Bitcoin Forum
June 14, 2024, 03:13:05 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Cryptopia, Çalınan Fonlar İçin Ödeme Planını Duyurdu  (Read 15071 times)
kriptomadness (OP)
Member
**

Activity: 360
Merit: 18

View Profile
March 19, 2019, 05:40:59 PM

Kriptokoin.com-Son zamanlarda bir çok problem yaşayan Yeni Zelanda merkezli kripto para birimi borsası Cryptopia’nın, Ocak ayında kullanıcılarının uğradığı 23 milyon ABD Doları tutarındaki zarar nedeniyle bir tazminat planı üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

“Fonlar İade Edilecek”
Borsa’nın kurucu ortağı Rob Dawson, bir güncellemede “fonlarını kaybeden müşteriler için bir para iadesi”nin söz konusu olacağını belirtiyor.

Dawson, “Bu olay hakkında bir çıkış aldatmacası olduğu konusunda çeşitli yorumlar duymuş olabilirsiniz ancak borsanın % 100, daha büyük ve daha iyi bir şekilde yeniden açılmaya ve alım satım işlemlerine devam etmeye yönelik kararlı duruşumuzdan emin olabilirsiniz” ifadelerini kullanıyor.

Açıklamada detaylar şu şekilde yer alıyor:

“Eğer kripto paralarınız bakiye olarak tutulduysa, olayda kaybedilen coinler için hesabınızda Para Çekme seçeneğini görmeye başlayacaksınız. Para çekme işlemi için TXID, ağda bulunmayacak ancak olayda coinin nasıl etkilendiği ayrıntılı olarak anlatılacak. Her para çekme işlemi için ayrıca bir Cryptopia Loss Marker (CLM) depozitosu göreceksiniz.”

“CLM Bir Coin Değil”
Borsa ayrıca, “CLM’nin bir coin olmadığını” ve henüz işleme açılmadığını belirtiyor. Bununla birlikte, CLM, hack olayından etkilenen kullanıcıların bu olay sırasındaki kayıplarını, Yeni Zelanda doları cinsinden temsil ediyor.

Şirket, para iadeleri konusunda ve Mart ayının sonuna kadar tekrar faaliyete geçmeleri için öngörülen tarihler hakkında daha fazla güncelleme sözü de veriyor.

Şubat ayında şirket, en kötü durum olarak nitelediği olayla ilgili olarak “toplam varlıklarımızın % 9,4’ü çalındı” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Benzer Bir Durum Bitfinex’de de Söz Konusu Olmuştu
Hong Kong merkezli kripto para borsası Bitfinex’in 2016 yılında hacklenmesinden sonra kullanıcıların zararlarını telafi etmek için de benzer bir uygulama yapılmıştı. Bitfinex daha sonra kaybedilen her 1 dolar için 1 BFX değerinde olan BFXCoin adlı yeni bir token oluşturmaya başlamıştı. Bu token daha sonra hack faaliyeti sonucu kripto paralarını kaybeden kullanıcılara dağıtılmıştı. Sekiz ay içerisinde, tüm BFXCoin sahipleri, tokenlerini bu oranda kullanabilmişlerdi.

Bildirildiği üzere, Cryptopia’nın web sitesi şu anda salt okunur modda. 14 Ocak 2019’daki bakiyeleri gösteriyor. Ayrıca, kullanıcıların beklemede oldukları siparişleri iptal etme seçenekleri de şu anda faal halde. Borsa, kullanıcılarına “yeni cüzdanların bir sonucu olarak hemen eski Cryptopia adreslerine coin yatırmaktan kaçınmaları gerektiğini” hatırlatıyor. Blockchain analiz protokol ve platform şirketi Elementus, daha önce Cryptopia’nın artık Ethereum cüzdanlarına sahip olmadığını, bu cüzdanların hackerlar tarafından kullanıldığını belirtmişti.

Bu arada, Cryptopia’nın hack’e konu olan Ethereum adresi bakiyesinde neredeyse 30,790 ETH yani yaklaşık olarak  4,22 milyon ABD Doları bulunuyor.

Borsa Faaliyete Başlamış Durumda
Kripto para dünyasını yakından takip edenler 2019 yılı başından beri Cryptopia haberleriyle sık olarak karşılaştılar. Cryptopia çoğunlukla yanlış nedenlerden dolayı haberlere konu olurken, borsadan bir açıklama geldi ve şu ana kadar 40 işlem çiftini işleme açtığını açıkladı. Bu açıklama borsanın nihayet tamamen yeniden açılma yolunda ilerliyor gibi göründüğüne işaret ediyor.

Cryptopia, polis memurlarının şirkette incelemeleri devam ettiği için görevlilerin verdiği bilgiler doğrultusunda sürekli olarak twitter üzerinden kripto para topluluğuna bilgilendirmeler yaparak konuyu güncel tutuyor. Son twitter duyurusunda, Cryptopia “güvenli olarak belirlediğimiz 40 işlem kurunda alım satım işlemleri yapılmaya başlandı. Daha fazla coin çıkardıkça bu listeyi genişletmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

https://kriptokoin.com/bitcoin-altcoin-borsasi-cryptopia-calinan-fonlar-icin-odeme-planini-duyurdu/

Senior / Full
gospodin
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1475

alex

View Profile WWW
March 19, 2019, 06:16:03 PM

"Bu arada, Cryptopia’nın hack’e konu olan Ethereum adresi bakiyesinde neredeyse 30,790 ETH yani yaklaşık olarak  4,22 milyon ABD Doları bulunuyor."
umarım insanların kayıpları bir şekilde karşılanır da şu dandik borsanın bile cüzdanındaki tutara bakar mısınız? gardaşlar gelin toplaşak bir tane biz dandik bir borsa açalım. hatta gelin dex kuralım adı da bitdexter koyalım:)
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
March 19, 2019, 07:49:45 PM

Cryptopia da müşterilerinden bonuslari topluyor. Bunlar reklamını yapmak için kendi kendilerini hacklemesinler. Reklamin iyisi kötüsü olmaz. İster istemez aklıma geliyor böyle durumlar.
murobro
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 1

View Profile WWW
March 19, 2019, 08:01:51 PM

Bazan hacklanan borsaların kendi-kendilerini hacklenmiş olarak kalame verdiklerini düşünüyorum.

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
ozlemt4296
Member
**

Activity: 350
Merit: 10

CAT.EX Exchange

View Profile
March 19, 2019, 09:00:27 PM

Bu borsada daha önce işlem yaptım herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama hacim çok düşük olduğu için rağbet görmüyordu

storm06
Jr. Member
*

Activity: 308
Merit: 2

View Profile WWW
March 19, 2019, 09:16:10 PM

Cryptopia bence iyi bir borsa; altcoin çeşitliliği çok. Arayüzü kötü olmasına rağmen kullanımı kolay; güvenlik konusuna bundan sonra daha da önem vereceklerini düşünüyorum.

HARA │ Empowering billions through data one byte at a time
truncus
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 259

View Profile
March 19, 2019, 09:41:27 PM

Cryptopia çok büyük bir imaj kaybına uğradı. Borsa hack olayı bir borsa için çok kötü bir durum ve olayı yönetebilmek daha kötü bir durum. Bence adamlar olayı iyi yönetemedi ve bu süreçte borsa baya kapalı durdu ve yeniden tam olarak açılamadı. Umarım toparlar ama bence bundan sonra işleri oldukça zor.
trhomeagent
Member
**

Activity: 504
Merit: 11

View Profile
March 19, 2019, 10:04:25 PM

Cryptopia bence iyi bir borsa; altcoin çeşitliliği çok. Arayüzü kötü olmasına rağmen kullanımı kolay; güvenlik konusuna bundan sonra daha da önem vereceklerini düşünüyorum.

Benim de kullanmışlığım var hocam, az ekmeğini yemedim  Smiley Yalnız bu tür haberler her zaman kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Cryptopia'nın zamanında sıkça kullanılmasının tek nedeni de pumplanacak çok fazla coinin olması idi. Bakalım şimdilerde ne olacak.
akgandalf
Member
**

Activity: 812
Merit: 14

FRX: Ferocious Alpha

View Profile
March 20, 2019, 05:31:41 AM

Alım satım da problem olmasın. Çekim esnasında ödeme kolay olsun yeter ama her yıl hack muhabbetinin olması iyi değil. Guvenlik çok önemli.

flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
March 20, 2019, 06:23:16 AM

Bence bu borsadan daha öncesinde de kimsenin bir beklentisi yoktu, nasıl bir yer olduğunu çoğumuz biliyorduk. Ben bu hack olayından sonra borsanın olumlu ve hiç beklemediğim şekilde davranmasına şaşırdım. Bir sürü borsa battı insanları dolandırdı, en azından bunlar herkesin kaybını karşılayacaklar ve bir yere kaçmadılar.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
March 20, 2019, 07:39:51 AM

Bana göre yazıdaki en önemli nokta çalınan tüm fonların bir plan dahilinde ödenecek olması. Bu ölçekte bir hack olayı için bir ilk sanırım. Herkes tarafından shitcoin borsası diye adlandırılsa da bu şekilde bir adım atmaları bence çok güzel.
yusufmirza
Member
**

Activity: 742
Merit: 19

View Profile
March 20, 2019, 07:47:28 AM

Hacklenmekten sonra ödeyeceklerini açıklaması güzel bir olay.Umarım gerçekleşir de paraları giden arkadaşlar bir şekilde paralarını kurtarırlar.Ödemelerini yaparlarsa borsa kaybettiği prestiji tekrar kazanmaya başlar.Ama miktar yüksek ödeyebilecekler mi göreceğiz.
CEPNIBEY
Member
**

Activity: 560
Merit: 12

View Profile WWW
March 20, 2019, 09:23:01 AM

Bunlar paraları geri alabilmiş mi yani. Şimdilik bir CLM olarak verecekler sonra bunu coine cevirecekler anladığım kadarıyla.

mustafayasinsenturk
Full Member

Activity: 672
Merit: 100

View Profile
March 20, 2019, 09:31:28 AM

Soğuk cüzdanda nasıl hack gerceklestirdiler anlamadım. Bunu yapsa yapsa çalışanlardan biri yapabilir . Zaten şirketteki soruşturmanın sürdüğü söyleniyor.
coinbergh
Member
**

Merit: 29

View Profile
March 20, 2019, 12:19:28 PM

Ödeyeceklerini açıklamaları iyi haber. CEO'muz Hindistan'da inekten düştü, bütün şifreler ondaydı dememişler en azından.

Borsaları için bu süreçte büyük bir prestij kaybı yaşayacaklar. Nasıl telafi edecekler bakalım. Şayet yeniden açılıp hayatına devam ederse buraya token/coin gönderen adam bir değil 101 kere düşünür.
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
March 20, 2019, 05:59:40 PM

Bu hack olayı Rus kripto para borsası Graviex'e yaradı aslında. Cryptopia da listelenen çoğu coin kendilerine başka bir mecra bulamayan projelerdi. Hack olayından sonra Graviex, burada bulunan tüm coinleri ücretsiz listeleyeceğini belirtti, doğal olarak da epey bir coin Graviex'e geçti. Cryptopia zararı karşılasa da uzun bir süre kendini toplayamayacaktır.
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
March 20, 2019, 06:25:44 PM

paylaşım için teşekkürler oldukça faydalı bir paylaşım olmuş, çoğu kişinin haberdar olmadığı konuları ele almak iyi oluyor, hem bilgileniyoruz hemde bir fırsat yakalamış gibi hissediyorum. en azından kendi adıma böyle düşünüyorum.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2268
Merit: 2585

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
March 20, 2019, 09:52:24 PM

Cryptopia zararı ödeyerek geri dönüş yaparsa güven kazanır. Yatırımımın %1'i gibi küçük bir meblağ oradaydı eth yada hacklenen diğer tabandaki token coinlerden olmadıkları için başlarına bir şey gelmedi. Arayüzünü en çok sevdiğim borsaydı açık ara farkla.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
mcnncnr
Jr. Member
*

Activity: 546
Merit: 2

View Profile WWW
March 20, 2019, 11:53:55 PM

Borsaların güvenilirliği hack yiyip yememesiyle değil sonrasında takındığı tavırla belli olur. Eğer mağduriyetleri giderirse daha iyi bir şekilde dönebilir.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
ugurum15
Member
**

Merit: 22

View Profile
March 21, 2019, 07:50:10 AM

Cryptopia bu hareketi ile ciddi güven tazelemis olacak. Birde üstüne kaliteli ve güzel coinler listelerse daha iyi olur. Nerede kıçı kırık coin token varsa listelemezse iyi olur. Birde hacim oluşturmak için kampanya lazım.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: