Bitcoin Forum
May 04, 2024, 08:38:05 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: KYC - Kimlik Hırsızlığı / Sağa Sola Saçtığımız KYC'lerin Durumu?  (Read 728 times)
Mauser 98
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 69

View Profile
July 10, 2019, 02:59:28 PM

Önüne gelen herkesin KYC istemesi tehlikeli ve tamamen gereksiz bir durum.

Örnek vermek gerekirse yaklaşık 2 yıl önce icosu yapılan Chainlink projesi katılımcıların hiçbirinden KYC istememişti ve bu proje Coinbase dahil hemen hemen her büyük borsada listelendi.

Yani bir proje iyiyse KYC olmadanda heryerde listelenebiliyor.

KYC bizim vermek zorunda olduğumuz bir şey değil, kripto para sahiplerinin kendini sağlama almak için zorla topladığı bir belge. Bunun dışında yukarıda da söylediği gibi Google Form ile KYC bilgisi toplayan kripto paraların acemilikten değil, art niyetli olduklarından dolayı böyle bir işleme giriştiklerini düşünüyorum. BTC'nin yarı bir regülasyona uğraması piyasanın geleceği açısından sağlıklı olabilir fakat her yere kimlik bilgilerimizi vermek kesinlikle sağlıklı bir davranış değil.

boşverin bu işleri kafaya takmayın zaten ülkenin bütün bilgisi torrentte adresinize kadar bulaiblirisniz. kyc verseniz ne vermeseniz ne yeterki  biri birşey yapmak istesin.

ilk verdiğim adresten tüm türkiyeyi indirebilirsiniz.

Database geçmişte yapılan bir seçimden çalındı, internet ortamında bu şekilde paylaşılması doğru olmadığı gibi senin de başın derde girebilir fakat paylaşılan databasedeki veriler adınıza kimlik çıkartmak için yeterli değil her şeyden önce vesikalık fotoğrafınıza sahip değiller. Bunun dışında aile numarası vb. bilgiler o databasede bulunmuyor.
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714855085
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714855085
Reply with quote  #2

1714855085
Report to moderator
1714855085
Hero Member
*

Ignore
1714855085
Reply with quote  #2

1714855085
Report to moderator
1714855085
Hero Member
*

Ignore
1714855085
Reply with quote  #2

1714855085
Report to moderator
El-Cezeri (OP)
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 10, 2019, 03:06:18 PM

ilk verdiğim adresten tüm türkiyeyi indirebilirsiniz.

Arkadaşında dediği gibi her seçimde bu bilgilerin tamamı bütün siyasi partilerle paylaşılıyor. Siyasi partilerde bir sürü sivil insan çalışıyor. Yani o database lerin bir şekilde paylaşılması çok kolay. Siyasi partilerin sunucuları sivil şirketlerde tutuluyor. Ayrıca devlet kurumlarında da bunlar var.

Böyle bir şeyi gösterip KYC verme olayını basite indirgemek, boşlamak anlamsız.

kral2100
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile
July 10, 2019, 04:36:08 PM

Gördüğüm şeylere inanamıyorum piyasada hala aktiflik sergilemeyen projelerin yöneticilerine bütün kimlik bilgilerinizi gönderiyorsunuz.

[ Z ] ZooomEx◾ 0%  trading  FEE    CRYPTO EXCHANGE
███████ (❪ https://www.zooomex.com/ ❫) ███████
bountyfresh
Member
**

Activity: 363
Merit: 17

View Profile
July 11, 2019, 12:30:33 PM

Niye böyle konulara hep tek taraflı bakılır anlam veremiyorum. Gerçi şikayet edenler genelde multi kasanlar oluyor.

Geçenlerde wapinter eth ödüllü bounty başlattı. Yarıda kesti bu multi kasanlar yüzünden. Ben bir alacaksam adam 10 hesapla girmiş. Hem stake başına ödülü düşürüyor hem de herkesi mağdur ediyor.

KYC gerekli bir şey. Ama her yere de gönderilmez kişisel bilgiler.

Ben gönderdiğim bilgilerin üzerine sadece KYC amaçlı kullanılabileceğini yazıyorum. Çoğu yer bu şekilde kabul ediyor evrakları.

Bir de selfie olmadan çoğu yer sadece kimlik bilgilerini yeterli görmüyor.

Zaten kimlik görüntüsü bulmak kadar kolay bir olay yok...

Kimlik bilgileri deseniz tüm vatandaşların ki açık ortamda dağıldı bir ara...
heyhat
Full Member

Activity: 350
Merit: 129

fallenangel

View Profile WWW
July 11, 2019, 01:48:15 PM

Niye böyle konulara hep tek taraflı bakılır anlam veremiyorum. Gerçi şikayet edenler genelde multi kasanlar oluyor.

Geçenlerde wapinter eth ödüllü bounty başlattı. Yarıda kesti bu multi kasanlar yüzünden. Ben bir alacaksam adam 10 hesapla girmiş. Hem stake başına ödülü düşürüyor hem de herkesi mağdur ediyor.

KYC gerekli bir şey. Ama her yere de gönderilmez kişisel bilgiler.

Ben gönderdiğim bilgilerin üzerine sadece KYC amaçlı kullanılabileceğini yazıyorum. Çoğu yer bu şekilde kabul ediyor evrakları.

Bir de selfie olmadan çoğu yer sadece kimlik bilgilerini yeterli görmüyor.

Zaten kimlik görüntüsü bulmak kadar kolay bir olay yok...

Kimlik bilgileri deseniz tüm vatandaşların ki açık ortamda dağıldı bir ara...

Wapinter orada işgüzarlık yaptı. Öncelikle multi kasanlara yönelik bir listeden çıkarma gibi uygulama olmadı. Her hafta ortalama 200 kişi katılırken final spreadsheette 400ün üzerinde katılımcı vardı. 22 günlük kampanyanın 15. günü sonlandırıp ödülü de %50 kısmak ayrı bir sorun zaten.

Zaten çoğumuz KYC yapıyoruz ancak ilk başta KYC yok diyerek daha sonra KYC dayatılması doğru değil. Ayrıca KYC neler için gerekli? Şuan sadece STOlar için gerekli. Bir de borsalar için. ICO çıkaran bir projenin, ya da bunların bounty ve airdroplarının KYC istemesi anlamsız. Eğer istiyorlarsa da farklı amaçları var. KYC yapmayanlara ödül vermekten kurtulmak vs. gibi.

edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
July 12, 2019, 06:47:32 AM

zararı olduğunu düşünmüyorum ama zorunda kalmadıkça vermiyorum.
özellikle ne olduğu belli olmayan bountylere airdroplara vermiyorum

Madenci_34
Member
**

Activity: 560
Merit: 16

Proof-of-Stake Blockchain Network

View Profile WWW
July 12, 2019, 01:52:13 PM

Borsaların bir çoğunun günün tarihini istiyor olması güzel bir uygulama, bunu da hileyle hallederlerse sıkıntı.

Bunun dışında günlük hayatta da kimlik bilgilerimizi saçıp duruyoruz, kargo bile tc ni yazmadan evrak teslim etmiyor (en uyuz olduğum uygulama)

İş güvenliği sebebi ile personelin adli siciline,ikametgahına kadar elimizde ve her yere saçıp duruyoruz. Bu bilgiler kötü niyetli birinin eline geçtiği zaman ciddi tehlike arz ediyor.

İş güvenliği sebebi ile bir çok insanın e-devlet şifresi bile bizde oluyor :/

akgandalf
Member
**

Activity: 812
Merit: 14

FRX: Ferocious Alpha

View Profile
July 12, 2019, 03:24:30 PM

STOlar KYC isteyebilir anlarım. Benim anlamadığım ICOların KYC istemesi.  Size ne oluyor zaten %99.9 çöp olacaksınız. KYC ne iş için yapılıyorsa o iş fotolarda belirtilmeli. Selfi mi yapıyorsunuz borsa üyeliği için, kağıda tarihiyle bunu da belirtip selfie çekilmeli. En iyisi KYC yapan aracı kurumların kullanılması. Ancak oldukça maliyetli olduğu için dandik projeler tercih etmiyor.

Niye olacak , gotlerin çoğu tokenlerin üstüne çökmek için yapıyor. Kyc isteyecek ki vermeyen kisilere sen vermedin  sana token yok diyecek. Bazıları da multiyi engellemek için de kyc istiyor olabilir. Ama kyc isteyip istemediğini ilk başta belirtecek. Sonradan kyc istemek daha büyük gotluk

El-Cezeri (OP)
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 12, 2019, 03:28:06 PM

Bu sorunları önlemek için projeler yapıldı CVC Civic gibi projeler. Ama tutulmadı malesef. Kimse kullanmıyor. Buna benzer merkezi kyc şirketleri de var kripto için kullanan projeler var ama yok her proje ayrı ayrı selfie istiyor.

leprakon
Member
**

Activity: 680
Merit: 10

View Profile
July 13, 2019, 09:27:54 AM

Bounty yapanlar için KYC büyük sıkıntı. Hem borsaların neredeyse tamamı ve projelerin çoğu KYC istiyor. Benim kendimce bir önlemim var mümkünse tabiki KYCli projeye katılmamak ya da katıldıysam pasaport vermemek. Pasaport yerine tc kimlik veya ehliyet ile katılmak.
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
July 13, 2019, 09:54:28 AM

benım kı kesın satıldı cahiilik edip bounty ve dandık bır projeye selfılı  verdım

yınede bırsey olmayacak  satılsa bıle.

1. bahıs sıteelerı kyc ıstıyor ve satıyor. 

dunyada 10 mılyon krıpto para kullanıcısı var.
1000 kısıden bırı suclu olsa  10.000 suclu.
kımlık arzına bakarsak bahıs sıtelerı 200.000 cıvarı kımlık sattı.
bu hesaba goref  benım kımlın basına ıs gelmesı cok dusuk.
velevki geldi kendımi aklayabılırım.

2.  teknolojı ılerlıyor kyc sorunu 1-2 seneye duzelır

3.yapılabılecek tek sey yenı kımlık cıkarmak, eskısı hukıkı olarak gecersız.
huseyin15
Member
**

Activity: 1106
Merit: 25

View Profile
July 13, 2019, 11:01:31 AM

Pasaportun riskli olabileceğini düşünüyorum ama normal kimliğin hele ki bizim eski kimliklerin sorun olacağını hiç düşünmüyorum. Borsalardan şifre yenilemek için epey bilgi lazım. Mail adresi şifresi vs. Zaten akıllı bir kişi bounty ya da airdrop için borsalara verdiği maili ve şifreleri kullanmaz zaten..
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
July 13, 2019, 11:15:46 AM

Siz hiç bir borsada KYC yapmasanız dahi, yapmak isteyen sizin adınıza her şeyi yapabilir. KYC ile sadece adamların işlerini kolaylaştırmış oluyoruz.
iskendercnr
Jr. Member
*

Activity: 448
Merit: 2

View Profile WWW
July 13, 2019, 01:42:57 PM

dandik airdroplar dışında kyc yaptım genellikle ama bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım ben de.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
July 14, 2019, 04:07:36 PM

kyc yapmayanlar artık bir yerde sadece içlerini rahatlatmış  oluyor. yoksa bir şeyler yapacak olan onu yapar zaten.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
eskalb
Jr. Member
*

Activity: 462
Merit: 2

View Profile WWW
July 14, 2019, 04:29:38 PM

ortalıkta bilgiler dönüyor diye de önümüze gelen herkese al bu benim kimliğimin önüyle arkası dememek gerekiyor.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
jesselui
Full Member

Activity: 854
Merit: 109

Trident Protocol | Simple «buy-hold-earn» system!

View Profile
July 14, 2019, 05:42:00 PM

KYC paylaşmak sıkıntılı bir durum fakat yinede önlenemeyecek kadar değil,borsalar sadece kimlik fotoğrafına bakıp size hesap iadesi yapmıyor gir sürü güvenlik önlemi olan borsalarda var ama yinede dikkat etmek lazım.

Simple «buy-hold-earn» system!      │      TRIDENT PROTOCOL      │      HIGH FIXED APY  >>> 382,945%
THE HIGH PAYING AUTO-STAKING & AUTO-COMPOUNDING PROTOCOL

██████████████|               Twitter               |              Telegram              |                Reddit                |██████████████
micalith
Hero Member

Activity: 894
Merit: 501

View Profile
July 15, 2019, 05:09:52 AM

Kimlik bilgilerimiz yıllar öncesinden internete düşmüştü zaten. Evimize kargo gelince dahi TC kimlik numaramızı soruyorlar, halbuki bunun paylaşılmaması gereken bilgi olduğunu biliyordum. KYC borsa için mecburen verdim, bende bountyler için mümkün mertebe vermemeyi tercih ediyorum. Bazı arkadaşlar alınabilecek önlemler konusunda paylaşım yapmış, faydalı bir içerik olmuş.
akiko6823
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

View Profile WWW
July 15, 2019, 08:01:36 AM

Kesinlikle güzel bir yazı borsaları hadi anlarım hack vs gibi şeyler için önlem alıyor diyebilirim ancak icolara ne oluyor onu bende hiç anlamıyorum.
bychemist32
Member
**

Activity: 588
Merit: 22

View Profile WWW
July 15, 2019, 11:11:30 AM

Bu KYC olayı ilerde bir patlak verirse bir çok kişinin başı çok fena belaya girecek.. Sağa sola KYC veren birçok kişi var. Aslında şu da var tabiki;ha 1 tane yapmışsın,ha 1000 tane. O 1 tane gelir,bizi belaya sokar.Aslında şu kyc olan bountylere asla bulaşmamak lazım ancak adamlar çakal. Kyc yok diyor,sonra kyc olmazsa token yok diyor.

▔▔▔▔▔
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: