Bitcoin Forum
June 17, 2024, 01:55:01 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 📌 📊 Binance'in yeni işlem türü ''OCO'' (Diğerini İptal Et) nasıl kullanılır?  (Read 245 times)
cryptobaro (OP)
Full Member

Activity: 1120
Merit: 200

Turkish Translator

View Profile
August 24, 2019, 06:36:06 PM
Last edit: August 24, 2019, 06:59:37 PM by cryptobaro
Merited by hiburak (1), AlyattesLydia (1), bountyfresh (1)

Kaynak: https://www.binance.com/en/support/articles/360032605831

Çeviri ve düzenleme bana aittir.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance bugün yaptığı açıklama ile OCO emir türünü (diğerini iptal et) platformuna eklediğini kamuoyuna duyurdu.

Binance, web işlem arayüzü OCO (Diğerini İptal Et) emir türünü destekliyor ancak PC ve App(uygulama) kullanıcıları için OCO emirleri ileriki bir tarihte etkinleştirilecek.

OCO Emir Nedir? Ne işe yarar?

Bu emir türünde ilk amaç hem yükselişleri kaçırmamak, hem de keskin düşüşleri zararsız atlatmaktır.

One Cancels the Other olarak bilinen ve “Diğerini İptal Et” olarak tanımlayabileceğimiz bir emir türüdür. OCO emirler, limit veya stop emrinin kombinasyonundan oluşur.

Platforma iki tane fiyat ve zamanı belli limit emri giriliyor. İşlem emirlerinden bir tanesi devreye girince diğeri iptal oluyor.

Eğer bu emirlerden birini iptal ederseniz, OCO'ya dahil iki emir de otomatik olarak iptal oluyor.

Piyasanın ne yönde gideceğini tahmine etmekte zorlandığınız durumlarda, piyasanın iki tarafına da işlem emri koymak için bu emri kullanabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse

1) Hesabınızda 300 USDT var ve BNB/USDT paritesinde sağlam bir artış bekliyor ve makul bir fiyatla alım yapmak istiyorsunuz.

2) BNB'nin son işlem fiyatı 28.05 USD, direnç ise 29.50 USD.

3) BNB fiyatı 27.00 USDT'ye ulaştığında almak istiyorsunuz, ancak fiyat direnci (29.50) aştığında da fırsatı kaçırmak istemiyorsunuz.

4) Ardından, bir limit alış emrini ve stop limit alış emrini birleştiren 10 adetlik bir OCO (Diğerini iptal et) emri verebilirsiniz.

5) Limit emir fiyatı 27.00 USDT'dir. Stop limit emri için stop fiyatı 29.50 USDT, limit alış bedeli 30.00 USDT'dir.

Nasıl yapılır?

Stop limit'e basınca açılan sekmede “OCO” yu seçin, daha sonra limit fiyatı 27 USDT, stop fiyatı 29.5 USDT, stop-limit fiyatı 30 USDT, ve miktarı 10 olarak belirtin. Daha sonra emir vermek için “BNB al” butonuna basın.

Emri verdiğinizde, iki emir de açık teklifler bölümünde gözükecektir ve bir emir gerçekleşirken diğeri iptal olacaktır.

1881 - 193∞
beypazmad
Jr. Member
*

Activity: 406
Merit: 1

View Profile WWW
August 24, 2019, 06:54:56 PM

Teşekkürler hocam ilk okul çocuğuna göstersek o dahi anlardı o kadar açık ve güzel bir anlatım olmuş. Binance piyasayı da borsaları da ileri taşımaya devam ediyor.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
viviansidney
Member
**

Activity: 126
Merit: 53

Haber - Bilgi - Tarih

View Profile
August 24, 2019, 07:42:46 PM

Peki bu bahsettiğini durumda ne olur? 27 dolar olursa 10 bnb mi alıcak?
29.5 dolar geçilirse 30 dolara kadarki emirleri çizip 10 bnb mi almaya çalışacak?

Doğru mu?

Güncel Haberler - Faydalı Bilgiler
SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
August 24, 2019, 09:22:27 PM

Öncelikle eline ve emeğine sağlık diyorum. OCO işleminde anladığım kadarıyla iki fiyat belirtiyoruz. 2 fiyattan birini alıyor sistem. En son belirttiğin 30 dolar olursa almıyor mu? Tam anlayamadım son 3. rakam ne için var? 2 fiyat olayını anladığım kadarıyla 2 fiyattan birini alıyor.
cryptobaro (OP)
Full Member

Turkish Translator

View Profile
August 24, 2019, 11:28:02 PM

Öncelikle eline ve emeğine sağlık diyorum. OCO işleminde anladığım kadarıyla iki fiyat belirtiyoruz. 2 fiyattan birini alıyor sistem. En son belirttiğin 30 dolar olursa almıyor mu? Tam anlayamadım son 3. rakam ne için var? 2 fiyat olayını anladığım kadarıyla 2 fiyattan birini alıyor.

29.5 dolar geçilirse 30 dolara kadarki emirleri çizip 10 bnb mi almaya çalışacak?

Doğru mu?

27ye düştüğünde almaya başlıyor zaten düşünce.. Şayet yukarı doğru hareket yapar da 29.5 olur ve direnç aşılırsa 29.5'dan almaya başlıyor 30 dolara kadar, fakat 30u geçmiyor. Bu şekilde olduğunu düşünüyorum hocam. Oradaki 30 en yüksek alım fiyatı.

1881 - 193∞
archipelago
Jr. Member
*

Activity: 119
Merit: 2

View Profile
August 25, 2019, 08:53:21 AM

düşüşlerde ucuzdan satın almak için güzel bi emir yöntemi olmuş. düştüğü anda mekanizma çalışıyor ama direnç kırılıp yukarı yıkacağı zaman da alım emri çalışıyor. limit koymayı bilen traderlar için çok iyi, emri ver sonra rahatına bak şeklinde takılırlar
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1862
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
August 25, 2019, 11:24:20 AM

Bunla çeşitli trade senaryoları kurmak mümkün olacak. Yetmez ama evet diyorum! Binance çok güzel geliştirmeler yapıyor. Marginin mobile gelmesi de önemli idi kontrol açısından. Daha neler göreceğiz heyecanla bekliyoruz.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
August 25, 2019, 11:49:27 AM

Güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık. Bu tarz özgün başlıklar görmek mutlu ediyor  Smiley
serhanni
Full Member

Activity: 686
Merit: 100

View Profile
August 25, 2019, 08:11:36 PM

Çeviri, anlatım ve emeğiniz için elinize sağlık, güzel bir rehber olmuş. Ne olduğunu merak ediyordum, sayenizde öğrenmiş oldum.
miller14
Member
**

Activity: 602
Merit: 11

View Profile
August 25, 2019, 08:53:23 PM

Harika paylasim. Tamamini okudum ve anladim tesekkur ediyorum. Bu cok isimize yarayacak fakat sormak istedigim bir soru var bu durum satimda da ayni mantikla isliyor dimi?
miller14
Member
**

Activity: 602
Merit: 11

View Profile
August 25, 2019, 08:54:42 PM

Doğru mu?

Aynen 30 dolara alim emri verecegi icin mutemelen 29.80 den veya 29.60 dan falan alacak.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
August 25, 2019, 09:02:34 PM

Bence önemli olan aslında şu. Aynı anda 2 satış emrini verebilecekmiyiz? Alış da önemli elbette ama satışın ağırlığının daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Yani örneğin 100 sats'lık bir tokeni satın aldım.  Elimde 100K olan bu tokeni 95'in altına düşerse 94'den sat ve 120'nin üzerine çıkarsa sat diye emir girebilecekmiyim? Eğer bu varsa çok güzel. Hem stop limit hem satış talimatını aynı anda vermiş oluyorsunuz sisteme. Satın alım fırsatından daha önemlisi burada bence.
SkyLords
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
August 25, 2019, 09:27:01 PM

Doğru mu?

27ye düştüğünde almaya başlıyor zaten düşünce.. Şayet yukarı doğru hareket yapar da 29.5 olur ve direnç aşılırsa 29.5'dan almaya başlıyor 30 dolara kadar, fakat 30u geçmiyor. Bu şekilde olduğunu düşünüyorum hocam. Oradaki 30 en yüksek alım fiyatı.

O zaman alımda 3 seçenek var. 1. si en düşük seviye ikincisi baraj çizgisi üçüncüsü en yüksek seviye olduğunda en son alıyor. Ama 27 dolarda alması bence güzel bir seçenek oradan toplaya toplaya 30 doları geçtiğinde alımı durduracak sanırım. Güzel bir sistem aslında tam tersi satış içinde oluyor mudur?
cryptobaro (OP)
Full Member

Turkish Translator

View Profile
August 25, 2019, 09:52:14 PM

Bence önemli olan aslında şu. Aynı anda 2 satış emrini verebilecekmiyiz? Alış da önemli elbette ama satışın ağırlığının daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Yani örneğin 100 sats'lık bir tokeni satın aldım.  Elimde 100K olan bu tokeni 95'in altına düşerse 94'den sat ve 120'nin üzerine çıkarsa sat diye emir girebilecekmiyim? Eğer bu varsa çok güzel. Hem stop limit hem satış talimatını aynı anda vermiş oluyorsunuz sisteme. Satın alım fırsatından daha önemlisi burada bence.

Bir deneyeyim dedim, iki adet alım emri de girebiliyoruz. Dediğiniz gibi örneğin 26 dolarlık BNByi 28 e gelince sat veya 25e düşerse sat emirlerini aynı anda verebiliyoruz.

1881 - 193∞
bountyfresh
Member
**

Activity: 363
Merit: 17

View Profile
August 26, 2019, 06:04:08 AM

Detaylı anlatım için teşekkürler. Benim çok işime yaramayacak ama sık trade yapanlar için kayıp önleyici güzel bir emir türü eklemişler. Daha detaylı bir borsa deneyimi her zaman iyidir.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: