Bitcoin Forum
May 10, 2024, 04:29:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: 1 milyar dolarlık bitcoin nakite çevirmek?  (Read 551 times)
Thelastgoal (OP)
Jr. Member
*

Activity: 137
Merit: 1

View Profile
May 18, 2019, 02:33:17 AM

Arkadaşlar dalga geçmeden mantıklı birkaç çözüm, öneri sunmanızı rica ediyorum.

elinizde 1 milyar dolarlık bitcoin var. bunu ne şekilde dolara çevirip nakiti ele alabilirsiniz? hangi ülkede, hangi borsada, vergi vs devlet kontrollerine takılmadan başımız ağrımadan nasıl yapabiliriz?

bir günde hepsinin borsada nakite çevrilmesi şart değil tabi. parçalara da bölünebilir günlere de yayılabilir fiyatı düşürmemek için.

sanırım bu çapta bir coini nakite çevirmek tek bir ülke ve kaynak imkansız gibi şu ortamda değil mi?
1715358579
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715358579
Reply with quote  #2

1715358579
Report to moderator
1715358579
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715358579
Reply with quote  #2

1715358579
Report to moderator
The trust scores you see are subjective; they will change depending on who you have in your trust list.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
vincetcm
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 533

View Profile
May 18, 2019, 09:23:24 AM

Bir çok borsada BTC leri USDT ye çevirip nakite çevrilen borsalardan çekebilirsiniz ne kadar bölerseniz bölün miktardan dolayı toparlamakta sıkıntı çekebilirsiniz.

ABD nin tüm dünyayı ekonomik bir felakete sürükleme çabalarından dolayı bir çok ülke Iran a ambargo uyguluyor, iran dan değerli maden vb. emtia alınabilirsiniz bence.

Bu yöntem daha az dikkat çeker bence, kaldı ki bizim ülkemi de iyi durumda değil iran dan 25 bin KG altın gelse "bu ne iş demez" herhalde..
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
May 18, 2019, 09:24:03 AM
Last edit: May 19, 2019, 09:16:28 AM by Matthias9515

Türkiye’de Yurt dışı varlık barışı ile çok rahat bir şekilde %2 vergisini ödeyerek paranı legalleştirebilir ya da elden bozdurup paran ile altın satın alıp Yurt içi varlık barışıyla %2 vergisini ödeyerek altınlarını legalleştirebilirsin. Türkiye şu an parası olana cennet, varsa bu işten kazancın istediğin gibi legalleştirebilirsin.

Not: Ben 1 milyon dolar diye okudum, 1 milyar dolar nasıl bir hayal
HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
May 18, 2019, 09:42:12 AM

Her türlü çevrilir mesele o paranın btc nin olması.
olduktan sonra çevrilmesi kolaydır.
Türkiyeden örnek verelim hepsini kenara koy btcturk-paribu-koineks bu 3 hesap açarsın.Bırak elden satmayı buralara bozdur bankaya çek.
Devlet bir şekilde vergi isterse (zaten isteyecek o Allah' ın emri ) vergiyi verir keyfine bakarsın.... Grin
mugt
Member
**

Activity: 183
Merit: 35

View Profile
May 18, 2019, 11:26:45 AM

(18 Mayıs) şu an ki kura göre 136.239 BTC yapıyor Smiley borsalardaki api'ler ve exchange'ler ile çok rahat şekilde çevirilebilir. Sistematik şekilde olması gerekiyor. Borsa API'leri ile suni dalgalanma yaratılıp, dönüşümde bile kar elde edilir. Tek hesapta OFAC vb.. kuruluşların radarına takılmanız %1000 Smiley Parayı tek noktada toplamak yerine farklı emtia (altın,gümüş, paladyum, vb.), bono, elmas vs... dönüştürüp 2. - 3. kişiler üzerinden dağıtarak toplanır. Yöntem çok, paradan para kazanarak bile artış sağlanır. Onun onda biri parası olan bile nasıl çevireceğini biliyordur. Forumda sormaz, yanıtlamazda tesadüfen girer yani  Grin
Decredholder
Newbie
*

Activity: 164
Merit: 0

View Profile
May 18, 2019, 12:11:44 PM

Sabreder DigiliraPay'in açılmasını bekler daha sonra e-ticaret sitelerinden altın alırdım
Bitcoin ile daire,arsa satışlarını araştırırdım
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
May 18, 2019, 12:30:15 PM

Hocam dalga geçmelik mevzu değil, ama çok saçma.  1 milyar dolarlık btc var.  niye bozuyorsun. nakit para bir yere yatırım yaparken kullanılır?

ne yapacaksın 1 milyar dolar nakit ile, 5 milyar dolarlık havalimanını fonlayıp alırsın. 8-10 tankeriyle birlikte Petrol rafinerisimi alacaksın?  Rafineri alırken ortaya çıkmayacak mı paranın kaynağı Cheesy

Ciddiye alıp şöyle cevap vereyim, 2 milyon dolarlık diyelim villa alacaksın. 2.5M lik btc bozarsın elden. alırsın. araba alacaksın. elden bozar alırsın.

1 milyar dolarlık Mal alacak adamın zaten ona göre çevresi olur. Yoksa zaten alamaz, ne petrol rafinerisi alabilir ne havalimanı alabilir, kurt gibi kaparlar adamı.  zaten o kadar çevresi olan adam nasıl bozacağını da bilir, ya da direk btc ile alır.
darkness45
Newbie
*

Activity: 68

View Profile
May 18, 2019, 04:55:23 PM

mesaj sayısı  fazla olmadığı için özel msj atamadım,
ödemeyi nakit iran'da kabul ederseniz, tüm btcyi alacak bir bağlantı sağlayabilirim size.
Kuz3y
Jr. Member
*

Activity: 237
Merit: 3

View Profile WWW
May 18, 2019, 05:11:26 PM

mesaj sayısı  fazla olmadığı için özel msj atamadım,
ödemeyi nakit iran'da kabul ederseniz, tüm btcyi alacak bir bağlantı sağlayabilirim size.

iran da götü kaybetmeden dönersen tabi..

Buying.com
Decentralized E-Commerce Network
●    PRE-SALE: October 1, 2018    ●
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
May 18, 2019, 05:20:29 PM

irandan para çıkaran adamı, USA öyle bir öper ki ne olacağını şaşırır.  10 türlü ambargo var, öyle o parayı bir yerden bir yere geçiremezsiniz iranda.
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
May 18, 2019, 11:26:07 PM

1 milyar dolarlık bitcoin bozdurmak ne la bu nasıl bir şaka Cheesy bence adam bizimle eğleniyor 136 küsür bin bitcoini olan adam bunları zaten biliyordur gelip burada sormaz ayrıca elden değil de borsalardan bozdurmaya kalkılırsa bu kadar bitcoinle piyasanın amına koyma ihtimali çok yüksek ha parça parça ufak ufak birkaç ayda çözüşür ama orası ayrı
cihan2421
Newbie
*

Activity: 174

View Profile
May 19, 2019, 09:04:21 AM

La abi şakamısınız siz ? 3500 bitcoin piyasanın dengesini bozup 2000 $ dumplatıyorsa,135.000  btc ile hatırlayın mtGox btc satış olayı gibi olur.Adamlar 20.000 $ 'dan 3300 $ a kadar dumplattılar hemde sadece %30 kadarını sattılar.Böyle büyük bir mebla piyasayı hiç abartmıyorum,tahmini 900-1000 $ a kadar dumplyabilir.
Bjk
Member
**

Activity: 71
Merit: 26

View Profile
May 19, 2019, 10:00:27 PM
Last edit: May 19, 2019, 11:13:49 PM by Bjk

La abi şakamısınız siz ? 3500 bitcoin piyasanın dengesini bozup 2000 $ dumplatıyorsa,135.000  btc ile hatırlayın mtGox btc satış olayı gibi olur.Adamlar 20.000 $ 'dan 3300 $ a kadar dumplattılar hemde sadece %30 kadarını sattılar.Böyle büyük bir mebla piyasayı hiç abartmıyorum,tahmini 900-1000 $ a kadar dumplyabilir.

https://coinmarketcap.com

Market hacmi, 24 saatlik işlem hacmi bu konularını incelemenizi öneririm. son 24 saatlik sadece bitcoinde 24.450.000.000 dolarlık işlem olmuş. yani siz 1 milyar doları günlük aniden bir borsadan satamayacağınız için piyasaya etkisi çok olmayacaktır. btc,eth,ltc ve benzeri coinleri düşünürsek 24 saatlik işlem hacmi 50.000.000.000 doları buluyor. kısacası siz 10.000.000 dolarlık bir sektöre 1 milyar dolar sokmuyorsunuz ve 1 milyar doları aynı gün aynı saatte satamayacağınız için piyasanın bundan etkilenmesi çok zor. sizin yazdığınız şeye benzedi.. bir dönem forumda birisi çıkıp bütün btcleri birleştirelim btc ye dump yapalım demişti Smiley yemez yani... hem 1 milyarlık coini kolay kolay satamazsınız ki satmış olsanız dahi piyasadaki tepki çok kısa olur.

20milyar günlük hacimden aylık 600milyar hacim olduğunu düşünürsek ortalama biz buna 400milyar dolar diyelim. siz piyasanın 400/1 oranında işlem yapmış olacaksınız. kısacası çok etki etmez.
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
May 20, 2019, 12:24:25 AM

Hocam dalga geçmelik mevzu değil, ama çok saçma.  1 milyar dolarlık btc var.  niye bozuyorsun. nakit para bir yere yatırım yaparken kullanılır?

ne yapacaksın 1 milyar dolar nakit ile, 5 milyar dolarlık havalimanını fonlayıp alırsın. 8-10 tankeriyle birlikte Petrol rafinerisimi alacaksın?  Rafineri alırken ortaya çıkmayacak mı paranın kaynağı Cheesy

Ciddiye alıp şöyle cevap vereyim, 2 milyon dolarlık diyelim villa alacaksın. 2.5M lik btc bozarsın elden. alırsın. araba alacaksın. elden bozar alırsın.

1 milyar dolarlık Mal alacak adamın zaten ona göre çevresi olur. Yoksa zaten alamaz, ne petrol rafinerisi alabilir ne havalimanı alabilir, kurt gibi kaparlar adamı.  zaten o kadar çevresi olan adam nasıl bozacağını da bilir, ya da direk btc ile alır.

bu konudaki en mantikli cevap bu... az cok aynisini ben de yazmayi düsündüm:)
degil 1 milyar dolar, 100 milyon dolar olsa kurtlar sofrasi - adami kaparlar bu memlekette:)

hem 1 milyar dolarim olsa ne isime yarayacak, onu da cikartamadim. harcayamayacagim kadar parayi napiym ki ben?
benim birakin 1 milyar, sadece 100 milyon dolarim olsa bitcoin'da - en az 5-10 milyon dolarini dagitirim, bir kismini da bu forumdaki herkese dagitirim: herkese birer bitcoin gönderirdim burada. gerisini de vergi dairesiyle görüsüp, neyse vergisi öder hesabima aktarir ve hemen o para ile istihdam yaratma pesinden kosardim.
Thelastgoal (OP)
Jr. Member
*

View Profile
May 20, 2019, 03:16:20 AM

arkadaşlar mevzuyu ister istemez aslında anlamışsınız çoğunuz Smiley çok detaya girmek istemiyorum.

ama görüyorum ki pratikte bu pek mümkün görünmüyor, yani aylar yıllar alabilir bozdurmak borsalara bölsek bile. inanılmaz iş yükü ve zaman gerekiyor tek kalemde yapmak mümkün değil.

abd deki büyük şirketlerle falan anlaşılsa özel bağlantılarla falan yapılabilir gibi geliyor ama yine bazı denetleme mekanizmalarına takılırız. sıkıntılı durum.

belki farklı ülkelere dağıtıp yapılarak 30-40milyon dolarlık parçalarla yapılabilir. en mantıklısı bu olabilir doğru ülkeler seçilerek.
Thelastgoal (OP)
Jr. Member
*

View Profile
May 20, 2019, 03:18:45 AM

normal yatırım, ekonomi mantığında doğru söyledikleriniz. ama burada farklı bir şey var? şöyle ki bu btc diyelim ki bir devlet tarafından kısa sürede üretiliyor ve nakite çevirerek ekonomisine nakit akışı yapmak istiyor? işte yine ülkelerin kısıtlamalarına takılıp kalıyoruz.
Thelastgoal (OP)
Jr. Member
*

View Profile
May 20, 2019, 03:24:47 AM

Market hacmi, 24 saatlik işlem hacmi bu konularını incelemenizi öneririm. son 24 saatlik sadece bitcoinde 24.450.000.000 dolarlık işlem olmuş. yani siz 1 milyar doları günlük aniden bir borsadan satamayacağınız için piyasaya etkisi çok olmayacaktır. btc,eth,ltc ve benzeri coinleri düşünürsek 24 saatlik işlem hacmi 50.000.000.000 doları buluyor. kısacası siz 10.000.000 dolarlık bir sektöre 1 milyar dolar sokmuyorsunuz ve 1 milyar doları aynı gün aynı saatte satamayacağınız için piyasanın bundan etkilenmesi çok zor. sizin yazdığınız şeye benzedi.. bir dönem forumda birisi çıkıp bütün btcleri birleştirelim btc ye dump yapalım demişti Smiley yemez yani... hem 1 milyarlık coini kolay kolay satamazsınız ki satmış olsanız dahi piyasadaki tepki çok kısa olur.

20milyar günlük hacimden aylık 600milyar hacim olduğunu düşünürsek ortalama biz buna 400milyar dolar diyelim. siz piyasanın 400/1 oranında işlem yapmış olacaksınız. kısacası çok etki etmez.

malesef bu konuda yanılıyorsunuz. çoğu kişi yanılıyor.

bitcoin piyasası hala o kadar derin değil. sizin o günlük 24 milyar dolar dediğiniz hacim alsat işlemlerinin toplam hacmi. bir kişi 1milyon dolarıyla günde 100milyon dolarlık alsat yapabiliyor. bu da hacmi o şekilde şişiriyor.

yani sizin 24 milyar dolarlık işlem hacminde 100milyon dolar bile reel para girmemiş/çıkmamış olabilir o gün içinde sisteme.

örnek olarak paribunun btc hacmine bakalım 1500 BTC yazıyor orada? bu o miktarda para girişi ya da çıkışı oldu mu demek paribuya? hayır. o hacim toplam 100-200 btc olan bir havuzda oluşmuştur.

eğer tek kalemde bir günde 1milyar dolarlık satış olursa tahminen %50 falan düşer btc nin değeri. ama zaten hepsini bi anda satıp fiyatı düşürmek gibi bir davranış olmaz.

Bjk
Member
**

View Profile
May 20, 2019, 09:41:34 AM
Last edit: May 20, 2019, 09:52:51 AM by Bjk

malesef bu konuda yanılıyorsunuz. çoğu kişi yanılıyor.

bitcoin piyasası hala o kadar derin değil. sizin o günlük 24 milyar dolar dediğiniz hacim alsat işlemlerinin toplam hacmi. bir kişi 1milyon dolarıyla günde 100milyon dolarlık alsat yapabiliyor. bu da hacmi o şekilde şişiriyor.

yani sizin 24 milyar dolarlık işlem hacminde 100milyon dolar bile reel para girmemiş/çıkmamış olabilir o gün içinde sisteme.

örnek olarak paribunun btc hacmine bakalım 1500 BTC yazıyor orada? bu o miktarda para girişi ya da çıkışı oldu mu demek paribuya? hayır. o hacim toplam 100-200 btc olan bir havuzda oluşmuştur.

eğer tek kalemde bir günde 1milyar dolarlık satış olursa tahminen %50 falan düşer btc nin değeri. ama zaten hepsini bi anda satıp fiyatı düşürmek gibi bir davranış olmaz.

Aslında benzer şeyleri söylüyoruz.. 24 saatlik hacim 24.000.0000 olsun bu konuda bir sıkıntı yok. isterse bir kişinin 1 milyar doları olsun, 24 kere al sat yapsın. benim yazdığımı okumamışsınız.  burada bahsedilen 1 milyar dolar satarsa piyasa etkilenir mi.. benim yazdığım cevap, hayır etkilenmez zaten günlük olarak o fiyatın 24 katı işlem yapılıyor.  benim yazdığımı lütfen tekrar okuyun.

Bitcoinin %50 fiyatının düşmesi biraz zor. zaten konuda 1 milyar dolarlık bitcoinin 1 gün içerisinde satılmayacağından bahsetmiştim bu nedenle fiyatına çok fazla etki etmez... binanceye girip, 135000 bitcoin sat diyip ekran başına beklenecek bir durum değil yani Smiley
Thelastgoal (OP)
Jr. Member
*

View Profile
May 20, 2019, 02:49:16 PM

gayet iyi okudum emin olun, yanılıyorsunuz. hem de büyük yanılıyorsunuz. 1milyar dolarlık bitcoini satışa koyup piyasadaki nakiti toplamaya kalktığımızda (1 günde) fiyat %50 hatta üzeri düşer şu an. fiyat orda kalmaz ama tekrar kendini toparlamaya başlar.

geçen gün yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak 5bin btc yi sattıklarında tek hamlede fiyat 8binden 6200 lere kadar çizildi. sonra iki günde tekrar 7800 lere geldi. burda 140bine yakın btc den bahsediyoruz.

o 24milyar dolar dediğiniz hacim reel paranın hacmi değil. tekrarlıyorum burayı ıskalıyorsunuz. algoların vs sürekli scalp yaparak sürekli hacmi şişirmesi. örnek bitmexde 5 milyar dolar görünüyor günlük hacim, ama öyle bir para girişi ya da çıkışı olmuyor oradan. sürekli kaldıraçla şişirilmiş talimatlarla algolar alıp satıyor tekrar tekrar.

buraya reel 1milyar dolarlık çıkış yaptığınızda dağılıp kaçar tüm sistem stoplar çalışır, tetiklenir vs deli gibi panik ortamı oluşur ve düşer de düşer.

uzman olan arkadaşlar da beni destekleyecektir. %50 düşer demek iyimser bile olabilir.
Bjk
Member
**

View Profile
May 20, 2019, 03:32:37 PM

gayet iyi okudum emin olun, yanılıyorsunuz. hem de büyük yanılıyorsunuz. 1milyar dolarlık bitcoini satışa koyup piyasadaki nakiti toplamaya kalktığımızda (1 günde) fiyat %50 hatta üzeri düşer şu an. fiyat orda kalmaz ama tekrar kendini toparlamaya başlar.

geçen gün yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak 5bin btc yi sattıklarında tek hamlede fiyat 8binden 6200 lere kadar çizildi. sonra iki günde tekrar 7800 lere geldi. burda 140bine yakın btc den bahsediyoruz.

o 24milyar dolar dediğiniz hacim reel paranın hacmi değil. tekrarlıyorum burayı ıskalıyorsunuz. algoların vs sürekli scalp yaparak sürekli hacmi şişirmesi. örnek bitmexde 5 milyar dolar görünüyor günlük hacim, ama öyle bir para girişi ya da çıkışı olmuyor oradan. sürekli kaldıraçla şişirilmiş talimatlarla algolar alıp satıyor tekrar tekrar.

buraya reel 1milyar dolarlık çıkış yaptığınızda dağılıp kaçar tüm sistem stoplar çalışır, tetiklenir vs deli gibi panik ortamı oluşur ve düşer de düşer.

uzman olan arkadaşlar da beni destekleyecektir. %50 düşer demek iyimser bile olabilir.

Ben 1 milyarlık bitcoin artık kaç adetse 1 gün içerisine satılmayacağını söylüyorum yani bunu anlık olarak bir veya bir kaç markete birden satış olarak girip satmanız zaten mümkün değil.. bu nedenle 1 hafta 10 gün 1 ay artık neyse ona göre yavaş yavaş satılacaktır ve sizin dediğiniz gibi bir panik havası oluşmaz.

Şu konuda haklısınız ve dediğiniz doğru. atıyorum 150bin bitcoin ediyor ve eleman anında satmak için 8000 dolar 2000 dolar arası açık olan tüm emirlere satış gerçekleştirirse dediğiniz gibi düşer. burada genel olarak konuşulan 1 milyar dolarındaki bitcoinin değerinde satılması. 8000 9000 aralığında en fazla 7000 seviyelerinde satılsa neden fiyat düşsün? 10 tane borsada eşzamanlı olarak 8000-2000 arasında satış yaparsa evet çakılır.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: