Bitcoin Forum
June 19, 2024, 06:24:17 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Eğitimli İnsanlar Bitcoin’i Anlamakta Neden Zorluk Çekiyor?  (Read 653 times)
bychemist32 (OP)
Member
**

Activity: 588
Merit: 22

View Profile WWW
March 17, 2019, 07:59:34 PM

Bitcoin'i tam olarak kavrayabilmek adına birçok alanda bilgi sahibi olmak gerekiyor.
Bitcoin analisti Misir Mahmudov birçok eğitimli insanın Bitcoin’i anlamakta zorluk çektiğini çünkü sadece bir alanda uzmanlaştıklarını savundu.

Tek Alanda Uzmanlık
Mahmudov Bitcoin ve kripto paraları tam olarak kavramak isteyenlerin ilgilenmesi gerektiği alanları şöyle sıraladı: Ekonomi, Bilgisayar bilimi, kriptografi, Oyun Teorisi, merkez bankacılığı, yönetim, genel makro, risk, psikoloji, ağlar, dağıtık sistemler. Bu alanlarda bilgisi olanların Bitcoin’i daha iyi kavrayacağını öne süren Mahmudov, birçok eğitimli insanın 1 ya da iki dalda kısılıp kaldığını, sonuç olarak Bitcoin’i anlayamadığını ifade etti. Tabii ki tek bir insanın birçok alanda donanımlı hale gelmesi oldukça zor, ancak temel anlayış dahi Bitcoin’in modern tarihin en büyük yeniliklerinden biri olduğunu anlamak için yeterli.

Satoshi Nakamoto Kasım 2008’de whitepaper’ını sundu ve Bitcoin’i eşten eşte cash (kasa, nakit) sistemi olarak tanımladı. Bitcoin’den önce de dijital para girişimleri olmuştu ancak Bitcoin modern kriptografi kullanılan ilk deneydi. Enflasyona açık fiat para birimlerinin aksine Bitcoin’in sınırlı sayıda arzı bulunuyor. Merkez bankaları sınırsız sayıda kağıt para basabilirken (ki yıllardır basıyorlar) Bitcoin 21 milyon adetle sınırlı sayıda. Alım gücü söz konusu olduğunda fiat tabanlı para sisteminin sorunları hakkında sayısız araştırma bulunuyor. Hiperenflasyon kurbanı olan ülkeler basit ihtiyaçları karşılığında dahi çuvalla para ödemek zorunda kalıyorlar.

Kripto Paralara Güven
Bitcoin deflasyon özelliğine sahip bir varlık olarak daha geniş kitlelere yayıldıkça iyi bir değer saklama aracı (SoV) olduğunu da gösteriyor. Bazılarına göre Bitcoin hiçbir zaman iyi bir alışveriş aracı olmayacak, çünkü insanlar her zaman değerlenme ihtimali olan bir varlığı harcamak istemeyecek. Bu yüzden Bitcoin’i SoV olarak destekleyen birçok isim bulunuyor.

Psikoloji ve sosyal etkiler de Bitcoin’in bir parçası. Şu anda birçok insan bir kripto para işleminin tamamlanmayacağından endişe duyarak kripto para işlemi yapmaktan çekiniyor. Diğer yandan mevcut finansal sistemde yolsuzlukların artmasıyla güvenin sarsıldığı görülebiliyor. Kripto paralara karşı güven arttıkça sistemi deneme olasılıkları da artacaktır, bu yüzden güven duvarının aşılmasıyla kripto paraları başka bir noktada görebiliriz. Ayrıca kripto paralar aracıları ortadan kaldırdığı için güven konusunun açılmasına lüzum kalmıyor.

Önümüzdeki yıllarda kripto paralarla bağlantılı teknolojilerin gelişmesiyle beraber dünyanın birçok bölgesinde iş faaliyetlerinin internet üzerine taşındığını görebiliriz. Bitcoin ve diğer kripto paraların Web 3.0’ın bir parçası haline gelebileceğine inanan birçok insan bulunuyor.

Kaynak: Cryptoglobe

▔▔▔▔▔
The Management
Full Member

Activity: 630
Merit: 102

View Profile
March 17, 2019, 08:48:45 PM

Sadece başlığa ve tecrübelerime göre bir yorum yapmak istiyorum; eğitimli insanlar (coin camiasına girmemiş olanlar) genelde bitcoin'i çiftlikbank tarzı bir şey sanıyorlar
Bthd
Legendary
*

Activity: 2282
Merit: 2585

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
March 17, 2019, 09:23:10 PM
Merited by mhanbostanci (1)

Bitcoin hakkında dönen tek muhabbet şu kadar kazandım, bu kadar kaybettimden ibaret olduğu için hocam. Sorun bizim bitcoini anlatma biçimimiz. Onu da geçtim kaçımız gerçekten para aktarmak için btc kullanıyoruz ?

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
cryptobaro
Full Member

Activity: 1120
Merit: 200

Turkish Translator

View Profile
March 17, 2019, 09:34:13 PM

Bitcoin'i anlamak için herkesin kendi araştırmasını yapması gerekiyor. Bitcoin-altcoin işine girdim şu kadar kazandım diye anlatılan şeylere insanlar artık inanmıyor. Üstteki arkadaşın dediği gibi çiftlik bank gibi bir şey sanılıyor veya saadet zinciri. İnsanlar kazanç sağlanabileceğine pek inanmıyor.

1881 - 193∞
BACARAN
Jr. Member
*

Activity: 560
Merit: 1

View Profile
March 17, 2019, 09:46:23 PM

Bitcoin hakkında dönen tek muhabbet şu kadar kazandım, bu kadar kaybettimden ibaret olduğu için hocam. Sorun bizim bitcoini anlatma biçimimiz. Onu da geçtim kaçımız gerçekten para aktarmak için btc kullanıyoruz ?

Evet en önemli noktalardan birisi bana göre de budur.
naz14
Member
**

Activity: 420
Merit: 11

DAO Maker

View Profile
March 17, 2019, 10:19:08 PM

Bitcoini anlamadan sadece kazanılacağı kesin piyango gibi almış pek çok insanla karşılaştım hemen hepsi geçen sene yaz döneminde denemiş ve bir çoğu anlayabileceğiniz gibi zarar etmiş. Sonra düşünmeye başladıklarında aslında hiç bilmedikleri ve bu kadar zarar etmişken öğrenmek istemeyecekleri kadar uğraştırıcı gelmiş. Bitcoin kelimesini duyunca aman kardeşim geçen sene denedim nasıl zarar ettim ben bunu bilirim deyip uzaklaşıyor konudan.
Sacred
Full Member

Activity: 910
Merit: 105

View Profile
March 17, 2019, 11:53:39 PM

Bitcoin'i vurkaç modellerine benzettikleri için daha doğrusu geçen boğa dönemindeki absürt yükseliş ve ardından absürt düşüş ile bu izlenimi bıraktığı için kullanılabilirliğini düşünmeden tü kaka diyorlar kendilerince haklı olarak.
mcnncnr
Jr. Member
*

Activity: 546
Merit: 2

View Profile WWW
March 18, 2019, 12:42:52 AM

Bizim ülke özelinde konuşacak olursak geç dönemde girenlerin büyük zararları ve üstüne çiftlikbank gibi ponzilerle aynı zamanda popülerleşmesi uzak durmaya itiyor eğitimli insanları.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
Allonee
Member
**

Activity: 392
Merit: 11

View Profile
March 18, 2019, 01:08:29 AM

Eğitimli insanlar dediğimiz kesim genelde 1-2 alanda uzmanlaşmış uzmanlaşmasa bile derin bir bilgi birikime sahip insanlar oluyor. Bu insanlar kendi korunaklı dünyalarından dışarı adım atamaz. Atarlarsa hüsran olur diye düşünme eğiliminde olurlar. Şimdi bu kafa yapısına sahip insanlar anlayabilecekleri halde yanlış yapmamak için uzak dururlar.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
March 18, 2019, 05:30:54 AM

Blockchain desen doğru olur. Bitcoini niye anlamasin. Herkes az ya da cokmbitcoin sayesinde birşeyler kazanmıştır. tabi zirve olan 19 bin dolardan alanlar hariç

sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
March 18, 2019, 06:02:54 AM

Aslında eğitimli insanlar dediğimiz kesim tam eğitimli olanlar değil. Tam eğitimliler bitcoini buluyor bir şeyler icat ediyor. Bahsettiğiniz eğitimliler ise bir şey rüştünü ispatladıktan sonra konuya dahil oluyor. Öncü olamadıkları için mucit değiller zaten. İlla makina yapmak gibi düşünmeyin mucitliği. Felsefi siyasi sosyal.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
basicnecromancycr
Member
**

Activity: 350
Merit: 12

View Profile WWW
March 18, 2019, 06:06:22 AM

Anlamakta zorluk çekmekten ziyade cahil cühaela gibi gözü kara olmuyorlar diyelim. Henüz kendisini kanıtlamış bir araç da değil neticede.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
March 18, 2019, 08:50:43 AM

Eğitimli insanlar sonuçta bunun eğitimini almadı. Forumda vakti oldukça okudukça birşeyler öğrenmeye çalışıyor. İnsan özellikle forumu iyi takip etmeli. Araştırma li ki ogrenebilsin.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3178
Merit: 1517

View Profile WWW
March 18, 2019, 09:08:05 AM
Last edit: March 19, 2019, 07:08:06 AM by mhanbostanci

Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. İnsanlar anlayamıyor değil, biz anlatamıyoruz. Bizim anlatım biçimimizde sıkıntı var dediğiniz gibi.
Bizim anlatamamamızın sebepleri var hadi bunları sayalım;
teknolojinin çok yeni olması,
şimdilik günlük hayatta kullanılabilir durumda olmaması,
çevremizdeki insanların teknolojiyi kullanma noktasında özürlü olması
liste uzar gider.

Tamam anlatamıyoruz da, Peki biz ne kadar biliyoruz ?
Bir şekilde bu uzaya dahil olmuş ama kriptoloji ve dağıtık ağlar hakkında genel kültüre sahip olmayan bir kişinin,
eş den eşe aracısız bakiye transfer edilmesini sağlayan ortak zincir mekanizmasını anlatmasını nasıl bekleriz?

ArmaDildo
Full Member

Activity: 672
Merit: 100

View Profile
March 18, 2019, 11:26:46 AM

Sizde biliyorsunuz ki herkes buraya para katlamaya geliyor. Teknolojisi ile ilgilenen çoğu kimse yok. Yoksa bitcoinden daha kaliteli coinler varken fiyatları bu seviyelerde olmazdı.

zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
March 18, 2019, 12:33:01 PM

şöyle de bir durum var. her konuda olduğu gibi bu teknoloji konusunda da kutuplaşmış durumdayız. bir taraf geleceğin teknolojisi diyor buna inanıyor da diğer taraf ise bunun ponzi olduğunu, bizlerin keriz olduğunu, buranın global çiftlik bank olduğunu söylüyor.
fakat şöyle bir bakınca iyi ki diğer tarafta değilmişim.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
mahmuterdem
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 4

View Profile
March 18, 2019, 01:08:52 PM

Etrafimdaki tanidiklarimin arasinda avukat, mütahit, mimar, bankaci ve doktor'lar.
Ilginc olan, bankacilar hepsi bitcoin isine 2016 sonu, 2017 basinda girmis neredeyse.
Öbürküler, konusu bile acilinca "ya bosgec"' ile sonlandiriliyor.
Balon düsüncesi hakim. Tekrar yükselirse zaten yine girmezler gibi geliyor bana.
Döviz/TL paritesinde bu insanlarin elinde zaten Altin ve Döviz oldugu icin onlarda son 3 yilda x2-3 yapti neredeyse, bunuda unutmamak lazim.
Biraz bunu ben sektöre bagliyorum, yani bir mütahit, mimar elinde tutmadigina bu benim demiyor.
Bankacilar ise borsayi takip eddikleri icin risikoya girmeye daha egitimli.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
March 18, 2019, 01:37:47 PM

Sadece başlığa ve tecrübelerime göre bir yorum yapmak istiyorum; eğitimli insanlar (coin camiasına girmemiş olanlar) genelde bitcoin'i çiftlikbank tarzı bir şey sanıyorlar

Yada neden olduğunu anlamadığım şekilde ellerinde olmayan bir şeye yatırım yapmak onlara mantıklı gelmiyor. Bu durumda hisse senedinden farkı olmadığını anlatmak zor oluyor işte.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
March 18, 2019, 01:49:46 PM

Etrafimdaki tanidiklarimin arasinda avukat, mütahit, mimar, bankaci ve doktor'lar.
Ilginc olan, bankacilar hepsi bitcoin isine 2016 sonu, 2017 basinda girmis neredeyse.
Balon düsüncesi hakim. Tekrar yükselirse zaten yine girmezler gibi geliyor bana.
Döviz/TL paritesinde bu insanlarin elinde zaten Altin ve Döviz oldugu icin onlarda son 3 yilda x2-3 yapti neredeyse, bunuda unutmamak lazim.
Biraz bunu ben sektöre bagliyorum, yani bir mütahit, mimar elinde tutmadigina bu benim demiyor.

10 numara tespit Mahmut hocam. Benimde bir bankacı tanıdığım borsa ile ilgilendiği için. Bitcoin den haberi bile yok. Zaten BIST ile ilgilenenlerin çoğu bitcoin ile ilgilenmiyor bile.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
March 18, 2019, 04:22:40 PM

10 numara tespit Mahmut hocam. Benimde bir bankacı tanıdığım borsa ile ilgilendiği için. Bitcoin den haberi bile yok. Zaten BIST ile ilgilenenlerin çoğu bitcoin ile ilgilenmiyor bile.
@mahmuterdem colde bir vaha gibidir. dikkatli bir sekilde takip edilmesi gerekrn bir yazar.
sayet ulkemizdeki insanlar bitcoinle 1 dolar ciivari tanismis olsaydi su an icin tam tersi seyi soylerdik ama maalesef cogu insan 2017 nin sonlarina dogru tanisti. hem arastirmayi,sevmiyoruz hem de teknoloji bize cok uzak.,magara devrinde gibiyiz😊
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: