Bitcoin Forum
May 02, 2024, 05:45:19 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Multivitamin Kullananlardan Tavsiyeler  (Read 385 times)
diva41
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile
February 21, 2020, 06:56:35 AM

Son 1 senedir 3 farklı markanın ürünlerini kullandım. Bunları kendi açımdan kıyaslamak istedim.

Pharmaton:
30 kapsüllük fiyatı 55-65 TL arasında. Vitamin çeşitliliği normal. Düşük dozda Ginseng de içeriyordu. Gramajlarından emin olamadım. Sanki yazılanla, varolan arasında fark var. Yeterli etkiyi vermedi.
Nature's Supreme: 30 kapsüllük fiyatı 40-50 TL arasında. Vitamin çeşitliliği yüksek. Fakat bunun da gramajlarından emin olamadım. Test raporları abartılmış görünüyor. Yeterli etkiyi vermedi.
Solgar VM2000: 30 kapsüllük fiyatı 90-100 TL arasında. Vitamin çeşitliliği yüksek. Test raporları gerçeği yansıtıyor. Yorgunluk hissini azaltıyor, zindelik veriyor. Ayrıca kronikleşmiş bazı rahatsızlıklarımı iyileştirmeye başladı.

Bu nedenlerden dolayı Solgar ile devam ediyorum birkaç aydır. Fiyatı yüksek olmasına rağmen, yeterli etkiyi veriyor. Kaliteli vitaminleri sadece yorgunluğu önlemek için değil, vücudun daha sağlıklı olması için kullanmak lazım. Yani sadece uyku sorununu ya da yorgunluk hissini geçirip geçirmediğine göre kıyaslamamak lazım. Siz fark etmeseniz bile vücuda olumlu etki yapıyorlar.

Yorgunluğu doğal yollarla geçirmeyi denedin mi hiç? : https://www.ciltsitesi.com/cilt-bakimi/yorgun-gorunmemek-icin-bunlari-yapabilirsiniz/
1714628719
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714628719
Reply with quote  #2

1714628719
Report to moderator
1714628719
Hero Member
*

Ignore
1714628719
Reply with quote  #2

1714628719
Report to moderator
1714628719
Hero Member
*

Ignore
1714628719
Reply with quote  #2

1714628719
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
osman genc
Jr. Member
*

Activity: 35
Merit: 13

View Profile
February 21, 2020, 10:06:44 AM

Corona virüsünden sonra özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Önemli olanın bağışıklık sistemi olduğunu unutmamak gerekiyor. Ben buradan birkaç liste yaptım.
hakan3015
Member
**

Activity: 154
Merit: 17

View Profile
February 25, 2020, 05:03:43 AM

supradyn kullanıyorum. Ginseng ve kafein içermiyor 30 kapsul yakşalık 50 TL civarında, ginseng ve kafein kullanmak istemeyen ya da bünyesine zararlı olanlara supradyn tavsiye ediyorum. Kafein ve ginseng kullanmam yasak olduğu için alternatif olarak kullanıyorum. Çok etkili mi diye sorarsanız bağışıklık sistemimi güçlendirdiği kesin kış aylarında hiç multivitamin kullanmadığım dönemlere nazaran supradyn kullandığım dönemlerde çok az hasta oluyorum ya da hiç olmuyorum. Tavsiye ederim ama muhakkak daha iyileri de vardır diye düşünüyorum
niko83
Sr. Member

Activity: 340
Merit: 278

View Profile
February 28, 2020, 01:43:04 AM
Last edit: February 28, 2020, 02:17:06 AM by niko83
Merited by Blacknavy (1)

Johns Hopkins'in yaptığı 400 bin kişilik bir araştırmanın sonuçlarına göre vitamin ve mineral takviyeleri bir halta yaramıyor. Bkz: https://annals.org/aim/fullarticle/1789253/enough-enough-stop-wasting-money-vitamin-mineral-supplements

Yıllarca moleküler biyoloji okumuş biri olarak, bazı insanların bu takviyeler yüzünden kendilerine zarar verdiklerinden eminim. Niacin veya yağda çözünen vitaminler bilinçsizce tüketilirse sıkıntı çıkabilir. Doktorunuz önermediği takdirde bu tip şeylere para harcamayın. Taze ve işlenmemiş gıdalar tüketen bir insan vitamin ve mineral ihtiyacını rahatlıkla karşılar. Birkaç istisnadan bahsedilebilir: Bazı insanlar D vitamini takviyesine ihtiyaç duyabilir. Hamilelerin folik asit alması gerekebilir. 6 yaş altı çocuklara A, C ve D vitaminleri desteği verilmesi yerinde olabilir. Siz yine de doktorunuza danışmadan vitamin almayın. "Ben içiyorum zımba gibi yapıyor" diyenlere de aldırış etmeyin. Bunlar bilimsel bir değeri olmayan subjektif beyanlardır.

Mineral konusunda son bir şey söylemek yerinde olabilir: Birçoğumunuzun evinde bulunan ters osmoz cihazlarının ürettiği demineralize su neredeyse hiç mineral içermediği için ciddi sıkıntılara yol açması muhtemeldir. Dünya Sağlık Örgütü "Demineralize Su İçmekten Kaynaklanan Sağlık Riskleri" adlı raporunda, içme suyunda minimum 10 mg/L, optimum 20-30 mg/L magnezyum ve minimum 20 mg/L, optimum 40-80 mg/L kalsiyum olması gerektiğini, aksi takdirde kemik erimesi, kardiyovasküler problemler, toksik metal zehirlenmesi gibi birçok komplikasyona yol açabileceğini söylemektedir. (Bkz: https://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/nutrientschap12.pdf) Demineralize suyun vitamin eksikliğine yol açtığını ortaya koyan araştırmalar da var (Gupta, et alia). Üstelik hatırladığım kadarıyla mineral takviyesi alarak bu riskleri ortadan kaldırmak mümkün değil, minerallerin içtiğimiz suyun içinde olması gerekiyor ama bu bilgiyi nereden öğrendiğimi hatırlamıyorum. Belki de atıyorumdur.
lossnet (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 28, 2020, 11:51:37 AM

Johns Hopkins'in yaptığı 400 bin kişilik bir araştırmanın sonuçlarına göre vitamin ve mineral takviyeleri bir halta yaramıyor. Bkz: https://annals.org/aim/fullarticle/1789253/enough-enough-stop-wasting-money-vitamin-mineral-supplements

Yıllarca moleküler biyoloji okumuş biri olarak, bazı insanların bu takviyeler yüzünden kendilerine zarar verdiklerinden eminim. Niacin veya yağda çözünen vitaminler bilinçsizce tüketilirse sıkıntı çıkabilir. Doktorunuz önermediği takdirde bu tip şeylere para harcamayın. Taze ve işlenmemiş gıdalar tüketen bir insan vitamin ve mineral ihtiyacını rahatlıkla karşılar.

Bu araştırmaların tersini söyleyen yüzlerce araştırma da var. Sonuç olarak tek bir doğruya ulaşamıyoruz aslında. Aslolan şu ki; vücudumuz pek çok hayati fonksiyonunu sürdürebilmesi için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyor! Bazılarını yediğimiz/içtiğimiz şeylerle alabiliyorken, bazılarını da alamıyoruz; çünkü vücut bunları sentezleyemiyor. Mesela mide/karaciğer emilimi düşük olan kişilerde vitamin eksikliği daha yüksek oluyor.

Özellikle yoğun hayat temposunda yeteri kadar yemek yiyemeyen ya da düzensiz saatlerde beslenen milyonlarca insan da var. Dolayısıyla almaları gereken vitaminleri doğru zamanda ve doğru gıdalardan alamıyorlar. Vitaminler, sadece yorgunluğu azaltmak için değil, vücudun sağlık dengesini koruyabilmesi ve bunu sürdürebilmesi için gerekli...

Taze ve işlenmemiş yiyeceklere ulaşmada da pek çok sıkıntı olabiliyor. Bu yüzden vücudun ihtiyacı olan vitamin/mineral dengesini korumak için dışarıdan takviye olarak almak gerekiyor. Elbette ki bunu yaparken de doktor kontrolünde yapmak en önemlisi. Bu konu da zaten, "şunu kesin kullanın çok faydalı" şeklinde bir doktor önerisi değil elbette. Kullanan kişilerin kendi yorumlarını eklemesi, fikir alışverişinde bulunması açısında faydalı olabilecek bir başlık sadece. Ben de hem konu başındaki hem de yukarıdaki birkaç yorumumda, kullandıklarımın kendi açımdan faydasını aktarmaya çalıştım. Bana fayda sağlayan bir başkasına fayda sağlamayabilir; onun ihtiyacı olan daha farklı bir şey olabilir.
niko83
Sr. Member

Activity: 340
Merit: 278

View Profile
February 29, 2020, 04:24:19 PM
Last edit: February 29, 2020, 04:44:01 PM by niko83

Yıllarca moleküler biyoloji okumuş biri olarak, bazı insanların bu takviyeler yüzünden kendilerine zarar verdiklerinden eminim. Niacin veya yağda çözünen vitaminler bilinçsizce tüketilirse sıkıntı çıkabilir. Doktorunuz önermediği takdirde bu tip şeylere para harcamayın. Taze ve işlenmemiş gıdalar tüketen bir insan vitamin ve mineral ihtiyacını rahatlıkla karşılar.

Bu araştırmaların tersini söyleyen yüzlerce araştırma da var. Sonuç olarak tek bir doğruya ulaşamıyoruz aslında. Aslolan şu ki; vücudumuz pek çok hayati fonksiyonunu sürdürebilmesi için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyor! Bazılarını yediğimiz/içtiğimiz şeylerle alabiliyorken, bazılarını da alamıyoruz; çünkü vücut bunları sentezleyemiyor. Mesela mide/karaciğer emilimi düşük olan kişilerde vitamin eksikliği daha yüksek oluyor.

Özellikle yoğun hayat temposunda yeteri kadar yemek yiyemeyen ya da düzensiz saatlerde beslenen milyonlarca insan da var. Dolayısıyla almaları gereken vitaminleri doğru zamanda ve doğru gıdalardan alamıyorlar. Vitaminler, sadece yorgunluğu azaltmak için değil, vücudun sağlık dengesini koruyabilmesi ve bunu sürdürebilmesi için gerekli...

Taze ve işlenmemiş yiyeceklere ulaşmada da pek çok sıkıntı olabiliyor. Bu yüzden vücudun ihtiyacı olan vitamin/mineral dengesini korumak için dışarıdan takviye olarak almak gerekiyor. Elbette ki bunu yaparken de doktor kontrolünde yapmak en önemlisi. Bu konu da zaten, "şunu kesin kullanın çok faydalı" şeklinde bir doktor önerisi değil elbette. Kullanan kişilerin kendi yorumlarını eklemesi, fikir alışverişinde bulunması açısında faydalı olabilecek bir başlık sadece. Ben de hem konu başındaki hem de yukarıdaki birkaç yorumumda, kullandıklarımın kendi açımdan faydasını aktarmaya çalıştım. Bana fayda sağlayan bir başkasına fayda sağlamayabilir; onun ihtiyacı olan daha farklı bir şey olabilir.

Bahsettiğim araştırma zaten bir meta analiz çalışması yani bu güne kadar yapılan toplam 27 araştırmanın sonuçlarını değerlendirerek bu kanıya varmış. 179 bilimsel araştırmanın sonuçlarını değerlendiren bir başka araştırma daha vahim şeyler söylüyor. Destek amacıyla alınan vitaminlerin faydalı etkilerine yönelik kanıtların kalitesiz olduğu, bazı vitaminlerin etkisiz olduğu ve bazılarının ise sağlık riskini artırdığı sonucuna varmış. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29852980)

Bu araştırmaları Maranki gibi hokkabazlar değil, dünyanın önde gelen bilim adamları yapmışlar.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin sitesinde aynen şöyle diyor:

"Although most people get all the vitamins they need from the foods they eat, millions of people worldwide take supplemental vitamins as part of their health regimen."

Birçok insan ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri yediği gıdalardan aldığı halde milyonlarca insan vitamin desteği almaktadır.

"There are many good reasons to consider taking vitamin supplements, such as over-the-counter multivitamins. According to the American Academy of Family Physicians (AAFP), a doctor may recommend that you take them: * for certain health problems * if you eat a vegetarian or vegan diet * if you are pregnant or breastfeeding"

Yani kısaca hamile değilseniz, vejeteryan değilseniz ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa vitamin desteği almak için iyi bir sebebiniz yok. İyi bir sebebiniz varsa, doktorunuz zaten vitamin önerecektir.

"The 2005 Dietary Guidelines for Americans advises that nutrient needs be met primarily through consuming foods, with supplementation suggested for certain sensitive populations."
2005 Amerikanlar için Diyet Önerileri'ne göre besin maddeleri ihtiyacı, öncelikli olarak gıda tüketimi ile karşılanmalıdır. (Vitamin-mineral) desteği (yalnızca) bazı hassas topluluklar için önerilmektedir.

"An important point made in the guidelines is that nutrient supplements are not a substitute for a healthful diet."
... besin takviyeleri sağlıklı bir diyetin yerini dolduramazlar. (https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/fortify-your-knowledge-about-vitamins)

İngiltere sağlık önergeleri vitamin desteğini yalnızca üç durumda önermektedir: Hamileler için folik asit, 6 aylıktan 5 yaşa kadar çocuklar için A,C, D vitaminleri ve az güneş gören bir ülke oldukları için kışın D vitamini.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: