrencisinin bile token oluşturup copy/paste projeyle para toplaması ekosisteme çok zarar verdi ama önümüzdeki (ne ağırlıkta olacağını kestiremediğimiz) regülasyonlarla böylesine kolay olmasının önü kapanacak. Bu kadarı da yeterli bence, her zaman aç gözlü enayiler vardı ve her zaman onları düdükleyecek birileri çıktı. Piyasanın içinde yer alan ve ayakları yere basan herkes acı/tatlı yaşanmışlıklarla yeterince tecrübe kazandı, önemli olan da bu. Bunu yazan/okuyan sen, ben eskisi gibi davranmıyorsak problem edecek bir durum yoktur bence.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
March 22, 2019, 09:58:45 AM

bitcoine göre harekete devam ne zaman ki marketcap büyür çoğu altcoin bağımsız hareket edecek güce gelir o zaman düzen değişir işte
miller14
Member
**

Activity: 602

View Profile
March 22, 2019, 09:59:30 AM

Paylasima baktimiz zaman hocam oldumca iyi noktalara deginmis bu coinler ne olacak bende bilmiyorum, ama para bu sektore geldigi zaman ayrisacak heralde
phoneiX
Jr. Member
*

Activity: 392
Merit: 4

View Profile WWW
March 22, 2019, 10:46:49 AM

Altcoinlerin çoğunluğu maalesef belirli bir proje amacı taşımayan projeler.Piyasadaki çöp altcoinler temizlenmeden piyasa için artık bir hareketlilik beklememek lazım.

HARA │ Empowering billions through data one byte at a time
1453ist
Jr. Member
*

Activity: 364

View Profile WWW
March 22, 2019, 12:16:52 PM

Alternatif koinlerde en büyük belirteç bitcoinin hareketleri olmakla beraber ,projesiz koin ve tokenların yavaş yavaş kaybolacağını ve bir çok tokenın kendi zincirine geçiş yapacağını göreceğiz önümüzdeki günlerde.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
cannbola
Jr. Member
*

Activity: 462

View Profile WWW
March 22, 2019, 01:26:13 PM

ileride her coinin usdt veya fiat para ile alınıp satılacağını görene kadar bitcoine bağlı hareketler devam eder. O zamanları görsek bile piyasa belirleyicisi bitcoin olduğu için ondan tamamen bağımsız kalamaz.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
Coinscup
Member
**

Activity: 291

View Profile WWW
March 22, 2019, 01:33:42 PM

Piyasaya para girdiğinde ve gerçek yükseliş başladığında hangisinin değerli hangisinin değersiz olduğunu anlayacağız. Piyasa değersizleri kendisi eleyecek, projeleri sağlam olanlarsa hayatta kalmaya devam edecek. Markette kalabileceklerin oranının düşük olduğu düşünüyorum.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: