Bitcoin Forum
May 07, 2024, 04:47:12 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: -  (Read 248 times)
Blacknavy (OP)
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
-
August 12, 2019, 11:14:28 PM
Last edit: October 28, 2020, 06:25:46 PM by Blacknavy

-
1715100432
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715100432
Reply with quote  #2

1715100432
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715100432
Hero Member
*

Ignore
1715100432
Reply with quote  #2

1715100432
Report to moderator
1715100432
Hero Member
*

Ignore
1715100432
Reply with quote  #2

1715100432
Report to moderator
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1615

View Profile WWW
August 13, 2019, 12:44:09 AM
Last edit: August 13, 2019, 12:54:58 AM by Vispilio

Tartışmasız Bitmex, şu anda dünyanın en hacimli ve popüler kaldıraçlı kripto borsası konumunda, aradığın listeden 3 kriptoyu da kapsıyor.

Bitmex'te trade etmekle ilgilenen arkadaşlar bana özelden ulaşırsa onlara 10% komisyon indirimi ve bazı diğer bonuslara hak kazanabilecekleri indirim link'ini de gönderebilirim.

Blacknavy (OP)
Legendary
*

View Profile
August 13, 2019, 12:56:43 AM

Tartışmasız Bitmex, şu anda dünyanın en hacimli ve popüler kaldıraçlı kripto borsası konumunda, aradığın listeden 3 kriptoyu da kapsıyor.

Bitmex'te trade etmekle ilgilenen arkadaşlar bana özelden ulaşırsa onlara 10% komisyon indirimi ve bazı diğer bonuslara hak kazanabilecekleri indirim link'ini de gönderebilirim.

Binance’nin borçlanma oranı çok iyi duruyor üstelik USDC seçeneği de buldum. Sanırım Binance ile devam edeceğim ama yorumlara başka borsa tavsiyeleri de bekliyorum.

Teşekkür ederim.
Vispilio
Legendary
*

View Profile WWW
August 13, 2019, 08:56:44 AM

Binance’nin borçlanma oranı çok iyi duruyor üstelik USDC seçeneği de buldum. Sanırım Binance ile devam edeceğim ama yorumlara başka borsa tavsiyeleri de bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Binance sürekli kendisine kazandırmaya yönelik bir borçlanma modeliyle hareket ediyor. Long pozisyon da açmak isteseniz short da açmak isteseniz önce gereken miktarı Binance'den ödünç alıyorsunuz, dolayısıyla ne olursa olsun Binance'e borçlanma faizi ödüyorsunuz.

Bitmex'te ise ana akım kalabalığın tersine pozisyon aldığınızda kaldıraçlı pozisyonları açmak ve tutmak için lehinize komisyon bile alabilirsiniz
(positive funding rate),
ya da lending / borrowing oyunlarına hiç girmek istemiyorum derseniz futures üzerinden trade edip komisyon ödemeden de işlem yapabilirsiniz.

Bu 2 özellik Bitmex'i kaldıraçlı işlem öneren diğer bütün kripto borsalara kıyasla daha profesyonel ve karlı tercih yapıyor.

El-Cezeri
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 13, 2019, 09:31:13 AM

Burada ilk defa margin kullanan eski bir üye görüyorum. Gözlerim yaşarıyor nerdeyse mutluluktan Cheesy İlk demeyelim de uzun zamandan beri ilk defa... En son margin trade yapan üyeler forumda fon toplayıp marginde batıran arkadaşlardı. Sırra kadem basıp kayboldular : )

Yeterli tecrübe ve sürekli takip olduktan sonra ve tabi ki çiğnenmeyecek katı kurallarla, alınacak risk payları ile margin yapmak heyecanlı bir iştir.

Binance haricinde başka hiç bir yer önermiyorum bu arada. Zira diğer bütün borsalar (Bitmex dahil) dalavereci. Bunun bazı sebepleri var. Öncelikle binance'ta direk spot piyasa ile aynı tahtada işlem yapabiliyorsunuz. Diğer borsalarda spot ayrı, margin ayrı oluyor. Bitmex gibi piyasalarda anidem yukarı aşağı iğne atma olayları çok oluyor. Buda, analiziniz doğru olsa bile tüm parayı kaybetmeniz anlamına geliyor.

Margin ile ilgili detaylı yazdığım bir konu vardı bu arada. Anlık posizyonlarınızı paylaşırsanız kendimi yalnız hissetmem Smiley
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5164485.msg51795975#msg51795975

Vispilio
Legendary
*

View Profile WWW
August 13, 2019, 10:29:41 AM
Last edit: August 13, 2019, 10:40:33 AM by Vispilio

Burada ilk defa margin kullanan eski bir üye görüyorum. Gözlerim yaşarıyor nerdeyse mutluluktan Cheesy İlk demeyelim de uzun zamandan beri ilk defa... En son margin trade yapan üyeler forumda fon toplayıp marginde batıran arkadaşlardı. Sırra kadem basıp kayboldular : )

Yeterli tecrübe ve sürekli takip olduktan sonra ve tabi ki çiğnenmeyecek katı kurallarla, alınacak risk payları ile margin yapmak heyecanlı bir iştir.

Binance haricinde başka hiç bir yer önermiyorum bu arada. Zira diğer bütün borsalar (Bitmex dahil) dalavereci. Bunun bazı sebepleri var. Öncelikle binance'ta direk spot piyasa ile aynı tahtada işlem yapabiliyorsunuz. Diğer borsalarda spot ayrı, margin ayrı oluyor. Bitmex gibi piyasalarda anidem yukarı aşağı iğne atma olayları çok oluyor. Buda, analiziniz doğru olsa bile tüm parayı kaybetmeniz anlamına geliyor.

Margin ile ilgili detaylı yazdığım bir konu vardı bu arada. Anlık posizyonlarınızı paylaşırsanız kendimi yalnız hissetmem Smiley
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5164485.msg51795975#msg51795975

Bitmex'e dalavereci demek 100% hatalı bir iddia olur, dinamikleri anlaşılamadığı için para kaybeden bazı kullanıcılar bu tarz suçlamaları yapmayı çok seviyor kripto piyasalarında, dalavereci bir borsa uzak ara hacimlerde 1 numaraya oturamazdı yıllarca.
Şu link'ten Bitmex'in perpetual swap ve futures kontratlarının nasıl hesaplandığını okuyabilirsiniz: https://www.bitmex.com/app/fairPriceMarking

Endeks fiyat olarak 3 farklı borsanın BTC fiyatının ağırlıklı ortalaması alınıyor, tek bir borsadaki spot piyasaya göre bu daha güvenli bile denebilir.
"İğne atma" dediğiniz spikelar'ın olması hacim ve derinlik ne kadar yüksekse o kadar zorlaşır.

Bitmex'in XBT/USD piyasası hacim olarak Binance BTC/USD piyasasını 7'ye 8'e katlıyor hemen her gün (https://coinmarketcap.com/exchanges/bitmex/). Lütfen doğru ve dürüst bilgilendirme yapalım. İyi çalışmalar.

El-Cezeri
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 13, 2019, 10:42:05 AM

Bitmex'in sorunu aşırı hacimli olmak olabilir. 100-200x gibi kaldıraç oranları ile short yada long posizyonları patlatan çılgınlar oluyor. Normal spot piyasalarda olmayan aşırı agresif fiyat hareketleri yaşanıyor. İğne atmaktan kastım buydu. Bu durumda aşırı riski doğuruyor.

Ben 2-3-5x ile kaldıraç açan bir kullanıcıysam, 100-200x'in olduğu bir borsa benim için aşırı, gereksiz risklidir.

Vispilio
Legendary
*

View Profile WWW
August 13, 2019, 10:51:04 AM
Last edit: August 13, 2019, 11:02:17 AM by Vispilio

Bitmex'in sorunu aşırı hacimli olmak olabilir. 100-200x gibi kaldıraç oranları ile short yada long posizyonları patlatan çılgınlar oluyor. Normal spot piyasalarda olmayan aşırı agresif fiyat hareketleri yaşanıyor. İğne atmaktan kastım buydu. Bu durumda aşırı riski doğuruyor.

Ben 2-3-5x ile kaldıraç açan bir kullanıcıysam, 100-200x'in olduğu bir borsa benim için aşırı, gereksiz risklidir.

Buna katılıyorum. Bitmex'e kumarbaz zihniyetiyle gelen çok kullanıcı oluyor, dediğiniz gibi 100x ve üzeri kaldıraç kullanıp kısa zamanda iflas ediyorlar, ya da popüler deyimle "rekt" oluyorlar Smiley

Ondan sonra bu arkadaşlar sosyal medya ağlıyorlar Bitmex şöyle böyle diye... 100x + kaldıraç orta uzun vadelerde her zaman zararınıza olacak bir kumardır, ilgilenen arkadaşlarla bunun matematiksel nedenlerini de ayrıca konuşabiliriz...

Bitmex'i şu açıdan takdir ediyorum, kaldıraçlı işlemde kullanıcının funding komisyonu alması, daha önce finansal piyasalarda görülmemiş bir buluştu, ve peer 2 peer (merkeziyetsiz) trading'in getirdiği bir devrim oldu kaldıraçlı piyasalarda, bu ve bunun gibi birkaç özgün buluş yaparak geleneksel finans sistemini de derinden etkileyen sansasyonel bir borsaya dönüştü Bitmex.

El-Cezeri
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 13, 2019, 11:03:15 AM

Bitmex'i şu açıdan takdir ediyorum, kaldıraçlı işlemde kullanıcının funding komisyonu alması...

Bu kısmı tam olarak anlayamadım hocam. Biraz açabilir misiniz ne demek bu? Bitmex'te bir çok işlem yaptım ama çok detaylı incelemedim sistemlerini.
"Merkezsiz" derken ne demek istediniz? Merkezi bildiğim kadarıyla.
Birde bitmex'te lending var mı?

Bu arada binance'ta saatlik olarak faiz kesiliyor ve faiz saatlik olarak değişebiliyor. İşlem yapacağınız an hızlıca krediyi çekip işlem açmak daha mantıklı ama pratik değil malesef. Önceden krediyi çekersek de gereksiz faiz ödemiş oluyoruz.

Vispilio
Legendary
*

View Profile WWW
August 13, 2019, 11:09:42 AM
Merited by teramit (2), El-Cezeri (1)

Bu kısmı tam olarak anlayamadım hocam. Biraz açabilir misiniz ne demek bu? Bitmex'te bir çok işlem yaptım ama çok detaylı incelemedim sistemlerini.
"Merkezsiz" derken ne demek istediniz? Merkezi bildiğim kadarıyla.
Birde bitmex'te lending var mı?

Çok önemli bir soru, bu konulara daha fazla arkadaş ilgi gösterirse ayrı bir başlıkta çok daha ayrıntılı da inceleyebiliriz kaldıraçlı işlemleri.

Standart borsalarda (Binance dahil) kaldıraçlı işlemde siz borsayla bir ilişkiye giriyorsunuz. Borsadan varlık ödünç alıyorsunuz, bunun karşılığında
borsaya ödünç alma faizi ödüyorsunuz. Dolayısıyla ne işlem yaparsanız yapın borsa kazanıyor, bu klasik merkezi sistemdir.

Bitmex, ki bu devrim niteliğindedir, farklı bir yöntem uyguluyor. Bütün long ve short tutulan pozisyon toplamlarını hesaplıyor, hangi yönde ağırlık varsa, baskın olan taraf karşı tarafa funding rate faizi ödüyor. Örneğin şu an bir süredir BTC'de sentiment bullish (yukarı yönlü duygu), dolayısıyla long pozisyon tutanlar günde 3 defa short pozisyon tutanlara funding rate faizi ödüyor, Bitmex bu ilişkiyi düzenleyen aracı kurum gibi faaliyet gösteriyor, kaldıraç (ödünç alma) faizi almıyor.

Peer to Peer kaldıraçlı işlem işte budur.

El-Cezeri
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 13, 2019, 11:38:12 AM

Bitmex, ki bu devrim niteliğindedir, farklı bir yöntem uyguluyor. Bütün long ve short tutulan pozisyon toplamlarını hesaplıyor, hangi yönde ağırlık varsa, baskın olan taraf karşı tarafa funding rate faizi ödüyor. Örneğin şu an bir süredir BTC'de sentiment bullish (yukarı yönlü duygu), dolayısıyla long pozisyon tutanlar günde 3 defa short pozisyon tutanlara funding rate faizi ödüyor, Bitmex bu ilişkiyi düzenleyen aracı kurum gibi faaliyet gösteriyor, kaldıraç (ödünç alma) faizi almıyor.

Bu çok ilginç aynı zamanda anlaması güç. Karşı tarafa böyle bir ödeme yapıyor olmanın ne faydası var acaba...

Eskiden Poloniex'te margin işlemler yapardık. Margin kredisini yine site içerisinde lending bölümünde parasını faize koyan kişilerden alıyorduk. Yani kredi faiz oranı merkezsiz olarak kullanıcıların iştahı belirliyordu yine. Bu sistem henüz binance'ta yok ama ileride yapıcaz gibi şeyler dedi Cz.

Bitmez ile ilgili böyle detaylı bilgilendirmeler yapmanız benim çok hoşuma gider doğrusu. İlla margin yapmak şart değil. Sistemleri öğrenmek keyif verici.

Vispilio
Legendary
*

View Profile WWW
August 13, 2019, 11:44:06 AM
Last edit: August 16, 2019, 01:29:31 AM by Vispilio

Eskiden Poloniex'te margin işlemler yapardık. Margin kredisini yine site içerisinde lending bölümünde parasını faize koyan kişilerden alıyorduk. Yani kredi faiz oranı merkezsiz olarak kullanıcıların iştahı belirliyordu yine. Bu sistem henüz binance'ta yok ama ileride yapıcaz gibi şeyler dedi Cz.

Evet aslında Poloniex, Bitfinex gibi borsaların ilk tanıştırdığı bir sistem, Bitmex bunu daha smooth hale getirdi.

Yani iliştirilmiş lending yapıyorsunuz, kalabalığın tersine pozisyon aldığınız zaman, kaldıraçlı olarak işlem yapmak isteyen insanların iştahı, size bir lending kredisi olarak geri dönüyor. Bitmex de sizin fonlarınızı kullanarak bu kaldıracı sağlıyor, bunun karşılığında da ana akımın tersine gitme cesaretini gösteren kullanıcı faizi kapmış oluyor.

Binance, açgözlü bir borsa olarak, bu pastadan pay almak için Margin işlemlerine girdi, bir farkla, kullanıcıya ödeme yapmak gibi bir özellik tabiiki yok Binance'te Smiley bunun yerine bütün faizleri kendisi topluyor... Kripto dünyası biraz daha bilgilenip olgunlaştıkça, merkezi borsalar gözden düşecek ve daha adil davranmayı öğrenecekler diye düşünüyorum.

Blacknavy (OP)
Legendary
*

View Profile
August 13, 2019, 11:52:17 AM

Evet aslında Poloniex, Bitfinex gibi borsaların ilk tanıştırdığı bir sistem, Bitmex bunu daha smooth hale getirdi.

Yani iliştirilmiş lending yapıyorsunuz, kalabalığın tersine pozisyon aldığınız zaman, kaldıraçlı olarak işlem yapmak isteyen insanların iştahı, size bir lending kredisi olarak geri dönüyor. Bitmex'te sizin fonlarınızı kullanarak bu kaldıracı sağlıyor, bunun karşılığında da ana akımın tersine gitme cesaretini gösteren kullanıcı faizi kapmış oluyor.

Binance, açgözlü bir borsa olarak, bu pastadan pay almak için Margin işlemlerine girdi, bir farkla, kullanıcıya ödeme yapmak gibi bir özellik tabiiki yok Binance'te Smiley bunun yerine bütün faizleri kendisi topluyor... Kripto dünyası biraz daha bilgilenip olgunlaştıkça, merkezi borsalar gözden düşecek ve daha adil davranmayı öğrenecekler diye düşünüyorum.

Bir not olarak belirtelim yakinda BNB’ye Lending geliyor, yani faizi Binance değil BNB sahipleri alacak tabi Binance yine bundan komisyonunu alabilir ama yine de BNB sahipleri için büyük avantaj.
El-Cezeri
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 13, 2019, 12:50:58 PM

Bütün long ve short tutulan pozisyon toplamlarını hesaplıyor, hangi yönde ağırlık varsa...

Hocam bu long-short posizyonları ve boyutlarını detaylı nerden takip edebiliriz?

Vispilio
Legendary
*

View Profile WWW
August 13, 2019, 08:52:18 PM

Bütün long ve short tutulan pozisyon toplamlarını hesaplıyor, hangi yönde ağırlık varsa...

Hocam bu long-short posizyonları ve boyutlarını detaylı nerden takip edebiliriz?

El-Cezeri buradan bakabilirsin, Bitmex bu veriyi gizli tutuyor ama bu tür istatistikleri tahmin eden çeşitli siteler var:

https://blockchainwhispers.com/bitmex-position-calculator/

El-Cezeri
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 14, 2019, 09:05:44 AM

El-Cezeri buradan bakabilirsin, Bitmex bu veriyi gizli tutuyor ama bu tür istatistikleri tahmin eden çeşitli siteler var:

https://blockchainwhispers.com/bitmex-position-calculator/

Teşekkürler @Vispilio, Bu tarz siteleri görüyordum sağda solda. Oysa bitmex'in kendi sitesini ne kadar kurcalasam bu verinin paylaşıldığını göremiyordum. Dolayısıyla veriye güven sorunu yaşıyordum. Site paylaşmıyorsa bu kadar gizli bir veriyi tahmin etmekte zor olsa gerek. Volatilitenin yüksek olduğu bir piyasa zaten

by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
August 14, 2019, 10:12:22 AM

ben bitmex de hep zarar ettim, eskiden polo da iyi kazanmıştık, devam ediyor mu diye baktınız mı hiç oralara? yasal regülasyonlardan sonra azaldı kullanım sayısı fakat kaçip gitme ihtimalleri düştü, bir de öyle düşünmek lazım

signature not found.
sernofus
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 3

View Profile WWW
August 14, 2019, 07:21:09 PM

Bitmex varken başka yerlerde oyalamak veya arayışta olmak gereksiz bir risk arayışı olur. Rüştünü ispat etmiş güvenilir uykuya dalarken sabah da orada olacağından emin olursun en azından.

▀▀▀▀▀█████████   CRYPTON          ▬▬▬▬▬▬▬▬                    
▬▬          Revolutionary Cryptocurrency Exchange
Pages: [1]
  Print  

Jump to: