Bitcoin Forum
May 12, 2024, 10:11:08 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Libra kripto dünyası için bir tehdit mi yoksa reklam yüzü mü ?  (Read 210 times)
avalonn (OP)
Full Member

Activity: 728
Merit: 151

View Profile
July 26, 2019, 09:36:30 AM

selam arkadaşlar

bu konuda çeşitli fikirler ve söylentiler var. başka bir başlıkta görünce böyle bir konu açmak istedim...hem haber sitelerinden kopyala yapıştır yaparak konu kasanlardan bıkmışsınızdır heralde  Grin

evet sizce bu libra geleceği nasıl şekillendirecek ? dolara endeksli stabil coin olacağı için btc nin rakibi değil deniyor.

bunun yanında btcnin felsefesine aykırı olduğu ve kontrol manyağı abd nin btc yi bitirmek için çıkardığı da söyleniyor...

durum böyle olsa bile hiçbişey sonsuza kadar tekel olarak kalamıyor ..facebook ile başlayan "sosyal medya" denen manyaklık bugün instagram a kaydı mesela....gerçi facebook instagramı satın aldı  ama microsoft apple ı satın alamadı mesela  Grin ulan yine de hepsi amerikan şirketi ya

(bu arada her iki ihtimalde de gelecekte bankaların işi baya sıkıntı gibi görünüyor.ancak her ihtimale karşı bunlar pozisyon alacaklardır bence... teknoloji ile iç içeler zaten. dışarda kalmayacak ama ortama da uyum sağlayacaklardır diye düşünüyorum)
1715551868
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715551868
Reply with quote  #2

1715551868
Report to moderator
1715551868
Hero Member
*

Ignore
1715551868
Reply with quote  #2

1715551868
Report to moderator
1715551868
Hero Member
*

Ignore
1715551868
Reply with quote  #2

1715551868
Report to moderator
Activity + Trust + Earned Merit == The Most Recognized Users on Bitcointalk
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715551868
Hero Member
*

Ignore
1715551868
Reply with quote  #2

1715551868
Report to moderator
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
July 26, 2019, 09:47:15 AM

eğer mark zuckerberg bu konuda ciddiyse , gerçekten ülke ülke regüle ettirip kabul ettirebilirse(ciddiyet konusunda büyük şüphelerim var), kısa vadede merkeziyetsiz kripto piyasasına faydalı olup , uzun vadede ise devasa zararlar verecektir.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
July 26, 2019, 10:24:16 AM

"kripto dünyası" kısmını açmak gerekiyor, bence bu dünya oldukça dar ve ileriye yönelik olarak alternatif coinleri bu dünyanın içinde çok fazla göremiyorum. söz konusu olan bitcoin olacaksa farklı paralar olacaklarını düşünüyorum. bitcoin geniş kitlelerce kabul gören merkeziyetsiz ilk kripto para iken, facebook çok muhtemel geniş kitlelerce kabul görecek olan merkezi ilk şirket parası olacak. bitcoin her zaman bir değer saklama aracı olarak kullanılacakken, facebook kripto olarak sömürü/fiyat paranın stabil karşılığı olacak.

olaylar beklentiler dahilinde gelişirse cüzdanımda küçük de olsa güvenle kullanabileceğim bir miktar libra olacaktır. libra aynı zamanda paranın arkasında silahlı bir güç olması gerekliliği algısını da tam olarak yıkacaktır, bu yönüyle bitcoine fayda sağlayabilir.

elbette libra bitcoini daha fazla geniş kitlelere taşıyabilir; ancak şahsen herhangi bir şekilde bitcoin'in reklama ihtiyacı olduğunu da düşünmüyorum. para metafiziksel bir olgudur ve markete baktığımızda sağlanan konsensus gereği bitcoin'in yeri ve konumu sarsılmaz noktada kalmaya devam edecektir. bitcoin için dişe dokunur bir zarar ya da faydanın söz konusu olacağını düşünmüyorum. libra özellikle kripto piyasasına "bilimsel" olarak yaklaştığını ve teknolojik yeterliliklerin belirleyici faktörler olduğunu düşünen insanlara, aksini gösteren açık bir örnek olacak.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
July 26, 2019, 11:40:35 AM

Düşüncelerim şöyle: Libra ile Bitcoin'i yanyana da koyamayız, rakipler de diyemeyiz. Hele Libra'nın Bitcoin'i bitirmek için ortaya çıktığını hiç diyemeyiz. ABD kongresi geçen günlerde Facebook yöneticilerini Libra'yla ilgili bilgi almak için çağırmıştı. Bu bilgi alma kısmı aslında epey bi kibar kaçıyor. Güvenlik ve gizllik konularına değinen biraz tehditkar bir görüşme olduğunu okumuştum. Yani Libra'nın piyasaya çıkışı biraz gecikecek gibi görünüyor. Ortaya çıktığında ise ABD'nin kontrolü ya da gözetiminde olacağı şüphesiz. Hem merkezi hem de stabil bir kripto para olacak Libra. Arkasından yüksek ihtimalle merkezi olan ama stabil olmayan bir coin de gelecektir. Şimdilik sadece Facebook kullanıcıları arasındaki para transferleri ve facebook'un reklam hizmetleri için alternaif ödeme kanalı olacağı kesin gibi.
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1300

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
July 26, 2019, 12:09:14 PM

Baştan şu fikrimi belirteyim, benzer teknolojiyi kullanacak olsa bile Libra bizim alışık olduğumuz manada bir altcoin/stable coin değil, böyle bir amacı da yok zaten. Libra çıkarsa tüm dünya için yeni dönemin test objesi olacaktır.
Evet kullandığımız paralar zaten şu anda da büyük ölçüde dijital, mesela İsveç ve Danimarka'da nakit kullanımı %20 ve altı seviyelere düşmüş durumda, İsveç'te 18-24 yaşları arasındaki gençlerin yüzde 95’i ödemelerini banka kartı veya Swish adı verilen bir telefon uygulaması üzerinden yapıyor, hatta kart taşımamak istemeyen İsveçliler ellerine mikroçip taktırıyor (şu an 3-4 bin kişi bu yöntemi kullanıyor), devlet 2025'e kadar nakit parayı tamamen kaldırmayı planlıyor (aynı şekilde 2025'de tütün ürünleri de tamamen yasaklanacak).
Yani Libra bunun bir adım ötesinin testi olacak, yukarıda yazdıklarım resmi veya devlet güdümlü e-para, Facebook ise günlük hayatta kullanılacak ticari/özel e-para çıkartma peşinde. Aynı kulvarda olmadığı için kripto piyasasına uzun vadede zarar vereceğini çok zannetmiyorum, kaldı ki o zamanlar geldiğinde muhtemelen kripto piyasasının şu anki aktörleri "ölmüş eşek kurttan korkmaz" modunda olacak.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Mauser 98
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 69

View Profile
July 26, 2019, 12:22:37 PM

Libra sayesinde Bitcoin bull güçlü bir şekilde desteklenerek piyasa fiyatlandı, Libra'nın bu piyasaya getireceği sağlam firmalar nedeniyle kripto para piyasasının daha legal ve yatırım yapılabilecek şekilde görüleceği aşikâr. Benim Libra konusunda sinirime dokunan nokta insanların Libra'ya onay verilmediğinde piyasanın batacağını sanması. Bitcoin hiçbir firmaya bağlanmayı amaçlayan ya da legal olarak kabul görmeyi bekleyen bir kripto para birimi değil. Ayrıca, Bitcoin herhangi bir merkez bankasına da bağlı değil dolayısıyla Libra kabul olmasa dahi bunun bizim umurumuzda olmaması gerekiyor. Şahsi olarak, Libra gelirse yaptığım kâra bakar gelmezse de sikime bile takmam açıkçası. Facebook'un daha önce yediği haltları ve veri gizliliğini ihlal ettiği ortadayken ayrıca Libra'nın ortağı büyük firmalar dünyayı bu denli sömürüyorken kripto para piyasasının içinde bulunmasalar da olur. Libra'nın Bitcoin'e rakip olmadığını söyleyenler var tabiki Libra yarı-merkezi yapısı nedeniyle Bitcoin'e rakip değil fakat aynı zamanda aldığı firma desteğiyle internet ortamında kullanımı yaygın bir kripto para olacak gibi görünüyor bu nedenle ilk olarak Bitcoin'in fiyatlanmasına yardımcı olsa da arka planda Bitcoin'e kafa tutan yarı-merkezi bir dijital para birimi olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle, Libra'dan kârımı alır çıkarım ama uzun vadede her zaman Bitcoin'e yatırım yaparım.
bitcoinmuseum
Sr. Member

Activity: 924
Merit: 251

View Profile
July 26, 2019, 04:55:53 PM

Mevcut düzen için tehdit ancak kripto paralarciçin reklam diyebiliriz özellikle bitcoine fiyat olarak büyük katkısı olabilir.
mustafayasinsenturk
Full Member

Activity: 672
Merit: 100

View Profile
July 26, 2019, 10:23:46 PM

Markin mahkemedeki halini görünce ,bu adam abdden izinsiz bir halt yapamaz buraya yazıyorum.
yenilmez86
Member
**

Activity: 1256
Merit: 43

View Profile
July 26, 2019, 10:55:01 PM

Libra, "terazi-denge" anlamını taşıyor ki bu da stabil olmasından kaynaklanıyor. Milyonlarca kişinin aktif olarak Facebook kullandığını ve bu büyük kitlenin zamanla Libra'ya adapte edileceği ihtimalini de düşünürsek, başta ABD olmak üzere bütün ülkeler ve taşeron olarak kullandıkları şirketler ilk hamle olarak "yasaklama ve alçaltma" yöntemine başvuracaktır. Zamanla ve eğer ki Libra O'nların istediği şekle evrilirse işte o zaman istedikleri gibi koşturacaklardır. Böylelikle Libra, kripto dünyasının ilk en büyük "merkezi kripto para birimi" olarak da tarihe geçecektir. Bence Libra, Facebook ile sorunsuz bir şekilde entegre çalışmaya başladığı zaman kısa vadede 2017'dekinden çok daha büyük bir boğaya sebep olabilir zira kripto para diye bir şeyin varlığından haberdar olmayan milyonlarca insan bir anda bunu öğrenecek ve bu işte kısa yoldan zengin olma fırsatını kovalayacak.
beckspace
Hero Member

Activity: 931
Merit: 500

View Profile
July 26, 2019, 11:01:52 PM

Libra bizim istediğimiz anlamda bir kripto değil elbette, merkezi bir para olacak her şeyden önce. Libranın alacağı çok yol var anlaşılan, hiç bir şey şu an bize sunulduğu gibi kolayca olmayacak belli ki. Regülasyon anlamında kendini kabul ettirecek Amerikaya öncelikle, lobiler aracılığı ile çalıştığını haberlerde okuyoruz. Facebook ve Librayı destekleyen diğer şirketlerin devasa sayıda kullanıcısının kripto piyasasına da bir şekilde yatırım yapacağı beklentisi içindeyiz.
CoinKolik
Hero Member

Activity: 736
Merit: 504

View Profile
July 27, 2019, 03:11:12 AM

Libra kripto dünyası için reklam yüzü. Milyonlarca facebook kullanıcısının Libra için hedef kitle olmadığını düşünmek aptallık olur. Öyle ki şimdiden bir çok büyük şirket Libra ile ortaklık peşinde. Libranın merkezi kripto para olması ise kripto dünyası için bir tehdit olabilir.
ugurum15
Member
**

Activity: 532
Merit: 22

View Profile
July 27, 2019, 04:11:03 AM

Öyle ya da böyle crypto işine canlılık getireceği kesin. En azından çoğu kimse crypto nun ne olduğunu duyacak ve araştırma gereği duyacak. Bende ilk duyduğumda bitcoin i pek sallamadım ama çok sık duymaya başlayınca araştırdım sadece bitcoin i değil altcoinleri de öğrenmiş oldum.
cryptobaro
Full Member

Activity: 1120
Merit: 200

Turkish Translator

View Profile
July 27, 2019, 07:22:30 AM

Kriptoparalar ve blokzinciri teknolojisinin harika bir reklamı olacağından eminim.. Onlarca proje de Libra ile beraber çalışacak, insanlar kripto paralara daha fazla ilgi duyacak. Bence olumlu olacaktır.

1881 - 193∞
sufferer123
Member
**

Activity: 574
Merit: 55

View Profile WWW
July 27, 2019, 08:30:12 AM

Bence kesinlikle çok sağlam bir reklam olacak. Facebook üzerinden bir çok insan Libra'yı görecek ve kripto varlıklar hakkında ek bilgi sahibi olmak isteyecekler. Şu an bile halihazırda piyasaya tamamiyle güvenemeyen bir çok insan var. Bu tip büyük girişimlerin olması onların da daha çok güven duymalarını sağlayacak.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
PLINKO    |7| SLOTS     (+) ROULETTE    ▼ BIT SPINBITVESTPLAY or INVEST ║ ✔ Rainbot  ✔ Happy Hours  ✔ Faucet
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
July 27, 2019, 09:21:49 AM

Yıllardır Ripple'li merkeziyetçi olması, kripto paralar ve blockchain'in ruhuna uymaması gibi sebeplerle eleştirdik. -Gerçi ben hala eleştirmeye devam ediyorum.-

Libra ise tüm bunların üstüne, hem merkezi, hem popüler, hemde stable coin olarak geldi. Ben Ripple'ın misyonunu kriptolar için tehlikeli buluyordum. Ancak Libra olayı bambaşka bir seviyeye taşıdı. Libra bence hem bildiğimiz kripto varlıklara hemde devlet düzenlerine risk içeriyor. Bugün dünyada 7'den 70'e (mecazen değil, gerçekten) büyük çoğunluk, facebook ve diğer uygulamalarını bir şekilde kullanılıyor. Bunlarla Libra adeta global bir FIAT para gibi çalışabilir. Biz kriptoların ödeme için kabul edilmesi olayını konuşurken, bakkal bana facebook'tan ödeme yapabilirsiniz demeyi daha kolay bulabilir. Diğer kriptoların bu kadar küçük işletmeye kolay inebileceğini ( en azından kısa vadede) sanmıyorum. Ama facebook ile gelecek bir ödeme özelliği kolaylıkla kabul edilebilir.

Tabi bir de Libra'nın para arzı meselesi var. Adamlar karşılıksız kendi paralarını sürecekler piyasaya. Karşılığında reel USD tutmalarını falan beklemek bence çok naiflik olur. Belli ki adamlar sıfırdan bir para yaratacaklar ve tüm ülkeler buna karşılık olarak bir hamle yapmak zorunda kalabilir bence.
Dogan86
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
July 27, 2019, 12:20:30 PM

Facebook'un Librası sanki piyasada antipati oluşturdu gibi geliyor bana. Reklam derken bu seferde kripto paraların şirketler nezdinde yükselmesi ve bir rekabet tabiri caizse sidik yarışına dönmesi olası. Mesela Ripple bankalara altyapısını kullandırırken JP Morgan kendi parasını çıkardı. Herkesim bu şekilde davranırsa mevcut kripto paraların akibeti ne olacak. Şimdi Facebook'a karşılık olarak Çinli rakipleri de böyle hamleler atabilir haliyle ortalık çöplüğe döner.

Bitcoin / Ethereum / Monero
mcnncnr
Jr. Member
*

Activity: 546
Merit: 2

View Profile WWW
July 27, 2019, 12:53:54 PM

Bence çok güzel bir reklam. Ah ne var bounty de yapsa  Grin Tehdit olarak görüyorsak tetherden başlayalım önce. Piyasaya yeni müşteriler kazandıracak o veya bu şekilde.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
Pages: [1]
  Print  

Jump to: