Bitcoin Forum
May 10, 2024, 07:16:12 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: TOPLAMA PC HK.  (Read 220 times)
KuruCoin (OP)
Newbie
*

Activity: 27
Merit: 0

View Profile
July 30, 2019, 12:59:53 PM

Hem oyun oynamak hem de Küçük çaplı mining yapmak için bir pc topladım yorumlarınızı merak ediyorum bu bütçeyle daha iyi bir sistem toplamam mümkün mü bir de ilk kez pc den mining yapacağım kazancım ne olur yorumlayabilir misiniz? Elektrik ücreti ödemiyorum güneş panellerinden yeterli miktarda enerji elde ediyoruz. Bi de mining in pc ye zararı ne ölçüde olur?
       Toplama pc fiyatı: 5748 tl

1 x MSI Radeon RX580 ARMOR OC 8GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı
1 x TOSHIBA OCZ 480GB TR200 SATA3 2.5" SSD (555MB Okuma / 540MB Yazma)
1 x AMD Ryzen 5 2600X 3.6GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 12nm İşlemci
1 x CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3000MHz CL15 DDR4 Dual Kit Ram
1 x Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB Fanlı Midtower Gaming Kasa
1 x MSI B450M PRO-VDH PLUS 3466MHz(OC) Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
AOC LED 24" 75Hz G2460VQ6 1ms FreeSync Full HD Dp port Gaming monitör
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715325372
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715325372
Reply with quote  #2

1715325372
Report to moderator
1715325372
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715325372
Reply with quote  #2

1715325372
Report to moderator
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
July 30, 2019, 01:43:51 PM

Bilgisayar bileşeni alırken hangi amaçla aldığına dikkat etmelisin. Bir kere bilgisayar ile madencilik yapılan dönem 2009’da kaldı. Şu an bırak kâr etmeyi tek ekran kartıyla zarar edecek üstüne de bilgisayarının bileşenlerini yıpratmış olacaksın. Yani elektrik bedava olsa dahi tek ekran karti ve bilgisayarla madencilikten kâr yapamazsın. Senin yerinde olsam havalı kasa, psu ve anakart almaktansa ekran kartını 1-2 model üst seviye ve 2. el garantili bir şekilde alirim. Madencilik hobi olarak yapilacak bir iş değil, profesyonel olarak yapilmalı kendini bir işletme gibi düşün yaptığın kâr zararını karşılamıyorsa boş yatirim yapmış olursun.
El-Cezeri
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 30, 2019, 02:02:29 PM

Madencilik düşünüyorsan o işi unut. En az on binlerce liralık yatırım ve operasyonel maliyetler yapmalısın ki ufak ufak kazandırsın anca. Oda pc ile değil minerlar ile yapılıyor.

Bu yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla olayın yakınında bile değilsiniz. Öncelikle mining olayını kafanızdan silin. Bilgisayarınıza yazık bir kere. Elektirik parası gelir onuda karşılamaz.

Sisteminiz oyun oynamak için ancak yeterli. Bir kaç ekran bağlayıp trade yaparsınız birde Smiley

otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
July 30, 2019, 02:44:32 PM

2-3 yıllık gpu madenciyim,    toplama pc den madencilik vs. unut. yapma ve uğraşma derim. 

rig kuracaksan da 100-150 gpu altında uğraşma.

PC de seçtiğin parçalar iyi. fakat daha üstüne çıkmanı önermem.

2' si. ssd için  480 lik en uygun olanını al.  günlük kullanımda aradaki farkı hiç anlamazsın.   2 yıl içinde zaten eskiyor fiyatları düşüyor. ssd ye çok para verme.  zaten seçtiğin ssd de çok pahalı değil.

PSU kasa içinde geldiği için o psu ya çok güvenme.  mining vs hiç yapma.
KuruCoin (OP)
Newbie
*

View Profile
July 30, 2019, 02:46:07 PM

İki açıdan da değerlendirme beklediğim için paylaştım aslında topladığım sistemi. Miningten gelenle harcama y da büyük kazançlr düşünmüyorum. Oyun oynayıp oyundan arta kalan zamanda da miningte kalmasını istiyorum bu süreçte pc ye zararı ne ölçüde olur onu merak ettim. Kullanılmayacak ölçüde zarar veriyor mu bilgisayara bunu bilmiyorum. Mining konusunda kızmışsınız tamam ama oyun oynamak için ne derece yeterli bir şey yazmamışsınız bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum.
KuruCoin (OP)
Newbie
*

View Profile
July 30, 2019, 02:52:16 PM

2-3 yıllık gpu madenciyim,    toplama pc den madencilik vs. unut. yapma ve uğraşma derim. 

rig kuracaksan da 100-150 gpu altında uğraşma.

PC de seçtiğin parçalar iyi. fakat daha üstüne çıkmanı önermem.

2' si. ssd için  480 lik en uygun olanını al.  günlük kullanımda aradaki farkı hiç anlamazsın.   2 yıl içinde zaten eskiyor fiyatları düşüyor. ssd ye çok para verme.  zaten seçtiğin ssd de çok pahalı değil.

PSU kasa içinde geldiği için o psu ya çok güvenme.  mining vs hiç yapma.

Teşekkür ederim yorum için peki parçalarda daha üste çıkmak için değiştirmem gerekenler neler ? Oyun pc için soruyorum
El-Cezeri
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 30, 2019, 05:52:44 PM

Ne oynayacaksın mesela kardeşim?

Benimde pc toplama 30 bine mal oldu 2 tane 1080ti cros çalışıyor. Ama işte tetris oynuyorum  Cheesy
Ve madenciliğe yormuyorum bu güzellikleri. Madencilik için ayrı rigim var

pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
July 30, 2019, 06:38:22 PM
Last edit: July 31, 2019, 07:16:09 AM by pckoliq

Hem oyun oynamak hem de Küçük çaplı mining yapmak için bir pc topladım yorumlarınızı merak ediyorum bu bütçeyle daha iyi bir sistem toplamam mümkün mü bir de ilk kez pc den mining yapacağım kazancım ne olur yorumlayabilir misiniz? Elektrik ücreti ödemiyorum güneş panellerinden yeterli miktarda enerji elde ediyoruz. Bi de mining in pc ye zararı ne ölçüde olur?
       Toplama pc fiyatı: 5748 tl

1 x MSI Radeon RX580 ARMOR OC 8GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı
1 x TOSHIBA OCZ 480GB TR200 SATA3 2.5" SSD (555MB Okuma / 540MB Yazma)
1 x AMD Ryzen 5 2600X 3.6GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 12nm İşlemci
1 x CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3000MHz CL15 DDR4 Dual Kit Ram
1 x Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB Fanlı Midtower Gaming Kasa
1 x MSI B450M PRO-VDH PLUS 3466MHz(OC) Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
AOC LED 24" 75Hz G2460VQ6 1ms FreeSync Full HD Dp port Gaming monitör

rx580 yerine 5700xt öneririm ama biraz sistem pahalıya patlayacak onun için armor modeli yerine sapphire nitro rx580 almanızı tavsiye ederim.
ryzen 5 3600 alırım ve stock soğutucusu zayıf oldugu için  MasterLiquid lite 240 'alırım
MSI X570-A pro 4400mhz anakart kullanırsanız daha uzun ömürlü olur.

Mining konusuna gelecek olursak. Tek kartla anca hobi olur.Tek ekran kartı ve işlemci KAZANDIRMAZ Boşuna işlemcinizi gpu'nuzu boşa yormayın. Parçaların ömrünü kısatmayın. Yapacaksanız mining rig kurun.
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
July 30, 2019, 09:41:43 PM
Last edit: July 30, 2019, 11:18:04 PM by ekiller
Merited by Mauser 98 (1)

Bir ineğin 4 memesi vardır.

4 memesi olan bir inekten  8 meme performansı bekleyemezsiniz.  8 Memenin verdiği süt miktarı için 2. bir ineğe ihtiyacınız vardır.
Veya elinizde ki ineği Over Clock (OC) yapmanız gerekir.  Aşırı besleme, yan gıda takviyeleri verme, ilaçlar, hormon düzenleyiciler vs vs gibi.

Bu işlem ineği yorar ömrünü "kısaltabilir" ama daha kısa vadede daha fazla süt "sağlayabilir".

İnek = Ekran Kartı

İneğin yediği içtiği besinlerin, samanın, yemin maliyeti vereceği sütün piyasa satış fiyatına çok yakın ise  o inek ROI  olmaz  (Yatırımı geri vermez) yada çooook uzun sürede olur.  Bu süreçte de inek işin ortasında geberir ise  yine  ROI olmaz.  Bu riskler hemen hemen her yatırımda vardır.

Yem, saman = elektrik

Şimdi yukarıda ki hesaba göre  1 ekran kartı ile madencilik yapılmaz denilemez yapılır.

Ama hesap neydi ? şuydu:  Ne kadar ineğin varsa o kadar sütün oluyordu.    Yani  1 ekran kartı ile  kazanılacak para  1 ekran kartının kazandırabileceği para ile sınırlıdır. Bu da düşük bir miktardır.  Bu düşük miktarlı kazanç için yapılacak yatırım miktarını göze almak ise tamamen o yatırımcının kişisel kararıdır.  

--------- ELEKTRİK ÜCRETLİ OLDUĞU TAKDİRDE ---------
Konu başında belittiğiniz donanımda ki  Ekran kartı optimum ayarlarda  saatte 120W = 0.12 kilowatt tüketir.
Ekran kartı haricinde geri kalan donanımlarda yük altında min= 50w  max= 110W tüketir.
Ryzen 2600x TDP 95W tek başına tüketiyor zaten yük altında. "not : Bu işlemci seçimi madencilik için uygun değildir çünkü çok güç tüketen ve nispeten performanslı bir işlemci bu "

Elektrik bedeli ise  0,618134 TL kW / saat

----------------------------------------------------------------

Elektrik bedava diyorsanız. Solar panel vs vs .  yukarıda ki enerji giderlerini saymayın.

Şunu da belirteyim ki,  madencilik yapmayı düşünebilecek kadar fazla solar elektrik enerjisini üretebilen bir tesisin / kişinin bu enerji gücünü yani elektriği
madencilik için harcayıp kazanç elde etmeyi düşünmesi bana garip eliyor. Çünkü  elektrik zaten kendi başına paradır, bir değerdir ve direk onu satabilirsiniz.  Bunun adına da ota boka dokunmadan para kazanmak denilir.  Bu benim kişisel fikrim.

* Bilgisayarım bozulur mu ? Madenciliğin pc ye zararı var mı ?

Teorik olarak transistörlerin ömrü sonsuzdur. Ama ideal şartlarda öyledir.
Yine ideal şartlarda elektronik devrelerdeki diğer parçaların ömrü oldukça uzundur.   Örneğin benim elimden 70 li 80 li yılların elektronik cihazları geçti.
Çok eski ve bankalarda sürekli kullanılmış bilgisayarlar geçti ve sorunsuz çalışanları vardı.

Şimdi biz burada teorik olan sonsuzluk kavramını es geçelim ve şöyle diyelim; Elektronik cihazların ömrü ideal şartlarda ve doğru kullanıldığında çok uzundur.

Bilgisayar dahil tüm elektronik cihazlar için ideal şartlar  ısı ve voltaj ikilisinden oluşur.

Yani elektronik bir cihaz bozulmuş ise bunda en önemli nedenlerin başında bu ikisi gelir; Aşırı sıcaklık veya yüksek / düzensiz Voltaj.

Bunlar haricinde ise yukarıdakilere göre daha az önemli olan faktörler ; ortamın nemi, atmosfer basıncı, rakım, ortamda ki toz seviyesi ve ortamdaki toz parçacıklarının türü ile bu parçacıkların iletkenlik derecesi, yüksek manyetik alan, statik elektrik boşalmaları vs vs vs  gibi  listeyi uzatabiliriz.

Mevcut solar elektrik gücünüz ile yapacağınız madencilik sistemini bir de soğutabilecekseniz ve ekran kartı ısısı max 65 c derecelerin üzerini görmeyecek ise o sistemi yıllarca çalıştırabilirsiniz.  Ancak ısı yükselince elektronik parçaların toleransları değişir. Derin konulara girmeyeyim ama ömrü kısalır demem yanlış olmaz.

Yani işin sırrı  temiz ve düzenli elektrik ve sabit ısı dır. Bu şekilde yapılan madencilik bilgisayara bir zarar vermez.  
Sadece mekanik ve hareketli parçalar zaman ile eskir. Fanlar yani, o da normal artık.

KuruCoin (OP)
Newbie
*

View Profile
July 31, 2019, 06:40:23 AM

Bir ineğin 4 memesi vardır.

4 memesi olan bir inekten  8 meme performansı bekleyemezsiniz.  8 Memenin verdiği süt miktarı için 2. bir ineğe ihtiyacınız vardır.
Veya elinizde ki ineği Over Clock (OC) yapmanız gerekir.  Aşırı besleme, yan gıda takviyeleri verme, ilaçlar, hormon düzenleyiciler vs vs gibi.

Bu işlem ineği yorar ömrünü "kısaltabilir" ama daha kısa vadede daha fazla süt "sağlayabilir".

İnek = Ekran Kartı

İneğin yediği içtiği besinlerin, samanın, yemin maliyeti vereceği sütün piyasa satış fiyatına çok yakın ise  o inek ROI  olmaz  (Yatırımı geri vermez) yada çooook uzun sürede olur.  Bu süreçte de inek işin ortasında geberir ise  yine  ROI olmaz.  Bu riskler hemen hemen her yatırımda vardır.

Yem, saman = elektrik

Şimdi yukarıda ki hesaba göre  1 ekran kartı ile madencilik yapılmaz denilemez yapılır.

Ama hesap neydi ? şuydu:  Ne kadar ineğin varsa o kadar sütün oluyordu.    Yani  1 ekran kartı ile  kazanılacak para  1 ekran kartının kazandırabileceği para ile sınırlıdır. Bu da düşük bir miktardır.  Bu düşük miktarlı kazanç için yapılacak yatırım miktarını göze almak ise tamamen o yatırımcının kişisel kararıdır.  

--------- ELEKTRİK ÜCRETLİ OLDUĞU TAKDİRDE ---------
Konu başında belittiğiniz donanımda ki  Ekran kartı optimum ayarlarda  saatte 120W = 0.12 kilowatt tüketir.
Ekran kartı haricinde geri kalan donanımlarda yük altında min= 50w  max= 110W tüketir.
Ryzen 2600x TDP 95W tek başına tüketiyor zaten yük altında. "not : Bu işlemci seçimi madencilik için uygun değildir çünkü çok güç tüketen ve nispeten performanslı bir işlemci bu "

Elektrik bedeli ise  0,618134 TL kW / saat

----------------------------------------------------------------

Elektrik bedava diyorsanız. Solar panel vs vs .  yukarıda ki enerji giderlerini saymayın.

Şunu da belirteyim ki,  madencilik yapmayı düşünebilecek kadar fazla solar elektrik enerjisini üretebilen bir tesisin / kişinin bu enerji gücünü yani elektriği
madencilik için harcayıp kazanç elde etmeyi düşünmesi bana garip eliyor. Çünkü  elektrik zaten kendi başına paradır, bir değerdir ve direk onu satabilirsiniz.  Bunun adına da ota boka dokunmadan para kazanmak denilir.  Bu benim kişisel fikrim.

* Bilgisayarım bozulur mu ? Madenciliğin pc ye zararı var mı ?

Teorik olarak transistörlerin ömrü sonsuzdur. Ama ideal şartlarda öyledir.
Yine ideal şartlarda elektronik devrelerdeki diğer parçaların ömrü oldukça uzundur.   Örneğin benim elimden 70 li 80 li yılların elektronik cihazları geçti.
Çok eski ve bankalarda sürekli kullanılmış bilgisayarlar geçti ve sorunsuz çalışanları vardı.

Şimdi biz burada teorik olan sonsuzluk kavramını es geçelim ve şöyle diyelim; Elektronik cihazların ömrü ideal şartlarda ve doğru kullanıldığında çok uzundur.

Bilgisayar dahil tüm elektronik cihazlar için ideal şartlar  ısı ve voltaj ikilisinden oluşur.

Yani elektronik bir cihaz bozulmuş ise bunda en önemli nedenlerin başında bu ikisi gelir; Aşırı sıcaklık veya yüksek / düzensiz Voltaj.

Bunlar haricinde ise yukarıdakilere göre daha az önemli olan faktörler ; ortamın nemi, atmosfer basıncı, rakım, ortamda ki toz seviyesi ve ortamdaki toz parçacıklarının türü ile bu parçacıkların iletkenlik derecesi, yüksek manyetik alan, statik elektrik boşalmaları vs vs vs  gibi  listeyi uzatabiliriz.

Mevcut solar elektrik gücünüz ile yapacağınız madencilik sistemini bir de soğutabilecekseniz ve ekran kartı ısısı max 65 c derecelerin üzerini görmeyecek ise o sistemi yıllarca çalıştırabilirsiniz.  Ancak ısı yükselince elektronik parçaların toleransları değişir. Derin konulara girmeyeyim ama ömrü kısalır demem yanlış olmaz.

Yani işin sırrı  temiz ve düzenli elektrik ve sabit ısı dır. Bu şekilde yapılan madencilik bilgisayara bir zarar vermez.  
Sadece mekanik ve hareketli parçalar zaman ile eskir. Fanlar yani, o da normal artık.

Teşekkür ederim ayrıntılı bilgilendirmeniz için. Büyük paralar kazanma gibi hayallerim yok zaten mining işinden sadece oyun için topladığım pc ile yapılabilir mi onu merak ettim. Elektrik giderim olmayacak zaten yukarda da belirtmiştim. Satma işi için de görüşmelerimiz devam ediyor şuan elektrik firmasıyla. İlerde büyük bir yatırım yapıp çok miktarda inekle girersem bu işe en azından ön bilgilendirme olur diye düşünüyorum. Tek ekran kartı ile mining yapacağımı söylediğimde kızan arkadaşları anlayamıyorum yani 0.01 bile kazmış olsam bunu o anki piyasasıyla neden değerlendiriyorsunuz ki belki tek istediğim kendi emeğimle elde ettiğim kripto paralarım olmasıdır. Bunların da uzun vadede kesin zarar ettireceğine dair bir bilgi yok. Bu işlere büyük yatırımlar yapanlar direkt 15 ya da 20 ekran kartıyla girmemişlerdir herhalde.. 2009 ya da bugün ne farkeder kazdığın oran ne kadar düştüyse fiyat da o denli yükseldi o tarihte madencilik yapan adam şuan benim kazanacağımdan daha mı fazla kazanç elde ediyordu? Sadece sabırlı olanlar kazandı.
KuruCoin (OP)
Newbie
*

View Profile
July 31, 2019, 06:43:59 AM

Ne oynayacaksın mesela kardeşim?

Benimde pc toplama 30 bine mal oldu 2 tane 1080ti cros çalışıyor. Ama işte tetris oynuyorum  Cheesy
Ve madenciliğe yormuyorum bu güzellikleri. Madencilik için ayrı rigim var

Özellikle şu oyun diyemem sadece denemeyi seviyorum yeni çıkan oyunları ya da daha önce oynamadıklarımı. Uzun süre tek oyunda kalamıyorum pek.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: