Bitcoin Forum
May 02, 2024, 05:49:58 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Türkiye'de ASIC Mining?  (Read 321 times)
hexen-zz (OP)
Newbie
*

Activity: 36
Merit: 0

View Profile WWW
June 15, 2019, 03:49:41 PM
Last edit: June 15, 2019, 03:59:47 PM by hexen-zz

Arkadaşlar ASIC mining hakkında yardıma ihtiyacım var forumda bu konu hakkında pek bir bilgiye ulaşamadım.

Sorum şu şekilde, örneğin şuanda Antminer Z11 cihazlarından aldım diyelim. Bundan belki 1 sene belki daha az bir süre sonra daha az elektrik harcayarak daha hızlı kazabilen bir üst modeli çıkacak bu cihazın. Bu durumda 2.el cihazlar, alış fiyatının ortalama ne kadarına satılabiliyor? Daha da önemlisi alan oluyor mu? Cihazların elimde kalma ihtimali var mı? Çünkü yeni cihaz çıkınca eski cihazın verdiği kâr ciddi bir şekilde düşüyor.

ASIC mining yapan arkadaşların fikirlerini öğrenmek istedim. Şimdiden teşekkür ederim.
"If you don't want people to know you're a scumbag then don't be a scumbag." -- margaritahuyan
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714628998
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714628998
Reply with quote  #2

1714628998
Report to moderator
1714628998
Hero Member
*

Ignore
1714628998
Reply with quote  #2

1714628998
Report to moderator
1714628998
Hero Member
*

Ignore
1714628998
Reply with quote  #2

1714628998
Report to moderator
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
June 26, 2019, 12:06:08 AM
Merited by Vispilio (1)

Ben asic  cihaz bireysel olarak hiç satın alıp kullanmadım, sadece birkaç tane tamir için gelmişti. Ama geçenlerde bir muhabbette geçen mevzuyu anlatayım.

2 Gün önce bu forumdan bir arkadaş bana uğradı biraz sohbet ettik, asicler hakkında konu açıldı, kendisi geçtiğimiz senelerde bu cihazlar ile çok çok fazla haşır neşir oldu. Çok fazla alım-satım yaptı.  Örneğin antminer s9  13.5 TH  olan cihazın piyasa alım-satım fiyatı:   25 Bin TL en yüksek sattığı fiyat , 1000 TL ise en düşük fiyat.  Yani cihaz  1000 TL - 25000 TL arası oynamış fiyatı.  Sene 2018 - 2019  arası .  Muazzam bir fark. 

Yani sanırım ASIC alırken bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kârlılık ortadan kalktığı zaman bu cihazlar sadece saksı altlığı olabiliyor.
hexen-zz (OP)
Newbie
*

View Profile WWW
June 26, 2019, 07:18:41 AM

Ben asic  cihaz bireysel olarak hiç satın alıp kullanmadım, sadece birkaç tane tamir için gelmişti. Ama geçenlerde bir muhabbette geçen mevzuyu anlatayım.

2 Gün önce bu forumdan bir arkadaş bana uğradı biraz sohbet ettik, asicler hakkında konu açıldı, kendisi geçtiğimiz senelerde bu cihazlar ile çok çok fazla haşır neşir oldu. Çok fazla alım-satım yaptı.  Örneğin antminer s9  13.5 TH  olan cihazın piyasa alım-satım fiyatı:   25 Bin TL en yüksek sattığı fiyat , 1000 TL ise en düşük fiyat.  Yani cihaz  1000 TL - 25000 TL arası oynamış fiyatı.  Sene 2018 - 2019  arası .  Muazzam bir fark.  

Yani sanırım ASIC alırken bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kârlılık ortadan kalktığı zaman bu cihazlar sadece saksı altlığı olabiliyor.
Doğrudur. Firmalar 1 sene içerisinde bir üst cihaz çıkarmasalar sıkıntı yok aslında ama çok sık yeni ürün piyasaya sürülünce öncekiler çabuk eskiyor. Kendini amorti edene kadar yeni cihaz çıkınca problem oluyor tabi.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
July 04, 2019, 10:50:49 PM

Eğer bitmain'in yan sokağında ikamet etmiyorsanız bu iş efektif değil gibi.
Özellikle bu ürünlerin Türkiye'ye ithal edilmesi fiyatını x3 yapıyor, yani siz daha kontağı çevirmeden rakip madencilere göre geriden başlamış oluyorsunuz.

Bitcoin mining de ya çok büyük sermaye ile girip işi büyük çapta organize ederek yapacaksınız, o zaman ithal sürecinde bu kadar maliyetli olmuyor cihazlar.
Yada tamamen hobi amaçlı bir iki tane alıp, elektrik maliyetini cebinizden ödeyip ilerde bitcoinin çok değerleneceği gerçeğine onayacaksınız.
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1287
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
July 05, 2019, 06:35:17 AM

Cihazları üretemediğimiz, yeterli elektrik altyapısına sahip olmadığımız gerçeğini gözardı ederseniz madencilik yapmak mantıklı gelebilir. Ancak, asıl gözardı edilen nokta bu işin ne kadar zor olduğu... O cihazlar birer sunucu (server) değil. Tak çalıştır şeklinde çalışmıyor. Duruyor, kilitleniyor, aşırı ısınıyor, desibel desibel gürültü çıkarıyor (1 Asic cihazın çalıştığı odada telefonla konuşamazsınız, 10 cihaz varsa, iki kişi yüzyüze konuşmanız bile zor) vs. vs...

Amacınız madencilikten kar etmekse, Çin'e gidip cihazları kendiniz satın almalı ve ihtalatı yapmalısınız. 1-2 cihazla para kazanmanız mümkün değil. Evde/ofiste 3 cihaz çalıştıramazsınız, elektrik altyapısı yetmez. O yüzden eğer yeterli bilginiz, zamanınız, sabrınız yoksa, hiç bulaşmayın. Cihazlara vereceğiniz parayla kriptopara satın alın, hatta elektriğe ödeyeceğiniz para kadar her ay ilave yapın ve cihazların ROI süresi boyunca satmayın. TL/Dolar bazında daha fazla kar ettiğinizi göreceksiniz...
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
July 05, 2019, 08:31:37 AM

O yüzden eğer yeterli bilginiz, zamanınız, sabrınız yoksa, hiç bulaşmayın.

Aslında bu kural her iş için gerekli, bilmediğiniz, olumlu olumsuz olasılıklara karşı hazır olmadığınız her iş ayağınıza dolaşır.
İster bitcoin madenciliği yap istersen manav dükkanı aç. Örneğin manav için; eğer meyve sebzenin hava ile temas halinde iken ne kadar zamanda pörsüyeceğini
ön göremezsen batarsın.

Ethereum'un fiyatının aya çıktığı dönemde 6 GPU lu rig'in 3 ayda amorti olduğu bir çılgın dönem oldu.
O dönemde sıfır PC elektronik bilgisi ile cebindeki hazır parasını katlamak için bu işe soyunanlar oldu. Bu gözler neler gördü bir bilseniz.
Bu foruma girip kardeşim param var parasıyla değil mi? bana teknik servis verin diyen 200 GPU luk farm kurmuş girişimciler gördük.
Bunları hevesinizi kırmak için yazıyoruz zannetmeyin. Sadece önce işi öğrenip ondan sonra hala efektif olduğuna kanaat getirirseniz yapın yatırımızı.
Fudoaridolu
Member
**

Activity: 138
Merit: 19

View Profile
July 05, 2019, 02:34:58 PM

Asic madencilik karlımı diye soracak olursanız, benim cevabım da elbette olur fakat aşağıdaki şartları karşılarsanız.

1-) Bitmain den çıkan ilk parti asic makineyi alabilirseniz ve elinize çabuk geçerse kar edersiniz.

Bitmain den makine alacaksanız eğer bildiğiniz gibi bitmain parti parti satıyor elindeki ürünleri ve eğer ilk çıkan partiden makine alamaz iseniz çok büyük ihtimal zarar edersiniz.

2-)Kendi asic makinenizi üretmek
Bugün hala asic makinesi yapılmamış bir sürü coin var. Bu coinler den birine asic makine yapabilirseniz parayı tonla kaldırırsınız.

3-)Son olarak usd bazlı değil ama Btc bazlı kar etmek isterseniz Btc için yeni çıkan bir asic makine den sipariş edip bununla yatırdığınız btc nin çok az üstü Bir miktar btc karı elde edebilirsiniz.

Bunların haricinde Asic makinelerden  kar etmek için pek şansınız yok ayrıca ekstra olan problemler ve bu iş için harcayacağınız zamandan ve bu ürünü aldıktan belli bir süre sonra ikinci el olarak para etmeyecek bir ürün haline geleceğinden hiç bahsetmiyorum bile.

Benim naçizane tavsiyem bu işe yatırım yapmak istiyorsanız kademeli Bitcoin alımı yapın zaman ilerledikçe yüzünüz gülmeye başlar.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
July 08, 2019, 10:01:51 PM
Merited by Kalemder (1), dannybrown (1)

Türkiye'de kaçak elektrik kullanmadığın ya da elektrik ücretinin maliyetini düşürmediğin sürece ASIC madencilikten kâr etmen mümkün değil. Her şeyden önce kazançlarının büyük bir kısmı elektrik masrafına gidiyor ve zorluk derecesi sürekli olarak arttığından dolayı madenciler yok pahasına çalışıyor. Alp Işık'ın 2017'de yayınladığı Madencilik Deneyimim adlı videoyu izleyebilirsin. Bunun dışında madenciliğe başlayan biri mutlaka cloud mining yapan websitelerinin tuzağına düşüyor, okuyan olursa diye en baştan uyarımızı yapalım. Bu sitelerin bir çoğu ponzi mantığıyla çalışıyor ve ortada bir madencilik olmuyor fakat bu şirketler daha ucuz elektrikle mining yaptıklarını iddia ediyorlar. Bu doğru değil, yeri geliyor Çinliler bile madencilikten kâr edemeyecke duruma geliyor.

Türkiye'de madencilik yapmak neden mantıklı değil?
- Yüksek elektrik maliyeti
- Dandik elektrik tesisatları
- ASIC cihazlarının tesliminin uzun sürmesi
- ASIC cihazlarının her sene daha iyisi çıkması ve eskisinin artık pek de bir işe yaramaması
- Bitmain'in sadece kâr etmeyi amaçlayan bir kuruluş olması, üstüne ASIC cihazlarının gümrük masrafı

Bu durumda, kimse madenciliğe kârlı diyemez.
hexen-zz (OP)
Newbie
*

View Profile WWW
July 08, 2019, 10:34:49 PM

Türkiye'de kaçak elektrik kullanmadığın ya da elektrik ücretinin maliyetini düşürmediğin sürece ASIC madencilikten kâr etmen mümkün değil. Her şeyden önce kazançlarının büyük bir kısmı elektrik masrafına gidiyor ve zorluk derecesi sürekli olarak arttığından dolayı madenciler yok pahasına çalışıyor. Alp Işık'ın 2017'de yayınladığı Madencilik Deneyimim adlı videoyu izleyebilirsin. Bunun dışında madenciliğe başlayan biri mutlaka cloud mining yapan websitelerinin tuzağına düşüyor, okuyan olursa diye en baştan uyarımızı yapalım. Bu sitelerin bir çoğu ponzi mantığıyla çalışıyor ve ortada bir madencilik olmuyor fakat bu şirketler daha ucuz elektrikle mining yaptıklarını iddia ediyorlar. Bu doğru değil, yeri geliyor Çinliler bile madencilikten kâr edemeyecke duruma geliyor.

Türkiye'de madencilik yapmak neden mantıklı değil?
- Yüksek elektrik maliyeti
- Dandik elektrik tesisatları
- ASIC cihazlarının tesliminin uzun sürmesi
- ASIC cihazlarının her sene daha iyisi çıkması ve eskisinin artık pek de bir işe yaramaması
- Bitmain'in sadece kâr etmeyi amaçlayan bir kuruluş olması, üstüne ASIC cihazlarının gümrük masrafı

Bu durumda, kimse madenciliğe kârlı diyemez.

Her sene yeni cihaz çıkmasa yine 6-7 ay yapıp cihazların parasını çıkarırsın. Cihazları sattığın para sana kalır.
Ama sen 6-7 ay kullanana kadar yeni cihaz çıkacak ve elindekini yok paraya satacaksın, belki de elinde kalacak.
Bir ara baya niyetlenmiştim fakat vazgeçtim.

Bu arada yorum ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Herkes faydalanır.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: