Bitcoin Forum
May 03, 2024, 07:06:17 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Nasıl Fon kurulabilir  (Read 278 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
teramit (OP)
Legendary
*

Activity: 1869
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
May 19, 2019, 01:21:00 AM
Merited by HARDCRACKERS (3), lossnet (1), El-Cezeri (1)

Malum fon kurmak sakıncalı ve kötü bir geçmişi var hem kuran hem katılan için , ben kurmak isteyenleri eleştiriyorum çünkü kuruluş şekil itibariyle kriptokoin kültürüne yeterince uyumlu bulmuyorum yapılarını bunun yanında fon kurmak saçma demiyorum nasıl kurulabilir buna bazı örnekler verelim:
1- Fon kuran kişi riski kabul edilebilir bir yöntemle yatırım yapacak:
-Margin trading, çok riskli, her şey buhar olabiliyor yani çok biliyorsan kendi paranla yap milletin parasını alıp margine yatırmak mantıklı değil
-Koin trading, riskli, alırsın %80 çakılır kalırsın öyle halbuki fon belli bir zaman diliminde geri dönüş yapmalıdır 1 ay içinde misal sonuç vermen lazım koin aldığın fiyata gelmezse zarar yazacaksın, sana veren adam trading bilmiyor veriyor sende bilmiyorsun Smiley
-arbitraj, makul , arbitraj yapabiliyorsan ve envanter ihtiyacı duyuyorsan bunu fon ile elde edebilir yatırımcıya kar payı dağıtabilirsin, bazı aylar düşük bazı aylar yüksek ama gelir olur, geçmişini paylaşıp diğer şartları da sağlarsan olabilir
-mining, eh işe, işi bilen bir adam yapabilir ama mining doğası gereği gittikçe düşen bir gelire sahip kabul edilebilir ayrıca fiyatın ve zorluğun zıpladığı aylarda zarara bile girebilir ve hatta roi olmadan zararla bile kapatabilir olmaz demiyorum ama deymez diyebilirim fon kuran kişiye bakar.
2- Fon kuran kişi anonim olmamalı:
Fon kuruyor adam tek bildiğimiz üye adı , bütün işin kitabını yazan adamda bu foruma üye kimse kim olduğunu bilmiyor mübareğin yani milletin parasını topluyorsan kusura bakma kim olduğunu açıklaman lazım en azından katılımcılara ibraz edilmeli
3-Fon kuran kişi yatırıma ipotek yapmalı:
escrow demedim ipotek dedim dile katkı yaptım  Tongue Bu da şart , sen işi iyi bilsen bile kaybolup gitmeyeceğini sana otobüs çarpmayacağını bilemeyiz, katılımcılara bir ipotek , rehin sunmalısın, bitcoin toplayıp bitcoin rehin tutmak tabiki mantıklı değil ama başka bir tür olabilir yani parayı parayla rehin tutmak finansal açıdan çok fizibil değil o yüzden fon toplayan kişi toplanan miktar için bir araç yada gayrimenkul ipoteği oluşturulabilir, toplanan miktar ve ipotek fon ile sözleşmede belirtilir bir deneyimli kişi de bunu denetler. araba yada gayrimenkul elden gitmediği için fon sahibi bunları kullanmaya devam edebilir.ipoteğin sigortalı olması da gerekli arsa kırılmaz ama araç kaza yapabilir ev sigortası da baya ucuz diye biliyorum.

Bu yukarıda ki 3 şartı sağladıktan sonra fon kurmak mantıklı onun dışında katılımcılar için çok risklidir, Bildiğim kadarıyla koin toplamak regülasyana tabi değil ama mevcut kanunlar para ve değerli eşya ile işlem yapma yetkisini lisansa bağlamış durumda, olası bir sıkıntı da fon yöneticisi bir de mevzuattan darbe yiyebilir ama yemeyede bilir bu ayrı bir uzmanlık alanı, hazır regulasyon yokken olabilir gibi.
 Ben rahatlıkla fon kuracak bilgi birikimine sahibim fakat kurmaya ihtiyacım yok veyahut olsa da  bu tarz çalışmayı sevmiyorum, müşteri ilişkilerim iyi değildir, fon kuracak kişinin yatırımcılarla iletişimi diyaloğu iyi olmalıdır, parayı alıp beni rahatsız etmeyin moduna girmesi absürt bir durum yada az veya yanlış bilgi vermesi yine kabul edilemez.Bugün web sitesi yapmak için yazılımcı olmaya gerek yok hatta aç bir google doc paylaş bilgini bunu da hesaba katması gerekir.
No Gods or Kings. Only Bitcoin
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714719977
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714719977
Reply with quote  #2

1714719977
Report to moderator
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
May 19, 2019, 06:50:33 AM

Hocam yazdıklarını dikkatle okudum, eleştirilerinde haklısın.
para piyasasında değerlendirmek için Kripto para toplayıp fon oluşturma fikri bana da mantıklı gelmiyor artık.
Bende ilk başta trade bilmiyorum, bilen yapsın beraber kazanalım mantığında bu fonlara destek oluyordum hata etmişim.

Bunun yanında arbitraj için fon toplama fikri güzel. Bunun için bu konuda tecrübeli biri geçmiş işlemlerini de dökerek güzel fon toplayabilir gerçekten.
Bence bu konuyu detaylandıralım. Smiley
aspor
Member
**

Activity: 66
Merit: 10

View Profile
May 21, 2019, 12:21:01 PM

Bob un zamaninda 15 btc den fazla cukkaladiklari btc ler aklima geldikce  bostanciya katiliyorum.
SUPREMEGAMBLER
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 7

View Profile
July 02, 2019, 08:25:22 PM

Bob un zamaninda 15 btc den fazla cukkaladiklari btc ler aklima geldikce  bostanciya katiliyorum.

2015 yılında bu forumda üyeliğim vardı, baya aktiftim.
Bob diye bir üye vardı hatırlıyorum, birisi konu dışına "Bob ponzi olabilir mi" diye konu açmıştı, konuyu açan adama söylenmedik laf, edilmedik küfür kalmamıştı Cheesy
sizin dediğinizi tam anlamadım ama Bob bir olay mı yaptı Smiley araştırayım hemen.
El-Cezeri
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 12, 2019, 01:27:44 PM

Harika bir makale olmuş. Kurallar net. Anonim olanlara verdik. Niye verdik? Daha önce bir kaç kere diğerlerine ödeme yapmış. EEeee? Daha sonra kaçmayacağı ne malum. Bu ponzisel duygulardan arınamıyoruz bir türlü

Faydalı içerik için teşekkürler. Bence konu sabitlenmeli burada. EFS'ye göndereyim konuyu belki o da uygun görür.

Ayrıca +1 benden.

vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
September 24, 2019, 06:27:12 AM

Valla ben bu konuda bir kere dili yanmış biri olarak yoğurdu üfleyerek falan değil, hiç yemem. Cobinhood'da Tokenmania diye aktif fon kurup %22'ye kadar kar vaad ettiler. 90 günlüktü. 90 gün bittiğinde halen BTC'ler yoktu ortada. BTC'ler gelmesi gerekenden 4 ay sonra %25 eksik olarak gönderildi. Ve resmen sorduğumuzda, rapor istediğimizde BTC bu süreçte %100'den fazla arttı dediler. Sanki kazanım sağlatmış gibi, kahraman edasıyla konuşuyorlar bir de... bu iş eninde sonunda çiftlik bank'a dönüyor maalesef.

3-Fon kuran kişi yatırıma ipotek yapmalı:
escrow demedim ipotek dedim dile katkı yaptım  Tongue Bu da şart , sen işi iyi bilsen bile kaybolup gitmeyeceğini sana otobüs çarpmayacağını bilemeyiz, katılımcılara bir ipotek , rehin sunmalısın, bitcoin toplayıp bitcoin rehin tutmak tabiki mantıklı değil ama başka bir tür olabilir yani parayı parayla rehin tutmak finansal açıdan çok fizibil değil o yüzden fon toplayan kişi toplanan miktar için bir araç yada gayrimenkul ipoteği oluşturulabilir, toplanan miktar ve ipotek fon ile sözleşmede belirtilir bir deneyimli kişi de bunu denetler. araba yada gayrimenkul elden gitmediği için fon sahibi bunları kullanmaya devam edebilir.ipoteğin sigortalı olması da gerekli arsa kırılmaz ama araç kaza yapabilir ev sigortası da baya ucuz diye biliyorum.

Bunu yapan varsa ben varım derim. Ama kimse böyle bir işe girmez elbette. Ayrıca bence şeffaf bir şekilde tüm hareketleri izleyebilmeliyiz. İş işten geçtikten sonra BTC'ye short açtık long oldu patladık derlerse bu olmuyor. Ya da hiç açıklama olmazsa...
jaypete
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 257

View Profile
October 03, 2019, 09:40:53 AM

@teramit, teşekkürler gerekli bir konu bencede

Bu yazdıklarınız çok güzel kurallar ve muhtemelen yatırımcıya da güven sağlayacak sağlam tedbirler. Amma lakin şöyle de bir durum var: Türkiye de fon toplamak neredeyse yasak gibi bir şey. Çünkü bir sürü kuralıi şartı var fon toplamanın. Bunlardan önce tabi akredite olmanız vesair gerekiyor.

Yani demek istediğim bu dedikleriniz ile kendini açığa çıkarak bir foncu muhtemelen bunu yapmadan önce bunu da düşünür.
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
October 03, 2019, 11:45:37 AM

geçmişte forumda fonlarda bir çok sıkıntı çıkmış diye okudum. bir çok fon patlamış ve ödeme yapamamış, bu oldukça riskli bir konu. bence konuda bahsedilen fikirler mantıklı fikirler, fakat fon toplarken, ana para garantili gibi yöntemler tutmuyor, tutmaz da çünkü ana para garanti sağlayacak insan zaten fon toplamaz. kenardaki ana para kadar parayı gider yatırım yapar kar payı da dağıtmaz daha çok kar eder
Pages: [1]
  Print  

Jump to: