Bitcoin Forum
May 05, 2024, 11:39:47 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Margin trade boğaya engel olabilir mi?  (Read 346 times)
gumusi (OP)
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
September 18, 2019, 06:01:28 AM

Geçen gün bir arkadaş bahsetmiş, artık balinalar kolay kolay altcoin almaz. sebebini ise bu margin trade olayına bağlamış. Elinde 10 btc olan bir kişi bile kaldıraç ile 100 btc lik işlem yapabiliyormuş. Bu işlem ile short ya da long açarak zaten çok iyi para kazanabiliyormuş.
Benim sorum, sizce bu mümkün olabilir mi? Ortam bu halde iken neden altcoinler kıpırdamıyor? ( BTC en azından 10 bin civarını kendisine yer edinmiş vaziyette iken.)
1714952387
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714952387
Reply with quote  #2

1714952387
Report to moderator
1714952387
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714952387
Reply with quote  #2

1714952387
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
edandrada
Member
**

Merit: 18

View Profile
September 18, 2019, 07:50:49 AM

o arkadaştan pek bilgi almayın bundan sonra.

Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
September 18, 2019, 08:37:39 AM
Merited by vycl87 (1)

Başlıktaki ifadeye katılıyorum ama içerikteki fikre katılmıyorum.

Margin işlemlere açılan tüm coinler, borsalar bugüne kadar iflah olmadığı doğru. Malesef bnb'de bundan nasibini aldı. Kaldıraca, faize bulaşanın beli doğrulmuyor nedense. Bu ikisi arasında malesef olumsuz bir korelasyon var.

İçerikteki fikrinize katılmıyorum çünkü; 10-100 btc'si olan her insan bu tarz margin işlemlerinden anlamaz. Bunu istisna olarak söylemiyorum, genel olarak anlamazlar. Çünkü aslında kripto işi ile uğraşan çoğu insan trader değildir. Yatırımcıdır. Margin, vaadeli, kaldıraç, kredi oranları vs vs... çoğu yatırımcı bunları anlamaz ve takip etmeye vakti olmaz.

Ama ha şunu diyebilirsin. Anlayan bir traderin 100 btcsi olsa 10x ile 1000 btc lik işlem yaparsa hacim oluşturur dersin. Ama kardeşim maalesef btc piyasaları bile o kadar derin hacme sahip değil. Şurada 1000 bnb bile bozarken piyasanın dengesi bozuluyor. Böyle belirli bir gurubun elinde 10x li düşündüğümüzde bile mantıklı değil bu fikir.

İyi forumlar...

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
September 18, 2019, 10:30:21 AM

Margin işlemlere açılan tüm coinler, borsalar bugüne kadar iflah olmadığı doğru. Malesef bnb'de bundan nasibini aldı. Kaldıraca, faize bulaşanın beli doğrulmuyor nedense. Bu ikisi arasında malesef olumsuz bir korelasyon var.

İçerikteki fikrinize katılmıyorum çünkü; 10-100 btc'si olan her insan bu tarz margin işlemlerinden anlamaz. Bunu istisna olarak söylemiyorum, genel olarak anlamazlar. Çünkü aslında kripto işi ile uğraşan çoğu insan trader değildir. Yatırımcıdır. Margin, vaadeli, kaldıraç, kredi oranları vs vs... çoğu yatırımcı bunları anlamaz ve takip etmeye vakti olmaz.

Ama ha şunu diyebilirsin. Anlayan bir traderin 100 btcsi olsa 10x ile 1000 btc lik işlem yaparsa hacim oluşturur dersin. Ama kardeşim maalesef btc piyasaları bile o kadar derin hacme sahip değil. Şurada 1000 bnb bile bozarken piyasanın dengesi bozuluyor. Böyle belirli bir gurubun elinde 10x li düşündüğümüzde bile mantıklı değil bu fikir.

İyi forumlar...

Ek olarak, öyle hemen 10 BTC ile 100 BTC'lik hacim yarattı demek kolay değil. Marjin trade A'dan Z'ye risklerle doludur. E ben BTC 3000$ iken long açsaydım sonuna kadar beklerdim falan diyenler var. Ve bunlar bilgisizlik örnekleri. Marjin gerçekten nedir, nasıl pozisyon açılır, işlem ücretleri nelerdir vs bilmek lazım. Kalemder üstadın dediği gibi öyle 100 BTC ile 1000 BTC işlem açmak kolay değil bu bir. O kadar büyük rakamı işi bilmeyen biri oynamaya kalksa dakikasında ters yönde iğneyi atıp alırlar cebinden parasını bu iki.

1 BTC'lik x10 ile açtın long'u BTC'de %20 arttı diyelim. Ne kadar satmadan beklersiniz? 100K olana kadar mesela? Bekleyemezsin çünkü işlem ücreti ile anaparan her gün küçülür. Bir gün BTC 100K olabilir ama senin long'da para biter. Ve bir de manipülatif pozisyon hareketleri var. Piyasada fiyat çok oynamasa bile bazen marjin işlemlerinde büyük hızlı iniş-çıkışlar olur. Bunlara yakalandınız mı oyun biter.

Yani demem o ki kolay değil. Kısa vadede BTC boğayı geciktirir, zorlaştırır ama engelleme zor.
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1298

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
September 18, 2019, 11:15:38 AM

İyi forumlar...

Ek olarak, öyle hemen 10 BTC ile 100 BTC'lik hacim yarattı demek kolay değil. Marjin trade A'dan Z'ye risklerle doludur. E ben BTC 3000$ iken long açsaydım sonuna kadar beklerdim falan diyenler var. Ve bunlar bilgisizlik örnekleri. Marjin gerçekten nedir, nasıl pozisyon açılır, işlem ücretleri nelerdir vs bilmek lazım. Kalemder üstadın dediği gibi öyle 100 BTC ile 1000 BTC işlem açmak kolay değil bu bir. O kadar büyük rakamı işi bilmeyen biri oynamaya kalksa dakikasında ters yönde iğneyi atıp alırlar cebinden parasını bu iki.

1 BTC'lik x10 ile açtın long'u BTC'de %20 arttı diyelim. Ne kadar satmadan beklersiniz? 100K olana kadar mesela? Bekleyemezsin çünkü işlem ücreti ile anaparan her gün küçülür. Bir gün BTC 100K olabilir ama senin long'da para biter. Ve bir de manipülatif pozisyon hareketleri var. Piyasada fiyat çok oynamasa bile bazen marjin işlemlerinde büyük hızlı iniş-çıkışlar olur. Bunlara yakalandınız mı oyun biter.

Yani demem o ki kolay değil. Kısa vadede BTC boğayı geciktirir, zorlaştırır ama engelleme zor.
Katılıyorum, ben o işle uğraşmıyorum ama bildiğim kadarıyla (yanlışsa düzeltin) margin olayına bulaşanların çoğunluk kısmı kaybediyor, bilgi/tecrübe/psikolojik uygunluk vb kriterleri karşılayan daha küçük dilim kazanıyor, yani margine başlayan malı götürüyor durumu söz konusu değil. Zaten öyle olsa hepimiz işi gücü bırakır bununla uğraşırdık.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
September 18, 2019, 11:43:25 AM

boğaya engel olmaz illa bir boğa yaşanır bu 1 sene içerisinde. Birde margin trade'e bulaşılmaz. ne ocaklar söndü marginde ne büyük paralar kaybedildi. her türlü katakulli de dönüyor, aralıklarla oynuyorlar veri geciktiriyorlar, oynanacaksa çok ufak miktarlala girilmeli
vycl87
Hero Member

View Profile
September 18, 2019, 11:46:47 AM

İyi forumlar...

Katılıyorum, ben o işle uğraşmıyorum ama bildiğim kadarıyla (yanlışsa düzeltin) margin olayına bulaşanların çoğunluk kısmı kaybediyor, bilgi/tecrübe/psikolojik uygunluk vb kriterleri karşılayan daha küçük dilim kazanıyor, yani margine başlayan malı götürüyor durumu söz konusu değil. Zaten öyle olsa hepimiz işi gücü bırakır bununla uğraşırdık.

Ben çok iyi biliyorum, kazanıyorum diyenleri de biliyorum. Bu poker masasına oturmak ve eli sürekli yükseltmek gibi bir şey. Bir gün mutlaka terste kalınıyor marjin'de. Her şeyi çok iyi bilebilirsiniz. Ama insan psikolojisi her zaman tahmin edilemez! Her zaman terste bırakma potansiyeli taşır.
bountyfresh
Member
**

Activity: 363
Merit: 17

View Profile
September 18, 2019, 02:31:21 PM

Çok iyi kazanabiliyormuş...

Mantık yürütünce çok iyi de kaybedebileceği, sıfıra indiğinde de dımdızlak kalacağı gerçeğini de düşünmek gerek.

Ayrıca kaybeden olmayan piyasada kazanan olabilir mi sizce? Herkes aynı anda kazanabilir mi?
gumusi (OP)
Full Member

Merit: 207

View Profile
September 18, 2019, 03:20:11 PM

Değerli yorumları ile post atan herkese teşekkür ederim. İlk poloniexte iken duymuştum bu margin olayını. Benim akliima hiç yatmayan bir durum ama başlıkta belirttiğim ifadeyi duyunca iyice moralim bozuldu. Epey zamandır altcoinde bekliyorum malum ortam içler acısı . Herkese teşekkür ederim.
yuzuak
Member
**

Activity: 683
Merit: 16

View Profile
September 18, 2019, 04:53:46 PM

Geçen gün bir arkadaş bahsetmiş, artık balinalar kolay kolay altcoin almaz. sebebini ise bu margin trade olayına bağlamış. Elinde 10 btc olan bir kişi bile kaldıraç ile 100 btc lik işlem yapabiliyormuş. Bu işlem ile short ya da long açarak zaten çok iyi para kazanabiliyormuş.
Benim sorum, sizce bu mümkün olabilir mi? Ortam bu halde iken neden altcoinler kıpırdamıyor? ( BTC en azından 10 bin civarını kendisine yer edinmiş vaziyette iken.)

iyi ne güzel peki arkadaşınıza sorun bakalım margin trade yapan herkes parayı katlıyorsa kim kaybediyormuş borsamı
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
September 18, 2019, 05:29:52 PM
Last edit: September 24, 2019, 07:44:33 PM by Asber
Merited by bobita (1), Vispilio (1), Blacknavy (1)

Bir çok arkadaş belirtmiş fakat bir kaç söz de ben söylemek isterim. Ben hisse senedi, forex , viop, varant  her tür piyasada işlem yaptım. Ama bunların içinde en tehlikelileri kaldıraçlı işlemlerdir. 100x kaldıraçta %1 lik bir oynama paranızı ya 2 katına çıkmasına yada 0 a inmesine sebep olur. Örnek olarak geçen gün suudi arabistanını petrol tesislerine yapılan saldırıda petrol önce %20 artmış sonra %10 geri çekilmiştir. Bir düşünün isterim,  o gün terste kalanların tüm bakiyesi neredeyse saniyeler içinde sıfırlanmış ve ne ocaklar sönmüştür. Kripto para piyasaları ise normal piyasalara göre çok daha oynak ve 7/24 açık olduğu düşünülürse, riski siz düşünün derim.

Edit ------ Destekleriniz için çok teşekkür ederim.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
September 18, 2019, 05:57:24 PM

Yazılanların hepsini okudum. En azından margin yüzünden boğanın gelmeme ihtimali yokmuş.
Benim de bildiğim margin çok tehlikeli bir iş. Bir nevi kumar gibi birşey. Kazanç ta kayıp ta yüklü olabilir. Bizim gibi çok küçük yatırımcının ağzına da çok yüzüne de

Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
September 18, 2019, 06:38:27 PM

Margin öyle sandıldığı gibi kolay bir işlem değil en zor larından biri kaldıraçlı işlemlerdir. Boğaya engel falanda olmaz ama boğanın gelmemesinin sebebi ise tamamen farklı bir durum.
HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
September 18, 2019, 07:09:55 PM

Altcoinler 2 gündür kıpırdamaya başladı dominance % 70 den % 67 ye düşüyor.İnşallah dahada düşer bizimde çile biter..
diğer olay bu piyasada değil forex piyasasında vardı usd de işlem yaparlardı bundan 3-4 sene evveli tayyip emmi usd de fazla hareket oluyor usd yi zıplatıyor diye forex piyasasında işte o kaldıraç denilen olayları yasakladı gerçi kaldıraçdan çoğu battı orası ayrı mevzu . 1e 100 x işlem yapıpda para batıran çok oldu forexde..İşte kendine güvenen yaparda batarsada sağlam batar.en sağlamı eldeki total para ile işlem yapmak kolay gelsin.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
September 18, 2019, 07:46:25 PM

Altcoinler 2 gündür kıpırdamaya başladı dominance % 70 den % 67 ye düşüyor.İnşallah dahada düşer bizimde çile biter..
diğer olay bu piyasada değil forex piyasasında vardı usd de işlem yaparlardı bundan 3-4 sene evveli tayyip emmi usd de fazla hareket oluyor usd yi zıplatıyor diye forex piyasasında işte o kaldıraç denilen olayları yasakladı gerçi kaldıraçdan çoğu battı orası ayrı mevzu . 1e 100 x işlem yapıpda para batıran çok oldu forexde..İşte kendine güvenen yaparda batarsada sağlam batar.en sağlamı eldeki total para ile işlem yapmak kolay gelsin.

Bu konudaki en büyük sıkıntı burada. Ocak söndürecek, batacak kadar parayı hangi yatırım aracına gömseniz sonucu hüsran olabilir. Önce sanırım yatırım nedir? Nasıl yapılır gibi sorulara cevap aramak gerekiyor. Çünkü gerçekten büyük bir çoğunluk yatırımın nasıl yapıldığını bilmiyor. 100x kaldıraç tam bir yazı tura oyunudur. Yani en basit anlatımıyla kumardır. Ama 10x ile bazı arkadaşların güzel kazançlar elde ettiğini gördüm. Elbette her zaman kazanmak diye bir şey yok. Önemli olan totalde kazanır durumda olmak. Yine de neresinden bakarsak bakalım çok riskli.
yenilmez86
Member
**

Activity: 1256
Merit: 43

View Profile
September 19, 2019, 10:00:26 PM

Özellikle 2017 sonu ve 2018 başlarında kimsenin dilinde bu margin zımbırtısı yoktu. Ne zamanki BTC tepetaklak oldu, altlar magmaya indi bu sefer nasıl kazanırız mantığıyla bu margin olayı herkesin diline pelesenk oldu. O zamandan bu zamana BTC'nin düşüşlerinden bile kar etmeyi başarabilen bir zümre meydana geldi ki bu zümre oldukça iyi traderlerden oluşuyor. Ben de onlardan birisi olsan boğa gelmesini istemem, neden isteyeyim ki?
vycl87
Hero Member

View Profile
September 20, 2019, 05:31:12 PM

Özellikle 2017 sonu ve 2018 başlarında kimsenin dilinde bu margin zımbırtısı yoktu. Ne zamanki BTC tepetaklak oldu, altlar magmaya indi bu sefer nasıl kazanırız mantığıyla bu margin olayı herkesin diline pelesenk oldu. O zamandan bu zamana BTC'nin düşüşlerinden bile kar etmeyi başarabilen bir zümre meydana geldi ki bu zümre oldukça iyi traderlerden oluşuyor. Ben de onlardan birisi olsan boğa gelmesini istemem, neden isteyeyim ki?

İyi bir long'da güzel kazandırabilir. Örnek hesap vereyim. 10x kaldıraçla 10K'dan 20K'ya long tutabilen kişi milyonluk olur bir anda. Bu nedenle marjin işi her zaman hem kaybettirir hem kazandırır. Ya şansınız iyi olacak, ya çok iyi bileceksiniz piyasayı.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
September 20, 2019, 07:34:58 PM

kısmen evet kısmen hayır :)) çorba gibi :) ters yönlü yüksek kaldıraçlı işlemlerle fiyatları baskılayabilirler. altın, gümüş vs. akümülasyon oluşturup baskıladıkları fiyattan da alım yaparak mal toplayabilirler. ama ne olursa olsun su akar yolunu bulur. su, ben akacağım dediğinde önünde durulmaz :)) herhangi bir piyasaya hükmetmek sanıldığı kadar kolay olmaz.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
CoinMegaStock
Member
**

Activity: 630
Merit: 12

Stock

View Profile
September 20, 2019, 07:52:50 PM

piyasaya sağlam giriş başlarsa işte maagrin yiyienler o zaman margarini yerler. Grin boğada artık zike zike alıp bekleyecekler üstten satalım diye bizim gibi.

Bitcoin
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
September 21, 2019, 06:45:18 PM
Merited by Vispilio (1)

bence olmaz, margin piyasasında çok fazla sanal para dönüyor, yani olmayan para ile margin işlem gösteriyor borsa yöneticileri, çoğu zaten bir denetlemeye tabi değil
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: