Bitcoin Forum
June 04, 2024, 11:42:43 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: "noreply@apple.com" mailinden gelen kimlik hırsızlığı yöntemi.  (Read 209 times)
dodocum (OP)
Member
**

Activity: 560
Merit: 16

View Profile WWW
March 17, 2019, 09:39:40 AM
Last edit: March 17, 2019, 09:51:28 AM by dodocum

Cuma günü kişisel e-postama gelen mail oldukça dikkatimi çekti.

Mailin geldiği adres noreply@apple.com olarak görünüyordu, bir anlık dalgınlıkla dolandırıcıların emellerine ulaşmalarına sağlayacak şekilde iyi hazırlanmış.

Yaptığım kısa araştırmada bu sahtekarlık yönteminin 2015 yılından beri varlığını sürdürdüğünü gördüm.

Aşağıdaki resimde görünen mavi butona tıkladığınızda sizi yine iyi hazırlanmış apple id ve şifreniz ile giriş yapacağınız bir sayfaya yönlendiriyormuş.

Apple cihazlarında önemli parolalarını saklayanlar vardır mutlaka, icloud üzerinden bu şekilde onlara erişim sağlanabilir diye düşünüyorum lütfen dikkatli olalım.

Aşağıdaki linklerde konu hakkında bulduğum geçmiş yazılar bulunuyor;

Bana gelen mailin görseli de aşağıda ki gibi.

https://s2.eksiup.com/230090096936.jpg

lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 08, 2019, 12:38:23 PM

Bu bana da geldi. Apple ile hiç bağım olmadığı için direk silmiştim. Ayrıca bunun benzeri PayPal için de geliyor.
Amazon'dan geldiği yazanların çoğu da sahte fatura ya da  "hesabınızdan ödeme yapıldı iptal etmek için tıklayın" vb. şeyler...
erguse
Sr. Member

Activity: 798
Merit: 277

View Profile
April 08, 2019, 01:15:10 PM

Görünen ad kısmına noreply@apple.com yazmışlar ama mail bildiğin slebew..... bıdıbıdı gibi saçma bir mail adresinden gelmiş. Dikkatli olmakta fayda var tabi ki. Apple, samsung gibi cihazlara öyle bilgilerimizi kaydediyoruz ki. Bulutundan tutun da uygulamalarına kadar ciğerimizi biliyorlar. Kaptırmamak lazım. Açtığımız maili açmadan önce 2 açtıktan sonra da 5 kez kontrol eder hale geldik bu gereksiz güruh yüzünden. Bi bitmediler, bitmeyecekler de hiç...
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
April 09, 2019, 06:01:36 AM

Ne olduğu belli olmayan bir sürü mail geliyor. O yüzden crypto işi ile ilgili en az 2-3 mailiniz olacak. Bir tanesi borsalar için kullandığınız ve aşka airdrop için kullanma diğeri de airdrop bounty için olsun. Hatta airdrop ayrı bounty ayrı da olsa güzel olur. En azından sağlam mail adresiniz kirlenmemis olur.
garop
Newbie
*

Activity: 104
Merit: 0

View Profile
April 09, 2019, 10:44:28 AM

banada bundan çok geliyordu şimdi paypal service diye gelmeye başladı aynı muhabbet sanırım
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
April 09, 2019, 04:20:52 PM

Banada geldi sövdüm güzelce anabacı ingilicce olarak. Adam özür diledi hesabım hacklenmiş dedi ağladı hemen  Grin

ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
April 09, 2019, 07:01:47 PM

benim icloud mail adresime de çok geliyor bu tarz mailler silip geçiyorum incelemeye bile gerek yok
valek55
Member
**

Activity: 380
Merit: 31

View Profile
April 10, 2019, 03:04:15 AM

Beynimden vurulmuşa döndüm.

Banada böyle bir mail geldi ama kimden kısmında Support Apple yazıyor.

[EBB] NC : your accound temporarily disabled for security reason falan.

işde şu tarihte danimarkadan giriş yapmıssınız diye devam ediyor ip adresi falan verilmiş.

iforgot.apple.com a gidip accountu açın diyor..

Valla bende girdim yaptım . ne oldu şimdi şifrem başkalarının eline mi geçti.

Normalde bu tarz oyunlara hiç düşmem ama direk Support Apple yazıyor kimden kısmında .

Bak o zaman support apple a tıklamak aklıma gelmemişdi şimdi tıkladım memorialeriascemos.generac falan tarzı bişiler yazıyor diğer in altında..

sinirim bozuldu şimdi. önmeli bir hack olayı falanda yaşamadım ama arkadaşlar şifrem falan çalınmışmıdır.

Nasıl değiştirebilirim ne yapmam lazım.

Yeni bir iphone kullanıcısıyım.
dodocum (OP)
Member
**

Activity: 560
Merit: 16

View Profile WWW
April 10, 2019, 08:28:20 PM

Beynimden vurulmuşa döndüm.

Banada böyle bir mail geldi ama kimden kısmında Support Apple yazıyor.

[EBB] NC : your accound temporarily disabled for security reason falan.

işde şu tarihte danimarkadan giriş yapmıssınız diye devam ediyor ip adresi falan verilmiş.

iforgot.apple.com a gidip accountu açın diyor..

Valla bende girdim yaptım . ne oldu şimdi şifrem başkalarının eline mi geçti.

Normalde bu tarz oyunlara hiç düşmem ama direk Support Apple yazıyor kimden kısmında .

Bak o zaman support apple a tıklamak aklıma gelmemişdi şimdi tıkladım memorialeriascemos.generac falan tarzı bişiler yazıyor diğer in altında..

sinirim bozuldu şimdi. önmeli bir hack olayı falanda yaşamadım ama arkadaşlar şifrem falan çalınmışmıdır.

Nasıl değiştirebilirim ne yapmam lazım.

Yeni bir iphone kullanıcısıyım.

Hocam yazdıklarından yola çıkarak küçük bir araştırma yaptım. https://iforgot.apple.com apple kendi resmi linklerinden biri.  Bu nedenle korkulacak bir durum yok gibi görünüyor.

valek55
Member
**

Activity: 380
Merit: 31

View Profile
April 10, 2019, 10:51:33 PM

teşekkür ederim hocam
Pages: [1]
  Print  

Jump to: