Bitcoin Forum
June 17, 2024, 08:16:05 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Elektrik Kablo Seçimi ???  (Read 98 times)
samet_9511 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 81
Merit: 7

View Profile
April 26, 2019, 06:52:34 PM

Çok telli TTR mi yoksa Antigron kablo mu kullanmalıyız ?
16A 2,5mm kablo tercih ediyorum am TTR ve antigron arasında karar veremedim.
Her ikisini de kullanıyorum ama aradaki farkı çözemedim.

Sabit tesisatlarda antigron uzatma kablolarda hareketli olduğu için ttr tercih ediliyor.
Benim için önemli olan Elektrik tüketimi konusunda sarfiyatı etkiler mi ?
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
April 26, 2019, 10:44:55 PM

Nerede kullanacaksın? normal ev tesisatı için mi?

yoksa mining için bir depo vs mi kuracaksın.

Normal sıva altında kullacaksan, elinde hangisi varsa onu kullan. ya da antigron  kullan.

Biraz böyle ara kablo gibi çekeleyeceğin edeceğin, hareket edecek 3 lü -5 li priz vs yapacağın bir şeyse ttr kullan hocam.    Ama duvara falan dışarıdan diyelim bir 3 lü priz vidalayacaksın. kablo döşeyeceksin gene antigron kullanabilirsin. çok az hareket edecek ya da hiç etmeyecek çünkü.

Yani düzenli hareketli bir kablo olacaksa ttr kur. ama ara sıra hareket edecek, ya da direk duvara vidalı. ya da sıva içiyse 2 sini de kullanabilirsin.

Forumda elektrikten anlayan 4-5 kişi var. Onlar da yardımcı olur. 
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
May 01, 2019, 01:39:57 PM
Last edit: May 01, 2019, 07:13:39 PM by pckoliq

Kablo var birde kablocuk var TTR olupta %100 bakır olmayanlar çok cabuk ısınır ve elektrik sarfiyatınızı arttırır.
Ben sabit  ana hatları hep 3x6 NYM antigron kullandım. Dagıtıcı kabloları 3x2.5 TTR kullandım.
Kullandıgım tüm kablolar hes marka oldukça kaliteli kablolar.
Alacağın kabloların %100 bakır olmasına dikkat et %100 bakır olanlarda çok pahalı diyipte aliminyum karışımlı kablolar sakın alma.
Yüksek akım çekecekseniz Kesinlikle antigron kullanın.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
May 04, 2019, 04:13:48 AM

%100 bakır olanlar çok pahalı. ama evladiyelik. kiracı değilsen, %100 bakır al.   

ben bir ara toptancıdan gidip alıyordum lazım olunca, ama dolar o kadar arttı ki, şöyle 2 li kalın bi kablo aldın en son 80 lira verdim geldim. Ulan altın mı alıyoruz bakır mı alıyoruz ben de anlamıyorum.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: