Bitcoin Forum
June 17, 2024, 04:54:08 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto Para Dışında Yatırım Tavsiyesi  (Read 285 times)
J.Moriarty (OP)
Full Member

Activity: 219
Merit: 109

View Profile
April 21, 2019, 11:01:53 AM

Arkadaşlar kripto para dışında yatırım yapmak istiyorum, kriptoya yeterince yaptığımı düşünüyorum. Tek dala bütün varlığımı bağlamaya gerek yok, çeşitlendirmek için biraz daha düşük riskli bir şeyler almak istiyorum.

Satış zamanında kayıbı en az olacak, al-sat makası uçuk kaçık olmayan, gerektiğinde kolayca bozdurabileceğim, 1-2 yıl vadeli önerebileceğiniz yatırım araçları neler?

Gram altın hiç almadım, internette n11'de 20gr 5087tl demişler şu an, ama gram altın fiyatı 238tl yazıyor şu an. Kuyumcularda falan doğrudan internette yazan değerden alınabiliyor mu? İnternet bankacılığından almak istemiyorum çünkü her daim satın alacak bir şey çıkıyor, hesapta durursa muhtemelen bozdurup harcanır azar azar.

Çeyrek-tam-Ata altın tarzı bir şey almak mantıklı mı? Biriktirme açısından güzel, bir ara sık sık Ata altın alıyordum. Ama kazanç-kayıp oranı nasıl bilmiyorum. İşçiliği olan altın almayın, bozdururken sadece madeni değerini alırsınız-kaybınız olur demişler. Bunlarda öyle bir durum var mı?

Biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.

“He is the Napoleon of crime, Watson. He is the organizer of half that is evil and of nearly all that is undetected in this great city, He is a genius, a philosopher, an abstract thinker. He has a brain of the first order. He sits motionless, like a spider in the center of its web, but that web has a thousand radiations, and he knows well every quiver of each of them. He does little himself. He only plans.”
Zz
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1077

View Profile
April 21, 2019, 11:34:44 AM

Ben hisse senedi önereceğim,
Bu konuda forumda bir çok başlık açıldı zamanında ve tartışıldı.
Yakın zamanlarda olduğu için hatırladığım bir başlığı paylaşayım sizinle,
Temettü Emekliliği : https://bitcointalk.org/index.php?topic=5090226.0
lossnet
Legendary
*

Merit: 1123

View Profile
April 21, 2019, 04:28:05 PM

Türkiye'de kazanç garantili en iyi yatırım bence "vadeli banka mevduatıdır". Şu sıralara enflason oranı doğrultusunda %20 civarında. Önümüzdeki aylarda artacağı düşünülüyor. Faiz hesaplama sitesinden hesaplattım.
Örneğin 50,000 TL için 35 günlük faiz getirisi:
Brüt Getiri: 958,90 TL
Stopaj (%15): -143,84 TL
Net Getiri: 815,07 TL

Diğer alternatifler, dolar ve altındır...
Altınla ilgili sorularınız arasında "işçilik" konusuna değinmişsiniz. Mesela pırlanta-elmas taşlı, işlemeli, altın bir yüzüğü sattığınızda; işçilik ücreti, toplam satış değerine yansımaz. Maden değeri + taş değeridir.
O yüzden yatırım amaçlı altın alınacağı zaman en sade olanı (çeyrek, yarım, tam, Ata Lira, Reşat, vb.) seçilmelidir
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
April 21, 2019, 04:44:02 PM

Ben hisse senedi önereceğim,
Bu konuda forumda bir çok başlık açıldı zamanında ve tartışıldı.
Yakın zamanlarda olduğu için hatırladığım bir başlığı paylaşayım sizinle,
Temettü Emekliliği : https://bitcointalk.org/index.php?topic=5090226.0
başlıkta 1-2 yıl şeklinde belirtildiği için bence o konudaki hisse senetleri arkadaşa uymaz. yoksa ben de kendisine "kupon arsa Grin" önerecektim. şu an kısa vadede en mantıklısı dolar, euro ve tl şeklinde sepet yapmak.
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
April 21, 2019, 07:30:32 PM

ben dolar yatırımı önerirdim uzun vadede 6 lirayı geçeceğini düşünüyorum ekonomi düzelmiyor daha da kötüye gidiyor dolayısıyla ters orantı olarakta dolar artacak
J.Moriarty (OP)
Full Member

View Profile
April 22, 2019, 01:04:46 PM

Teşekkürler arkadaşlar,

Hisse senedi olayına hiç girmek istemiyorum, bilgimin olmadığı bir alan, araştıracak vaktim de yok, kripto için bile zor zaman kalıyor.
Vadeli mevduat bir süredir kullanıyorum ama yılda %20 getiriyor diye yatırıyoruz, dolar ani bir hareket yapıp iki katına çıkınca, her şey %50 zamlanınca hiçbir esprisi kalmıyor, başıma geldi daha önce.
Döviz mantıklı, kullanıyorum yatırım için, denk geldikçe alıyorum.

Açıkcası benim araştırmalarıma göre altın ideal gibi. Ama hangisi ona karar veremedim. Fiziki olarak satın almak istiyorum, alış-satış makası düşük, kuyumcuların soygun yapmadan bozduğu bir şeyler almak istiyorum. Ne önerirsiniz? Biraz toplu alım yapınca en uygun nereden alabiliriz?

“He is the Napoleon of crime, Watson. He is the organizer of half that is evil and of nearly all that is undetected in this great city, He is a genius, a philosopher, an abstract thinker. He has a brain of the first order. He sits motionless, like a spider in the center of its web, but that web has a thousand radiations, and he knows well every quiver of each of them. He does little himself. He only plans.”
lossnet
Legendary
*

View Profile
April 22, 2019, 03:42:07 PM

Açıkcası benim araştırmalarıma göre altın ideal gibi. Ama hangisi ona karar veremedim. Fiziki olarak satın almak istiyorum, alış-satış makası düşük, kuyumcuların soygun yapmadan bozduğu bir şeyler almak istiyorum. Ne önerirsiniz? Biraz toplu alım yapınca en uygun nereden alabiliriz?

Yine ben yanıt vereyim buna da... Araştırınca 3 farklı altın fiyatı ile karşılaşıyoruz. Aralarındaki fark minik ama çok alınca etkisi de büyük oluyor.
1. Banka Altın Fiyatı
2. Genel Piyasa Altın Fiyatı
3. Kapalıçarşı Altın Fiyatı

Bu üçü arasında en uygunları Kapalıçarşı fiyatlarıdır. "Ata Lira" yatırım için çok elverişlidir. Tam ya da Reşat altın alacaksanız da kulpsuz olanları tercih edin. Kulplu olduğunda, alım-satım sırasında gramaj hesabı ekleniyor, farklı fiyatlar çıkabiliyor.

Bankalar ise altın hesaplarında fiziki maden vermezler çoğunlukla.
J.Moriarty (OP)
Full Member

View Profile
April 22, 2019, 05:46:03 PM

Yine ben yanıt vereyim buna da... Araştırınca 3 farklı altın fiyatı ile karşılaşıyoruz. Aralarındaki fark minik ama çok alınca etkisi de büyük oluyor.
1. Banka Altın Fiyatı
2. Genel Piyasa Altın Fiyatı
3. Kapalıçarşı Altın Fiyatı

Bu üçü arasında en uygunları Kapalıçarşı fiyatlarıdır. "Ata Lira" yatırım için çok elverişlidir. Tam ya da Reşat altın alacaksanız da kulpsuz olanları tercih edin. Kulplu olduğunda, alım-satım sırasında gramaj hesabı ekleniyor, farklı fiyatlar çıkabiliyor.

Bankalar ise altın hesaplarında fiziki maden vermezler çoğunlukla.

Teşekkür ediyorum hocam cevabınız için,
Bu durumda Kapalıçarşı'ya gidip Ata Lira alıyorum ayıracağım bütün paraya.
Daha önce biriktirme amaçlı bir süre almıştım Ata Lira'dan, al-sat yapmadığım için ayrıntısını bilemem ama düzenli alınca acayip güzel bir kar bıraktı uzun vadede. Aynen devam edeyim o halde.

kr105
Hero Member

Activity: 938
Merit: 501

View Profile
April 22, 2019, 10:25:43 PM

Arkadaşların dediği gibi faiz oranlarını inceledikten sonra size en çok uyacak yerde bir mevduat hesabı düşünebilirsiniz. Bunun dışında ben gram altın biriktiriyorum, riskli değil içim rahat ve yüz yıl da geçse değerini koruyacak türden bir varlık.
J.Moriarty (OP)
Full Member

View Profile
April 24, 2019, 09:36:40 AM

Evet arkadaşlar, Kapalı Çarşı'dan bir miktar Ata Lira ve Gram Altın satın aldım. Genel olarak internette yazan canlı kapalı çarşı altın fiyatları ile alakası yok. Yada ben ilk defa oradan aldığımdan en ucuz yerden alamamış olabilirim. 3 farklı dükkana sordum, aynı fiyatı söylediler, 3. den aldım.

Yeni tarihli 1 adet Ata Lira 1.615tl, n11 de 1.674-1.725 iki farklı satıcının fiyatları.
NadirGold 24 ayar Gram Altın 242tl, n11 de IAR 257tl.

Mahalle kuyumcularında fiyat nedir bilmiyorum ama 1 tane alıyor olsanız bile internetten almak yerine Kapalı Çarşı'dan almak epey hesaplıya geliyor.

Kapalı Çarşı içinde de fiyatlar oynuyor mu?

Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
April 24, 2019, 10:56:52 AM

Zamanında altın hesabı açmıştım yatırım için ama daha sonradan acil ihtiyacım olduğu için bozdurup çekmiştim. O zamanki araştırmalarıma göre bankalar daha karlı görünüyordu. Şöyle örnek verebilirim gram altında bankadaki alım satım makası 1TL idi ama kuyumcularda 7-8TL civarıydı. İki tarafında kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Bunları değerlendirerek karar vermek gerekiyor.
kerem89
Newbie
*

Activity: 20
Merit: 100

View Profile
April 24, 2019, 01:51:23 PM

Bence web sitesine yatırım yapılabilir domain yıllandıkça giren kişi sayısına oranla reklam gelirleride artıyor
lossnet
Legendary
*

View Profile
April 24, 2019, 02:01:32 PM

Bence web sitesine yatırım yapılabilir domain yıllandıkça giren kişi sayısına oranla reklam gelirleride artıyor

Çok uzun vadeli bir yatırım olur bence web sitesi kurup büyütmek. Getirisini önceden ölçmek de pek mümkün değil. Bir süre hep cepten yiyor...
Ayrıca domain ticareti olarak baktığımızda da tüm dünyada bu piyasayı elinde tutan birkaç büyük firma var. Bunlar, süresi dolan alan adlarını hızlıca topluyorlar ve önem seviyesine göre yüksek fiyatlardan satışa koyuyorlar. Bu bakımdan, yabancı alan adlarını boşta yakalamak da çok zor. Yereller bile kapılmış oluyor.
kerem89
Newbie
*

Activity: 20
Merit: 100

View Profile
April 24, 2019, 02:03:57 PM

Çok uzun vadeli bir yatırım olur bence web sitesi kurup büyütmek. Getirisini önceden ölçmek de pek mümkün değil. Bir süre hep cepten yiyor...
Ayrıca domain ticareti olarak baktığımızda da tüm dünyada bu piyasayı elinde tutan birkaç büyük firma var. Bunlar, süresi dolan alan adlarını hızlıca topluyorlar ve önem seviyesine göre yüksek fiyatlardan satışa koyuyorlar. Bu bakımdan, yabancı alan adlarını boşta yakalamak da çok zor. Yereller bile kapılmış oluyor.
Katılıyorum. Eskiden çok jenarik bir domain yakalamıştım projeyi teslim ettiğim yazılımcı beceremedi askıda kaldı bizim iş. Sonrasında domain süresi bitti aldığım şirket premium olarak listelemiş 10 bin lira yazmış. İçime oturdu açıkçası  Smiley
J.Moriarty (OP)
Full Member

View Profile
July 12, 2019, 11:37:24 AM

Evet arkadaşlar, Kapalı Çarşı'dan bir miktar Ata Lira ve Gram Altın satın aldım. Genel olarak internette yazan canlı kapalı çarşı altın fiyatları ile alakası yok. Yada ben ilk defa oradan aldığımdan en ucuz yerden alamamış olabilirim. 3 farklı dükkana sordum, aynı fiyatı söylediler, 3. den aldım.

Yeni tarihli 1 adet Ata Lira 1.615tl, n11 de 1.674-1.725 iki farklı satıcının fiyatları.
NadirGold 24 ayar Gram Altın 242tl, n11 de IAR 257tl.

Mahalle kuyumcularında fiyat nedir bilmiyorum ama 1 tane alıyor olsanız bile internetten almak yerine Kapalı Çarşı'dan almak epey hesaplıya geliyor.

Kapalı Çarşı içinde de fiyatlar oynuyor mu?

Kendi mesajımı alıntılayım, bugün biraz para gerekti bir miktar Ata altını bozdurdum. 1696 den bozdurabildim. 3 ayda adet başı 81 tl kar, fena rakam değil.
Dolar almış olsam 1 dolarda 15 kuruş zararda olacaktım. 1 ata altına denk gelen miktarda neredeyse 45 lira zararım olacaktı.

Sonuç olarak altın almak daha karlı oldu  Cheesy

Tabi btc nin yanında bunlar ufak rakamlar kalıyor ama altın birikimi de fena değilmiş, görmüş oldum. Eğer hepsine btc alsaydım şu an 2 katına çıkmıştı para.

Mauser 98
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 69

View Profile
July 12, 2019, 11:51:55 AM

Sonuç olarak altın almak daha karlı oldu  Cheesy

Bitcoin aynı diğer hisse senetleri gibi bir döngü içerisinde ilerlerken altın seneler içerisinde neredeyse stabil bir şekilde yükseliyor bu nedenle elinde çok parası olan birinin paranın değerini koruması için altına yatırım yapması mantıklı ama kâr etmek için altın almak çok yanlış bir davranış olur. Bitcoin'e yatırım yapmak da her zaman doğru değildir, döngünün başını yakalamadıktan sonra piyasada kazandığından çok daha fazlasını kaybetme ihtimalin doğuyor. Bu nedenle bilinen bir klasik olan halving döngüsünü takip etmek en iyisi olur, şu an trade yapmayan biri bile sadece bu döngü nedeniyle bir dahaki halving döneminden bir sene önce dip fiyattan Bitcoin'e yatırım yapabilir. Yine de az da olsa kâr yapabilmene sevindim çünkü kripto para piyasasında olup boğaya rağmen zarar yazan onlarca kişi var Smiley
DragonDance
Full Member

Activity: 127
Merit: 116

View Profile
July 12, 2019, 09:01:17 PM

Altın demişken , güvenilir bir bankanin internet bankaciligindan yapacaginiz alım satımlar hemen her zaman kuyumcuya göre daha avantajli olacaktır.
micalith
Hero Member

Activity: 894
Merit: 501

View Profile
July 12, 2019, 10:39:55 PM

Altın demişken , güvenilir bir bankanin internet bankaciligindan yapacaginiz alım satımlar hemen her zaman kuyumcuya göre daha avantajli olacaktır.

Yanlış anlama ama hiç bu kadar mantiksiz bir hareket görmedim, altın alıyorsun ama sanal şaka gibi Smiley

altın dediğin fiziksel olur, altını altın yapan, değerli yapan budur zaten
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
July 13, 2019, 01:17:56 AM

Şu anda en mantıklı olarak dolar ve euro var. Arttı artacağı kadar demeyeceksin dolar ne zaman ne yapacağı tam olarak belli olmaz gibi duruyor. Altında olabilir ama altın daha da düşebilir bana göre ona göre alım yapılabilir.
DragonDance
Full Member

Activity: 127
Merit: 116

View Profile
July 13, 2019, 08:11:56 AM

Yanlış anlama ama hiç bu kadar mantiksiz bir hareket görmedim, altın alıyorsun ama sanal şaka gibi Smiley

altın dediğin fiziksel olur, altını altın yapan, değerli yapan budur zaten

Asıl sen yanlış anlama, bankadan derken finansal altın araçlarını kastetmedim. Fiziksel altın, depolama özelliği olan bir bankadan alınırsa,

alım satımdaki makas kuyumcuların verdiği fiyatlara göre hemen hemen her zaman daha avantajlı olur.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: