Bitcoin Forum
June 21, 2024, 10:41:22 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Son Enflasyon Oranı Açıklandı  (Read 293 times)
lossnet (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 06, 2019, 02:08:14 PM

Buna göre 2019 mart ayı enflasyon oranı %20,3 oldu. Önceki ay %21,6 olarak açıklanmıştı.
Bilindiği üzere enflasyon oranları ile banka mevduat faizleri birbirine paralel ilerler. Şu anda bankalar %20 civarında faiz veriyor çünkü açıklanan enflasyon bu düzeyde. Seçim olacağı için enflasyonun baskılandığı hakkında pek çok şey yazılıp çizilmişti. Bence de gerçek enflasyon oranı, açıklananın çok çok üzerinde. Gerçek verileri önümüzdeki aylarda almaya başlayacağız sanırım. Benim tahminim kademeli olarak %30'a çıkacağı yönünde.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
April 06, 2019, 02:53:56 PM

Bir senede %80 artan dolara kârşı enflasyonun %20 olamayacağını herkes bilir. Hem doları baskıladılar hem de banka faizlerini düşük tuttular. Böyle bir senaryo da her iki taraf da patlamaya hazır bir bomba. Dolar sabit kalip TL faizdekiler dolar sayisini arttirabileceği gibi, dolar artıp TL faiz de enflasyonun az gösterilmesi yüzünden zarar edebilir. Türk lirasi sadece Türkiye’de geçerken, dolar tüm dünya da geçerli bu yüzden seçimimi 3.50’den beri dolardan yapıyorum. Tek üzüntüm 7.20’de iken bozdurup TL faize geçmemekti. Bu çark nasıl dönüyor bilmiyorum (muhtemelen her karışı sattılar) ama AKP ekonomiyi iyi götürdü. Ben 10 TLleri bekliyorum.
lossnet (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 06, 2019, 03:20:04 PM

Bir senede %80 artan dolara kârşı enflasyonun %20 olamayacağını herkes bilir. Hem doları baskıladılar hem de banka faizlerini düşük tuttular. Böyle bir senaryo da her iki taraf da patlamaya hazır bir bomba. Dolar sabit kalip TL faizdekiler dolar sayisini arttirabileceği gibi, dolar artıp TL faiz de enflasyonun az gösterilmesi yüzünden zarar edebilir. Türk lirasi sadece Türkiye’de geçerken, dolar tüm dünya da geçerli bu yüzden seçimimi 3.50’den beri dolardan yapıyorum. Tek üzüntüm 7.20’de iken bozdurup TL faize geçmemekti. Bu çark nasıl dönüyor bilmiyorum (muhtemelen her karışı sattılar) ama AKP ekonomiyi iyi götürdü. Ben 10 TLleri bekliyorum.

Tamamen katılıyorum ben de. Gerçek enflasyon oranını bekliyorum. Muhtemelen gerçeği %40'a ulaştığında, açıklanan da %30 olacaktır. 10 puan geriden geliyoruz.
Dolar da tarihi boyunca Türkiye'de her zaman eski zirvesini tekrar görmüştür. O yüzden sene sonuna kalmadan tekrar 7,20'yi geçecektir. 10 TL ise uçuk bir tahmin değil. Böyle giderse, 2020 yılı ortasna kadar görülebilir.
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
April 06, 2019, 09:32:57 PM

önümüzdeki 4 yıl kabus gibi günler bizi bekleyecek buna eminim gidişat çok kötü
naz14
Member
**

Activity: 420
Merit: 11

DAO Maker

View Profile
April 07, 2019, 08:54:38 AM

Tespitlerinize aklı başında herkes katılacaktır. Hem doları aşağıda tutup hem de faizi baskıladığınızda bütün rasyolarda bomba sinyalleri oluşur. Kimin patlıyacağı konusunda da hem fikirim. Satacak yeni şey bulunmazsa halimiz harap.
Stabilitelim
Member
**

Activity: 448
Merit: 14

View Profile
April 07, 2019, 09:15:40 AM

Açıklanan enflasyon oranı genellikle 10-20 puan düşük oluyor. Sene ortasına doğru yapılacak olan açıklamalarda da böyle olacaktır. Maaş zamları döneminde daha düşük gösterilmesi de yüksek bir ihtimal. BİST baskılanıyor, dolar baskılanıyor bir yalan üzerinden ekonomiyi çevirmeye çalışıyorlar ama kazın yanmasına az kaldı.
cyhngnbz
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 1

View Profile WWW
April 07, 2019, 12:17:20 PM

zaten ekonomimiz düzelmeye başladığı için seçimden sonra sigaraya akaryakıta elektiriğe zam geldi evet süper ekonomimiz var.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
henrybek3
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
April 07, 2019, 01:14:43 PM

Olan yine orta direk sınıfı ile alt tabakaya oluyor, ağzımıza ettiler kötü ekonomi politikalarıyla. Burası çok önemli burası çok önemli diye hayatımızın içinden geçmeye devam ediyorlar.
samgizsu
Jr. Member
*

Activity: 350
Merit: 2

View Profile WWW
April 07, 2019, 01:33:26 PM

o zaman ben az önce geldiğim pazarda bir kilo kuru soğana 6,5 lira neden verdim. fatih portakalın da dediği gibi aklımızla alay ediyor adamlar.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
April 08, 2019, 05:37:47 AM

%20 enflasyon az buz değil. hele hele bu kadar serbest piyasanın hakim olduğu, adeta vahşi kapitalizmin uygulandığı bir toplumda tam bir zulüm
erguse
Sr. Member

Activity: 798
Merit: 277

View Profile
April 08, 2019, 01:00:56 PM

Dün manavdan 1 kilo muz, yarım kilo kadar kadar çilek, 3-4 tane kapya biber, 1 kilodan az mandalina, 3 tane portakal, 4 tane elma aldım ve 78 tl para verdim. Kapya biber'e 19,90 tl yazıyordu. Gerisini siz düşünün. Yemişim açıkladıkları enflasyon oranını. Bu kadarcık şey için taş çatlasın 20 tl veriyorduk. Patates soğan fiyatlarına hiç girmiyorum bile... Nasıl ay sonunu getireceğimizi zaten bilemiyorduk, Allah sonumuzu hayretsin ne diyeyim...
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
April 08, 2019, 06:14:04 PM

%20 enflasyon az buz değil. hele hele bu kadar serbest piyasanın hakim olduğu, adeta vahşi kapitalizmin uygulandığı bir toplumda tam bir zulüm

tüketici için durum hiç iç açıcı görünmüyor özellikle ilerleyen günlerde durum daha da kötüye gidecekmiş gibi duruyor
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
April 08, 2019, 06:16:29 PM

açıklayanlar hep hükümet yanlısı olduğu için ve korktukları için az göstermişler. marul pazarda olmuş 5 tl bu enflasyonu neye göre hesaplıyorlar merak ettim doğrusu.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
April 08, 2019, 06:17:43 PM

önümüzdeki 4 yıl kabus gibi günler bizi bekleyecek buna eminim gidişat çok kötü

belik 4 yıla kalmaz . rte bugün yut dışına çıkarken seçim ile ilgili savcıları göreve davet etti.  bu demek oluyor ki seçim yenilenecek. ülkeye maddi yükü büyük olacak.
huzurkan
Hero Member

Activity: 1064
Merit: 522

Proof-of-Stake Blockchain Network

View Profile
April 08, 2019, 07:57:52 PM

Hiç önemi yok 20 olmuş 30 olmuş hiç kafanızı yormayın 80 bile olsa öyle yada böyle yıl sonuna geldiğimizde yüzde 6 lara sabitlenir bırakılır arkadaşlar.

,gaaaaaaaagaaaaaaaaaaaaagaaaaaaaag,
           ,aP8b    _,dYba,       ,adPb,_    d8Ya,
         ,aP"  Yb_,dP"   "Yba, ,adP"   "Yb,_dP  "Ya,
       ,aP"    _88"         )888(         "88_    "Ya,
     ,aP"   _,dP"Yb      ,adP"8"Yba,      dP"Yb,_   "Ya,
   ,aPYb _,dP8    Yb  ,adP"   8   "Yba,  dP    8Yb,_ dPYa,
 ,aP"  YdP" dP     YbdP"      8      "YbdP     Yb "YbP  "Ya,
I8aaaaaa8aaa8baaaaaa88aaaaaaaa8aaaaaaaa88aaaaaad8aaa8aaaaaa8I
`Yb,   d8a, Ya      d8b,      8      ,d8b      aP ,a8b   ,dP'
  "Yb,dP "Ya "8,   dI "Yb,    8    ,dP" Ib   ,8" aP" Yb,dP"
    "Y8,   "YaI8, ,8'   "Yb,  8  ,dP"   `8, ,8IaP"   ,8P"
      "Yb,   `"Y8ad'      "Yb,8,dP"      `ba8P"'   ,dP"
        "Yb,    `"8,        "Y8P"        ,8"'    ,dP"
          "Yb,    `8,         8         ,8'    ,dP"
            "Yb,   `Ya        8        aP'   ,dP"
              "Yb,   "8,      8      ,8"   ,dP"
                "Yb,  `8,     8     ,8'  ,dP"  
                  "Yb, `Ya    8    aP' ,dP"    
                    "Yb, "8,  8  ,8" ,dP"
                      "Yb,`8, 8 ,8',dP"
                        "Yb,Ya8aP,dP"
                          "Y88888P"
                            "Y8P"
                              "

Free TON

PEER-TO-PEER MULTY-BLOCKCHAIN SYSTEM
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬TON SURF - OFFICIAL WALLET ▬▬▬▬

▄███████████████████▄
        █████████████████████
▄█████  █████████████████████
██████  ████             ████
███     █████████████████████
██████  ████             ████
██████  █████████████████████
███     █████████████████████
███████ ▀███████████████████▀
▀███████▄▄▄▄▄▄▄       ▀████
  ████▌                 ██ 
  ▐██▌                     
   █▌

TELEGRAM
FORUM
WIKI
zzevzek
Jr. Member
*

Activity: 322

View Profile WWW
April 09, 2019, 01:58:35 PM

pisliklerini örtmek için ülkenin altına dinamit atıyorlar ve bu kimsenin umurunda olmuyor. herkes kul köle olmuş, kafa kaldıran bir tane insan yok bunlara.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
erguse
Sr. Member

Activity: 798
Merit: 277

View Profile
April 09, 2019, 02:36:33 PM

Okuyan, araştıran, bilen yok ki... Ama sorsan, fetöden girer dış güçlerden çıkar, tüm süreci özetlerler size ama "eee?" dediğinde susup kalırlar. İşte hayat. Cahillik bazen iyiymiş dedirtiyor insana. Her şey hakkında bir bilgin oluyor bu durumda.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
April 09, 2019, 04:30:03 PM

Okuyan, araştıran, bilen yok ki... Ama sorsan, fetöden girer dış güçlerden çıkar, tüm süreci özetlerler size ama "eee?" dediğinde susup kalırlar. İşte hayat. Cahillik bazen iyiymiş dedirtiyor insana. Her şey hakkında bir bilgin oluyor bu durumda.

cahillik güzel şey, hepimiz ucundan kıyısından cahiliz. ama kara cahil tiplerin bu şekilde hayatımızı mahvetmesi, ülkeyi bataklığa sürüklemesi çok büyük bir lüks onlara
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
April 09, 2019, 05:44:35 PM

ulan doğalgazı açıyorum 200 lira fatura geliyor. 15 gün havalar güzel diye doğalgazı kapatıyorum yine 200 lira fatura geliyor amk! seçimler tekrarlanırsa evden markete gidene kadar fiyatlar artar artık.
iskendercnr
Jr. Member
*

Activity: 448

View Profile WWW
April 10, 2019, 01:31:26 PM

bir şeyler madem düzeliyor o zaman neden bu düzelmeler piyasaya yansımıyor diye sormuyor kimse de. şaka maka helal olsun fox ekibine, bir onlar yapıyor haberi.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: