Bitcoin Forum
August 14, 2020, 01:00:51 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.20.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Pozagiełdowy Handel Kryptowalutą (OTC) - Wyjaśniony w Szczegółach.  (Read 440 times)
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
March 26, 2019, 01:29:34 PM
Last edit: June 18, 2019, 11:49:07 AM by wwzsocki
Merited by 1miau (8), DarkStar_ (4), malevolent (1), xandry (1), CoinEraser (1), poptok1 (1), BitCryptex (1), adamvp (1), Tytanowy Janusz (1), cryptovigi (1)
 #1

Handel kryptowalutami Over the Counter (OTC) staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Oto jak to działa, kim są główni gracze i jakie są jego ogólne plusy i minusy.

Czym jest rynek Over-The-Counter
Zdecentralizowany rynek, bez centralnej i fizycznej lokalizacji, gdzie uczestnicy rynku handlują ze sobą za pomocą różnych kanałów komunikacji, takich jak telefon, e-mail i zastrzeżone elektroniczne systemy handlowe. Rynek pozagiełdowy (OTC) i rynek giełdowy to dwa podstawowe sposoby organizacji rynków finansowych. Na rynku OTC dealerzy działają jako animatorzy rynku, podając ceny, po których będą kupować i sprzedawać papiery wartościowe, walutę lub inne produkty finansowe. Transakcja może zostać zrealizowana między dwoma uczestnikami rynku OTC bez wiedzy innych o cenie, po której transakcja została sfinalizowana. Ogólnie rzecz biorąc, rynki OTC są zazwyczaj mniej przejrzyste niż giełdy i podlegają również mniejszej liczbie regulacji.

Roddzaje Rynku Over-the-Counter
• Rynki OTC są głównie wykorzystywane do handlu obligacjami, walutami, instrumentami pochodnymi, produktami strukturyzowanymi i ostatnio kryptowalutami. Mogą być również wykorzystywane do handlu akcjami na rynkach:
- OTCQX, OTCQB i OTC Pink i inne.

Rynek OTC jest podzielony jeżeli chodzi o klientów.
• Na jednym rynku dealerzy handlują z klientami, takimi jak korporacje i instytucje,
• Drugi rynek jest dla dealerów wewnętrznych (interdealerów), gdzie handlują oni między sobą.
Cena dealera dla klienta może bardzo różnić się od ceny podawanej innemu dealerowi, a różnica (spread) kupna-sptrzedaży (bid-ask) może być również szersza w przypadku pierwszym niż w drugim.

Wielkość rynku OTC
• W kwietniu 2018 r. Bloomberg poinformował, że dzienny rynek OTC wynosił od 250 mln USD do 30 mld USD dziennie. Jest to porównywalne z około 15 miliardami dolarów dziennie na giełdach kryptograficznych.
• Woluminy są zgłaszane jako bardzo różne. Bravecoin.com podał w kwietniu, że dzienne wolumeny OTC były trzy razy większe niż giełdy. Grupa TABB oszacowała, że rynek OTC zostanie wyceniony na 12 mld USD dziennie, podczas gdy Digital Asset Research podał 250 mln USD.
• Ogólnie przyjmuje się, że dzienne wolumeny OTC dla kryptowaluty są znacznie większe niż wolumen obrotu giełdowego, ale biorąc pod uwagę nieprzejrzystość rynku, nie można być całkowicie pewnym ponieważ wiadome jest, że niektóre giełdy kryptograficzne sztucznie zawyżały i zawyżają swoje ujawnione wolumeny.

Po co używać brokera OTC (a nie giełdy krypto)?
• Brak płynności - giełdy krypto mają niską płynność w swoich księgach zamówień. Biurka OTC nadają się do wykonywania dużych zleceń handlowych w poszukiwaniu płynności rynkowej.
• Ochrona cen, anonimowość - OTC jest dobre do przenoszenia dużych zamówień, co pozwala uniknąć wpływu na cenę, np. 1000 BTC. Głębokość zamówienia nie pojawi się tak, jak na giełdzie.
• Brak integracji FIAT - kilka giełd kryptograficznych ma FIAT (Binance pracuje nad nim i ma już pewne rozwiązania w Azji).
• Brak „poślizgu” - poślizg cenowy występuje na giełdach, gdy cena wykonania różni się od oczekiwanej ceny.
• Brak zaporowych limitów dla wymiany krypto - większość giełd krypto ma zaporowe limity handlowe. Na przykład Coinbase ogranicza zakupy do 25 000 USD dziennie. Kraken pozwala tylko na wypłatę 2500 $ dziennie i 20 000 $ miesięcznie. Circle nakłada limit wypłaty w wysokości 3000 USD tygodniowo.

Kim są główni nabywcy i sprzedawcy?
Obecnie głównymi nabywcami są fundusze hedgingowe, a głównymi sprzedawcami są górnicy. W październiku 2018 r. Doniesiono o tym w pogłoskach Reddit, że fundusze hedgingowe kupowały duże ilości od górników.

Głównymi uczestnikami handlu krypto OTC są:
• Fundusze hedgingowe, mniejsze podmioty zarządzające aktywami, biura rodzinne (kupujący).
• Górnicy (sprzedawcy).
• Regulowani dealerzy brokerscy.
• Krypto giełdy (biurka OTC).

Które regiony napędzają większość transakcji OTC?

• Azja
• Ameryka północna
W październiku 2018 r. odnotowano, że 33 procent transakcji OTC w Cumberland Mining było przetwarzanych w godzinach azjatyckich, co sugeruje, że duzi górnicy, tacy jak Antmain Bitmain i BTC.com, regularnie sprzedają bitcoiny generowane z ich działalności wydobywczej.

Obsługa transakcji OTC

• Dealer, Makler - handlują własnymi pieniędzmi lub „w imieniu” kogoś za pośrednictwem własnego konta.
• Broker - pośrednik, który znajduje nabywców i sprzedawców.
• Krypto giełdy (tkzw. biurka OTC) - giełdy kryptograficzne, które obsługują biurka OTC (obsługa klientów, którzy nie chcą handlować na giełdzie).

W jaki sposób kupujący i sprzedawcy znajdują się nawzajem?
• Poprzez prywatne, publiczne i specyficzne dla brokerów czaty:
  - Brokerzy wynajmują bezpieczne czaty.
  - IRC czaty # bitcoin-otc.
  - Czaty Skype (hostowane przez Cumberland).
  - Telegram, nawet LinkedIn (według Forbesa) - milionowe transakcje są powszechne
• Poprzez pośredników OTC
  - iTBit OTC.
  - HiveEx OTC.

Jak realizuje się rynek pozagiełdowy?
• Poprzez brokerów OTC, takich jak Octagon Strategy, Genesis Trading i Circle.
• SFOX oferuje również zaawansowane oprogramowanie do wykrywania cen i realizacji cen. Na przykład mogą włączyć wykonywanie wszystkich zamówień na giełdach i wykonywanie średniej ważonej ceny.
• Większość brokerów realizuje w oparciu o zapytanie ofertowe (Request for Quote - RFQ) i wypełnij lub zabij (Fill or Kill - FOK).

Jakie są problemy z OTC?
• Ryzyko rozliczeniowe - nie ma gwarancji, że aktywa zostanią dostarczone lub gotówka zostanie wypłacona. Przelew monet często odbywa się znacznie szybciej niż przelew bankowy.
• Brak rozwiązania rozliczeniowego - większość brokerów OTC nie zapewnia rozwiązania powierniczego (lub zapewnia bardzo ograniczoną usługę), co może zwiększyć ryzyko rozliczenia i ryzyko operacyjne.
• KYC w wielu jurysdykcjach.

Przepisy KYC mogą być wyłącznikiem transakcji
• Jeśli wykonujesz zlecenie za pośrednictwem brokera OTC, musisz np. najpierw dostarczyć BTC do tego brokera a przecież nie ma zadnej gwarancji, że klient brokera zapłaci.
• Im większe zamówienie, tym większe ryzyko niewykonania zobowiązania przez wielu kontrahentów, np. brokera. któremu przesłaliśmy fundusze jak powyżej.
• W krypto OTC brakuje narzędzi monitorowania i nadzoru tradycyjnych systemów transakcyjnych.

Czy pojawiające się serwisy i oprogramowanie rozwiązują te problemy?
• Trwają prace nad zintegrowaniem Fiat.
• Fidelity, piąty co do wielkości zarządzający aktywami na świecie, rozpocznie przechowywanie i transakcje kryptograficzne z rynków OTC dla inwestorów instytucjonalnych.
• Oprogramowanie musi powielać systemy rozliczeń i zarządzania ryzykiem.
• OTCXN - buduje rozwiązanie wielopoziomowe z mechanizmem rozliczeniowym, który łączy dostawców płynności.
• OTCXN - partnerstwo z Kingdom Trust and Prime Trust (zarówno zarejestrowanymi, jak i wykwalifikowanymi Depozytariuszami w SEC).
• Caspian - ostatnio zebrał 20 milionów dolarów za pośrednictwem ICO. Chce zbudować interfejs użytkownika, który będzie łączył się z głównymi giełdami. Współpraca z BC2C.

Przebieg Transakcji OTC: Enigma Securities
Proces negocjowania ceny dla transakcji OTC może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym preferencji kontrahenta, dźwigni, jaką każda ze stron ma w negocjacjach, oraz wielkości transakcji.
Wszystkie transakcje OTC rozpoczynają się od znalezienia kontrahenta dla transakcji. Po ustanowieniu tej relacji i uzyskaniu zaufania (zwykle przez bycie „kwalifikowanym” kontrahentem) strona poszukująca płynności (w tym przypadku nabywca) zasygnalizuje zamiar handlu, informując o wielkości transakcji i cenie wywoławczej. Sprzedający zareaguje wtedy własną ceną ofertową dla transakcji, często w formie procentu poniżej najlepszej ceny wywoławczej głównej giełdy. Ma to zniechęcić kupującego do zakupu na giełdzie.
Wielu górników Bitcoin jest dobrze znanych z oferowania dużych rabatów przy szybkiej sprzedaży, dużych zamówień. Krążą plotki, że HUT8, kanadyjski górnik, wydobywa od 3 do 5 tysięcy bitcoinów w trymestrze i sprzedaje je właśnie w ten sposób. Po ustaleniu ceny i potwierdzeniu transakcji środki FIAT zostaną przelane na rachunek bankowy kontrahenta lub rachunek bankowy escrow prowadzony przez stronę trzecią. W przypadku wykonywania transakcji za pośrednictwem brokera, obaj kontrahenci będą wymagać pewnej formy kontroli, takiej jak KYC/AML i upewnienia się, że przestrzegają lokalnych przepisów i regulacji (jeśli są transgraniczne). Sprzedawca przekaże BTC bezpośrednio do cyfrowego portfela kupującego lub depozytowego przechowywanego przez stronę trzecią.
W przypadku Enigma Securities nabywca Bitcoin przekaże walutę FIAT nadzorowanemu depozytariuszowi w Nowym Jorku, a sprzedawca Bitcoin przekaże aktywa cyfrowe do cyfrowego portfela tego samego regulowanego depozytariusza. Gdy obie strony transakcji zostaną odebrane przez uprawnionego depozytariusza, mogą one zostać zwolnione do odpowiednich kontrahentów.

Według Enigma Securities:
• Zawsze będzie popyt na obrót pozagiełdowy, ale oczekuj, że rynek się skurczy, ponieważ rynek giełdowy dojrzewa i konsoliduje się.
• Rynek OTC będzie nadal preferowane przez górników aby szybko móc spienięrżyć większe ilości kryptowalut w szczególności gdy przyszłość jest nie pewna.
• Większość instytucji ma już biurka OTC i infrastrukturę, więc spodziewaj się, że ten segment rynku stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny.

Wniosek:
• Rynek OTC zawsze będzie odgrywał rolę gdy:
a) rynek jest niepłynny,
b) kupujący/sprzedający ma duże zlecenie i nie chce niekorzystnie zmieniać ceny rynkowej.


Moje tłumaczenie:Over the Counter (OTC) Cryptocurrency Trading - Explained in Details.

Zródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Over-the-counter_(finance)
https://www.finextra.com/blogposting/16628/otc-crypto-market---at-a-glance
https://www.investopedia.com/terms/o/over-the-countermarket.asp

Wątek ten został przetłumaczony na język indonezyjski. Jest to dla mnie wyróżnienie ponieważ, to mój pierwszy artykuł, który został przetłumaczony na inny język.
Dziękuję użytkownikowi @wumBowo. [SHARE] Mengenal OTC Trading

1597366851
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1597366851

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1597366851
Reply with quote  #2

1597366851
Report to moderator
1597366851
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1597366851

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1597366851
Reply with quote  #2

1597366851
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1597366851
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1597366851

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1597366851
Reply with quote  #2

1597366851
Report to moderator
1597366851
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1597366851

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1597366851
Reply with quote  #2

1597366851
Report to moderator
1597366851
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1597366851

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1597366851
Reply with quote  #2

1597366851
Report to moderator
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
April 17, 2019, 03:41:28 PM
 #2

Wątek ten został przetłumaczony na język indonezyjski i opublikowany na ich lokalu co uważam za wyróżnienie ponieważ jest to mój pierwszy artykuł, który został przetłumaczony na inny język. Dziękuję użytkownikowi @wumBowo.

[SHARE] Mengenal OTC Trading

wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 07, 2019, 03:48:46 PM
Last edit: May 08, 2019, 08:34:24 AM by wwzsocki
Merited by DarkStar_ (4), Tytanowy Janusz (1)
 #3

Jak się ostatnio okazuje, prawdopodobnie aktualnie rynki OTC przekraczają wolumeny giełd i cały handel dużymi ilościami kryptowalut przeniósł się poza giełdy krypto.
Ostatnio czytałem obszerny artykuł na ten temat i wychodzi na to, że duże kopalnie, a także więksi pojedyńczy kopacze kryptowalut, aby ochronić się przed podatkami, coraz częściej omijają szerokim łukiem giełdy krypto, które wprowadziły KYC nie tylko przy handlu FIAT, ale także przy wyższych wolumenach krypto.

Okazuje się, że rynki OTC dla krypto są jeszcze w powijakach, pomimo prawie 10 lat istnienia tego rynku. Potężne podatki, które potrafią pochłonąć nawet 35 do 50% zarobionych pieniędzy zmuszają entuzjastów kryptowalut do ucieczki na rynki OTC. Ostatnio są próby wprowadzenia regulacji i dokładnego sprecyzowania samego pojęcia OTC dla kryptowalut oraz wprowadzenia kar od niezapłaconych podatków. Potrzebne są nowe przepisy, bo ciągle niejasne jest od jakich sum jest, to już rynek OTC a nie P2P.

Powiem szczerze, że mnie, to wcale nie dziwi i od dłuższego czasu przypuszczałem, że wolumeny rynku OTC, są dużo wyższe niż te szacowane. Jeszcze kilka lat temu, ciężko było znależć kupców na tokeny czy kryptowaluty poza giełdami, a teraz media społecznościowe, aż huczą od ofert kupna i sprzedaży. Na samym Telegramie i Whatsapp pojawiają się grupy, które mają w nazwach OTC i pełno jest w nich ofert kupna i sprzedaży krypto. Jak regulacje i podatki będą coraz bardziej wprowadzane w życie, tym większą zaobserwujemy migrację do rynków OTC, szczególnie kiedy chodzi o duże wartości kupna i sprzedaży kryptowalut.

Jestem ciekaw co Wy na to? Jest to dla was zaskoczeniem? Czy sami będziecie chcieli skorzystać ze sprzedaży lub kupna na rynkach OTC, jeżeli w grę wchodzić będzie duża ilość pieniędzy, a co za tym idzie podatku? Jak zabezpieczyć sie podczas takich transakcji?

źródło: https://cryptoslate.com/crypto-otc-market-three-times-larger-than-exchange-market/
           https://www.newsbtc.com/2019/01/03/major-crypto-exchanges-are-focusing-on-otc-do-they-see-big-institutional-demand/
           https://www.finextra.com/blogposting/16628/otc-crypto-market---at-a-glance

malevolent
can into space
Moderator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2646
Merit: 1439View Profile
May 07, 2019, 08:53:04 PM
 #4

Jak się ostatnio okazuje, prawdopodobnie aktualnie rynki OTC przekraczają wolumeny giełd i cały handel dużymi ilościami kryptowalut przeniósł się poza giełdy krypto.
Ostatnio czytałem obszerny artykuł na ten temat i wychodzi na to, że duże kopalnie, a także więksi pojedyńczy kopacze kryptowalut, aby ochronić się przed podatkami, coraz częściej omijają szerokim łukiem giełdy krypto, które wprowadziły KYC nie tylko przy handlu FIAT, ale także przy wyższych wolumenach krypto.

Źródło? Duże kopalnie to zazwyczaj legalnie działające biznesy posiadające/wynajmujące dużą powierzchnie i pobierające dużo prądu, im jesteś większy tym trudniej jest się ukrywać. Dla legalnego biznesu KYC to (zazwyczaj) nie problem. Omijać można giełdy, aby sprzedać po lepszym kursie jak się ma kupujących kryptowaluty, którzy nie chcą płacić ekstra za większe zakupy jednorazowo (jeśli nie ma wystarczającej głębokości).

Quote
Powiem szczerze, że mnie, to wcale nie dziwi i od dłuższego czasu przypuszczałem, że wolumeny rynku OTC, są dużo wyższe niż te szacowane. Jeszcze kilka lat temu, ciężko było znależć kupców na tokeny czy kryptowaluty poza giełdami, a teraz media społecznościowe, aż huczą od ofert kupna i sprzedaży. Na samym Telegramie i Whatsapp pojawiają się grupy, które mają w nazwach OTC i pełno jest w nich ofert kupna i sprzedaży krypto. Jak regulacje i podatki będą coraz bardziej wprowadzane w życie, tym większą zaobserwujemy migrację do rynków OTC, szczególnie kiedy chodzi o duże wartości kupna i sprzedaży kryptowalut.

Od dawna już ludzie wymieniają się, dawniej przez #bitcoin-otc albo dzial currency exchange na forum, po strony typu nieistniejący już bitmarket.eu czy obecnie localbitcoins, ew. mycelium trader. Podatki i tak trzeba płacić jak się dostaje kasę na konto w banku za przelane kryptowaluty, ofert F2F jest mniej.

wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 08, 2019, 08:22:52 AM
Last edit: May 08, 2019, 01:36:17 PM by wwzsocki
 #5

...Źródło?...

Wiem, wiem, oczywiście masz rację i powinienem dodać link do artykułów, o których napisałem, ale nie mogę ich za holere znaleźć. Zlośliwość rzeczy martwych, bo zapisałem sobie, żeby dodać, ale po napisaniu posta, już nigdzie ich nie mogłem znaleźć. Właśnie siedzę w moich zakładkach i historii przeglądania, ale to na nic, bo mi wszystko kasuje na bierząco i dlatego teraz nie wiem, gdzie to czytałem. Postaram się jeszcze znaleźć, a jak się nie uda, to będzie musiało zostać tak jak jest, albo usunę (decyzję zostawiam Tobie Mod).

..Duże kopalnie to zazwyczaj legalnie działające biznesy...

Dobrze, że napisałęś magiczne słowo "zazwyczaj", bo może, to aktualnie wyglądać dużo inaczej. Wiele jeszcze ostatnio, legalnie działających kopalni krypto w Chinach, zmienia swoje adresy i przechodzi powoli "pod ziemię" właśnie przez podatki, no i ban w Chinach na handel krypto. Oczywiście ostatnie pomysły ich rządu, żeby zupełnie zabronić kopania wirtulnych monet, też nie pomaga. Właśnie w poniedziałek Chiny wciągneły kopanie krypto, na listę 450 nieekonomicznych i niebezpiecznych działań przeznaczonych do eliminacji. (żródło: https://www.wired.com/story/china-says-bitcoin-wasteful-wants-ban-mining/).

...Podatki i tak trzeba płacić jak się dostaje kasę na konto w banku za przelane kryptowaluty, ofert F2F jest mniej...

Jest tyle sposobów na ominięcie banków przy tranzakcjach OTC, że praktycznie nie są one potrzebne od czasu kiedy mamy Tether i napływ innych, bardziej pewnych "stable coins". Właśnie, o to chodzi, że po tych transakcjach OTC nie ma żdnego śladu, nawet na blockchainie, a do zapłaty użawane są właśnie "stable coins", które można póżniej wymienić za Monero lub Dasha i sprawić, żeby ślad po właścicielu znikł, raz na zawsze. Sam sprzedałęm już nie raz krypto poza giełdą i nigdy nie korzystałęm z banków do tego celu.Źródło?...

Już po napisaniu jakimś cudem po chwili znalazłem moje źródła.

Tutaj linki: https://cryptoslate.com/crypto-otc-market-three-times-larger-than-exchange-market/
                https://www.newsbtc.com/2019/01/03/major-crypto-exchanges-are-focusing-on-otc-do-they-see-big-institutional-demand/
                https://www.finextra.com/blogposting/16628/otc-crypto-market---at-a-glance
             
Quote
TABB Group estimated the OTC market to be valued at $12 billion per day, whilst Digital Asset Research quoted $250 million. What is generally agreed is that daily OTC volumes for cryptocurrency are much larger than exchange-traded volume, but given the market's opaqueness it's impossible to be entirely sure.
 

malevolent
can into space
Moderator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2646
Merit: 1439View Profile
May 08, 2019, 08:50:30 AM
 #6

Jest tyle sposobów na ominięcie banków przy tranzakcjach OTC, że praktycznie nie są one potrzebne od czasu kiedy mamy Tether i napływ innych, bardziej pewnych "stable coins". Właśnie, o to chodzi, że po tych transakcjach OTC nie ma żdnego śladu, nawet na blockchainie, a do zapłaty użawane są właśnie "stable coins", które można póżniej wymienić za Monero lub Dasha i sprawić, żeby ślad po właścicielu znikł, raz na zawsze. Sam sprzedałęm już nie raz krypto poza giełdą i nigdy nie korzystałęm z banków do tego celu.

Sprzedaż to nie problem, ale koniec końców wszystkiego się kryptowalutami nie opłaci - nieruchomości, pracownicy 'spowiadający się' z dochodów, rachunki za prąd - wszystko to generuje paper trail. Nie neguje wielkości rynku wymiany OTC jako takiej, ale faktu że duże kopalnie miałyby się ukrywać zamiast znajdywać dogodniejsze miejsce na prowadzenie biznesu.

cygan
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1792
Merit: 1390


in crypto we trust


View Profile
May 08, 2019, 09:02:18 AM
 #7

ja do dzisiaj tylko z jednej otc platformy koszystalem i to byla: https://dexstats.info/onboarding.php
na niej mozna kupic ARRR sprzedajac KMD
wszystkie transakcje trfale bardzo szybko i bez zadnego problemu

Pirate (ARRR)👉https://bitcointalk.org/index.php?topic=4979549.0

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 09, 2019, 01:13:55 PM
 #8

ja do dzisiaj tylko z jednej otc platformy koszystalem i to byla: https://dexstats.info/onboarding.php...

Musiałęś przejść KYC, żeby móc korzystać z tego serwisu? Jakie opłaty? Jak wyglądała sama transakcja? Kupowałeś lub sprzedawałeś im, czy dopiero na stronie zasygnalizowałeś, że jesteś zainteresowany jakimś altem (kupno/sprzedaż) i za jakiś czas dostałeś ofertę, czy wygląda to inaczej?

cygan
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1792
Merit: 1390


in crypto we trust


View Profile
May 09, 2019, 01:55:19 PM
 #9

ja do dzisiaj tylko z jednej otc platformy koszystalem i to byla: https://dexstats.info/onboarding.php...

Musiałęś przejść KYC, żeby móc korzystać z tego serwisu? Jakie opłaty? Jak wyglądała sama transakcja? Kupowałeś lub sprzedawałeś im, czy dopiero na stronie zasygnalizowałeś, że jesteś zainteresowany jakimś altem (kupno/sprzedaż) i za jakiś czas dostałeś ofertę, czy wygląda to inaczej?

na tym otc jest kyc niepotrzebne i jak sie niemyle ogulnie na otc niepotrzeba kyc przechodzic.
na tym otc co tobie chodzi mozna "tylko" kupic ARRR sprzedajac KMD.
to wyglada tak:

1. musisz miec pewna ilosc KMD na agama wallet (portfel projektu Komodo)
2. na agama wallet musisz dodac kryptowalute ARRR i automatycznie dostajesz tez swoj wlasny ARRR-adres
3. na https://dexstats.info/onboarding.php wydzisz aktualna kwote ile KMD musisz zaplacic zeby 7.77 lub 77.7 ARRR kupic
4. jak wybrales to i jak wpisales twoj ARRR adres w gorne dolne miejsce, naciszkasz nastepnie na zielony button (get aboard! start exchange)
5. automatycznie pokazuje ci sie KMD adres gdzie masz ta kwote za 7.77 lub 77.7 ARRR wyslac. i ta cala transakcje robisz przez agama wallet
6. po 3 sekundach widzisz na otc platformie ze transakcja jest wykonana i przyjeta
7. nawed nie po minucie masz twoje ARRR na swojim agama portfelu

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 10, 2019, 10:01:57 AM
Last edit: May 12, 2019, 05:04:27 AM by wwzsocki
 #10

... kyc niepotrzebne i jak sie niemyle ogulnie na otc niepotrzeba kyc przechodzic...

Bardzo dziękuję za to wyjaśnienie @Cygan, bo sam jeszcze nigdy nie handlowałem w takim profesjonalnym serwisie OTC, tylko słyszałem różne opinie na ich temat.
Co mnie zaciekawiło to właśnie fakt, że bardzo często można pozostać zupełnie anonimowym i że właśnie nie jest wymagane KYC.
Ty potwierdzasz ten fakt i bardzo się z tego powodu cieszę, bo mam teraz dowód na to i będę mógł go przedstawić w anglojęzyczym wątku.

Rozgorzała tam rozmowa i oto jeden z komentarzy, który dostał aż 9 meritów od wysokiej rangi użytkownika, a mi wydaje się nie do końca prawdą.
Tutaj jest ten post bez tłumaczenia:

I can understand big miners and small investors who are using OTC markets to avoid taxes and keep low under the radar.

OTC trading is just like LocalBitcoins service for average people to buy and sell crypto without KYC or any other check which is provided to authorities.
Try being anonymous with a professional OTC outfit. They'll laugh in your face. They may well be more demanding than an exchange in terms of ID and proof of funds. Obviously it's different if you're selling to some asshole on Telegram but that's p2p not OTC.

The main difference with OTC vs an exchange will be that you'll be allocated a person to handle the process from start to finish. No exchange will do that for you.

I'd never use an exchange for large amounts. If they get twitchy and freeze your money all you are is a ticket number.

adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 952
Merit: 628


View Profile
May 11, 2019, 11:40:23 PM
 #11

Jest tyle sposobów na ominięcie banków przy tranzakcjach OTC, że praktycznie nie są one potrzebne od czasu kiedy mamy Tether i napływ innych, bardziej pewnych "stable coins". Właśnie, o to chodzi, że po tych transakcjach OTC nie ma żdnego śladu, nawet na blockchainie, a do zapłaty użawane są właśnie "stable coins", które można póżniej wymienić za Monero lub Dasha i sprawić, żeby ślad po właścicielu znikł, raz na zawsze. Sam sprzedałęm już nie raz krypto poza giełdą i nigdy nie korzystałęm z banków do tego celu.

Sprzedaż to nie problem, ale koniec końców wszystkiego się kryptowalutami nie opłaci - nieruchomości, pracownicy 'spowiadający się' z dochodów, rachunki za prąd - wszystko to generuje paper trail. Nie neguje wielkości rynku wymiany OTC jako takiej, ale faktu że duże kopalnie miałyby się ukrywać zamiast znajdywać dogodniejsze miejsce na prowadzenie biznesu.

Otóż to, zresztą to się tyczy nie tylko kopalni, nawet statystyczny "Kowalski", który nie powinien mieć problemu ze znalezieniem chętnego na anonimowy  zakup od niego kryptowalut wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych to już  będzie miał duży problem jeśli zechce np za te środki kupić mieszkanie - ja ostatnio np. ciągle słyszę, że ktoś chciał kupić mieszkanie za "gotówkę*" (*jednorazowa płatnośc, nie na kredyt ) i musiał się spowiadać przed Urzędem Skarbowym skąd miał pieniądze..
Więc unikanie KYC to raczej tylko ze względu na bezpieczeństwo danych ma sens. W innym wypadku raczej lepiej wszystko zgłaszać i się rzetelnie rozliczać.
Na "szczęscie" mi na razie ten problem nie grozi, bo prawie same straty Sad
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 12, 2019, 05:12:26 AM
Last edit: May 12, 2019, 05:37:34 AM by wwzsocki
 #12

...lepiej wszystko zgłaszać i się rzetelnie rozliczać...

Musisz pamiętać, że nie wszyscy są w takiej sytuacji jak Ty. Jest cała masa ludzi, która ma firmy w rajach podatkowych i dla nich taka rady, to po prostu dobry żart.

Ja sam staram się (z suskcesami) od 2 dekad unikać fiskusa na całym świecie. W miarę możliwości staram się od nich brać jak płacić  Wink.

Dlatego drażni mnie opodatkowanie krypto, a conajmniej dochodów z krypto. Nie miał bym nic przeciwko, gdyby było w pełni legalne, ale z jednej strony krzyczą, że to bańka, przekręt, a z drugiej walą podatki.


cygan
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1792
Merit: 1390


in crypto we trust


View Profile
May 12, 2019, 08:44:08 AM
Merited by wwzsocki (1)
 #13

od dzisiaj online: Barterlly https://app.barterlly.io/

tez jeden projekt od KMD deweloperow

tutaj mozesz znalesc czysty handel otc dla każdego. kyc niepotrzebne do 10.000 €/dziennie

https://medium.com/@dwy_15555/barterlly-from-an-idea-to-a-journey-e882fc12b0a6

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 13, 2019, 11:37:55 AM
 #14

od dzisiaj online: Barterlly https://app.barterlly.io/

tez jeden projekt od KMD deweloperow

tutaj mozesz znalesc czysty handel otc dla każdego. kyc niepotrzebne do 10.000 €/dziennie

https://medium.com/@dwy_15555/barterlly-from-an-idea-to-a-journey-e882fc12b0a6

Pomimo wszystko w angielskojęzycznym wątku nadal pokazują się takie komentarze:

...No way would ANY reputable OTC broker go without KYC no matter where they are in the world. If their own country didn't nail them to the wall, America certainly would.

malevolent
can into space
Moderator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2646
Merit: 1439View Profile
May 13, 2019, 12:51:59 PM
Last edit: May 14, 2019, 01:39:20 PM by malevolent
 #15

15000 Euro to maksymalna kwota pojedynczej transakcji jaką broker OTC mógłby przeprowadzić bez zbierania danych. Jak robisz sobie z tego biznes w Polsce czy innym w miarę rozwiniętym kraju to KYC/AML nie przeskoczysz. W niektórych krajach jest nawet dużo gorzej.

adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 952
Merit: 628


View Profile
May 17, 2019, 12:00:01 PM
 #16

...lepiej wszystko zgłaszać i się rzetelnie rozliczać...

Musisz pamiętać, że nie wszyscy są w takiej sytuacji jak Ty. Jest cała masa ludzi, która ma firmy w rajach podatkowych i dla nich taka rady, to po prostu dobry żart.

Ja sam staram się (z suskcesami) od 2 dekad unikać fiskusa na całym świecie. W miarę możliwości staram się od nich brać jak płacić  Wink.

Dlatego drażni mnie opodatkowanie krypto, a conajmniej dochodów z krypto. Nie miał bym nic przeciwko, gdyby było w pełni legalne, ale z jednej strony krzyczą, że to bańka, przekręt, a z drugiej walą podatki.
No coz. Nie każdego stac na to zeby podatkow unikac legalnie.
Nie kazdy jest też w na tyle dobrej sytuacji finansowej zeby gdzies te zyski  "przykryc" przychodem z "normalnej" aktywności (firmy/etatu).
A ja pisałem wlaśnie o takich "statystycznych Kowalskich".   Poza tym cóż, grono osób, którym się "pętla zaciska" raczej rośnie niż maleje - trzeba byc coraz bogatszym, zeby mieć środki na luksus ukrycia się.
Żeby nie było  - mi też by się marzyło zeby mozna bylo zaplacic pare % ryczaltu i mieć spokój.
I tez jestem przeciwnikiem nadmiernej zachlannosci fiskusa.
Chcialem tylko przedstawiać, ze anonimowa zamiana krypto na Fiat niczego nie rozwiazuje :/

 
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 17, 2019, 03:54:22 PM
 #17

...Nie kazdy jest też w na tyle dobrej sytuacji finansowej zeby gdzies te zyski  "przykryc" przychodem z "normalnej" aktywności (firmy/etatu)...

Dobrze kombinujesz, dodatkowo w Europie sumy bez podatku są o wiele wyższe. Możesz zarobić 7000 euro na krypto bez podatku rocznie w Holandii.

Dodatkowo jest wiele innych możliwości, żeby na legalu omijać fiskusa szerokim łukiem.

Szczególnie te wszystkie składki emerytalne to czyste złodziejstwo.

Daj nam przez 50 lat połowę swojego dochodu a my później jak już będziesz stary (67 lat) oddamy Ci ile będziemy mogli przez tych kilka lat, które może jeszcze pociągniesz.

adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 952
Merit: 628


View Profile
May 18, 2019, 05:54:14 PM
 #18

Z tymi składkami emerytalnymi to się nie do końca zgodzę (bo to trochę ludzie by chcieli jak w tym powiedzeniu "zjeść ciastko i mieć ciastko" - ale  może kiedyś przy czasie powrócę do tego wątku, jeśli będzie zainteresowanie - np. w hydeparku..)

Natomiast co do tematu wątku:
Kilka dni temu wystartowała zdecentralizowana platforma handlu OTC  DEEX:
https://medium.com/@deexexchange_official/deex-otc-trading-platform-is-on-2f631e72edc8
Myślę, że to kolejne ciekawe rozwiązanie (aczkolwiek widzę, że sam DEEX - patrząc po obrocie wg CMC i podobnych stron  nie jest zbyt popularny, a dodatkowo przed paroma godzinami cena zanotowała dość ostry zjazd..  ciekawe czy z jakieś konkretnej przyczyny czy po prostu kwestia płytkiego rynku...)
cryptovigi
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 658
Merit: 577


IDENA.IO - Proof-Of-Person Blockchain


View Profile
May 19, 2019, 12:13:57 AM
 #19

...
Szczególnie te wszystkie składki emerytalne to czyste złodziejstwo.

Daj nam przez 50 lat połowę swojego dochodu a my później jak już będziesz stary (67 lat) oddamy Ci ile będziemy mogli przez tych kilka lat, które może jeszcze pociągniesz.

Tutaj nie do końca się zgodzę... Też mnie to wk@#$waia jak widzę ile z mojej pensji tam idzie ale prawda jest taka, że 80% z nas nie myśli co będzie za 20-30 lat... Martwimy się o tu i teraz a o emeryturze zaczynamy mysleć pewnie grubo po piędziesiątce a wtedy chyba jest trochę za późno.... szczególnie dla ludzi którzy zarabiają sporo poniżej średniej krajowej których jest pewnie też poniżej 70%... Myślę że dobrze, że ktoś myśli za nich bo im zawsze wydaje się, że jeszcze mają na to czas...

Problemem jest raczej to że "państwo" traktuje nasze oszczędności jako "swoje" pieniądze i dowolnie je przesuwa np. na "rezerwy demograficzne" czy inne podobne historie z których później jakaś ich część ginie w tak zwanych wydatkach państwowych, które nie mają nic wspólnego z systemem emerytalnym i udaje, że obniża wiek emerytalny gwarantując emeryturę w tym wieku na tak niskim poziomie, że i tak ludzie nie mają wyjścia i pracują kila lat dłużej żeby uzyskać jej wysokość na poziomie, który pozwoli "związać koniec z końcem"...

              ▄▄▄ ▀▀▀▀▀▀▀▀▀ ▄▄▄
           ▄▀▀    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄    ▀▀▄
        ▄▀▀  ▄▄▀█          ▀█▀▄▄  ▀▀▄
      ▄▀▀ ▄▄▀    ▀▀▄▄▄▄▄▄▄▀▀    ▀▄▄ ▀▀▄
     █   █            ▀            █   █
   ▄▀ █  ▀▄▄                     ▄█▀  █ ▀▄
  ▄▀ ▄▀ █▄ ▀▀▀██▄▄▄       ▄▄▄██▀▀  ██ ▀▄ ▀▄
  ▀▄▀▀▄ ██ ▄▄▄▄▄▄  ▀▄   ▄▀  ▄▄▄▄▄▄ ██ ▄▀▀▄▀
 ██   █ ██ ▀▄    ▀▄ █   █ ▄▀    ▄▀ ██ █  ▀██
 █  ▄█  ▀█  ▀▀▀▀▀▀▀ █   █ ▀▀▀▀▀▀▀  █   █▄  █
█▀ █  █  █          █   █          █  █  █ ▀▀
 █▀  ▄▀  █▀▄        █   █        ▄▀█  ▀▄  ▀█
 ▄  █▀   █ ▀█▄      ▀   ▀      ▄█▀ █  ▄▀█  ▄
 █▄▀  █  █                         █  █  ▀▄█
 ▀▄  █   ▀█        ▄▄▀▄▀▄▄        █▀   █  ▄
  ▀▄▀▀  █▄ █     ▀█  ▀▀▀  █▀     █ ▄█ ▄▀▀▄▀
   ▀ ▄  ██ █▀▄     ▀▀▄▄▄▀▀     ▄▀█ ██ ▀▄ ▀
    ▀█  ██ █ █▀▄    ▄▄▄▄▄    ▄▀█ █ ██  █▀
      ▀▄ ▀ █ █ ██▄         ▄██ █ █ ▀ ▄▀
        ▀▄ █ █ █ ▀█▄     ▄█▀ █ █ █ ▄▀
          ▀▀▄█ █    ▀▀▀▀▀    █ █▄▀▀
              ▀▀ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▀▀
   
..I  D  E  N  A..
   
Proof-of-Person Blockchain

Join the mining of the first human-centric
cryptocurrency
  
▲    2 6 8 0

..N  O  D  E  S..
   
                ██
                ██
                ██
                ██
                ██
         ▄      ██      ▄
         ███▄   ██   ▄███
          ▀███▄ ██ ▄███▀
            ▀████████▀
              ▀████▀
                ▀▀
██▄                            ▄██
███                            ███
███                            ███
███                            ███
 ███▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███
  ▀▀██████████████████████████▀▀
   
D O W N L O A D

Idena node

   
   
▄▄▄██████▄▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄█████▀▀        ▀▀█████▄
████▀                ▀████
███▀    ▄▄▄▄▄▄▄▄▄       ▀███
███      █   ▄▄ █▀▄        ███
██▀      █  ███ █  ▀▄      ▀██
███       █   ▀▀ ▀▀▀▀█       ███
███       █  ▄▄▄▄▄▄  █       ███
███       █  ▄▄▄▄▄▄  █       ███
██▄      █  ▄▄▄▄▄▄  █      ▄██
███      █          █      ███
███▄    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀    ▄███
████▄                ▄████
▀█████▄▄        ▄▄█████▀
▀▀████████████████▀▀
▀▀▀██████▀▀▀
   
    .REQUEST INVITATION.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1386
Merit: 1334


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 20, 2019, 09:53:01 AM
Last edit: May 20, 2019, 10:04:18 AM by wwzsocki
 #20

Tutaj nie do końca się zgodzę...Martwimy się o tu i teraz a o emeryturze zaczynamy mysleć pewnie grubo po piędziesiątce a wtedy chyba jest trochę za późno....

Ale ja myślę właśnie o teraźniejszości, przyszłości, emeryturze i to bardzo.
Wolałbym zamiast przez 50 lat oddawać im conajmniej 33% moich zarobków, to móc inwestować samemu i mieć przyjemność być wolnym od ZUSU czy innej cholery.

Przecież, to wszystko się nie sprawdza, już od lat i nikt tak naprawdę nie wie, co będzie za 30 lat i z czego będą wtedy brać na emerytury. Kasa jest cały czas pusta i nic się nie zmienia.
A przepraszam dziura budżetowa się oczywiście powiększa z roku na rok.
Nadejdzie taki moment, że braknie w kasie na emerytury i wtedy znowu będą jakieś obligacje, cięcia i podatki, żeby jak to się mówi dziurę załatać.

Od dawna wszyscy wiedzą, że ZUS trzeba zmodernizować, ale nikt się za to nie bierze, bo to przegrane następne wybory dla każdej partii.
To taki polityczny samobój, jeżeli chodzi o ZUS i tam nie będzie łatwych rozwiązań. To są dekady zaniedbań polityki emerytalnej.
Już od komuny się zaczęło, a ci tylko pchają ten wózek przez kolejnych 25 lat.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!