Bitcoin Forum
June 16, 2024, 01:41:21 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Omega 3 Nedir? Kaynağı ve Faydaları  (Read 212 times)
lossnet (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 07, 2019, 12:09:26 PM
Last edit: April 07, 2019, 12:32:38 PM by lossnet
Merited by EFS (1), Prott (1)

Omega 3 ile balık yağı aynı şey değildir. Çoğu zaman bu ikisi birbirine karıştırılır. Omega 3, balık yağından süzülen faydalı asitlerdir. DHA ve EPA olarak adlandırılır. Yani vücut için önemli olan Omega'dır; balık yağı değil. Ayrıca Omega 3 her balıkta bulunmaz. Özellikle Türkiye denizlerindeki balıklar çok az Omega içerirler. Bu nedenle çok balık tüketmek, yüksek Omega alındığı anlamına gelmez. Soğuk denizlerdeki somon, ringa ve ton balıkları, yüksek Omega 3 kaynağıdır.

Piyasadaki bazı balık yağı kapsülleri, Omega 3 içerdiği söylenerek pazarlanır fakat ne kadar EPA ve DHA içerdiği pek belirtilmez. Aradaki fiyat farkı da bundan kaynaklanır. Yüksek Omega içeren ürünler uluslararası sertifikaya sahiptir ve genellikle daha pahalıdır. Çünkü hem yoğun bir işlemden geçirilerek ağır metallerden arındırılırlar, hem de okyanus balıklarından temin edilirler.

EPA, kalp/damar sağlığı içindir. DHA ise beyin fonksiyonları için. Dünya sağlık örgütü, günlük minimum 200mg EPA ve 200mg DHA alınmasını önerir.
Alınan DHA miktarı arttıkça hafıza güçlenir; öğrenilenler daha çabuk akılda kalır, geçmişteki anılar ise daha kolay hatırlanır.
Alınan EPA miktarı arttıkça kalp sağlığı korunur; damar tıkanması ya da genişlemesi riski azalır, vücuda kan akışı hızlanır.

Araştırmalarım neticesinde Ocean markasının "Plus" ve "Ultimate" ürünlerini kullandım. Fiyat/performans olarak gayet iyiydi. Yüksek EPA ve DHA oranlarına sahipti.
Omega 3 kapsülü seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta IFOS (International Fish Oil Standards) tarafından onaylanmış olmasıdır.

Not: Yazı tamamen bana aittir. Bu konuyu epey araştırdım zamanında.

hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
April 07, 2019, 12:31:41 PM

Ben balık yağı biliyorum. Ama şuan için bizim sularımızda ki balıkta yeterli onega 3 olduğunu düşünmüyorum. İmkanı olan varsa alaskadan somon balığı alacak en çok onda var bildiğim kadarıyla.
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
April 07, 2019, 06:49:59 PM

uzun süredir vücut geliştirme ile uğraşıyorum fakat bu bilgiyi ilk defa sizden öğrendim hocam bilgi için çok teşekkürler
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
April 08, 2019, 12:29:41 PM

Omega 3 ile balık yağı aynı şey değildir. Çoğu zaman bu ikisi birbirine karıştırılır. Omega 3, balık yağından süzülen faydalı asitlerdir. DHA ve EPA olarak adlandırılır. Yani vücut için önemli olan Omega'dır; balık yağı değil. Ayrıca Omega 3 her balıkta bulunmaz. Özellikle Türkiye denizlerindeki balıklar çok az Omega içerirler. Bu nedenle çok balık tüketmek, yüksek Omega alındığı anlamına gelmez. Soğuk denizlerdeki somon, ringa ve ton balıkları, yüksek Omega 3 kaynağıdır.

Piyasadaki bazı balık yağı kapsülleri, Omega 3 içerdiği söylenerek pazarlanır fakat ne kadar EPA ve DHA içerdiği pek belirtilmez. Aradaki fiyat farkı da bundan kaynaklanır. Yüksek Omega içeren ürünler uluslararası sertifikaya sahiptir ve genellikle daha pahalıdır. Çünkü hem yoğun bir işlemden geçirilerek ağır metallerden arındırılırlar, hem de okyanus balıklarından temin edilirler.

EPA, kalp/damar sağlığı içindir. DHA ise beyin fonksiyonları için. Dünya sağlık örgütü, günlük minimum 200mg EPA ve 200mg DHA alınmasını önerir.

Alınan DHA miktarı arttıkça hafıza güçlenir; öğrenilenler daha çabuk akılda kalır, geçmişteki anılar ise daha kolay hatırlanır.

Araştırmalarım neticesinde Ocean markasının "Plus" ve "Ultimate" ürünlerini kullandım. Fiyat/performans olarak gayet iyiydi. Yüksek EPA ve DHA oranlarına sahipti.
Omega 3 kapsülü seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta IFOS (International Fish Oil Standards) tarafından onaylanmış olmasıdır.

Not: Yazı tamamen bana aittir. Bu konuyu epey araştırdım zamanında.

Eline sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş, şunu da ekleyeyim

bu cümle de yanlış bilgi vermiş olmayalım, neden derseniz;

DHA  sinir sistemi için oldukça önemlidir,  ama Hafızasını güçlendirmek isteyen bir kişi, ya da hafıza problemi çeken bir kişi, bunu omega 3 alarak  onu bunu alarak çözemez. 10 binlerce sebepten dolayı olabilir.

eski bir videoda izlemiştim, eğer bulursam atarım, hafıza ile ilgili oldukça sağlam bir video idi.  burada onu içersem hafızam güçlenir, bunu içersem şu fark eder gibi şeyleri söyleyen doktorları ve aktarcıları vs şarlatan olarak tanımlıyordu

https://www.youtube.com/watch?v=SPjXAgyg3AQ
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
April 08, 2019, 04:50:21 PM

Yaklaşık 3 yıldır, her akşam balık yağı şurubu bir kaşık içip yatıyorum. Sanki kapsüllere göre direk yağı içmek daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Merak edenler, Möller's diye aratarak bulabilirler. Çakması vardır yoktur bilmiyorum, tavsiyem Eczaneden satın almanızdır.

lossnet (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 09, 2019, 11:23:10 AM
Last edit: April 09, 2019, 12:11:08 PM by lossnet

Eline sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş, şunu da ekleyeyim

bu cümle de yanlış bilgi vermiş olmayalım, neden derseniz;

DHA  sinir sistemi için oldukça önemlidir,  ama Hafızasını güçlendirmek isteyen bir kişi, ya da hafıza problemi çeken bir kişi, bunu omega 3 alarak  onu bunu alarak çözemez. 10 binlerce sebepten dolayı olabilir.

eski bir videoda izlemiştim, eğer bulursam atarım, hafıza ile ilgili oldukça sağlam bir video idi.  burada onu içersem hafızam güçlenir, bunu içersem şu fark eder gibi şeyleri söyleyen doktorları ve aktarcıları vs şarlatan olarak tanımlıyordu

https://www.youtube.com/watch?v=SPjXAgyg3AQ

Teşekkür ederim, beğendğine sevindim.
Aklıma NZT-48 hapı geldi... Elbette ki 1 kapsül alarak hafızayı tamamen yükseltip güçlendirmek mümkün değil. Omega 3'ün uzun süreli kullanımda bellek üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmış. Özellikle Alzheimer hastalığın başlangıç düzeyi tedavisinde önemli bir rolü varmış. Doktorların hepsi aynı fikirde olmamakla birlikte, faydası olduğu yönünde bir orta yolda buluşuyorlar. Hiç katılmayıp tamamen reddeden bir grup da olabilir belki. Her ilaç ve vitamin de vucüda zaten aynı etkiyi yapamayabiliyor. İnsanların bir kısmı fayda görürken, bir kısmı göremeyebilir. Bu nedenle göreceli biraz. Etkinliğini artıran ya da azaltan binlerce faktör olabilir.
Not: Videoyu izledim, teşekkürler.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1475

alex

View Profile WWW
April 09, 2019, 02:02:23 PM

benim bildigim kadariyla uskumruda da guzel omega 3 var. balikcilarda ya da markette hep dondurulmusu satildigi icin besin degerinde degisiklik olur mu? bu arada yedigimiz somonlarin alayi da ciftlik baligi. yine bunda da bir sikinti olur mu?
Pages: [1]
  Print  

Jump to: