Bitcoin Forum
February 29, 2020, 12:20:39 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.19.0.1 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Portfele sprzętowe - na jakiej zasadzie działają i dlaczego są ważne?  (Read 153 times)
cornl
Copper Member
Member
**
Offline Offline

Activity: 602
Merit: 43


View Profile WWW
September 15, 2019, 02:12:20 PM
Last edit: September 15, 2019, 02:26:29 PM by cornl
Merited by BitCryptex (3), Tytanowy Janusz (1)
 #1

Portfele sprzętowe - na jakiej zasadzie działają i dlaczego są ważne dla bezpieczeństwa? Na przykładzie kryptowaluty ADA.

Artykuł jest tłumaczeniem z małymi modyfikacjami wpisu ze strony:
Code:
https://emurgo.io/en/blog/hardware-wallet-explanation-yoroi-keep-ada-safe/newsletter

Jak ważne jest bezpieczne fizyczne przechowywanie aktywów ludzkość wie już od tysięcy lat i stanowiło to zawsze lukratywny biznes dla przedsiębiorstw specjalizujących się w usługach powierniczych. W dzisiejszych czasach możemy korzystać ze skarbców, sejfów czy własnych kryjówek do przechowywania cennych dla nas zasobów. Portfele sprzętowe są fizycznym odpowiednikiem tych metod zabezpieczeń w kontekście posiadanych kryptowalut. Pozwalają każdemu posiadaczowi danej kryptowaluty, np. ADA “wziąć” coś cyfrowego, wirtualnego (walutę, która istnieje na blockchainie Cardano) i połączyć ją z fizycznym przedmiotem, który jest zabezpieczony, dając cenny spokój jego posiadaczowi. Kryptowalutowe portfele sprzętowe są uniwersalne i łatwe w użyciu, a zatem bardzo popularne wśród użytkowników. Są doskonałym sposobem dla posiadaczy kryptowalut do wysyłania i przechowywania ich tokenów czy monet, jak ADA. Ale czym dokładnie jest kryptowalutowy portfel sprzętowy i jakie są jego zalety w porównaniu z innymi formami przechowywania krypto? W tym poście przyjrzymy się, w jaki sposób portfele sprzętowe przynoszą korzyści posiadaczom kryptowalut.


Dlaczego portfele sprzętowe są potrzebne?

Portfele sprzętowe są potrzebne, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo naszych cennych cyfrowych aktywów. Portfele sprzętowe są bezpieczne, ponieważ posiadany klucz prywatny nigdy nie opuszcza urządzenia i daje użytkownikowi pełną kontrolę nad nim. Klucz prywatny przypomina w zasadzie zweryfikowany podpis cyfrowy. W opozycji do tego stoją np. portfele internetowe, gdzie klucze prywatne są często przechowywane online, a w wielu przypadkach są nawet nieznane ich użytkownikom (jak np. na giełdach). Istnieją liczne przykłady użytkowników tracących swoje cyfrowe środki przez strony czy aplikacje, które utrzymywały, że oferują bezpieczny sposób przechowywania kryptowalut. Na tych platformach duża liczba kluczy prywatnych do portfeli użytkowników trafiła w ręce osób trzecich. Zatem korzystając z takiego portfela online posiadacz krypto zasadniczo ufa mniej lub bardziej znanej stronie trzeciej w zakresie bezpiecznego przechowywania swoich środków. Korzystając z portfela sprzętowego, masz całkowitą kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi i funduszami.

Portfel sprzętowy tak naprawdę nie zawiera “w sobie” żadnej kryptowaluty, np. natywnej dla Cardano - ADA. Kryptowaluta ADA zawsze pozostaje zapisana na blockchainie Cardano. Nie może być nigdzie indziej niż na blockchainie, gdzie łatwo można ją zlokalizować za pomocą eksploratorów, takich jak Seiza Cardano Blockchain Explorer opracowany przez EMURGO.

To, co nazywamy portfelem sprzętowym, to tak naprawdę interfejs mający dostęp np. do blockchaina Cardano. Portfel zawiera klucz prywatny, który pozwala kontrolować posiadaną kryptowalutę ADA. Twój klucz prywatny (który tylko ty powinieneś znać!) pozwala ci wysyłać ADA w bezpieczny sposób, podczas gdy Twój klucz publiczny (który każdy może znać) pozwala ci otrzymywać ADA w równie bezpieczny sposób.

Twój klucz publiczny może być porównany do publicznego adresu e-mail, umożliwiającego każdemu znającemu adres wysyłanie wiadomości do Ciebie. Z kolei Twój klucz prywatny jest jak hasło do Twojej skrzynki e-mailowej, które powinieneś znać tylko i wyłącznie Ty.

Yoroi Wallet, prosty portfel Cardano ADA opracowany przez EMURGO, obsługuje m.in. bardzo popularny portfel sprzętowy Ledger Nano S. Ten portfel sprzętowy zawiera tylko ekran, dwa przyciski i daje użytkownikom możliwość podpisywania transakcji przy użyciu klucza prywatnego. Dzięki temu proces jest niezwykle prosty i bezpieczny.


Poniższy samouczek na YouTube przygotowany przez EMURGO prowadzi przez proces łączenia portfela Yoroi z urządzeniem Ledger Nano S.

https://youtu.be/YwdBLh7qAsI


Portfel sprzętowy wygląda jak mały pendrive USB. Po podłączeniu go do komputera portfel sprzętowy staje się jedynym sposobem na podpisanie transakcji przez posiadacza kryptowalut, np. ADA. Jeśli chcesz przesłać komuś ADA, transakcja jest przekazywana do portfela sprzętowego w celu jej zatwierdzenia. Gdy kwota wyświetlona na ekranie odpowiada kwocie, którą chcesz wysłać, następną czynnością jest po prostu zatwierdzenie transakcji w portfelu sprzętowym poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Po podpisaniu (zatwierdzeniu) transakcji przez Ciebie transakcja jest wysyłana do sieci Cardano. W internecie znaleźć można wiele instrukcji i filmów dokładnie prowadzących przez ten proces, który dla każdej z kryptowalut wygląda w zasadzie podobnie.


Co się stanie, jeśli stracisz swój kryptowalutowy portfel sprzętowy?

Co stanie się z Twoimi zgromadzonymi ADA, jeśli stracisz lub uszkodzisz portfel sprzętowy? Jak wspomniano, żadna kryptowaluta nie jest fizycznie przechowywana w samym portfelu, a trzymany tam jest tylko klucz prywatny, który zapewnia dostęp do funduszy zapisanych w danym łańcuchu bloków. Odzyskanie środków to po prostu kwestia odzyskania klucza prywatnego. Odbywa się to poprzez wprowadzenie kombinacji słów (hasło/arkusz odzyskiwania klucza), które są ustalane przy pierwszym uruchomieniu urządzenia. Tą kombinację słów należy zawsze utrzymywać w tajemnicy, ponieważ pozwala ona odzyskać klucz prywatny nawet w sytuacji zgubienia urządzenia. Niektóre osoby decydują się na przechowywanie arkusza odzyskiwania klucza (czyli w praktyce najczęściej “karteczki” z zapisanymi słowami) w skrytkach bankowych czy sejfach, aby mieć pewność, że nikt niepowołany nie uzyska do niego dostępu.


Wnioski


Podsumowując, portfel sprzętowy jest cenną inwestycją dla spokoju i bezpieczeństwa. W przypadku Cardano, pierwszego blockchaina trzeciej generacji opartego o badania naukowe, kryptowaluta ADA jest w pełni kompatybilna z portfelem sprzętowym Ledger Nano S i podobnymi za pośrednictwem opracowanego przez EMURGO portfela Yoroi. Posiadacze ADA i innych kryptowalut mogą cieszyć się pełną własnością swojego klucza prywatnego poprzez połączenie Ledgera Nano S z portfelami takimi jak Yoroi, zapewniając bezpieczeństwo ich środków.
Praktyczna uwaga: najbezpieczniej nabyć portfel sprzętowy bezpośrednio od producenta, aby mieć pewność, że urządzenie jest nowe i nikt wcześniej nie miał do niego dostępu.

1582978839
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1582978839

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1582978839
Reply with quote  #2

1582978839
Report to moderator
100% First Deposit Bonus Instant Withdrawals Best Odds 10+ Sports Since 2014 No KYC Asked Play Now
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1582978839
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1582978839

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1582978839
Reply with quote  #2

1582978839
Report to moderator
1582978839
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1582978839

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1582978839
Reply with quote  #2

1582978839
Report to moderator
1582978839
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1582978839

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1582978839
Reply with quote  #2

1582978839
Report to moderator
Tytanowy Janusz
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 672
Merit: 712


invest.matrixport.dev - Grow your wealth!


View Profile
September 15, 2019, 02:56:21 PM
 #2

Uzupełniam twój poradnik o link do poradnika Bitcryptexa, który ułatwia dobór portfela. Sądzę, że jest to kolejny krok dla zainteresowanego czytelnika.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5069842.0


  ████                                ███
  ███████                    ██████
  ██████████        █████████
  █████████████████████
██████████            ██████████████       ██████████
█████████████
              ████████          █████████████
████████████████                            ████████████████
████████████████████            ████████████████████
██████  ███████████████    ███████████████  ██████
██████          ████████████████████████          ██████
██████                ██████████████████                ██████
██████                      ████████████                      ██████
██████          █                ██████                █          ██████
██████          ████                                ████          ██████
██████          ████████                ████████          ██████
██████          ███████████    ███████████          ██████
██████              ████████████████████              ██████
██████                    ██████████████                    ██████
██████                          ████████                          ██████
██████████████████████████████████████████████  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

Grow Your Wealth Today!


  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

Download Our
Investment App

for Android & iOS

████
██████
█████████
█████████████
████████████████
████████████████████
████████████████████████
████████████g█████████
██████████g████████
████████g██████
██████g██████
██████████
██████
███

                 ████
                ████
                ▀▀
     ,▄▄▄▄▄▄      ▄▄▄▄▄▄
   o████████▄██▄████████
  ████████████████████
 d███████████████████
,███████████████████
`███████████████████
 ████████████████████
 █████████████████████
  ████████████████████████
   ██████████████████████
    ████████████████████
     `████▀▀  ▀▀██████
KryptoPan
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 1


View Profile WWW
November 11, 2019, 10:02:21 AM
 #3

Portfele sprzętowe to znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących. Ceny są naprawdę przystępne w porównaniu do korzyści.
Nie rozumiem osób, które płaczą gdy trzeba wydać 60 euro na portfel, a bez mrugnięcia okiem wywalają 3000 złotych na nowego aifona - Dziwny jest ten świat Smiley
BitCryptex
Hero Member
*****
Online Online

Activity: 868
Merit: 1255


Write @BitCryptex or quote my post to notify me


View Profile WWW
November 11, 2019, 12:40:20 PM
 #4

Portfele sprzętowe to znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących. Ceny są naprawdę przystępne w porównaniu do korzyści.
Nie rozumiem osób, które płaczą gdy trzeba wydać 60 euro na portfel, a bez mrugnięcia okiem wywalają 3000 złotych na nowego aifona - Dziwny jest ten świat Smiley

iPhone'a można wziąć na raty, a portfela już nie Wink A tak na serio, wiele osób idzie po linii najmniejszego wyboru i wybiera portfele pokroju Blockchain.info i Blockchain.com. Oba są darmowe, nie wymagają instalacji i niestety, ale jeżeli ktoś do nich się przyssa, to potem ciężko jest taką osobę od nich odessać. Pozostaje też kwestia tego ile ktoś ma monet. Mnie też bolało na początku wydać kilkaset złotych, a teraz jestem fanatykiem portfeli i mam aż trzy Roll Eyes

KryptoPan
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 1


View Profile WWW
November 11, 2019, 03:54:52 PM
 #5

Sam też korzystam z portfela Blockchain.com, ale tylko do bardzo niewielkich płatności. Jest wygodny i w zasadzie tylko do tego się nadaje.

Może to się wydać absurdalne, ale wiele początkujących osób jest wprowadzana w błąd. W internecie krąży sporo poradników szerzących nieprawdziwe informacje. Niejednokrotnie oglądałem na YouTube jak ktoś polecał Blockchain.com jako super bezpieczny portfel, albo opowiadał że trzymanie coinów na giełdzie to dobry i bezpieczny pomysł, bo on przecież tę giełdę poleca  Grin Mam na myśli filmy tak zwanych zarabiaczy internetowych.
Tytanowy Janusz
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 672
Merit: 712


invest.matrixport.dev - Grow your wealth!


View Profile
November 20, 2019, 03:23:38 PM
 #6

Sam też korzystam z portfela Blockchain.com, ale tylko do bardzo niewielkich płatności. Jest wygodny i w zasadzie tylko do tego się nadaje.

Może to się wydać absurdalne, ale wiele początkujących osób jest wprowadzana w błąd. W internecie krąży sporo poradników szerzących nieprawdziwe informacje. Niejednokrotnie oglądałem na YouTube jak ktoś polecał Blockchain.com jako super bezpieczny portfel, albo opowiadał że trzymanie coinów na giełdzie to dobry i bezpieczny pomysł, bo on przecież tę giełdę poleca  Grin Mam na myśli filmy tak zwanych zarabiaczy internetowych.

Szczerze, to nigdy nie słyszałem, by ktoś polecał trzymanie kasy na giełdzie. Jest to tak podstawowa wiedza powtarzana w kółko, że palnięcie takiej głupoty to z automatu utrata subów niezbędnych do bardziej wyrafinowanego naganiania.

A co do portfeli sprzętowych to zgadzam się, że są niezbędne przy dużych portfelach. Przyznaj jednak, że kupienie portfela za 250 zł by na nim trzymać 1000zł jest trochę wbrew logice. Ale dla 20k już zdecydowanie warto (przy częstych wpłatach i wypłatach, bo dla porfela "wieloletni hodl" paper wallet może być równie dobry).


  ████                                ███
  ███████                    ██████
  ██████████        █████████
  █████████████████████
██████████            ██████████████       ██████████
█████████████
              ████████          █████████████
████████████████                            ████████████████
████████████████████            ████████████████████
██████  ███████████████    ███████████████  ██████
██████          ████████████████████████          ██████
██████                ██████████████████                ██████
██████                      ████████████                      ██████
██████          █                ██████                █          ██████
██████          ████                                ████          ██████
██████          ████████                ████████          ██████
██████          ███████████    ███████████          ██████
██████              ████████████████████              ██████
██████                    ██████████████                    ██████
██████                          ████████                          ██████
██████████████████████████████████████████████  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

Grow Your Wealth Today!


  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

Download Our
Investment App

for Android & iOS

████
██████
█████████
█████████████
████████████████
████████████████████
████████████████████████
████████████g█████████
██████████g████████
████████g██████
██████g██████
██████████
██████
███

                 ████
                ████
                ▀▀
     ,▄▄▄▄▄▄      ▄▄▄▄▄▄
   o████████▄██▄████████
  ████████████████████
 d███████████████████
,███████████████████
`███████████████████
 ████████████████████
 █████████████████████
  ████████████████████████
   ██████████████████████
    ████████████████████
     `████▀▀  ▀▀██████
KryptoPan
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 9
Merit: 1


View Profile WWW
November 23, 2019, 07:08:30 PM
 #7

Oczywiście, jak ktoś ma krypto za 5 złotych to nie opłacalny jest zakup sprzętowego portfela Smiley

Ja słyszałem wielokrotnie jak czołowi naganiacze do ponziaków zachwalali giełdę BitBay jako super bezpieczną i nadającą się do przechowywania coinów Grin Teraz podobnie zachwalają CoinCasso. Na blogach można znaleźć, ale nie będę tego linkował.

Sporo podobnych rewelacji było zawartych w filmach promujących programy, które już upadły dlatego zostały skasowane. Niemniej, swego czasu śmigały i nikt subów nie stracił. Wręcz przeciwnie. Naganiacze w każdym kolejnym programie mieli dość spore stadko nowych poleconych.
Linkkoin
Member
**
Offline Offline

Activity: 462
Merit: 68

Online Cryptocurrency Exchange


View Profile WWW
December 17, 2019, 01:15:58 PM
 #8


A co do portfeli sprzętowych to zgadzam się, że są niezbędne przy dużych portfelach. Przyznaj jednak, że kupienie portfela za 250 zł by na nim trzymać 1000zł jest trochę wbrew logice. Ale dla 20k już zdecydowanie warto (przy częstych wpłatach i wypłatach, bo dla porfela "wieloletni hodl" paper wallet może być równie dobry).


Paper wallet to miecz obosieczny - bo z jednej strony o ile złodziej nie ma informacji czego dokładnie szukać, to mając go przed oczami zignoruje go, ale pokusi się o kolczyki z tombaku leżące tuż obok. Z drugiej strony z tego samego powodu domownicy sprzątając mogą go omyłkowo wyrzucić Smiley

Swoją drogą zastanawia nas, czemu jakoś popularności nie zyskał jednorazowy cold wallet o zdefiniowanej ilości BTC. Przecież takie żetony/monety szczególnie w krajach z ograniczoną infrastrukturą mogłyby zyskać dużą popularność (chociaż prawdopodobnie w oczach władz i organów ścigania byłby o ideał do prania brudnych pieniędzy),

Online cryptocurrency exchange - https://linkkoin.com
Buy BTC, ETH, XRP, BCH, EOS, LTC, XMR, REP, ETC, ZEC with credit/debit card
Tytanowy Janusz
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 672
Merit: 712


invest.matrixport.dev - Grow your wealth!


View Profile
December 17, 2019, 01:25:24 PM
Merited by malevolent (1)
 #9

Paper wallet to miecz obosieczny - bo z jednej strony o ile złodziej nie ma informacji czego dokładnie szukać, to mając go przed oczami zignoruje go, ale pokusi się o kolczyki z tombaku leżące tuż obok. Z drugiej strony z tego samego powodu domownicy sprzątając mogą go omyłkowo wyrzucić Smiley

Swoją drogą zastanawia nas, czemu jakoś popularności nie zyskał jednorazowy cold wallet o zdefiniowanej ilości BTC. Przecież takie żetony/monety szczególnie w krajach z ograniczoną infrastrukturą mogłyby zyskać dużą popularność (chociaż prawdopodobnie w oczach władz i organów ścigania byłby o ideał do prania brudnych pieniędzy),

Dlatego tej kartki nie kładzie się na stole. Bierze się wiertło 6mm i wierci otwór w ścianie w mało widocznym miejscu. Kartę zwija się w rulonik i wkłada do dziurki. Tak zabezpieczony paper wallet przetrwa wszystko. Może nawet pożar domu.

Z tą popularnością to jest tak, że bitcoina mało kto faktycznie używa. Większość jego posiadaczy kupiła go w nadziei na lambo. Taki żeton o wiele trudniej kupić/sprzedać a do tego w większości używany jest bitcoin.


  ████                                ███
  ███████                    ██████
  ██████████        █████████
  █████████████████████
██████████            ██████████████       ██████████
█████████████
              ████████          █████████████
████████████████                            ████████████████
████████████████████            ████████████████████
██████  ███████████████    ███████████████  ██████
██████          ████████████████████████          ██████
██████                ██████████████████                ██████
██████                      ████████████                      ██████
██████          █                ██████                █          ██████
██████          ████                                ████          ██████
██████          ████████                ████████          ██████
██████          ███████████    ███████████          ██████
██████              ████████████████████              ██████
██████                    ██████████████                    ██████
██████                          ████████                          ██████
██████████████████████████████████████████████  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

Grow Your Wealth Today!


  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

  ████▄▄▄                ▄▄▄████
  █████████        █████████
          ██████████████     
               ▀▀▀███▀▀▀         

Download Our
Investment App

for Android & iOS

████
██████
█████████
█████████████
████████████████
████████████████████
████████████████████████
████████████g█████████
██████████g████████
████████g██████
██████g██████
██████████
██████
███

                 ████
                ████
                ▀▀
     ,▄▄▄▄▄▄      ▄▄▄▄▄▄
   o████████▄██▄████████
  ████████████████████
 d███████████████████
,███████████████████
`███████████████████
 ████████████████████
 █████████████████████
  ████████████████████████
   ██████████████████████
    ████████████████████
     `████▀▀  ▀▀██████
Linkkoin
Member
**
Offline Offline

Activity: 462
Merit: 68

Online Cryptocurrency Exchange


View Profile WWW
December 17, 2019, 01:45:06 PM
Merited by malevolent (1)
 #10


Dlatego tej kartki nie kładzie się na stole. Bierze się wiertło 6mm i wierci otwór w ścianie w mało widocznym miejscu. Kartę zwija się w rulonik i wkłada do dziurki. Tak zabezpieczony paper wallet przetrwa wszystko. Może nawet pożar domu.


Trwała forma druku i laminowanie też robią robotę, szczególnie z racji wodoodporności Wink

Online cryptocurrency exchange - https://linkkoin.com
Buy BTC, ETH, XRP, BCH, EOS, LTC, XMR, REP, ETC, ZEC with credit/debit card
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1218
Merit: 1182View Profile WWW
December 18, 2019, 10:03:02 AM
Merited by malevolent (1)
 #11

Dlatego tej kartki nie kładzie się na stole. Bierze się wiertło 6mm i wierci otwór w ścianie w mało widocznym miejscu. Kartę zwija się w rulonik i wkłada do dziurki. Tak zabezpieczony paper wallet przetrwa wszystko. Może nawet pożar domu...

Tak się zastanawiam ile czasu nad tym myślałeś i jak na to wpadłeś, bo powiem szczerze, że ten pomysł jest bardzo dobry i już się zabieram za wiercenie  Grin Huh.

Nie ma możliwości zgubić i jeżeli nikt nie wie gdzie ta dziurka, to praktycznie nie ma szans znaleźć, a dodatkowo nie ma strachu, że ktoś omyłkowo wyrzuci, a to była moja największa bolączka, bo moja lepsza połówka, lubi niestety wyrzucać ważne rzeczy i zdarzyło się to już kilkakrotnie.

Dodatkowo gdyby się jakoś dało zalaminować taką małą karteczkę z kluczem i adresem, to byłoby praktycznie idealne rozwiązanie, bo jest strach, że jakiś robal wpierniczy, albo się rozleci od na przykład wilgoci, gdyby się tak zdarzyło, że zalałoby mieszkanie lub jakaś nieszczelność w dachu. Takiej wilgoci z początku nie czuć praktycznie, ale papier na pewno się rozleci, szczególnie zwinięty i nie wietrzony.

Linkkoin
Member
**
Offline Offline

Activity: 462
Merit: 68

Online Cryptocurrency Exchange


View Profile WWW
December 18, 2019, 04:24:00 PM
 #12


Nie ma możliwości zgubić i jeżeli nikt nie wie gdzie ta dziurka, to praktycznie nie ma szans znaleźć, a dodatkowo nie ma strachu, że ktoś omyłkowo wyrzuci, a to była moja największa bolączka, bo moja lepsza połówka, lubi niestety wyrzucać ważne rzeczy i zdarzyło się to już kilkakrotnie.

Dodatkowo gdyby się jakoś dało zalaminować taką małą karteczkę z kluczem i adresem, to byłoby praktycznie idealne rozwiązanie, bo jest strach, że jakiś robal wpierniczy, albo się rozleci od na przykład wilgoci, gdyby się tak zdarzyło, że zalałoby mieszkanie lub jakaś nieszczelność w dachu. Takiej wilgoci z początku nie czuć praktycznie, ale papier na pewno się rozleci, szczególnie zwinięty i nie wietrzony.

jak laminat, to można położyć pod matą kładzioną pod panelami (nie zaleje), albo romantycznie - zdjęcie ważne z lepszą połówką i tam wstawić z tyłu. Ponoć jedna z porad amerykańskich preppersów, ważne takie rzeczy (wtedy akurat mowa była chyba o złotych monetach) sugeruje żeby tak umieszczać dla bezpieczeństwa.

Chyba że ktoś ma dom i może sobie zamurować skrytkę np. w piwnicy, za półką z przetworami na zimę lub narzędziami

Online cryptocurrency exchange - https://linkkoin.com
Buy BTC, ETH, XRP, BCH, EOS, LTC, XMR, REP, ETC, ZEC with credit/debit card
malevolent
can into space
Moderator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2492
Merit: 1339View Profile
December 18, 2019, 10:00:32 PM
Merited by Linkkoin (1)
 #13

Można też (na bardzo wiele sposobów) zakodować portfel papierowy w zdjęciach, choć z wydrukowanymi zdjęciami będzie trudniej.

kotwica666
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1792
Merit: 1024


View Profile
December 19, 2019, 05:00:49 PM
 #14

Fajne pomysły Smiley
A ja się przyznam, że od kilku miesięcy mam portfel Archos SafeT Mini iii... ani razu jeszcze go nie użyłem.  Cheesy W sumie to nawet nie wiem jak dokładnie działa, więc nic mądrego Wam o nim nie powiem. Tyle, że jest mały - wielkości sporej monety w etui - więc wygodny.

Po prostu przez szereg lat nauczyłem się tak rozpraszać środki, że nie chce mi się odzwyczaić. Online mam mało, a jak już to 90% Coinbase. Głównie w desktopowych walletach. Pewnie do pierwszej jakiejś większej wpadki.. i nauczę się używać Archosa  Grin

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!