Bitcoin Forum
March 29, 2024, 08:11:20 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kilo ve özellikle göbek sahibiyseniz  (Read 517 times)
bobita (OP)
Legendary
*

Activity: 2478
Merit: 1286

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
May 31, 2019, 12:33:21 PM
Merited by EFS (5), Vispilio (3), mhanbostanci (2), Blacknavy (1)

Bize genel olarak mesela Amerikalılar gibi obez toplum denilemez belki ama gözle görülür bir kilo artışı olduğu ortada ve bu konuda da bilgi kirliliği (araştırmayı sevmediğimiz için) had safhada. Öncelikle yazmadan önce şunu belirteyim, ben doktor değilim ama tıbbi konulara ilgim ortalamanın bir hayli üzerindedir ve gördüğüne inananlardan olmadığım için araştırmayı severim, o nedenle sağdan soldan duyduklarıma inanmam, buraya da buna dikkat ederek yazacağım.
Artık bir çok kişi kurtulamadığı kilo veya bölgesel yağlanma problemi yaşıyor, nedenler belli, aynı sigaranın sağlığa zararlı olması gibi aşağı yukarı herkes biliyor, tekrarlamaya gerek duymuyorum, benim üzerinde duracağım çözüm konusunda yapılan hatalar ve özellikle doğru bilinen yanlışlar:
- Kilo konusunda bir şeyler yapmaya karar verenlerin neredeyse hepsinin ilk eylemi (gıda endüstrisinin de yönlendirmesiyle) yağdan kaçmak oluyor ve dakika 1, ilk gol yeniyor. Normal miktarlarda tüketilen yağların metabolizma için çok büyük önemi vardır, hayati ihtiyaçlardan birisidir, yağ kilo aldırmaz, tam tersi, kilo vermeye katkısı olur. Size kilo aldıran karbonhidratlardır (özellikle başta şeker olmak üzere basit karbonhidratlar),
- Sabahları limonlu veya sirkeli su içmek, yeşil çay içmek sizi zayıflatmaz, bazı yararları vardır ama zayıflamaya hiçbir katkıları yoktur. Bu arada şunu da belirteyim, limonlu suyun alkali beslenmeye de hiçbir katkısı yoktur, sadece idrarı az miktarda alkali yapar, oysa olması gereken kanı alkali hale getirmektir, o da ancak tam bir alkali diyetle yapılabilir.
- Mesleki gelişimlerine zerre kadar yeni katkı sunmayan çoğu diyetisyenin otomatik olarak önereceği az ve sık yemek kilo vermenizi sağlamaz, aksine, son çalışmalar az öğün metabolizmada daha sağlıklı bir karbonhidrat akışı sağladığını gösteriyor.
- Uğraşıyorum (kendini kandırmadan, gerçekten), destek alıyorum, bana söylenenleri uyguluyorum ama kilo veremiyorum diyen çok sayıda insandan biriyseniz, sorununuz çok büyük bir ihtimalle "insülin direnci"dir ve insülin direncini ortadan kaldırmadan amiyane tabirle kıçınızı yırtsanız istenilen ve/veya kalıcı sonuç elde edemezsiniz. Bu konuya yönelmenizi şiddetle tavsiye ederim.
- Spor kilo verdirmez (şöyle düşünün, mesela 1 saat canınız çıkarak yaktığınız kaloriyi bir parça karbonhidratlı yiyecekle aynen geri alırsınız), ancak ağırlık egzersizleri ve yüksek yoğunluklu kardiyo egzersizlerinin zayıflamaya katkısı vardır, dikkat, sakın sağlık kontrolünden geçmeden böyle şeylere kendi kendinize girişmeyin.
- Egzersizle bölgesel yağ yakma diye bir şey malesef yoktur, mesela mekik çekerek göbeğinizi eritemezsiniz çünkü enerji gereksinimi belirli bir bölgede olsa bile, kan şekeri düştüğü ve ihtiyacın giderilemediği durumda metabolizma tüm vücuttaki yağ hücrelerini parçalamaya başlar, yani tüm vücutta yağ yakılır. Bunu kanıtlayan çok sayıda çalışma var ama spor sektörü hala boktan cihazları/aparatları "göbeğinizden kurtulun" diye lanse ederek satıyor, tamamen aldatmaca.
- Bol bol su içmek sizi zayıflatmaz ama yeterince su tüketmenin sağlık açısından önemi çok büyük olduğu için dolaylı yoldan katkısı vardır. Bu konuda şunu da belirteyim, son zamanlarda su içmenin de suyu çıktı, bazı insanlar sağlıklı diye aşırı derecede su tüketmeye başladı ve bu da yanlış, kan dengenizi bozarsınız. İçtiğiniz suyun yeterliliğini test etmenin çok basit bir yöntemi var (egzersiz zamanları veya çay/kahve gibi diüretik içecek zamanları hariç), çişinize bakacaksınız, renksiz ve kokusuzsa yeterince su alıyorsunuzdur, tempoyu arttırmadan aynı şekilde devam edin, ama sarı kokuluysa suya ihtiyacınız var demektir, tükettiğiniz suyu arttırmanız gerekir.
Yalnız bu konuda şu istisnayı da yazmam gerek, yemek öncesi su içmek bazı kişilerde dolaylı yoldan işe yarayabiliyor, şöyle ki, beyin yemekten önce "açım" ve "susadım" hissinden birisinin giderilmesini ikisi için de geçerli kabul edebiliyor, yani su içerek susuzluk hissi giderilirken açlık hissinde de azalma olabiliyor ve bunun sonucunda tokluk daha az yiyecekle gelebiliyor, denemekte fayda var.
Diğer yandan bir konudaki yanlış algıyı da kırmak gerekiyor, zayıf=sağlıklı argümanı da safsata, zayıf kategorisine giren insanlar sağlık konusunda zannedildiği gibi iyi bir karneye sahip değil, hatta yapılan istatistiki çalışmalar normal/hafif normal üstü kilolu ve yağ toplanması kalça/basen bölgesinde olan insanların (karın yağı her şekilde size düşmanı) daha uzun ve sağlıklı yaşadığını gösteriyor.

Bunlar yazım esnasında aklıma gelenler, başka hatırladıklarım olursa altına devam ederim, katkı sağlayabilecek arkadaşlar olursa da sevinirim, sağlık hepimiz için gerekli.
Eğer böyle konular ilgi çekerse, başka bir başlıkta zararları pek önemsenmeyen ve aslında çok yaygın olan Candida mantarını yazacağım.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
1711699880
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711699880
Reply with quote  #2

1711699880
Report to moderator
1711699880
Hero Member
*

Ignore
1711699880
Reply with quote  #2

1711699880
Report to moderator
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711699880
Hero Member
*

Ignore
1711699880
Reply with quote  #2

1711699880
Report to moderator
1711699880
Hero Member
*

Ignore
1711699880
Reply with quote  #2

1711699880
Report to moderator
1711699880
Hero Member
*

Ignore
1711699880
Reply with quote  #2

1711699880
Report to moderator
gorkem19888
Full Member

Activity: 672
Merit: 110

View Profile
May 31, 2019, 01:50:16 PM

100 kılo oldum oturmaktan gobek erıtmek ıcın yapmadıgım sey kalmadı erimiyor namusız malasef. önerisi olan varsa soleyebılır Cheesy
gospodin
Legendary
*

Activity: 2268
Merit: 1446

View Profile WWW
May 31, 2019, 01:55:37 PM

yaziyi evde okuyacagim hocam sonra editlerim. gobegin gitmesi icin gorkem hocam siki bir diyet yapmalisiniz. ozellikle yagli yiyeceklerden uzak durun. bunun yaninda abartmadan spor sart. mekik ile de dsginikligi toplarsiniz. kas yaparim diye dusunmeyin😊
sonucta bolgesel zayiflama diye soylenen laflara sakin ama sakin itibar etmeyin.
ugurum15
Member
**

Activity: 532
Merit: 22

View Profile
May 31, 2019, 02:43:40 PM

Yazının tamamını okudum. Özellikle insülin direnci kısmına bende katılıyorum. Ben şeker hastasıyım ve maalesef kilo veremiyorum. Şuan 98 kiloyum . Çözüm yok gittiği yere kadar yaşa zaten dünya öyle yaşanacak aman aman bir yer değil.
gorkem19888
Full Member

Activity: 672
Merit: 110

View Profile
May 31, 2019, 02:44:37 PM

yaziyi evde okuyacagim hocam sonra editlerim. gobegin gitmesi icin gorkem hocam siki bir diyet yapmalisiniz. ozellikle yagli yiyeceklerden uzak durun. bunun yaninda abartmadan spor sart. mekik ile de dsginikligi toplarsiniz. kas yaparim diye dusunmeyin😊
sonucta bolgesel zayiflama diye soylenen laflara sakin ama sakin itibar etmeyin.
 olmuyor be usta. gırtlagıma duskunum hafıf bira manyaklıgıda var erımıyor. 30 gundur duzgun yemek yemıyorum oruc tutuyoruz alkol yok .1 ayda hıc erımedı Cheesy
furylmz
Sr. Member

Activity: 798
Merit: 260

View Profile
May 31, 2019, 02:52:00 PM

Son üç dört ayda 82 kilodan 98 kiloya geldim hastalarla uğraş sınav stresi derken aksattık vücudu ama şimdi tekrar başlayacağım diyet ve spora yoksa olmuyor
gospodin
Legendary
*

View Profile WWW
May 31, 2019, 02:56:08 PM

olmuyor be usta. gırtlagıma duskunum hafıf bira manyaklıgıda var erımıyor. 30 gundur duzgun yemek yemıyorum oruc tutuyoruz alkol yok .1 ayda hıc erımedı Cheesy
oruc zamani zaman zaten kilo,verilmez hocam😊en guzeli doktora gidip tablil yaptirip diyetisyene basvurmak sonra da.
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
May 31, 2019, 04:25:48 PM

Ben bu konuda ağzımı açmayayım ne kadar uğraşsamda o göbek çıkmıyor bi türlü 59kg Cheesy

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
May 31, 2019, 04:58:32 PM

Yiyeceksiniz, yiyeceksiniz fakat sıçmayacaksınız?  o iş öyle olmaz.  Kilo verirken bol bol su tüketmek gerekiyor,  su biraz şişkinlik yapsa da çok faydalıdır su içerek kilo vermek
furylmz
Sr. Member

View Profile
May 31, 2019, 09:17:38 PM

Yiyeceksiniz, yiyeceksiniz fakat sıçmayacaksınız?  o iş öyle olmaz.  Kilo verirken bol bol su tüketmek gerekiyor,  su biraz şişkinlik yapsa da çok faydalıdır su içerek kilo vermek

Sıçıyoruz da hocam günde 3 litreden fazla su içiyorum ya anlamıyorum abur cubur ve hareketsizlik kilo da çok önemli artık kestim günde şimdilik 20 bin adıma başladım inş veririm ya
kr105
Hero Member

Activity: 938
Merit: 501

View Profile
June 01, 2019, 12:33:10 AM

Göbek neredeyse milli sembolümüz gibi bir şey, bakıyorsun incecik adamlarda bile anlam verilemeyen bir göbek var. Sağlıklı bir sindirim sistemi ve metabolizma çok önemli. Bunun için de birkaç basit yöntem uygulanabilir, sanırım sıvı tüketimi en kilit noktalardan biri.
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
June 01, 2019, 10:24:03 AM

Genetik çok etken sanırım bir de ilerleyen yaş ile beraber vücuttaki dengeler değişiyor normalde kilolu olmayanlar da çok kilo alabiliyor. Yapılabilecek en iyi şey hareketli olmak ve dengeli beslenmek.
bobita (OP)
Legendary
*

View Profile
June 01, 2019, 11:23:18 AM

Yazının tamamını okudum. Özellikle insülin direnci kısmına bende katılıyorum. Ben şeker hastasıyım ve maalesef kilo veremiyorum. Şuan 98 kiloyum . Çözüm yok gittiği yere kadar yaşa zaten dünya öyle yaşanacak aman aman bir yer değil.
Hocam insülin direncini kırmayı başaranlar var, bu konuda yetkin endokrin uzmanları ve diyetisyenler de var, çok küçük bir yerde yaşamıyorsanız vazgeçmeyin, çözüm yok diye bir şey yok.

Yazıyı bende tam okumadım fakat bayramdan sonra bende diyete girecek biri olarak hedefim 10kilo vermek. Daha önce vermiştim bol bol yürüyüş , su , mekik , Yeşilçay bunlar olmazsa olmazlar. Tabi bide Boğaz'ı kesmek gerek Smiley
Yazıyı okumayıp yorum yapınca cevaben bir şey yazmaya gerek duymadım açıkçası.

Ben bu konuda ağzımı açmayayım ne kadar uğraşsamda o göbek çıkmıyor bi türlü 59kg Cheesy
Susar mısın lütfen...  Grin

Genetik çok etken sanırım bir de ilerleyen yaş ile beraber vücuttaki dengeler değişiyor normalde kilolu olmayanlar da çok kilo alabiliyor. Yapılabilecek en iyi şey hareketli olmak ve dengeli beslenmek.
Yapılan her yeni araştırma (hem de sadece şişmanlık değil, hemen her konuda) genetik faktörün sandığımız kadar manipüle edici olmadığını, bu konunun biraz abartıldığı gösteriyor. Yaşam tarzı, beslenme ve çevresel faktörlerin yanında genetik faktör gerçekten hafif kalıyor.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
gospodin
Legendary
*

View Profile WWW
June 01, 2019, 11:35:37 AM

ilk postuma edit yapacaktım ama maksat itlik olsun, bir de post kasmış olurum Grin

kendimden örnek verecek olursam:

ben yıllarca gerçek anlamda spor yapmış birisiyim. bunu spor salonunda yapılan antrenman olarak düşünmeyin. o bizim için sıradan antrenmanlardı ve hiçbir zaman sevmemişimdir.  Grin sürekli sakatlanmam, yaşımın ilerlemesi ve sigaraya başlamamdan sonra spor vs benim için tamamen can sıkıcı bir uğraş olmuştu. abur cubur hiç yememiş bir insan olarak o muhteşem lezzetlerle de tam bu dönemde tanıştım. düşünün 25 yaşına kadar hiç elma şekeri ya da pamuk şekeri yememiş bir insandım. (mesela 80 kuşağı mutlaka yemiştir.) 30 yaşımda hayatımda ilk defa pamuk şekeri yedim. not: bok gibi tadı var.

sonra gittim adam gibi spor salonuna yazılarak aldığım kiloların birçoğunu geri verdim. bu arada yeme alışkanlığımı da tamamen değiştirdim. evime koşu bandı alıp onda bayağı bir koştum. daha sonra yemek sektöründe çalışmaya başlayınca işler değişti. uzun mesailer sonucu gece 3'te yemek yediğim günler çoğunluktaydı. bir de üstüne güzel rus vodkalarını ekleyince ufak bir manda yavrusu oldum. nedir 1-2 ay biraz dikkat etmeyle yine fazlalıklarımdan kurtuluyordum ama artık yaş 40'a yaklaşınca işler zorlaştı. şimdi tamamen ofis içinde hareket etmeden mal gibi yaşıyorum. sabah 6'da evde kahvaltımı edip 10 gibi iş yerinde bir şeyler kemiriyorum. öğlen yemeğinden sonra saat 3-4 gibi yine abur cubur mesaisi başlıyor. akşam 6-7 gibi yemek ve saat 21 gibi de çay+püskevit keyfiyle günüm geçiyor. 6 ay önce aldığım gömlekler bana artık dar geliyor. bu pazartesinden sonra yine tüm düzenimi değiştireceğim. yıllardır bana söylenen "genetiğin iyi olduğu için vücudun hemen toparlıyor." geyiği bakalım bu sefer gerçek mi göreceğiz.

bunları yazmamın sebebi kilo alıp verme kişiden kişiye değişir. mutlaka doktora gidip değerlerinizi öğrenin. gerekiyorsa güzel bir diyetisyen ve sporla da bunu destekleyin. yaşı geçkin olanlar artık 20'li yaşlarda değiliz. o gençlik zamanında yaptığınız sporları bu yaşta yapmaya çalışmayın kalp krizinden gidersiniz aman:) ve son olarak da hacılar bir yerden sonra psikolojik destek de gerekiyor. biz niye öküz gibi besleniyoruz lan?!
bobita (OP)
Legendary
*

View Profile
June 01, 2019, 11:40:50 AM
Last edit: June 01, 2019, 11:52:48 AM by bobita

ilk postuma edit yapacaktım ama maksat itlik olsun, bir de post kasmış olurum Grin

ben yıllarca gerçek anlamda spor yapmış birisiyim. bunu spor salonunda yapılan antrenman olarak düşünmeyin. o bizim için sıradan antrenmanlardı ve hiçbir zaman sevmemişimdir.  Grin sürekli sakatlanmam, yaşımın ilerlemesi ve sigaraya başlamamdan sonra spor vs benim için tamamen can sıkıcı bir uğraş olmuştu. abur cubur hiç yememiş bir insan olarak o muhteşem lezzetlerle de tam bu dönemde tanıştım. düşünün 25 yaşına kadar hiç elma şekeri ya da pamuk şekeri yememiş bir insandım. (mesela 80 kuşağı mutlaka yemiştir.) 30 yaşımda hayatımda ilk defa pamuk şekeri yedim. not: bok gibi tadı var.

sonra gittim adam gibi spor salonuna yazılarak aldığım kiloların birçoğunu geri verdim. bu arada yeme alışkanlığımı da tamamen değiştirdim. evime koşu bandı alıp onda bayağı bir koştum. daha sonra yemek sektöründe çalışmaya başlayınca işler değişti. uzun mesailer sonucu gece 3'te yemek yediğim günler çoğunluktaydı. bir de üstüne güzel rus vodkalarını ekleyince ufak bir manda yavrusu oldum. nedir 1-2 ay biraz dikkat etmeyle yine fazlalıklarımdan kurtuluyordum ama artık yaş 40'a yaklaşınca işler zorlaştı. şimdi tamamen ofis içinde hareket etmeden mal gibi yaşıyorum. sabah 6'da evde kahvaltımı edip 10 gibi iş yerinde bir şeyler kemiriyorum. öğlen yemeğinden sonra saat 3-4 gibi yine abur cubur mesaisi başlıyor. akşam 6-7 gibi yemek ve saat 21 gibi de çay+püskevit keyfiyle günüm geçiyor. 6 ay önce aldığım gömlekler bana artık dar geliyor. bu pazartesinden sonra yine tüm düzenimi değiştireceğim. yıllardır bana söylenen "genetiğin iyi olduğu için vücudun hemen toparlıyor." geyiği bakalım bu sefer gerçek mi göreceğiz.

bunları yazmamın sebebi kilo alıp verme kişiden kişiye değişir. mutlaka doktora gidip değerlerinizi öğrenin. gerekiyorsa güzel bir diyetisyen ve sporla da bunu destekleyin. yaşı geçkin olanlar artık 20'li yaşlarda değiliz. o gençlik zamanında yaptığınız sporları bu yaşta yapmaya çalışmayın kalp krizinden gidersiniz aman:) ve son olarak da hacılar bir yerden sonra psikolojik destek de gerekiyor. biz niye öküz gibi besleniyoruz lan?!
Benden sana bir tavsiye, özelliklerine ne yazdıkları hiç önemli değil, ev tipi koşu bantları adamın dizini eline verir, ama bunu yıllar sonra farkedeceğin için ondan kaynaklandığını düşünmezsin bile, illa kullanılacaksa darbe emme özelliği çok çok iyi ayakkabılarla kullanılmalı, hala kullanıyorsan vazgeç.
Ev için en fonksiyonel ve sağlıklı spor cihazı nedir denilirse de, benim araştırmalarım şunu gösteriyor: Eliptik bisiklet..Hiçbir bölgeyi aşırı zorlamadan, tüm vücudu yoğun bir şekilde çalıştırıyor.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
ugurum15
Member
**

Activity: 532
Merit: 22

View Profile
June 01, 2019, 06:38:57 PM

Bugün kendime bir gömlek ile bir pantolon alayım dedim. Malum deneme odasında görünce kendimi. Şu vücuda bak dedim. Kendimddn nefret ettim şekil yok biçimsiz.
Bobita hocam endokrin uzmanına gideceğim. Aslında doktor ve hastanelerden korkuyorum.
Teşekkürler tavsiye için.
furylmz
Sr. Member

View Profile
June 01, 2019, 07:10:30 PM

Bugün kendime bir gömlek ile bir pantolon alayım dedim. Malum deneme odasında görünce kendimi. Şu vücuda bak dedim. Kendimddn nefret ettim şekil yok biçimsiz.
Bobita hocam endokrin uzmanına gideceğim. Aslında doktor ve hastanelerden korkuyorum.
Teşekkürler tavsiye için.

Hocam gitmediğimiz için bu haldeyiz korkmayın gelin hastanelere gelmezseniz daha kötü durumlar çıkıyor bana hastam geliyor ağzı leş gibi korkuyorum diyo gelse 3 ayda bir kontrol ettirse ağzını bu halde olmazsın diyorum
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
June 01, 2019, 10:03:37 PM
Merited by Vispilio (2), Kalemder (1), Halmater (1)

Güzel bir konu olmuş, şu sıralar benzer konular hakkında oldukça fazla araştırma yapıyorum.

Dış görünüş olarak pek kilolu gözüktüğüm söylenemez. (1.90 - 87 Kilo) Ancak boy sadece vucuttaki yağları gizlememe yardımcı olabiliyor. Yoksa tişörtü çıkarınca gerçekler maalesef çok iç açıcı değil.

Bu sıralar Water Fasting - Otofaji ve diğer yeme alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştım. Okudukça aslında bazı şeylerin bize çok yanlış empoze edildiğini fark ettim. Örneğin kahvaltı ile başlayalım;

"Kahvaltı günün en önemli öğünüdür" bu lafı çok sık duyduk değil mi? Hatta hepimiz bunun bilimsel bir dayanağı olduğunu düşündük. Ancak bu cümle aslında Kellogg's tarafından daha fazla kahvaltılık gevrek satmak amacıyla oluşturulmuştur. Büyük bir pazarlama taktiği diyebiliriz. Burada altını çizmek istediğim husus burada yazdıklarım herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler için geçerlidir. Yoksa şeker hastaları gibi kişilerin düzenli olarak yemek yemesi gerekir.

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/nov/28/breakfast-health-america-kellog-food-lifestyle

Kendimi bildim bileli de bu algıya ayak uydurup, "aç olmasam bile" kahvaltı yapmaya devam ettim. Oysa kahvaltı yapmasaydım, vücudum çok daha sağlıklı ve yağsız olabilirdi.

"Vücut, şekeri glikojen olarak vücutta saklar. Bu glikojenler ise 8 ila 12 saat içerisinde yakılır. Ancak sık yemek yiyenler vücuda devamlı olarak glikojen depolayacakları için glikojen rezervi hiç tükenmez ve vücut enerji için yağ yakmayı neredeyse unuturken sadece glikojen yakmaya çalışır. İşte aralıklı oruç, bunun önüne geçer ve vücudun, enerji için yağ yakmasını sağlar. Böylece kilo kaybı gerçekleşir ve istenen kiloya aralıklı oruçla ulaşılır."

https://yemek.com/intermittent-fasting-aralikli-oruc-nedir/

Akşam en geç 20:00'de yemek yeseniz, sabah kahvaltısını atlarsanız, öğle yemeğini de 13:00'da yediğinizi düşünürsek vücut tam 17 saat aç kalıyor. Hiç fena değil.

Buradaki tek fayda zayıflamak değildir. Hatta zayıflamak sadece bir yan etkidir. Asıl önemli olan bu durumun bizi kanserden korumasıdır.

“Otofaji – Hücre içi Geri Dönüşüm Sistemi” Nobel Konuşması olarak adlandırılan Otofaji konusundaki araştırmalarıyla 2016 Nobel tıp ödülü sahibi Yoshinori Ohsumi olmuştur. Eğer proteine ihtiyacınız varsa, vücudunuz yeni protein üretmek için parçalanmış aminoasidi geri kazanacaktır.

Elbette, vücudunuz gerekli olandan daha fazla protein barındırıyorsa, o zaman kesinlikle aşırı amino asit salgılar veya proteini enerjiye dönüştürür.  Çoğu kişi büyümenin her zaman iyi olduğunu düşünse de gerçek şu ki, yetişkinlerde büyüme neredeyse daima kötüdür. Kanser çok fazla büyüme demektir. Alzheimer hastalığı da beyinde çok fazla önemsiz protein birikimi (nörofibriler yumaksılar) ile ortaya çıkabilir. Kalp krizi ve felçlere ateromatöz plaklar neden olur. Bunlar, birçok şeyin aşırı birikimidir, fakat belirgin biçimde, düz kas hücreleri, bağ dokuları ve dejeneratif malzemelerdir. Düz kasın çok fazla büyümesi, kalp krizine neden olan ateroskleroza neden olabilir. Böbrekler ve yumurtalıklar gibi polikistik hastalıklar çok fazla büyüme demektir. Obezite çok fazla büyüme anlamına gelir.

Besin yoksunluğu, protein agregasyonu veya yayılma (protein yığınları) veya enfeksiyonlar dahil olmak üzere bazı hücresel stres türleri, bu sorunları engellemek ve hücrenin iyi çalışmasını sağlamak için otofajiyi aktifleştirecektir. Bu işlemin başlangıçta seçici olmadığı düşünülmüştü, ancak daha sonra hasarlı organelleri (alt hücresel bileşenler) ve istilacı patojenleri seçebildikleri görüldü. Süreç sadece memelilerde değil, aynı zamanda Dr. Ohsumi’nin çalışmalarının çoğunda otofaji ile ilgili genlerin (ATG) çözülmekte olduğu böcekler ve mayalarda da betimlendi. O, bu temizleme ve geri dönüşüm yolunun, tek hücreli organizmalardan insanlara kadar tüm dünyada korunmuş olduğunu doğruladı.

https://sencerbulut.com/fasting-ve-otofaji/

Aslında toparlarsak ana mantığımız aynı eski çağlarda yaşayan atalarımız gibi olmalı. Açsan açsındır, değilsen yemek yemene gerek yok. Zaman zaman fark etmişsinizdir, öğle yemeği vakti gelir ama karnınız o kadar tok olmasına rağmen yine de yediğiniz miktarı çok da değiştirmeden o öğünü alırsınız. Vücutta bunları mecburen depolamak zorunda kalır.

Kendi adıma bunları okuduktan sonra kahvaltı öğününü aradan çıkarmaya karar verdim. Bunu yaklaşık 10 gün boyunca gözlemleyeceğim eğer iş performansını çok olumsuz etkilemiyorsa, öğle yemeğinde ilk öğünü alacağım. Orada aldığım öğün sonrası eğer akşam çok fazla aç değilsem, sadece bir çorba ile günü sonlandırmayı düşünüyorum. Bu aslında olması gereken ama hepimizin günlük koşuşturma içerisinde çok da dikkat etmediğimiz bir sorundu. Ne olursa olsun, şartlanmış gibi öğünleri atlamadan yiyorduk.

Tavsiyem açsanız yemek yerken, karnınız aç değilse yemeyin, bu kadar basit.

Tekrar vurgulamak istiyorum, bu kararı almadan önce doktorunuza danışmakta fayda var. Beklenmeyen yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

wolwoo
Legendary
*

Activity: 2030
Merit: 1130

View Profile
June 01, 2019, 10:57:26 PM

otofaji ile ilgili bir video izlemiştim, AlyattesLydia hocama katılıyorum. yaşlandıkça kilo almak kolaylaşıyor, ben son 1-2 aydır ekmeği azalttım, et ağırlıklı protein ağırlıklı yemek yemek hızla kilo vermeye yarıyor ama toptan da kesmeyin yan etkileri olabilir. eskiden kilo alamıyorum diye üzülürdüm, artık fazlalıkları verme telaşı sardı. yüzme imkanı olan bir yerde yaşamak istiyorum çünkü seviyorum yüzmeyi, böyle sevilen bir spor ile birlikte biraz da yediğimize içtiğimize dikkat edersek kilolardan kurtuluruz.

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
gospodin
Legendary
*

View Profile WWW
June 02, 2019, 07:38:30 AM

Benden sana bir tavsiye, özelliklerine ne yazdıkları hiç önemli değil, ev tipi koşu bantları adamın dizini eline verir, ama bunu yıllar sonra farkedeceğin için ondan kaynaklandığını düşünmezsin bile, illa kullanılacaksa darbe emme özelliği çok çok iyi ayakkabılarla kullanılmalı, hala kullanıyorsan vazgeç.
Ev için en fonksiyonel ve sağlıklı spor cihazı nedir denilirse de, benim araştırmalarım şunu gösteriyor: Eliptik bisiklet..Hiçbir bölgeyi aşırı zorlamadan, tüm vücudu yoğun bir şekilde çalıştırıyor.
hocam darbe emmeli çılgın bir koşu bandı. ama zaten yukarıda dediğim gibi sürekli sakatlanan bir vücut yapım var. sebebi de kendimi fazla zorlamam. ilk olarak aklımda eliptik bisiklet almak vardı ama mal gibi dünyanın parasını verip koşu bandı almıştım. ev için en uygun olan bence de eliptik ya da kürek.

Aslında toparlarsak ana mantığımız aynı eski çağlarda yaşayan atalarımız gibi olmalı. Açsan açsındır, değilsen yemek yemene gerek yok. Zaman zaman fark etmişsinizdir, öğle yemeği vakti gelir ama karnınız o kadar tok olmasına rağmen yine de yediğiniz miktarı çok da değiştirmeden o öğünü alırsınız. Vücutta bunları mecburen depolamak zorunda kalır.

eski tıp alimlerinin yazdıklarına bakarsanız hepsinin günde 1 ya da 1,5 öğünü tavsiye ettiğini görürsünüz. bir ara denediğim için gerçekten bünyeyi rahatlattığını söyleyebilirim ama günümüz şartlarına uymuyor gibi sanki. büyük ihtimalle bizim 1 senede yaşadığımız olayları atalarımız ömrü boyunca yaşamıyordur. her şeyi çok hızlı tüketen garip bir nesil olduk.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: